Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Πτυχιακή εργασία

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Και εγω θα σου ελεγα για arduino αλλα δεν ξερω που κλινεις και εσυ...
    Αν πεις κανα 2 λογια για αυτα που σαρεσουν ισως ερθει και καμια ιδεα.
    Πολυ γενικη ηταν η ερωτηση σου και σιγα σιγα γινεται πιο συγκεκριμενη

    Το μεταπτυχιακο ειναι πολυ καλο αν ξερεις κατα που κλινεις.
    Αλλιως μπορει να ειναι και καταδικαστικο.
    Τα ηλεκτρονικα ειναι τεραστιος κλαδος με πολους τομεις ενδιαφερον.Σε τοση μικρη ηλικια μονο αν εχεις κλιση η ακρη καπου για μενα αξιζει το ρισκο.
    Αλλιως μπορει να βγει για λιγο στην αγορα να δει να παει σε εκθεσεις και τετοια και μετα με πιο καθαρη αποφαση μπορει να διαλεξει.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    κανε για ladder και plc

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη michaelcom
    Όνομα
    Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Στο κοσμο μου
    Μηνύματα
    744

    Προεπιλογή

    Αποψη μου κανε κατι με FPGA και γρηγορους υπολογισμους σε συνδυασμο με κανα DSP ελεγχομενα απο το PC/mobile. Εχει αρκετη δουλεια μην το βλεπεις ετσι.Τουλαχιστον εγω στο 2ο ετος αν και ηλεκτρολογος σκεφτομαι να ασχοληθω με την πτυχιακη μου πανω σε αυτα,γιατι θελει τοση δουλεια που δεν ξερω αν θα με φτασουν τα δυο χρονια που μου απομενουν. Για παραδειγμα εγω μαλλον αυτο που θα κανω (αν και δεν εχω καταληξει ακομα) θα ελεγχω ηχο real time με DSP και ολο αυτο θα ελεγχεται με ενα Tablet/κινητο.Βασικο εργαλειο για DSP ειναι να ξερεις Fourier.Η αλλιως αυτο που ισως κανω ειναι να προσπαθησω να φτιαξω κατι δικτυακο πολυ υψηλης ταχυτητας με FPGA(αλλα μαλλον ακατορθωτο οποτε ποιο πιθανο ειναι να ασχοληθω με τον DSP).

    Κατα την γνωμη μου το arduino εχει γινει τοσο της μοδα που ποια δεν αξιζει να ασχολειθεις(αν φυσικα θελεις να φτιαξεις κατι δικο σου και οχι να το βρεις ετοιμο στο internet)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη Δημήτρηςκα
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    434

    Προεπιλογή

    Φίλε αγόρασε ένα quard copter κρατά τα μηχανικά μέρη ξήλωσε τις πλακέτες και Καντο αυτοματο. Σα κατασκευή έχει πολύ σαε για κοντρολερ θα προτεινα κάτι 32bit δες rapsberry. Μη διαλέξεις βιομηχανικό ελεγκτή (Plc) καθώς ειναι πανάκριβος και τόσο γελοίο και χαζό στο προγραμματισμό που για πτυχιακή δεν αξίζει. Το Plc ειναι για κάτι εύκολο γρήγορο και αξιόπιστο
    Καλή επιτυχία

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη GIGER
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Apr 2012
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    24

    Προεπιλογή

    Απ' ότι φαίνεται προς ΣΑΕ θα κινηθώ τελικά. Θα σκεφτώ τί και πώς κατ' όπιν συζητήσεως και με τον υπεύθυνο καθηγητή.
    Μου κάνει λίγο εντύπωση πάντως, που κανείς δεν αναφέρθηκε στα ραντάρ!! Υποθέτω ότι είναι λόγο επαγγελματικής αποκατάστασης.(?!)
    Όσο για το μεταπτυχιακό το σκέφτομαι ακόμα. Μάλλον θα κάνω.
    Εδώ σας θέλω όμως:
    Τι λέτε; Πρώτα στρατός και μετά μεταπτυχιακό ή το ανάποδο;

    Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας, να ' στε καλά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Aν αποφασίσεις να κάνεις μεταπτυχιακό στην Ελλάδα τότε πρώτα μεταπτυχιακό. Αν είναι να φύγεις έξω τότε πρώτα στρατό οποσδήποτε και μετά μεταπτυχιακό.Όταν έρθει η ώρα ψάξε υποτροφίες απο Ωνάσειο και ΙΚΥ.Δίνουν υποτριφίες και για εξσωτερικό και εξωτερικό.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Εγώ θα πρότεινα να μην ασχοληθείς με κάτι χρονοβόρο και επιβαρυντικό για την τσέπη σου κι αυτό γιατί ο κόπος και το χρήμα που θα ξοδέψεις θα το καρπωθεί κάποιος <<πονηρός>> καθηγητής που στο μέλλον θα το παρουσιάζει στις επόμενες γενιές σπουδαστών, ως δικό του δημιούργημα. Βρες να κάνεις κάτι απλό για να καθαρίσεις με την σχολή και μην παιδεύεσαι παραπάνω. Τώρα εφόσον αγαπάς αυτό που σπούδασες και έχεις το μεράκι, μόνος σου μπορείς να πειραματιστείς και να φτιάξεις ότι θες.

    Υ.Γ Βλέπω είσαι από Πειραιά. Αν μπλέξεις με ΣΑΕ μακριά από τον Πρέκα.....είναι γνώστης του αντικειμένου αλλά δεινόσαυρος που κρατά την γνώση και τις πτυχιακές για πάρτι του.

    2 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dragonborn
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Nov 2012
    Περιοχή
    Δυτικά Προάστια
    Μηνύματα
    1.492

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνήσω και με τους δυο παραπάνω. Αυτό που γράφει ο radiofonias, πρώτα στρατό και μετά μεταπτυχιακό έξω είναι σωστό, δεδομένου ότι εκεί δεν ψάχνεις δουλειά αφού τελειώσεις αλλά μπαίνεις στην διαδιασία νωρίτερα, ειδικά στις αγγλοσαξωνικές χώρες στην αρχή του τελευταίου έτους. Επίσης και αυτό που γράφει ο electron, κάτι απλό για να καθαρίσεις, είναι σωστό. Όχι επειδή ο καθηγητής θα οικιοποιθεί κλπ, αλλά γιατί στην φάση αυτή δεν αξίζει να φορτώνεσαι με αντικείμενα που έχουν απρόβλεπτη διάρκεια και απροσδιόριστο ορίζοντα ολοκλήρωσης. Φαντάζομαι δε ότι με τα σημερινά δεδομένα (μεγάλος αριθμός σπουδαστών, μείωση εκτάκτων καθηγητών) οι καθηγητές δεν έχουν άνεση χρόνου να σε υποστηρίξουν σωστά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη dog80
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    507

    Προεπιλογή

    Επειδη κατι αναφερθηκε για κενα απο τη σχολη, απο την εμπειρια μου αυτο ειναι ο κανονας και μαλιστα σε πολυ βασικα πραγματα.

    Γενικα τα προγραμματα των σχολων προσπαθουν να καλυψουν οσο το δυνατον πιο πολλα διαφορετικα θεματα αλλα δεν υπαρχει χρονος για εμβαθυνση σε κανενα. Αυτο αναγκαστικα θα γινει αργοτερα στον προσωπικο χρονο και επαγγελματικα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1EDG
    Όνομα
    Μάριος
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.095

    Προεπιλογή

    VHDL,Labview,MEMS (προχωρημένο),εφαρμογή με ασύρματα δίκτυα (φοριούνται και θα φορεθούν περισσότερο),μετρολογία.Κάτι από αυτά θα σου δώσει μια ειδίκευση αφού θα ασχοληθείς σε βάθος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Πτυχιακή Εργασία Ηλεκτρονικών
    By hatzi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-16, 00:10
  2. Πτυχιακή Εργασία
    By windstav in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 23:43
  3. Πτυχιακή εργασία - προτασεις
    By C.V in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 21:42
  4. Πτυχιακή Εργασία
    By cris_thess in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 22:03
  5. Πτυχιακή εργασία
    By mpiretti in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-11, 13:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας