Σελίδα 39 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 29 37 38 39 40 41 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 381 έως 390 από 420

Θέμα: Δείξτε ελεύθερα τα όργανα σας !! (πολύμετρα)

  1. #381
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    μη μου το λες εμένα... δεν τους δικαιολογώ, είπα μερικούς λόγους.

    αμα δεις μερικές σελίδες πίσω, θα δεις τι πολύμετρο έχω και θα δεις ίσως και τι λέω σχετικά με το τι χρειάζεται και τι αρκεί στον καθένα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  2. #382
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duomax03 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο κοίτα να δεις, όταν είχα πάει να κάνω πρακτική που είχα τελει΄ωσει τη σχολή, είχα πάει σε ένα εργαστήριο που έκανε σέρβις φυσικοθεραπείας εξοπλισμό (διαθερμίες μικροκυμάτων, βραχέων, υπέρηχους φυσικοθεραπείας κ.τ.λ. )

    Μπαίνω μέσα και βλέπω κάτι πάγκους με αναλογικά πολύμετρα. Λέω, μας δουλεύουνε αυτοί, δεν θα ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. Ρωτάω κάποια στιγμή τον προϊστάμενο του εργαστηρίου ( 30 χρόνια ηλεκτρονικός ) με ύφος : καλά δεν έχετε ηλεκτρονικά πολύμετρα εδώ ; Kαι εκείνος γέλασε με ένα στιλάκι σαν να μού λέγε …πόσα έχεις να μάθεις ακόμα .

    Σε πληροφορώ μου έδειξε μέσα σε μια ώρα, απλά με το ωμόμετρο, πως μπορούσε να ελέγξει όλα τα εξαρτήματα. Ρε , τι μέχρι τον ανιχνευτή υπερύθρων μου έδειξε να μετράω, μέχρι να δω αν μια δίοδος είναι πυριτίου ή γερμανίου, να δω αν έχει απλά διαρροή ένας ημιαγωγός ή όχι, πώς να μετράω ένα τράϊακ ή ένα FET με ένα ωμόμετρο ή μια γέφυρα. Απλά ούτε υπό τάση το κύκλωμα , ούτε τίποτα. Εκείνο το απόγευμα κατάλαβα, ότι στα ηλεκτρονικά, όσο πιο απλός είσαι τόσο καλύτερα.

    Με την οικονομική κρίση που έχουμε να πηγαίνει να αγοράζει πανάκριβα όργανα ενώ ίσως δεν τα χρειάζεται μου φαίνεται και λίγο ανόητο…
    αν δεν βαριέσαι κάποια στιγμή κάνε ένα ποστ για αυτά που λές, να μάθουμε και εμείς τίποτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    hukgys (23-06-12)

  4. #383
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Φυσικός Εμφάνιση μηνυμάτων
    μη μου το λες εμένα... δεν τους δικαιολογώ, είπα μερικούς λόγους.

    αμα δεις μερικές σελίδες πίσω, θα δεις τι πολύμετρο έχω και θα δεις ίσως και τι λέω σχετικά με το τι χρειάζεται και τι αρκεί στον καθένα.
    Sorry λάθος. Πάτησα λάθος κουμπί. Δεν μπορώ να το διαγράψω. Απάντησα σωστά από κάτω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sotron1 : 23-06-12 στις 12:40

  5. #384
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duomax03 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο κοίτα να δεις, όταν είχα πάει να κάνω πρακτική που είχα τελει΄ωσει τη σχολή, είχα πάει σε ένα εργαστήριο που έκανε σέρβις φυσικοθεραπείας εξοπλισμό (διαθερμίες μικροκυμάτων, βραχέων, υπέρηχους φυσικοθεραπείας κ.τ.λ. )

    Μπαίνω μέσα και βλέπω κάτι πάγκους με αναλογικά πολύμετρα. Λέω, μας δουλεύουνε αυτοί, δεν θα ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. Ρωτάω κάποια στιγμή τον προϊστάμενο του εργαστηρίου ( 30 χρόνια ηλεκτρονικός ) με ύφος : καλά δεν έχετε ηλεκτρονικά πολύμετρα εδώ ; Kαι εκείνος γέλασε με ένα στιλάκι σαν να μού λέγε …πόσα έχεις να μάθεις ακόμα .

    Σε πληροφορώ μου έδειξε μέσα σε μια ώρα, απλά με το ωμόμετρο, πως μπορούσε να ελέγξει όλα τα εξαρτήματα. Ρε , τι μέχρι τον ανιχνευτή υπερύθρων μου έδειξε να μετράω, μέχρι να δω αν μια δίοδος είναι πυριτίου ή γερμανίου, να δω αν έχει απλά διαρροή ένας ημιαγωγός ή όχι, πώς να μετράω ένα τράϊακ ή ένα FET με ένα ωμόμετρο ή μια γέφυρα. Απλά ούτε υπό τάση το κύκλωμα , ούτε τίποτα. Εκείνο το απόγευμα κατάλαβα, ότι στα ηλεκτρονικά, όσο πιο απλός είσαι τόσο καλύτερα.

    Με την οικονομική κρίση που έχουμε να πηγαίνει να αγοράζει πανάκριβα όργανα ενώ ίσως δεν τα χρειάζεται μου φαίνεται και λίγο ανόητο…
    Πω, πω δηλαδή αυτοί που έχουν επενδύσει και έχουν αγοράσει εξοπλισμό για την δουλειά τους , είναι θύματα;

    Δηλαδή αυτοί δεν έχουν γεννήτριες , πολύμετρα πάγκου η φορητά, παλμογράφους , καπασιτόμετρα κ.λ.π. και βγάζουν λεφτά;

    Με ένα πολύμετρο TELE στην κολότσεπη βγάζουν μεροκάματο;


    Σας παρακαλώ πείτε και μένα το μυστικό σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #385
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duomax03 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιώργο κοίτα να δεις, όταν είχα πάει να κάνω πρακτική που είχα τελει΄ωσει τη σχολή, είχα πάει σε ένα εργαστήριο που έκανε σέρβις φυσικοθεραπείας εξοπλισμό (διαθερμίες μικροκυμάτων, βραχέων, υπέρηχους φυσικοθεραπείας κ.τ.λ. )

    Μπαίνω μέσα και βλέπω κάτι πάγκους με αναλογικά πολύμετρα. Λέω, μας δουλεύουνε αυτοί, δεν θα ξέρουν που πάνε τα τέσσερα. Ρωτάω κάποια στιγμή τον προϊστάμενο του εργαστηρίου ( 30 χρόνια ηλεκτρονικός ) με ύφος : καλά δεν έχετε ηλεκτρονικά πολύμετρα εδώ ; Kαι εκείνος γέλασε με ένα στιλάκι σαν να μού λέγε …πόσα έχεις να μάθεις ακόμα .

    Σε πληροφορώ μου έδειξε μέσα σε μια ώρα, απλά με το ωμόμετρο, πως μπορούσε να ελέγξει όλα τα εξαρτήματα. Ρε , τι μέχρι τον ανιχνευτή υπερύθρων μου έδειξε να μετράω, μέχρι να δω αν μια δίοδος είναι πυριτίου ή γερμανίου, να δω αν έχει απλά διαρροή ένας ημιαγωγός ή όχι, πώς να μετράω ένα τράϊακ ή ένα FET με ένα ωμόμετρο ή μια γέφυρα. Απλά ούτε υπό τάση το κύκλωμα , ούτε τίποτα. Εκείνο το απόγευμα κατάλαβα, ότι στα ηλεκτρονικά, όσο πιο απλός είσαι τόσο καλύτερα.

    Με την οικονομική κρίση που έχουμε να πηγαίνει να αγοράζει πανάκριβα όργανα ενώ ίσως δεν τα χρειάζεται μου φαίνεται και λίγο ανόητο…
    χμ. ο τεχνικός, αυτός, εκεί, με αυτά τα προβλήματα έχει να κάνει, είναι stadar τα μηχανήματα που έχει, stadar οι βλάβες που παρουσιάζονται και έχει βρει ότι με ένα ωμόμετρο τη βγάζει καθαρή.

    λογικό αναλυτή πχ δεν θα χρειαστεί αυτός, όπως και δεν θα χρειαστεί λογικό αναλυτή κάποιος που επισκευάζει λαμπάτους ενισχυτές. Αυτό δεν σημαίνει οτι ο ΛΑ είναι σπατάλη για κάποιον που προγραμματίζει fpga.

    δεν έχουν τα ίδια εργαλεία ανάγκη όλοι όσοι ασχολούνται με συσκευές που έχουν ρεύμα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή αυτοί δεν έχουν γεννήτριες
    με ωμόμετρο μπορείς να το κάνεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    , πολύμετρα πάγκου η φορητά,
    ωμόμετρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    παλμογράφους ,
    ωμόμετρο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sotron1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καπασιτόμετρα

    ωμόμετρο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  7. #386
    Μέλος Το avatar του χρήστη Γιώργος Φυσικός
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    860

    Προεπιλογή

    άκυροοοοοο

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αλλά υπάρχουν και οι ψυχές, όπως αυτή μιας σαρδέλας ή άλλων πραμάτων που τρως, που είναι κατωτέρου επιπέδου: όταν πίνεις ένα ποτήρι νερό, παίρνεις ένα εκατομμύριο ψυχές. Αυτές οι ψυχές λέγονται Στοιχειώδη." - Γ. Γκιόλβας, για τα στοιχειώδη σωμάτια.

    Ignored users: 14. Will you be the next one?

  8. #387
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spirtos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    μετά από καιρό βρήκα επιτέλους ένα 680G (σχεδίαση και πρώτη κυκλοφορία 1976 νομίζω) σε τέλεια τιμή (ebay), και ναι, το έψαχνα πολύ καιρό..


    DSC02367a.jpg

    για κάποιους φίλους που έδειξαν παραπάνω κάποια μοντέλα της σειράς Supertster, να πω πως πρόκειται για ένα από τα καλύτερα
    αναλογικά όργανα που έχουν φτιαχτεί ποτέ, κατασκευάζονταν μέχρι σχετικά πρόσφατα στην Ιταλία, και η RS τα είχε στον καταλογό της μέχρι πριν 2 χρόνια (σε τραγικές τιμές θυμάμαι).
    Οποιος δεν το θέλει το μαζεύω εγώ ευχαριστως

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς

    2+2=5 (for extremely large values of 2!)

  9. #388
    Μέλος Το avatar του χρήστη sotron1
    Όνομα
    Σωτήρης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    Αθήνα, Περιστέρι.
    Μηνύματα
    950

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Φυσικός Εμφάνιση μηνυμάτων
    χμ. ο τεχνικός, αυτός, εκεί, με αυτά τα προβλήματα έχει να κάνει, είναι stadar τα μηχανήματα που έχει, stadar οι βλάβες που παρουσιάζονται και έχει βρει ότι με ένα ωμόμετρο τη βγάζει καθαρή.

    λογικό αναλυτή πχ δεν θα χρειαστεί αυτός, όπως και δεν θα χρειαστεί λογικό αναλυτή κάποιος που επισκευάζει λαμπάτους ενισχυτές. Αυτό δεν σημαίνει οτι ο ΛΑ είναι σπατάλη για κάποιον που προγραμματίζει fpga.

    δεν έχουν τα ίδια εργαλεία ανάγκη όλοι όσοι ασχολούνται με συσκευές που έχουν ρεύμα.



    με ωμόμετρο μπορείς να το κάνεις.



    ωμόμετρο.



    ωμόμετρο.




    ωμόμετρο.

    Σωστά τα λες ωμόμετρο, έχουν και υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι, ψυκτικοί, ο σουβλατζής της γειτονιάς μου να κοιτάει τις ασφάλειες. Κ.Λ.Π.

    Π.χ. οι ηλεκτρολόγοι αυτοκινήτων, πρέπει να αγοράσουν πιο ακριβά όργανα από ένα ωμόμετρο, εάν θέλουν να μείνουν μέσα στην τεχνολογίες CAN bus σε όλα τα αυτοκίνητα .

    Λες να ψάχνουν με το ωμόμετρο όπως παλιά;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #389
    Μέλος Το avatar του χρήστη Spirtos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Και άλλο ένα πρόσφατο απόκτημα, ένα UNIT UT204

    DSC02369a.jpg

    To θεωρώ πολύ "τίμιο" όργανο για τα λεφτά του, την σύγκρινα με την FLUKE 337 σε εργαστηριακές συνθήκες όμως, (όχι στο πεδίο) σε DC & AC μετρήσεις, και ήταν άψογη!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μητρός τε και Πατρός και των άλλων προγόνων απάντων τιμιώτερον εστίν η Πατρίς

    2+2=5 (for extremely large values of 2!)

  11. #390
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    ω, πω δηλαδή αυτοί που έχουν επενδύσει και έχουν αγοράσει εξοπλισμό για την δουλειά τους , είναι θύματα;

    Δηλαδή αυτοί δεν έχουν γεννήτριες , πολύμετρα πάγκου η φορητά, παλμογράφους , καπασιτόμετρα κ.λ.π. και βγάζουν λεφτά;

    Με ένα πολύμετρο TELE στην κολότσεπη βγάζουν μεροκάματο;


    Σας παρακαλώ πείτε και μένα το μυστικό σας.
    Ναι, εγώ για πολύμετρο μιλάω. Δεν μιλάω για εργαστηριακό εξοπλισμό. Απλά όσοι έχουν δουλέψει σε εργαστήρια κατανοούν τον τρόπο που εργάζονται οι τεχνικοί. Εκεί, ο χρόνος είναι χρήμα. Τώρα αν νομίιζεις εσύ ότι χρειάζεσαι γεννήτρια συχνοτήτων και καπασιτόμετρο για να βρεις βλάβη, τι να σου πω ρε φιλαράκι....

    0 Not allowed! Not allowed!
    duomax3

    Boobies Rule!!!

Σελίδα 39 από 42 ΠρώτηΠρώτη ... 29 37 38 39 40 41 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιτέλους ελεύθερα τα CB Radio
    By kostas_dh in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-20, 14:58
  2. δορυφόρος ελεύθερα κανάλια
    By george33 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-16, 09:11
  3. Ελεύθερα κανάλια με εξοπλισμό νοβα
    By lefterisgeo99 in forum Δέκτες SAT
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-16, 23:21
  4. ρωσσικα ελεύθερα
    By george33 in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-09-15, 10:59
  5. Δείξτε τον πάγκο εργασία σας!
    By Lykos1986 in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-06-08, 21:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας