Σελίδα 12 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 199

Θέμα: Αναβολή του switch off της Αττικής

  1. #111
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή τώρα κάνεις τα πρώτα βήματά σου στο χώρο, να σε ενημερώσω πως οι πιο πάνω δραστηριότητες δεν μπορούν να ανήκουν στο εύρος των δραστηριοτήτων των ασύρματων ραδιοερασιτεχνικών επικοινωνιών.
    Γιατί όχι; Σαν τον κώδικα Ναβάχο. Εγώ θα κάνω σήματα με φωτιές και εσύ θα αναμεταδίδεις με μόρς.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρόλα αυτά αν επιλέξεις να το προτείνεις, στα πλαίσια της συμφορουμίτικης αλληλεγγύης, εγώ θα στηρίξω την πρότασή σου, όπως και όλες τις ιδέες που έχεις κατά καιρούς προτείνει.
    Μ' αρέσεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #112
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί όχι; Σαν τον κώδικα Ναβάχο. Εγώ θα κάνω σήματα με φωτιές και εσύ θα αναμεταδίδεις με μόρς.
    Ότι θέλεις, αρκεί να κινείται στα πλαίσια του γράμματος του νόμου και του πνεύματος του ραδιοερασιτεχνισμού.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #113
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Ελα ρε μην γίνεσαι συγκαταβατικος, με ποιόν θα ψιλοτρογωμαι εγω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #114
    Μέλος Το avatar του χρήστη radioamateur
    Όνομα
    RADIOAMATEUR
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    Α_Θ_Η_Ν_Α
    Μηνύματα
    2.362

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GiwrgosTH Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ισχύει αυτό που λέει ο Στέλιος.

    Για να παίξει κάποιος στην επίγεια ψηφιακή, είτε είναι ραδιόφωνο είτε τηλεόραση, θα πρέπει να έχει άδεια από το ΕΣΡ και το βλέπω χλωμό προς το παρόν να δώσει ακόμη και στους αδειούχους.
    Η Digea από την άλλη πελάτες θέλει και έχει τη δυνατότητα να παίξει αρκετά ραδιόφωνα, αλλά η νομοθεσία, προς το παρόν τουλάχιστον, δεν το προβλέπει.
    Αν πληρώνω συνδρομή στον εκάστοτε πάροχο σημαίνει ότι θέλω να εκπέμπω κυριολεκτικά νόμιμα ως μη κερδοσκοπικός σταθμός.Αγοράζω μια συνδρομητική υπηρεσία για να ακούγεται η φωνή μου.Γιατι να χρειάζομαι άδεια από το ΕΣΡ ως 'Έλληνας πολίτης για μια υπηρεσία που ήδη έχει άδεια ο πάροχος;Θα τρελλαθούμε;


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη radioamateur : 23-07-14 στις 22:18
    ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
    RADIOAMATEUR


    https://www.facebook.com/radioamateurhellas.gr

  5. #115
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από radioamateur Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πληρώνω συνδρομή στον εκάστοτε πάροχο σημαίνει ότι θέλω να εκπέμπω κυριολεκτικά νόμιμα ως μη κερδοσκοπικός σταθμός.Αγοράζω μια συνδρομητική υπηρεσία για να ακούγεται η φωνή μου.Γιατι να χρειάζομαι άδεια από το ΕΣΡ ως 'Έλληνας πολίτης για μια υπηρεσία που ήδη έχει άδεια ο πάροχος;Θα τρελλαθούμε;
    Κατ' αρχάς είναι δυο διαφορετικά πράγματα ο "πάροχος περιεχομένου" και ο "πάροχος δικτύου".
    Ο πρώτος έχει άδεια από το ΕΣΡ να παράγει το πρόγραμμα (περιεχόμενο) και ο δεύτερος έχει πάρει άδεια (και συχνότητες από την ΕΕΤΤ) για να το μεταδίδει μέσα από κάποιο επίγειο ή δορυφορικό μέσο. Δεν είναι κάποια δικιά μας καινοτομία, αυτό το μοντέλο ισχύει δεκαετίες στο εξωτερικό.

    Ο πάροχος δεν μπορεί -βάσει νόμου- να σε βάλει στο μπουκέτο του αν δεν έχεις πάρει πρώτα άδεια σαν παραγωγός περιεχομένου από το ΕΣΡ.

    Το ότι είναι αποτυχημένο το ΕΣΡ και σαν θεσμός και σαν λειτουργία, δεν σημαίνει ότι δεν πρέπει να υπάρχει καθόλου έλεγχος και αδειοδότηση των παρόχων περιεχομένου.
    Όταν φύγουν οι δεινόσαυροι που το στελεχώνουν, τότε θα υπάρξει ελπίδα & μέλλον...

    2 Not allowed! Not allowed!

  6. #116
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Τώρα με τα ψηφιακά, με ποιο τρόπο οι σταθμοί στέλνουν σήμα στον πάροχο και με ποιο τρόπο ο πάροχος το εκπέμπει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #117
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    164

    Προεπιλογή

    Να ρωτήσω και εγώ κάτι τους ειδικούς. Όταν τελειώσει η μετάβαση στην ψηφιακή, τί θα γίνει με το αναλογικό φάσμα; Δεν θα εκπέμψουν κάποιοι παράνομα τουλάχιστον στην επαρχία που ελαχιστοποιείται κάπως ο κίνδυνος να τους "τσιμπήσουν" αμέσως; Και δεν αναφέρομαι μόνο στους τηλετσοντόβιους, αλλά ενδεχομένως κάποιος να θελήσει να παίξει μη πολυπαιγμένες ελληνικές ταινίες με διαφημίσεις για παράδειγμα. Στο εξωτερικό τι έγινε ή γίνεται;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #118
    Μέλος Το avatar του χρήστη sigmacom
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    654

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα με τα ψηφιακά, με ποιο τρόπο οι σταθμοί στέλνουν σήμα στον πάροχο και με ποιο τρόπο ο πάροχος το εκπέμπει;
    Εξαρτάται πως το έχει σκεφτεί ο πάροχος δικτύου.

    Μπακάλικα να στο πω, κάποιοι στήνουν τα headend στο βουνό και ο κάθε σταθμός ανεβάζει το πρόγραμμά του μέχρι εκεί με δικό του μέσον (π.χ. RF link).
    Η πολυπλεξία (DVB ASI MUX) από το headend τροφοδοτεί τον DVB-T διαμορφωτή, μετά αυτός πάει στον ενισχυτή RF, φίλτρο, και βουρ στην κεραία.

    Άλλοι στήνουν το headend στην πόλη και τα προγράμματα των σταθμών φτάνουν ως εκεί είτε με RF link, είτε μέσω ΟΤΕ.
    Η πολυπλεξία από το headend πάει στον DVB-T διαμορφωτή στο βουνό είτε με RF link είτε μέσω ΟΤΕ (και μετά τα ίδια: ενισχυτής, φίλτρο, κεραία, και γειά σας)

    Συμφέρει περισσότερο από πλευράς bandwidth ο κάθε σταθμός να έχει τον MPEG encoder στην πλευρά του και να στέλνει το DVB ASI του στο headend.
    Στο headend γίνεται η επεξεργασία (PIDs, στατιστική πολυπλεξία, bitrates κλπ) και η παραγωγή του ASI MUX για να φύγει προς τους πομπούς.
    Οπότε άμα έχεις πρόσβαση στον πολυπλέκτη, κάνεις ότι θες. Από το αυξήσεις το bitrate ή και να ρίξεις μαύρο (λέμε τώρα... )
    Η Digea απ' όσο ξέρω το πάει στους πομπούς της σαν DVB over IP μέσω ΟΤΕ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΑΘΑΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να ρωτήσω και εγώ κάτι τους ειδικούς. Όταν τελειώσει η μετάβαση στην ψηφιακή, τί θα γίνει με το αναλογικό φάσμα; Δεν θα εκπέμψουν κάποιοι παράνομα τουλάχιστον στην επαρχία που ελαχιστοποιείται κάπως ο κίνδυνος να τους "τσιμπήσουν" αμέσως; Και δεν αναφέρομαι μόνο στους τηλετσοντόβιους, αλλά ενδεχομένως κάποιος να θελήσει να παίξει μη πολυπαιγμένες ελληνικές ταινίες με διαφημίσεις για παράδειγμα. Στο εξωτερικό τι έγινε ή γίνεται;
    Όπως είπαν και πιο πριν, το φάσμα αδειάζει για να πουληθεί στις εταιρείες κινητής για LTE800.
    Είναι μνημονιακή υπόσχεση / υποχρέωση, μπορεί να δούμε πλειστηριασμό τον προσεχή Οκτώβρη.

    Όποιος πειρατής και να ανοίξει εκεί, πολύ σύντομα θα πρέπει να κλείσει (ή θα τον κλείσουνε).

    2 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sigmacom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    matthew (24-07-14)

  10. #119
    Μέλος Το avatar του χρήστη GiwrgosTH
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα με τα ψηφιακά, με ποιο τρόπο οι σταθμοί στέλνουν σήμα στον πάροχο και με ποιο τρόπο ο πάροχος το εκπέμπει;
    Τα πανελλαδικά κανάλια με οπτική ίνα και από εκεί στα βουνά μέσω οπτικών ινών στα μεγάλα κέντρα και δορυφόρου στα υπόλοιπα.
    Τα περιφερειακά μέσω παρόχων τηλεφωνίας στην Digea και από εκεί στα μεγάλα κέντρα με οπτική ίνα και στα μικρά με link, αναμετάδοση κλπ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η Digea απ' όσο ξέρω το πάει στους πομπούς της σαν DVB over IP μέσω ΟΤΕ.

    Σωστά, για τα μεγάλα κέντρα όμως μόνο και για την ακρίβεια ASI over IP.
    Πολυπλεξία στα κέντρα εκπομπής έκαναν (και κάνουν) κάποια περιφερειακά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυστυχώς τα Watt είναι σαν τα λεφτά, δε βγαίνουν εύκολα...
    GiwrgosTH
    (C) 2014

  11. #120
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sigmacom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπαν και πιο πριν, το φάσμα αδειάζει για να πουληθεί στις εταιρείες κινητής για LTE800.
    Είναι μνημονιακή υπόσχεση / υποχρέωση, μπορεί να δούμε πλειστηριασμό τον προσεχή Οκτώβρη.

    Όποιος πειρατής και να ανοίξει εκεί, πολύ σύντομα θα πρέπει να κλείσει (ή θα τον κλείσουνε).
    Από όσο ξέρω όμως οι εκπομπές LTE καταλαμβάνουν ένα εύρος από 790 ως 852Mhz, άρα δεν μιλάμε για όλη την μπάντα των uhf.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

Σελίδα 12 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 75
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-10-12, 15:17
  2. Αναβλήθηκε για την 20η Ιουλίου το switch off της Αττικής
    By davinci in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 10:13
  3. ΜΕΤΑΤΡΟΠΗ ΤΗΣ ΟΘΟΝΗΣ ΤΟΥ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ ΣΕ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ........???
    By XALOULIS90 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-11, 19:33
  4. Κύκλωμα μέτρησης της ταχύτητας!!ΣοΣ
    By Kling_Klong in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-06, 17:10
  5. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-06, 14:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας