Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: Χαρακτηριστικά νήματος χαλκού για πηνείο Tesla

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Khadgar
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Γλυκα Νερα
    Μηνύματα
    6

    Smile Χαρακτηριστικά νήματος χαλκού για πηνείο Tesla

    Καλημέρα σε όλους τους φίλους του forum. Θα ηθελα να κάνω μία ερώτηση. Είναι στη φάση συλλογής υλικών για την κατασκευη ενός πηνείου Tesla. Έχω αγοράσει μετασχηματιστή neon στα 10KV, πυκνωτές (22 του 1μF στα 450 V) και αυτή τη στιγμή προσπαθώ να βρω ποια είναι τα βελτιστα χαρακτηριστικά (ή ποιοι τύποι τα δίνουν) για το νήμα χαλκού του δευτερεύοντος πηνείου. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.961

    Προεπιλογή

    πρεπει να εχει πολυ καλο μονωτικο το συρμα για να μην κανει εσωτερικα arcs αναμεσα στις περιελιξεις αυτο ειναι το ποιο βασικο.


    Επισης μερικα ειναι οκ στην αρχη και οσο περναει ο καιρος με τη χρηση αρχιζουνε και κανουνε διαροη ολο και περισσοτερο γιατι καταστρεφετε το μονωτικο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Khadgar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα σε όλους τους φίλους του forum. Θα ηθελα να κάνω μία ερώτηση. Είναι στη φάση συλλογής υλικών για την κατασκευη ενός πηνείου Tesla. Έχω αγοράσει μετασχηματιστή neon στα 10KV, πυκνωτές (22 του 1μF στα 450 V) και αυτή τη στιγμή προσπαθώ να βρω ποια είναι τα βελτιστα χαρακτηριστικά (ή ποιοι τύποι τα δίνουν) για το νήμα χαλκού του δευτερεύοντος πηνείου. Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή...
    Τυλιξε με καινουργιο συρμα!! οχι χρησιμοποιημενο και αγορασε ενα βερνικι σε σπραυ και οταν τελιωσεις το τυλιγμα ψεκασε το πολυ καλα ετσι πιστευω δεν θα εχεις κανενα προβλημα!!!
    Αμα δεν βρεις βερνικι σε σπραυ τοτε παρε υγρο και κανε το με πινελο αλλα προσεχε το πινελο να ειναι πολυ καθαρο και να μην αφησεις τριχες πινελιου και διαφορες βρομιες μια και οι βρομιες μειωνουν βραματικα τον χρονο ζωης του πηνιου σου!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    εχει δικιο ο Μιχαλης.Το βερνικωμα ειναι απαραιτητο!!!Και ο καλυτερος τροπος ειναι να μεινει αρκετη ωρα μεσα σε βερνικι ωστε να περασει παντου

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    αν και δεν ειμαι ειδικος, να πω και εγω κατι

    Νομιζω οτι υπαρχουν διαφορων ειδων μονωσεις και στρωματων βερνικιου, στο συρματα περιελιξεων

    Το να περασεις εκ των υστερων βερνικι ,δεν κανει και πολλα πραγματα
    ο λογος ειναι οταν σφυξουν τα συρματα η,δη η μια σπειρα απο την αλλη εχουν ακουμπισει .το μονο που το σωνει ειναι το διακενο της μονωσης του συρματος
    θελει προσοχη στα γυρισματα και στα τελειωματα, να μην χωθει καποια σπειρα βαθεια.συνηθως εκει αρπαζουν

    Το βερνικι βοηθα στην στεγανοποιηση και στην συσφιξη των σπειρων μεταξυ, τους να μην τριζουν

    Και φυσικα δεν λεω οχι στο βερνικι

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Σε φάση δοκιμων μπορεις να το δουλεψεις χωρις βερνικι και πιθανοτατα να χρειαστει να αφαιρεσεις σπειρες για να το συντονισεις.
    Το βερνικι στην συνεχεια ειναι απαραιτητο για ολους τους παραπανω λογους

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Khadgar
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Γλυκα Νερα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω πολύ για τις οδηγίες και τις συμβουλές τόσο άμεσα. Θα τις εφαρμόσω. Αυτό που ήθελα όμως να ρωτήσω είναι πως να εκτιμήσω τα χαρακτηριστικά του σύρματος (διατομή, αντίσταση, σπείρες κτλ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη CLOCKMAN
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    464

    Προεπιλογή

    Απότι έχω δει δεν χρειάζεται το βερνίκι, (χωρίς βέβαια να κάνει και κακό), τα χαρακτηριστικά του σύρματος που έχω βάλει, είναι κοινό σύρμα περιέλυξης 0,35 στις 1000 σπείρες και συντονίζουμε το πρωτεύον που δεν είναι μονομένο, το πρόβλημα είναι οι πυκνωτές οι οποίοι δεν το βλέπω να αντέχουν, έχω δοκιμάσει και έχω κάψει ένα σκασμό
    σε σειρά και παράλληλα με πολλούς 100nf στα 1600v και άθροισμα περίπου 10nf, σου εύχομαι να μη έχεις απώλειες. Με solid state δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα, αλλά με μτ από νέον θα τους ανατοινάξεις σίγουρα. Και κάτι άλλο, πριν το μτ να χρησιμοποιήσεις variac οποσδήποτε.DSC00121.jpg ιδού ένα solid state

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CLOCKMAN : 03-10-12 στις 09:28

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη valis
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κεφαλονιά
    Μηνύματα
    662

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Khadgar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολύ για τις οδηγίες και τις συμβουλές τόσο άμεσα. Θα τις εφαρμόσω. Αυτό που ήθελα όμως να ρωτήσω είναι πως να εκτιμήσω τα χαρακτηριστικά του σύρματος (διατομή, αντίσταση, σπείρες κτλ)
    Χρειάζεται να κάνεις κάποιους υπολογισμους, ξεκίνα απο εδώ http://www.classictesla.com/java/javatc.html
    Απο διατομή τα 0.35 και οι 1000σπείρες που λέει ο CLOCKMAN ειναι οτι πρέπει για να ξεκινήσεις.
    Αν χρειαστει επιπλεον ρυθμίσεις παίζεις με το πρωτευον.
    Το πρωτευον και το δευτερευον πρέπει να συντονιζουν περιπου στην ιδια συχνότητα.
    Υπάρχει βέβαια και η επιλογή να το κανεις sstc, χρειαζεται κυκλωμα αλλά γλυτωνεις τους υπολογισμους.
    Το πρωτευον στο sstc ειναι απλο πηνιο (δεν χρειαζεται πυκνωτες).

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Khadgar
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Γλυκα Νερα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Επισης μηπωσ μπορουσατε να μου συστησετε κανα μαγαζι για να αγορασω νηματα χαλκου?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Για να Δικαιωθεί ο Tesla
    By aporiess in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-17, 13:48
  2. Αξιόπιστο πολύμετρο για μέτρηση μήκους χαλκού
    By madrivermadonus in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-10-16, 22:28
  3. Μόνωση χαλκού
    By Δελημιχαλης in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-12, 10:00
  4. βοήθεια για Tesla
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-10, 12:39
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-01-05, 02:03

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας