Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: ελεγχος μετασχηματιστη

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή ελεγχος μετασχηματιστη

    Καλησπερα θα
    Screenshot_2016-12-04-01-14-09.jpg
    ηθελα ρωτησω πως μπορω να ελεγξω εαν εαν τετοιος μετασχηματιστης ειναι καλος.
    Ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Ελεγξε την αντισταση του τυλίγματος της πλευράς με τα 2 ποδαράκια που είναι μαλλον το πρωτεύον για τα 320V DC (ειναι μετασχηματιστης παλμοτροφοδοτικου). Θα πρεπει να βγαζει γυρω στα ο.5-2 ωμ το πολύ.
    Ελεγηε την αντισταση μεταξυ των τυλιγματων της 2ης πλευρας με τα 3 ποδαρακια που ειναι μαλλον το δευτερευων. Αναμεσα στα 3 ποδαρακια αν μετρησεις ολες τις μεταξυ τους αντιστασεις θα πρεπει να ειναι σχεδον μηδενικες. Αν το πολυμετρο σου ειναι πολυ καλο και ακριβες ισως μπορει να διαπιστωσεις οτι η μια αντισταση ειναι αθροισμα των αλλων δυο. Πχ 0.2 και 0.1, 01 είτε 0,1 και 0.05-0.05. Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση ενα απο τα 3 ποδαρακια του δευτερεοντος να μην συνδεεται πουθενα εσωτερικα και ναι υπαρχει απλα για στηριξη στην πλακετα. Αυτο θα το διαπιστωσεις γιατι δε θα υπαρχει καλωδιακι κολλημενο με καλαι πανω του απο την εσωτερικη πλευρα.

    Αν διαπιστωσεις ανοιχτοκυκλωμα-απειρη αντισταση σε μια απο τις δυο πλευρας ο μετασχηματιστης ειναι καμμενος. Αναμεσα στα ποδαρακια πρωτευοντος-δευτερεοντος θα πρεπει να μετρας απειρη αντισταση. Ακομα και μια μετρηση της ταξης των 100ΚΩμ σημαινει οτι ο μετασχηματιστης εσωτερικα εχει λιωσει τα προστατευτικα τυλιγματα ταινιας απομονωσης και ειναι επικινδυνος.

    Με το πολυμετρο αυτα μπορεις να κανεις. Για οτιδηποτε παραπανω πρεπει ειτε να εχεις ειδικο μηχανημα ειτε να ψαξεις για ειδικα δοκιμαστικά κυκλωματα παλμομετασχηματιστων και παλμογραφο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 04-12-16 στις 06:07

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-12-16)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Καταρχήν πες μας τι μετασχηματιστής είναι; π.χ.220/6.3;ή αλλιώς από που τον έβγαλες και γιατί πιστεύεις ότι δεν δούλευε;Μετρήσεις με πολύμετρο στα ωμ των τυλιγμάτων δεν σου εξασφαλίζει π.χ. ότι η κατασκευή σου δεν θα πάρει φωτιά μετά από 30 λεπτά.Ακόμα και σε εντελώς καινούργιο μ/τη δεν γίνεται έλεγχος μόνο στα ωμ. Σίγουρα από εκεί ξεκινάς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Εγω επειδη αναγνώρισα καθαρά ενα παλμομετασχηματιστη μαλλον τυπου ΕI λόγω του ενιαιου πυρηνα φερριτη που ειδα, του ειπα καποιους βασικους ελεγχους με μετρηση αντιστασης και πολύμετρο, που ειναι θεωρω απο τις βασικες αλλα εννοειται δεν δειχνουν τα παντα και δεν αποδικνυουν πχ οτι ο μετασχηματιστης δεν εχει αδυνατισει λόγω θερμοκρασιων και δεν εχουν παθει ζημια τα τυλιγματα και το βερνικι στο πηνιοσυρμα του που τον καθιστουν επικινδυνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 04-12-16 στις 11:34

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-12-16)

  7. #5
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Καλημερα
    Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.
    Ειναι απο ενα τροφοδοτικου εξωτερικου δισκου,εχω ελεγξει ολα τα υπολοιπα και δεν βρηκα κατι οποτε πιστευω οτι εχει χαλασει αυτο,μολις το μετρησω θα σας πω.
    0-02-05-3e9727b854274fef3574da7aa46cfe7ed0ef20f0b038be1bb050685d8d3ea2fb_full.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gg4a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα
    Ευχαριστω πολυ για της απαντησεις σας.
    Ειναι απο ενα τροφοδοτικου εξωτερικου δισκου,εχω ελεγξει ολα τα υπολοιπα και δεν βρηκα κατι οποτε πιστευω οτι εχει χαλασει αυτο,μολις το μετρησω θα σας πω.
    0-02-05-3e9727b854274fef3574da7aa46cfe7ed0ef20f0b038be1bb050685d8d3ea2fb_full.jpg
    ειναιο παλμομετασχηματιστης. Ελεγξε οτι σου ειπα και αν ειναι οκ θα σου πω που αλλου να κοιταξεις. Αυτο ειναι μαλλον 12V 1A ε?
    Αν μπορεις δωσε μου και φωτο απο την κατω πλευρα κοντινη να δω αν ειναι με ολοκληρωμενο ή με αυτοπαλμοτροφοδοτηση. Μη σε αγχωνουν οι οροι...θα βγαλουμε ακρη τουλαχιστον στο αν ειναι επισκευασιμο και αν αξιζει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-12-16)

  10. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη IRF
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.533

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gg4a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα
    Ειναι απο ενα τροφοδοτικου εξωτερικου δισκου,εχω ελεγξει ολα τα υπολοιπα και δεν βρηκα κατι οποτε πιστευω οτι εχει χαλασει αυτο,μολις το μετρησω θα σας πω.
    ;Άρχισε από τους ηλεκτρολυτικούς πυκνωτές μετά αυτός με το πλαστικό που λείπει ένα τμήμα του, θέλουν άλλαγμα;;;;.Άραγε μόνο οι πυκνωτές;;;;;;;;;;;;με τόσους προβληματικούς δεν νομίζω ότι συμφέρει η επισκευή.Τους πυκνωτές(ηλεκτρολυτικούς εννοώ) πως τους μέτρησες;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη IRF : 04-12-16 στις 15:27

  11. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Κανε τους εξης ελεγχους χωρις να δίνεις ρευμα. Κατ αρχας βραχυκυκλωσε με ενα κατσαβιδι τον ηλεκτρολυτικο των 400V τον μεγαλο
    -Ελεγξε τις διοδους του bridge rectifier με μετρηση διοδου
    -Ελεγξε τον ηλεκτρολυτικο των 400 V με μετρηση αντιστασης. Θα πρεπει να δεις μια αντισταση που αυξανεται και γρηγορα γινεται απειρη
    -Ελεγξε τον οδηγο του μοσφετ το μικρο τρανζιστορ για βραχυκυκλωμα
    -Ελεγξε το κυριο μοσφετ για βραχυκυκλωμα μεταξυ drain-source και gate-source
    -Ελεγξε τον optocoupler απο τη μερια του δευτερεοντος, στη μετρηση διοδου, θα πρεπει να παιρνεις προς τη μια φορα πτωση ταση απο 1.4 εως 1.8 V και προς την αλλη φορα ανοιχτοκυκλωμα. (καιγεται αν ειναι κινεζικος, δεν γινεται regulation. αν χαλασει αυτοματα καιγονται-φουσκωνουν οι ηλεκτρολυτικοι γιατι ανεβαινει πολυ η ταση) καιγεται και η διοδος schotkey που κανει την ανορθωση.
    -Στο πρωτεον και προς τη γειωση θα δεις συνδεμενο ενα resistor βατικο περιπου 0.25 εως 0.5ωμ. ελεγξε το.
    -Στο δευτερευων ελεγξε τη διοδο schotkey που κανει την ανορθωση απευθειας διπλα απο τα ποδαρακια του μετασχηματιστη (πολυ συχνα σφαλλουν). Αν εχει καει η schotkey οπως προειπα ελεγξε και τον οπτοζευκτη.
    -Και τελος οπως ηδη ειπε ο IRF τους ηλεκτρολυτικους στο δευτερευων!

    Αν ολα ειναι οκ τοτε αστο, και παραγγειλε ενα νεο. Μην κανεις κανενα ελεγχο με το τροφοδοτικο στη πριζα δεν αξιζει 5 ευρω κανει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 04-12-16 στις 16:00

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    117

    Προεπιλογή

    Kαλησπερα παιδια ευχαριστω πολυ για της απαντησεις εκανα τους ελεγχους μετρησα τα ακρα στο προτευων 230v αντισταση και μου δειχνει OL οποτε πιστευω οτι εχει καει ,στο δευτερευον μου δειχνει τιμες κανονικα 0,01.
    Συνημμένο Αρχείο 67716
    Τα volt που βγαζει διαβασα πανω στην πλακετα του ειναι 5v και 12 volt. το βισμα που συνδεεται στον δισκο ειναι 6pino.
    εχω μετρηση πυκνωτες διοδους και ειναι κανονικα οπως μου γραψατε.μονο στο optocoupler μου δειχνει 1,062 v προς την αλλη φορα δειχνει κανονικα OL.

    Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gg4a Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλησπερα παιδια ευχαριστω πολυ για της απαντησεις εκανα τους ελεγχους μετρησα τα ακρα στο προτευων 230v αντισταση και μου δειχνει OL οποτε πιστευω οτι εχει καει ,στο δευτερευον μου δειχνει τιμες κανονικα 0,01.
    Συνημμένο Αρχείο 67716
    Τα volt που βγαζει διαβασα πανω στην πλακετα του ειναι 5v και 12 volt. το βισμα που συνδεεται στον δισκο ειναι 6pino.
    εχω μετρηση πυκνωτες διοδους και ειναι κανονικα οπως μου γραψατε.μονο στο optocoupler μου δειχνει 1,062 v προς την αλλη φορα δειχνει κανονικα OL.

    Και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
    Αν σου βγαζει OL το πρωτευων ειναι καμμενος ο μετ/στης. Αλλα τα πραγματα γινονται ποιο πολυπλοκα στο να βρεις αλλο τροφοδοτικο γιατι οπως ειπες ειναι 6_πινος με δυο τασεις εξοδου
    Ο μετασχηματιστης ειναι τοσο μικρος που με το χερι δυσκολα επισκευαζεται επανατυλιγεται οποτε μαλλον τον πετας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 05-12-16 στις 06:34

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον eleCtroAsxetos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-12-16)

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ισχυς μετασχηματιστη
    By steliosAa in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-15, 21:24
  2. μετασχηματιστης σε μετασχηματιστη?
    By Spark in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-15, 13:15
  3. Μετασχηματιστη
    By thanospr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 22:55
  4. ψαχνω μετασχηματιστη
    By galileos in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-12, 17:30
  5. Ελεγχος μετασχηματιστη με πολυμετρο
    By Xarry in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-10, 14:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας