Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: ΦΟΙΤΗΤΗΣ - ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή ΦΟΙΤΗΤΗΣ - ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ

    Καλησπέρα σε όλους! Είμαι φοιτητής στο ΤΕΙ ΠΕΙΡΑΙΑ στο τμήμα του ΑΥΤΟΜΑΤΙΣΜΟΥ και μπαίνω 3ο έτος. Θέλω να μου πείτε πάνω σε ποιους τομείς μπορώ να βαδίσω όταν με το καλό αποφοιτήσω και εσείς τι προτίνετε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Σου προτείνω αν έχεις μεράκι, να ξεκινήσεις την "Νανοτεχνολογία" σε θεωρητικό βαθμό γιατί σε πρακτικό... Και βάδισε προς την ρομποτική.
    Και εγώ αυτοματισμού είχα δηλώσει πριν 9 χρόνια αλλά η υπουργός παιδείας η Γιαννάκου είχε άλλα σχέδια...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Μεράκι έχω αλλά είναι περίεργο τμήμα..θεωρείτε μεταπτυχιακό τμήμα ο αυτοματισμος γιατί δεν έχει συγκεκριμένες βάσεις όπως π.χ η ηλεκτρολογία... ακούγεται ενδιαφέρον η νανοτεχνολογία αλλα τι ακριβώς θα κάνω εκεί;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη karabill93 : 29-08-14 στις 00:50

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Τριπολη
    Μηνύματα
    145

    Προεπιλογή

    Κοίτα τι ζητάνε έξω και σήκω ΦΎΓΕ!!!!!!!!!!!!!!!! οτι και να ακολουθήσεις θα εκπαιδευτείς οταν πας να δουλέψεις.

    2 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη gcostas
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    174

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τον προηγούμενο , αλλιώς πάρε δίπλωμα για μηχανάκι και ντελίβερι. Συγνώμη αν στο χάλασα και έχεις όρεξη ,φύγε αλλού εδώ κανείς δεν έχει προκοπή.
    Κώστας

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Συμφωνώ με τις προηγούμενες απαντήσεις. Κάνε από τώρα έρευνα στον τομέα σου, ενημερώσου, παρακολούθησε newsletter, εκθέσεις τεχνολογίας στην Ελλάδα. Γνωρίσου αν μπορείς και με τους εκθέτοντες, μπορεί αύριο να είναι οι μελλοντικοί εργοδότες σου αν μείνεις Ελλάδα.

    Δώσε βάση στην πτυχιακή που θα κάνεις να είναι κάτι ενδιαφέρον, σύγχρονο και ερευνητικό στη φύση του, για να μετρήσει ως "προηγούμενη εμπειρία στο θέμα" εκεί που θα πας να ζητήσεις δουλειά.

    Υ.Γ.
    Πτυχιούχος Η/Υ Συστημάτων ΤΕΙ Πειραιά

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Ν. ΜΕΣΣΗΝΙΑΣ
    Μηνύματα
    238

    Προεπιλογή

    Και εγώ φίλε πριν 12 χρόνια εκεί πέρασα αλλά απο επαγγελματικά δικαιώματα είναι δύσκολα τα πράγματα...αν έχεις σκοπό να διδάσκείς πληροφορική σε κανένα σχολείο καλώς....και κάποιο κομάτι στους ανελκυστήρες...μονο αυτά σου δίνει (ειναι πολλες οι κόντρες για τα επαγγελματικά με τις άλλες ειδικότητες εδω και χρόνια...ηλεκτρολογους-ηλεκτρονικους-....παρόλο που είναι σχετικά δύσκολη ειδικότητα...αν σου αρέσουν αυτά γενικά δώσε βάση και όπως είπε κάποιος μόνογια έξω μπορεί να κάνεις κάτι.....δυστηχώς....διαφορετικά εγω στην πορεία για παράδειγμα που ψήθηκα (δούλεψα) ως βοηθός ηλεκτρολόγου παράλληλα με τις σπουδές μου κατέληξα μετά το ΤΕΙ να πάω 2 χρόνια ιεκ τεχνικός αυτοματισμών.....απο εκεί τουλάχιστον γίνεσαι κανονικά ηλεκτρολόγος με άδεια (ίδια ειδικότητα ειναι με του ΤΕΙ αλλα πολύ κατώτερο επίπεδο....) ετσι έχουν τα πράγματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Nov 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    62

    Προεπιλογή

    Αν έκανα κάποιο μεταπτυχιακό ποια χώρα θα προτείνατε και πάνω σε τι; μου φαίνεται ενδιαφέρον να ασχοληθώ πάνω στην βιομηχανία αλλά μ αρέσει πολύ και οι αυτοματισμοί κτηρίων σαν ιδέα..δυστυχώς όμως κανένα απ τα δύο δεν έχει μέλλον στην Ελλάδα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.016

    Προεπιλογή

    φύγε από εδώ όσο προλαβαίνεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Κίμων
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    436

    Προεπιλογή

    Σκέφτηκε κάποιος το ενδεχόμενο να προσπαθήσουμε εμείς όλοι μαζί να κάνουμε κάτι; Στον συγκεκριμένο forum και είναι το μοναδικό που μπαίνω, υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι άνθρωποι, από όλες τις ειδικότητες.
    θα μπορούσαμε να μαζευόμαστε σε ένα κτίριο που θα το εξοπλίζαμε με χορηγίες και θα κατασκευάζαμε τα πάντα.
    Γιατί πρέπει να φύγουμε στο εξωτερικό... επειδή μας κάνουν ντα εδώ; επειδεί δεν έχουμε λεφτά να πάρουμε τσιγάρα; Υπάρχουν και τα τράκαλάϊτς!! Και το κτύριο με τράκαλάϊτς θα το εξοπλίσουμε..
    Ναι σε κάποιους φαίνονται αστία αυτά που λέω, αλλά όταν ο Σαμαράς ανακοινώνει κάποια μέτρα ή μέσα στην βουλή επικρατεί ένα χάος, όλοι μας ευχόμαστε κάποιος να τους σταματήσει.
    Αν όλοι μας φύγουμε ποιός θα τους σταματήσει; θα υπήρξαν στιγμές σε όλους μας πιστεύω, πως κάποια στιγμή κατασκευάσαμε ένα κύκλωμα και δούλεψε καταλάθος.. Θα αναρωτηθήκαμε, τι λε ρε μεγάλε τα κατάφερα;; δουλεύει!!!
    Αυτή την ικανοποίηση που νιώθεις εκείνη την στιγμή δεν σε κάνει να θέλεις να φτιάξεις κάτι πιο μεγάλο και πιό περίπλοκο; Σίγουρα ναι είναι η απάντηση!!! Το επόμενο βήμα είναι να ξεκινήσουμε το project αυτό.

    Βασίλη ακόμα θέλεις να φύγεις από εδώ;

    Και κάθε Σαββάτο θα έχουμε ρεπό! με κοψίδια και ρετσίνες
    Κυριακή αποτοξίνωση.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ ΦΟΙΤΗΤΗΣ ΨΑΧΝΕΙ
    By muffinman in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-07, 10:58

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας