Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Συτημα συναγερμου για σπιτι

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    ηρακλειο
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή Συτημα συναγερμου για σπιτι

    Γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας, καθότι αρχάριος , για ένα σύστημα συναγερμού για το σπίτι μου. Η εγκατάσταση των καλωδίων έχει γίνει και διαβάζοντας στο forum βρήκα πολλά ενδιαφέροντα , Έτσι, έκανα το παρκάρω σύστημα. Αρχικά το κόστος υλικών (αγορά όχι τοποθέτηση) δεν θέλω να ξεπεράσει τα 200 Ευρω

    RP-248CN Κεντρική μονάδα συναγερμού 8-72 ζωνών x1
    KLA-1245 Επαναφορτιζόμενη Μπαταρία Μολύβδου KONNOC 12 Volt / 4,5x1
    PS-801D Ηλεκτρονική σειρήναx1
    MARS-600 Σειρήνα συναγερμού εξωτερική αυτοτροφοδοτούμενη x1
    SRL-12 Ρελέ 12V DC για διέγερση σειρήνας
    MC-12A αυτοκόλλητη μαγνητική παγίδα x 7
    PIR-661 ΔΙΠΛΟ ΡΑΝΤΑΡ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ PIR & MCU x6

    Θα ήθελα τις απόψεις σας για τυχόν ασυμβατότητες, η τυχόν κάποια εξαρτήματα στο παραπάνω σύστημα δεν είναι και τόσο έμπιστα για παράδειγμα να διαλέξω άλλες ανιχνευτές κίνησης για τυχόν ψευδοσυναγερμούς. Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη georgekaro : 13-03-12 στις 11:40

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Σακης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Βεροια
    Μηνύματα
    103

    Προεπιλογή

    δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θελεις και την ηλεκτρονικη σειρηνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη-κιλκις
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από atevagge1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο θελεις και την ηλεκτρονικη σειρηνα
    διοτι αν εξουδετερωθει η εξωτερικη σειρηνα να υπαρχει και η μεσα σε σημειο ψηλο . κεντρικη μοναδα παρε την RP-208CN .KLA-1245 Επαναφορτιζόμενη Μπαταρία Μολύβδου KONNOC 12 Volt / 4,5x1 δεν σε χρειαζεται εσενα πουθενα το κεντρο θελει μπαταρια 12v 7,2ah και η σειρηνα που λες εχει ενσωματωμενη μπαταρια.αν παρεις την MARS-250 τοτε παρε την μπαταρια που αναφερες και το ρελε. τα ρανταρ εινε καλη ευκαιρια αλλα δεν τα ξερω καθολου πρωτη φορα τα βλεπω ας μας πει καποιος που τα δοκιμασε;εγω για ρανταρ θα βαζα τεξεκομ - μπος -παραντοξ-οπτεξ κτλ.καποια γνωστη μαρκα .

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον σεατ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (13-03-12)

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    υπάρχει κάποιος λόγος (πχ σίγουρη ανάγκη για επεκτασιμότητα) που θέλεις τον 248 πίνακα?

    μπορείς να πάρεις τον 208 με πολύ λιγότερα χρήματα (που ειναι και το best seller της εταιρίας) και την διαφορά να την δώσεις σε κάτι πιο σίγουρο και δοκιμασμένο ραντάρ..

    ο 248 αν δεν εχει μεγαλύτερο κουτί από τον 208 δεν χωράει 7Ah μπαταρία.. ο 208 δεν την χωράει στα σίγουρα (και το manual το γράφει προσεκτικα: "4Αh ή 7Αh με κατάλληλες διαστάσεις ώστε να χωρά στον ελευθερο χώρο που υπάρχει εσωτερικά του περιβλήματος" )

    για εξωτερική σειρήνα θα προτιμούσα την 250 όπως λέει και ο σεατ, γιατί είναι πιο δυνατή από την 600 και παιρνει κανονική μπαταρία 12v 7ah, ενω η 600 εχει μικρότερη μπαταρία 7.2V 0.5Ah

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jomor για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (13-03-12)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    η εσωτερική σειρήνα ειναι must, γιατί θα σε ξυπνήσει σίγουρα (σε πολλά σπίτια η εξωτερική σειρήνα είναι στην αλλη ακρη, μακριά από τις κρεβατοκαμαρες) και θα είσαι 100% σιγουρος οτι χτυπαει ο δικος σου συναγερμός και όχι του διπλανου διαμερίσματος. Και κοστίζει μόνο 4€...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον jomor για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (13-03-12)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgekaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας θα ήθελα την βοήθεια σας, καθότι αρχάριος , για ένα σύστημα συναγερμού για το σπίτι μου. Η εγκατάσταση των καλωδίων έχει γίνει και διαβάζοντας στο forum βρήκα πολλά ενδιαφέροντα , Έτσι, έκανα το παρκάρω σύστημα. Αρχικά το κόστος υλικών (αγορά όχι τοποθέτηση) δεν θέλω να ξεπεράσει τα 200 Ευρω

    RP-248CN Κεντρική μονάδα συναγερμού 8-72 ζωνών x1
    KLA-1245 Επαναφορτιζόμενη Μπαταρία Μολύβδου KONNOC 12 Volt / 4,5x1
    PS-801D Ηλεκτρονική σειρήναx1
    MARS-600 Σειρήνα συναγερμού εξωτερική αυτοτροφοδοτούμενη x1
    SRL-12 Ρελέ 12V DC για διέγερση σειρήνας
    MC-12A αυτοκόλλητη μαγνητική παγίδα x 7
    PIR-661 ΔΙΠΛΟ ΡΑΝΤΑΡ ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΥ PIR & MCU x6

    Θα ήθελα τις απόψεις σας για τυχόν ασυμβατότητες, η τυχόν κάποια εξαρτήματα στο παραπάνω σύστημα δεν είναι και τόσο έμπιστα για παράδειγμα να διαλέξω άλλες ανιχνευτές κίνησης για τυχόν ψευδοσυναγερμούς. Ευχαριστώ.
    τον 248CN τον εχω τοποθετησει και σου λεω πως ναι μεν εχει πολλες δυνατοτητες αλλα εχει η κεντρικη πλακετα μονο 8 ζωνες που σημαινει πως αν θελησεις παραπανω ζωνες πρεπει να παρεις πλακετα επεκτασης που στοιχιζει 35-45 ευρω αναλογα με τις ζωνες...ο προγραμματισμος του 248CN δεν ειναι τοσο απλος κι ευκολος οσο του 208CN αλλα μπορεις να τα καταφερεις. με λιγα λογια αν εσυ παρεις με 110 ευρω τον συναγερμο και αλλα 40 μια πλακετα ζωνων πας στα 150 περιπου...εγω στην θεση σου θα επαιρνα τον sigma apollo 8/16 που ειναι απειρως καλυτερος και πολυ πιο ευκολος στον προγραμματισμο..εσυ αποφασιζεις ομως.
    τωρα η MARS-600 να ξερεις πως δεν ειναι τοσο δυνατη οσο η MARS-250 και δεν εχει και εσωτερικα αυτην την γαλβανισμενη λαμαρινα προστασιας..εγω παντως την εχω χρησιμοποιησει χωρις εξτρα μπαταρια μεχρι τωρα ολα καλα..τωρα οσον αφορα τα υπολοιπα πιστευω σε εχουν καλυψει οι φιλοι πιο πανω

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Καλλιθεα
    Μηνύματα
    89

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    καταρχάς πόσες ζώνες χρειάζεσαι? Εαν θέλεις να περιοριστείς στις 8 , τότε όπως σου προαναφέρανε οι φίλοι μας πάρε την RP 208CN (πιο φθηνή). Θα συμφωνήσω με τον Stinger όσον αφορά την μονάδα. Ο Αpollo της Sigma είναι ποιοτικά ανώτερος κάτα την αποψή μου. Μία άλλή λύση και ποιοτική είναι και του οίκου Paradox η SP 5500. Σειρήνα προτίμησε την SIR/PLL. H Mars 250 είναι ναι μεν δυνατή 125dB εαν θυμάμαι καλά έχει όμως το μειονέκτημα με το διακοπτάκι του Tamper της. Πολλές φορές σε μη λείο τοιχείο δεν προσαρμόζεται το ελασματάκι ακριβώς απο κάτω (στην οπή της βίδας του κέλυφους). Πολλές φορές ακόμα και σε λείο τοιχείο έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα - ακόμα και όταν η βίδα του κέλυφος είχε βιδωθεί τέρμα - δεν μου έκλεινε το κύκλωμα του Tamper.

    Ανιχνευτές: προτίμησε ανιχνευτές με διπλό πυροηλεκτρικό στοιχείο και για ακόμα καλύτερα αποτελέσματα (για την αποφυγή ψευτοσυναγερμών) προτίμησε συνδυασμό με MW (stabilized Doppler Module).

    Δώσε ιδιαίτερη βάση στην επιλογή των ανιχνευτών κίνησης, στην τοποθέτηση τερματικών αντιστάσεων στον τελευταίο ανιχνευτή του βρόγχου! Όλα αυτά συμβάλλουν στο μέγιστο στην αξιόπιστη και απρόσκοπτη λειτουργία ενός ποιοτικού συστήματος συναγερμού.

    Αυτά από μένα.

    Φιλικά

    Βασίλης

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    536

    Προεπιλογή

    υπάρχει όντως θέμα με το tamper της mars250 αλλά διορθώνεται εύκολα αν λυγίσεις λίγο το μεταλλικό έλασμα του διακόπτη. Με μια δυο δοκιμές έρχεται εκεί που πρέπει, αλλά αυτο το θελει στην τελική της θέση και όχι πχ σε ένα τραπέζι όπου η επιφάνεια είναι απόλυτα επίπεδη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422


    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη σεατ
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    θεσσαλονικη-κιλκις
    Μηνύματα
    181

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλα λεει ο nikknikk4 ελληνικα συστηματα με χρονια στην αγορα ο κινεζος ουτε 3 χρονακια αν δεν κανω λαθος εχει που κυκλοφορει. κοιτα και τους τεξεκομ veritas-premier εινε Αγγλικα συστηματα πολυ ομορφα και αξιοπιστα πολυ απο τιμη μια μεση κατηγορια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-08-14, 13:11
  2. Προταση συναγερμου για σπιτι
    By shoco in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-13, 08:16
  3. Αγορα Συναγερμου για Σπιτι
    By denial in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 23:42
  4. ΝΕΟΝ για το σπιτι (?)
    By Alekc24 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-10, 13:30
  5. Ρελε για το συτημα comfort.
    By sacracer in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-10, 16:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας