Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Τα Windows XP εξακολουθούν να στοιχειώνουν τη μαμά Microsoft!

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη john_b
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.502

    Προεπιλογή

    Καλά ρε συ, παίρνεις μίζες από την ms και θίχτηκες έτσι;
    Θα τεκμηριώσω λοιπόν την άποψη μου. Μου είχαν σπάσει τα @@ γιατί ήταν σπ@σ@@δικο λογισμικό. Ελπίζω τώρα να σε κάλυψα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Φίλε Θανάση σε ευχαριστώ -ειλικρινά- για την επίδειξη τεκμηρίωσης.
    Επαναλαμβάνω, και δεν με κουράζει, το ότι σέβομαι απόλυτα την άποψη του επαγγελματία, όταν αυτός θα την βασίσει σε αποδείξεις.
    Για να είμαι, όμως, και απόλυτα ειλικρινής απέναντί σου, δεν καταλαβαίνω λίγο τι εννοείς με τους όρους: 'product περιβάλλον' και 'downtime'. Υποψιάζομαι βέβαια, ότι εννοείς 'περιβάλλον παραγωγής' και 'καθυστέρηση' αντίστοιχα. (Παρακαλώ πολύ διόρθωσέ με, αν κάνω λάθος).
    Αν εννοείς λοιπόν -όντως- περιβάλλον παραγωγής, θα σε ρωτήσω (λογικά): "Τι είδους παραγωγής;", "Αναφέρεσαι σε παραγωγή υλικού προϊόντος, ή υπηρεσίας;"
    Πάντως, γι'αυτό κι εγώ ξεκίνησα το θέμα αυτό, με μιά τεράστια εισαγωγή.... Θέλησα να καταστήσω όσο πιο σαφές γίνεται, ότι χρησιμοποίησα -επί χρόνια- κι εξακολουθώ να χρησιμοποιώ τα XP στην 'Παραγωγή'.
    1) Χάρις στη σταθερότητά των ΧΡ και την ευελιξία τους, είχα τη δυνατότητα εντοπισμού και επίλυσης προβλημάτων σε PC συναδέλφων. (καθήκοντα ΙΤ, Τεχνικού PC)
    2) Χάρις στην ισχύ και την ευελιξία των ΧΡ, δημιούργησα και εκτύπωσα από απλές ταμπελίτσες καθημερινής χρήσης στους χώρους εργασίας, μέχρι πρωτότυπα για τυπογράφους, και επιγραφοποιούς. (καθήκοντα Γραφίστα)
    3) Στον χώρο της εργασίας μου, ακόμα και χωρίς πρόσθετες ενημερώσεις από τη Microsoft, μπορώ-εξακολουθώ να είμαι ενεργότατος στην παραγωγή.
    Τώρα... Αν σε κάποια στιγμή το παλιό-φοβερό Scanner μου EPSON GT-4000 (SCSI IV) σταματήσει να λειτουργεί, τότε μάλλον θα δημιουργήσει ένα 'τσουνάμι' ριζικών αλλαγών. Όσο όμως ακόμα εξακολουθεί και είναι ακμαιότατο στην Παραγωγή αντιγράφων μεγάλης αξιοπιστίας, τα πράγματα θα προχωρούν ως έχουν... Και μια χαρά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη DGeorge
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Καλλιθέα - Αθήνα
    Μηνύματα
    1.381

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από john_b Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά ρε συ, παίρνεις μίζες από την ms και θίχτηκες έτσι;
    Θα τεκμηριώσω λοιπόν την άποψη μου. Μου είχαν σπάσει τα @@ γιατί ήταν σπ@σ@@δικο λογισμικό. Ελπίζω τώρα να σε κάλυψα.
    Αντίθετα Γιάννη μου... Αν 'τα έπαιρνα' από την Microsoft, θα νόμιζες ότι τα Windows 8 έχουν ήδη εγκατασταθεί στον Άρη (όχι Θεσσαλονίκης ). Απλώς ήθελα λίγο σοβαρές ανταλλαγές απόψεων σχετικά με το Λειτουργικό αυτό. Εννοείται, ότι ο χαβαλές είναι ευπρόσδεκτος, ώστε η σοβαρότητά μας να μην είναι γκρίζα.
    Πάτα, όμως και κανένα 'κουμπί' "ΧΑΒΑΛΕΣ ON-AIR", ή/και "ΧΑΒΑΛΕΣ ON-LINE", ώστε να καταλαβαινόμαστε...

    Όσο για τις μίζες: Τόσα χρόνια, η Microsoft μου έδινε κάτι μίζες από γκαζάδικα, 'Νά! ...Με το συμπάθειο!', για να 'σπρώχνω' τα Windows 7.
    Πριν από κάτι μήνες, όμως, πήγαν να με ρίξουν, δίνοντάς μου μίζα από Βαν-άκι (Κάτσε καλά!! )
    Έτσι κι εγώ, για σπάσιμο, 'σπρώχνω' τα ΧΡ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DGeorge : 29-08-14 στις 14:41

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    458

    Προεπιλογή

    Ένα απλό, σχετικά, σενάριο: Θεώρησε οτι έχεις χ μηχανήματα σε flat δίκτιο. Αν κάποιο από αυτά δεν έχει ενημερώσεις, είναι πολύ εύκολο να σου "κολλάει" το print spooler στο server. Αν έχεις να τυπώσεις καθημερινά μερικές δεκάδες σχέδια, σε plotter, την πάτησες.

    Ακόμα θεώρησε οτι έχεις ένα "απλό" μηχάνημα π.χ. γραμματείας και "σκάνε" τα winXP - πόση ώρα θέλεις για να ξαναστηθούν; (να βρείς patches-ίσως drivers) στα 7 είναι κάτι λιγοτερο από 40 λεπτά

    Προσπάθησε να "δεις" ένα PC με 8.1 (laptop του διευθυντή π.χ.) από το PC σου που έχει XP

    σε όλα τα παραπάνω θεώρησε επίσης οτι:
    Το ΙΤ πρέπει να κάνει τα πάντα χτες
    Το ΙΤ δεν είναι απαραίτητο να έχει PC/ανταλλακτικά/κάρτες δικτίου κλπ "καβάντζα"
    Ο διευθυντής μπορεί να πάρει ό,τι gadget θέλει και εσύ πρέπει να το σετάρεις στο δίκτιο
    Για όλα πάντα φταίει ο IT (και όχι ο μ....ας που έφερε το laptop από το σπίτι του και το "κάρφωσε" στο δίκτυο)
    Τα τελευταία 2-3 χρόνια, μόλις πεις οτι χρειάζονται layer3 switch ή router για segmentation του δικτυου σε κοιτάζουν "περίεργα"
    Budget είναι σχεδόν άγνωστη λέξη

    Μπορείς όμως να έχεις ένα CNC με XP ή ένα FTP server (δεν είναι "critical")

    Αυτά για δικτυακό εταιρικό περιβάλλον

    Σε χώρους (γραφεία κλπ), που μπορεί να έχουν 1-10 PC, απλώς κάνεις τη ζωή σου δύσκολη (χωρίς λόγο) χρησιμοποιώντας XP (vpn - "τρύπες" στο SSH κλπ)

    όλα τα παραπάνω δεν σημαίνουν βέβαια, και για κανένα λόγο, οτι τα XP είναι "άχρηστα" σαν OS, απλά "πάλιωσαν" όπως τα NT και τα 2000

    Η "γκρίνια" μου, βγήκε λίγο μακροσκελής τελικά . Θα μπορούσα να γράψω βίβλίο

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη exop : 29-08-14 στις 19:13

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.742

    Προεπιλογή

    Μπορεί ο πατριώτης να κυκλοφόρησε στο SP4 αλλά πλέον δεν βρίσκεις drivers. Προφανώς είναι εργαλείο - σε σχέση με τις επόμενες εκδόσεις - αλλά όταν οι κατασκευαστές δεν τα υποστηρίζουν, είναι προδιαγεγραμμένη η μοίρα τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    SV1GRN
    Guest

    Προεπιλογή

    Αντώνη σωστά τα λες όπως και ο exop και άλλοι. Οι driver είναι μεγάλο πρόβλημα. Τώρα εάν κάποιος θέλει να διατηρεί τα ΧΡ για οποιοδήποτε λόγο αναλαμβάνει και το ρίσκο. Οι άλλες λύσεις όπως service pack κλπ. που το έφτιαξε κάποιος τρίτος περιλαμβάνονται στο ρίσκο που αναφέραμε.
    Με τα ΧΡ δεν είχα κανένα πρόβλημα όπως και με τα 7 (όλα 32 bit prof.) μόνο από driver που πάλιωναν (πχ παλια prolific για cat). Τώρα, βλέπω τα 8 διαφέρουν αρκετά από τα 7 το εύκολο είναι να τα μάθω, το δύσκολο είναι να μάθω λίνουξ και να μην πληρώνω πλέον Λ.Σ.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    23

    Προεπιλογή

    Καλά είναι τα ΧΡ, αν σου δουλεύουν κράτησέ τα, ειδικά αν παίζει θέμα με drivers/software γα εξειδικευμένα μηχανήματα.
    Και win98 θα κρατούσα αν με αυτό δουλεύει η μηχανή που μου δίνει ψωμί.

    Μπορεί να φτιάξεις ένα χωριστό δίκτυο χωρίς ιντερνετ για τα μηχανήματα ΧΡ που πρέπει να επικοινωνούν μεταξύ τους και να έχεις ένα άλλο σύγχρονο υπολογιστή (με σύγχρονο λειτουργικό σύστημα) για όλα τα ιντερνετικά (browsing, email, skype κλπ). Φυσικά προσοχή στις μεταφορές αρχείων προς το ασφαλές δίκτυο και είναι μία καλή σκέψη να κρατήσεις ένα πάγιο backup τύπου ghost για τα μηχανήματα παραγωγής, μιας και δεν πρόκειται να πειραχθούν/ανανεωθούν.

    Αν είναι εφικτό καβάτζωσε παλιό hardware που μπορεί να χρειαστείς (δίσκους, cdrom drive, floppy drive, scsi controller, pci/agp vga, motherboard, τροφοδοτικά)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Γρηγόρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Μηνύματα
    461

    Προεπιλογή

    Mια αλλη λυση ειναι το virtual machine (πχ Vmware).Βαζεις τα xp και τα προγραμματα που θες και χρησιμοποιεις τον συγχρονο εξοπλισμο σου (εκτυπωτη,δικτυο κλπ.)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη draco1
    Όνομα
    ..
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    339

    Προεπιλογή

    Και γιατί δεν πας στο Linux να ησυχάσεις; Ορισμένες διανομές καλύπτουν PC και 5 χρόνων;

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.029

    Προεπιλογή

    Μήπως γιατί, αν δεν είσαι καλός προγραμματιστής, δεν θα τρέχουν τα επαγγελματικά προγράμματα των Windows αφού δεν τα έχει κάνει κανείς σε Linux?

    Καλά θα ήταν να μπορούσαμε να απαλλαγούμε τελείως από το δέσιμο των Windows αλλά δεν το βλέπω και πολύ εύκολο.

    2 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-06-16, 16:17
  2. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-12, 12:42
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-09, 22:23
  4. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-12-08, 13:44
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-10-08, 20:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας