Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 57

Θέμα: Μετρητής με άναμα Led

  1. #41
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι λογική, φόρτιζ; Λάμπες κι έτσι;
    Κοντά έπεσες... Συνδυασμούς τρανζίστορ είχα στο μυαλό μου...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.001

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrist sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα...Το σχέδιο του Filman δεν θα δουλέψει γιατί το flip-flop 4013 εχει λάθος configouration και δεν αλλάζει την έξοδο όταν πατάς τα παΌ€νω ή κάτω κουμπιά. Από εκεί και πέρα δεν το μελέτησα αν και μου φαίνεται πολύπλοκο.
    Σάκης
    Λάθος. Αν πατήσεις το "DOWN" τότε γίνεται reset στο flip - flop (έξοδος: 0, ανάστροφη έξοδος: 1). Αν πατήσεις "UP" εφαρμόζεις ανερχόμενο μέτωπο στο CLK, οπότε η κατάσταση του D (πάντα 1) περνάει στην έξοδο (έξοδος: 1, ανάστροφη έξοδος: 0). Απλά προτίμησα να το κάνω έτσι και όχι να βάλω το "UP" να οδηγεί την είσοδο S, ώστε αν κανείς πατάει και τα δυο μπουτόν μαζί να υπερτερήσει το ένα (το "DOWN" έτσι όπως είναι τώρα το σχήμα), και οι έξοδοι του flip - flop να παραμείνουν συμπληρωματικές αντί να γίνουν και οι δυο 1.

    Άλλος;

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Πολύ ωραία αυτά που φτιάξατε και μου αρέσουν πολύ τα old school αλλά νομίζω πως στον φίλο που άνοιξε το θέμα για την χρήση που το θέλει δεν δώσατε απάντηση.

    Την ποιο "εύκολη" (δεν έχει κολλήματα,χειροποίητες πλακέτες) και ποιο οικονομική βρίσκω αυτή με τα 8χ8 matrix (θα είναι 8χ24 display αντί για 6χ19) με ενσωματωμένο max7219 και να βάλει 4 τριάδες σπάζοντας τις (1 για τον κάθε παίκτη αν υποθέσουμε ότι παίζουν 4 αλλά μπαίνουν και παραπάνω) το ένα πίσω απ' το άλλο, ένα arduino uno και 16 κουμπιά χωρίς πολυπλεξία (πάνω κάτω αριστερά δεξιά και παρατεταμένα πάνω ή κάτω θα κάνει reset και περισσεύουν και 2 pin στο uno) με συνολικό κόστος 20e άντε 25 με τροφοδοτικό. O κώδικας παραδείγματα έχει, είτε θέλει dot είτε bar, και ότι δυσκολία υπάρχει 5 λεπτά υπόθεση είναι να την λύσουμε και 20 λεπτά να γράψουμε όλο τον κώδικα και το σχηματικό.
    Πολύ περισσότερες πιθανότητες έχει να το κατασκευάσει ένας αρχάριος που δεν έχει και σκοπό να μάθει ηλεκτρονικά απ' αυτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.562

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...Για πες, για πες. Εννοείς IC της INTERSIL / HARRIS (ICM7xxx) ή άλλα; Γιατί τα 74C92x ας πούμε δεν μετράνε προς τα κάτω.
    Τσιπάκι συγκεκριμένο γι'αυτή τη δουλειά δεν ξέρω, αλλά κατά καιρούς έχω συναντήσει παράξενα τσιπάκια με πολύπλοκη λειτουργία. Το καλό με αυτά τα τσιπάκια είναι ότι δουλεύουν ΑΚΟΜΑ. Τα ICM7 πρέπει να είναι πολύ φρέσκα σε σχέση με εκείνα στα οποία αναφέρομαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως εγώ μια φορά την εξάσκησή μου την έκανα. Έβγαλα ένα σχεδιάκι (χωρίς εκπτώσεις στις λειτουργίες προερχόμενες αποκλειστικά από το φόβο ενός μεγάλου κυκλώματος), αλλά δεν το δοκίμασα γιατί δεν βρήκα χρόνο και 4555 στο εργαστήριο. Πιστεύω να μην μου έχει ξεφύγει κάτι (χοντρό τουλάχιστον). Άμα δείτε κάτι πείτε το

    Με την τροφοδότηση ανάβει το LED1. Πατώντας το μπουτόν "UP" ανάβει το επόμενο LED, πατώντας το "DOWN" ανάβει το προηγούμενο (πάντα μόνο ένα LED ανάβει). Αυτόματη επανάληψη δεν έχει. Αν ανάβει το LED19 και πατήσουμε το "UP", ή ανάβει το LED1 και πατήσουμε το "DOWN", το κύκλωμα δεν κάνει τίποτα. Πατώντας το μπουτόν "1" ανάβει το LED1 (φυσικά αν άναβε ήδη, δεν αλλάζει τίποτα).

    Σκέφτηκα να του βάλω και αυτόματη επανάληψη και μάλιστα με μεταβλητή ταχύτητα (όσο πιο πολύ ώρα πατάς το κουμπί τόσο πιο γρήγορα να προχωράει η μέτρηση) καθώς και buzzer, αλλά δεν το έκανα. Πάντως αυτά τα έξτρα γίνονται με ένα (ακόμα) 4093, ένα 4046, και ένα 4538.

    Και για να μην κουράζεται ο Παναγιώτης να απαντάει, ας βάλω από μόνος μου ένα 6ετούς ηλικίας σχόλιό του για τα παρόμοιας φιλοσοφίας σχέδιά μου:

    χαχαχ.. 6χρονια?? τοσο πολυ σε πειραξε ρε Φιλιππε και το θυμάσε απο τότε? έκατσες και έκαλες όλο αυτό το σχέδιο επειδή ειπε ο γρανάζης οτι εισαι μονο της θεωρίας? αλλαξες.. εσυ παλιοτερα δεν το έπερνες τοσο προσωπικά ... χεχε...
    εγώ ξέρω οτι αν ρίξεις ένα τέτοιο σχέδιο σε έναν που δεν ξέρει τα βασικά, το σίγουρο ειναι ότι δεν θα κάνει τίποτα.. και αν κάνει κάτι το σίγουρο είναι οτι θα τα παρατήσει μόλις αρχίσουν να πρακτικά προβλήματα της κατασκευής (το πιο απλο ειναι σε τι κουτί θα το μπεί κλπ κλπ...) ενώ δωστου ενα arduino και βάλτον να συνδέει shields... ξέρω μασημέμη τροφή είναι αλλά αν ξεκινήσει ετσι και του αρέσει μετά μόνος του θα αρχίσει να ψάχνεται πιο βαθιά (πχ να κάνει hardware debounce αντί να τρέχει interupts στον mE)... οσο για το άλμα απο τα 74ls... σε pic avr κλπ κλπ πιστέψε με ειναι πολυ πιο μικρό από ότι φαίνεται... εγώ αυτα που θυμάμε περισσότερο απο κατασκευές ειναι μια πλακετούλα με τα φώτα το κιτ 74ls154 κλπ κλπ για το ποδήλατο και ενα pwm με ενα lm324 τίποτα το σπουδαίο δηλαδή... αλλα επίσης θυμάμε και όταν έτρεξε για πρώτη αυτό εδώ........ΑΑΑΑΑΑΛΛΛΛΛΗΗΗΗΗΗ φάση....
    program LED_Blinking

    main:
    PORTC = 0 ' initialize PORTC
    TRISC = 0 ' configure PORTC as output

    while TRUE
    PORTC = not PORTC ' toggle PORTC
    Delay_ms(1000) ' one second delay
    wend
    end.
    στην φώτο φαίνονται οι πλακέτες απο αυτές τις κατασκέυες20170119_210949.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από klik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τσιπάκι συγκεκριμένο γι'αυτή τη δουλειά δεν ξέρω, αλλά κατά καιρούς έχω συναντήσει παράξενα τσιπάκια με πολύπλοκη λειτουργία. Το καλό με αυτά τα τσιπάκια είναι ότι δουλεύουν ΑΚΟΜΑ. Τα ICM7 πρέπει να είναι πολύ φρέσκα σε σχέση με εκείνα στα οποία αναφέρομαι.
    το ICM7217 μάλλον εννοείτε.. το είχα δουλέψει σε περιελίχτρα που τύλιγε το φυτίλι για κεριά σε τελάρα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  7. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.001

    Προεπιλογή

    Ε, όχι και με πείραξε... άλλωστε δεν νομίζω ότι ήταν εχθρικό... Οι δυο πλακέτες κάτω δεξιά στη φωτο μου αρέσουν οι υπόλοιπες όχι

    Δεν είχε μόνο το ICM7217 αλλά και άλλα που ήταν μετρητές, χρονοδιακόπτες, συχνόμετρα, κ.λ.π.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    12.001

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fire Doger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ ωραία αυτά που φτιάξατε και μου αρέσουν πολύ τα old school αλλά νομίζω πως στον φίλο που άνοιξε το θέμα για την χρήση που το θέλει δεν δώσατε απάντηση.
    Από το πρώτο του μήνυμα:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από VaRaDeRo21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα την βοήθειά σας για ένα κύκλωμα που θέλω να φτιάξω.
    Θέλω να φτιάξω έναν μετρητή ο οποίος θα κάνει το εξής:

    .
    .
    .

    ...θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου δίνατε κάποιο σχηματικό με τα εξαρτήματα που θα χρειάζονταν.
    Με βάση αυτά λοιπόν πιστεύω ότι όντως του έδωσα λύση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #49
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε, όχι και με πείραξε... άλλωστε δεν νομίζω ότι ήταν εχθρικό... Οι δυο πλακέτες κάτω δεξιά στη φωτο μου αρέσουν οι υπόλοιπες όχι

    Δεν είχε μόνο το ICM7217 αλλά και άλλα που ήταν μετρητές, χρονοδιακόπτες, συχνόμετρα, κ.λ.π.
    η αριστερή με το μπλε βερνίκι (δεν είναι ειδικό μονωτικό για πλακέτες αλλά ένα μπλε βερνίκι) νομίζω είναι η πρώτη μου πλακέτα που σχεδίασα σε pc, ε για 14χρονων που ήμουν τότε το 2001 νομίζω καλή είναι μωρέ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nemmesis : 20-01-17 στις 15:32
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων

    Δεν είχε μόνο το ICM7217 αλλά και άλλα που ήταν μετρητές, χρονοδιακόπτες, συχνόμετρα, κ.λ.π.
    υπάρχει πουθενά κανένας κατάλογος με όλα τα icm αυτής της γενιάς? αυτό με το συχνόμετρο το θυμάμαι και ήθελα να το φτιάξω αλλά τότε (χωρις ebay κλπ κλπ) δεν το έβρισκα

    sorry που το πάω τόσο off topic αλλά μάλλον ο δημιουργός του θέματος μας έχει αφήσει

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

Σελίδα 5 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αυτόματο άναμα φώτων
    By jimkazas in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 37
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-05-15, 22:29
  2. Φωτορυθμικά και "μετρητής έντασης" με LED
    By antonis_man in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-14, 20:06
  3. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-13, 14:20
  4. Τετραψήφιος μετρητής με LED display 4 ψηφίων
    By electrifier in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-09, 21:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας