Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΜΠΑΛΑΝΤΕΖΑΣ

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΜΠΑΛΑΝΤΕΖΑΣ

    Καλημέρα σας,
    θα ήθελα να κάνω μια ερωτησούλα αν μπορείτε να με βοηθήσετε.

    Αγόρασα ένα αερόθερμο μπάνιου 2000w. Πριν το αγοράσω έριξα μια ματιά στην διακόπτη του πίνακα της γραμμής όπου πρόκειται να το βάλω και είναι 16Α άρα και εφόσον δεν έχω άλλα μηχανήματα στην γραμμή δεν θα έχω πρόβλημα στην ασφάλεια (βασικά όλοι οι διακόπτες γραμμών στον πίνακα 16Α γράφουν). Τώρα αν το εσωτερικό καλώδιο υποστηρίζει 16Α δεν το γνωρίζω γιατι δεν ήμουν παρόν στην εγκατάσταση.

    Το μηχάνημα ήρθε κανονικά με φις και τώρα χρειάζεται να προσθέσω μια μπαλαντέζα για να πάει στην πρίζα περίπου 3μέτρα. Σκέφτηκα να μην κόψω το φις και χάσω την εγγύηση.

    Κατανοώ ότι σίγουρα θα πρέπει η μπαλαντέζα να είναι της ίδιας διατομής και αντοχής με το καλώδιο που έρχεται απο το μηχανάκι. Αυτά τα έξτρα 3 μέτρα θα δημιουργήσουν κάποιο άλλο πρόβλημα που πρέπει να έχω υπ'ψην μου ?

    Σας ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Πάρε μια επώνυμη επέκταση και δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Συνήθως οι "κινεζικές" έχουν ψηλό καλώδιο για να είναι φτηνές. Λέω κινεζικές γιατί έχουν ταυτιστεί με το φτηνό χωρίς να αποκλείω και άλλα κατασκευάσματα.Αυτές που είναι της προκοπής γράφουν στο καρτελακι επωνυμία και πόσα w αντέχουν
    Όλες οι μπριζες στο οικιακό είναι 16Α και όλος ο φωτισμός 10Α.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Νικηφόρος
    Εγγραφή
    Jan 2020
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή

    Δημήτρη, 2000W/230V=8,69A οπότε 10Α ασφάλεια 1.5mm2 καλώδιο δλδ. είναι αρκετό. 3m καλωδίωση τι είδους πρόβλημα να σου δημιουργήσει; Ίσως να μπλεχτεί στα πόδια σου και να παραπατήσεις. Προσοχή δώσε στην ορθή χρήση ηλεκτρικής συσκευής στο μπάνιο (δλδ.υγρό περιβάλλον και να μην πέσουν νερά πάνω της).

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.. θα πάρω μια καλή ... έτσι κι αλλιώς και στο μηχάνημα τα έχωσα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ, αυτο είχα υπόψην μου με τα Αμπερ. απο τις γενικές μου γνώσεις (δεν πιάνω ηλεκτρολογικά θέματα γιατι με έχει χτυπήσει ρευμα μια φορά με ενα μοτεράκι) και φυσάω και το γιαούρτι....
    Η συσκευή την αναφέρουν ως "ειδική" για το μπάνιο (καλα δεν θα κάνει και καταδύσεις) και την έχω βάλει απο την άλλη πλευρά της μπανιέρας.. είναι μακρια για να πανε νερά.....
    Δεν θέλω να αναφέρω μαρκα αλλα αυτο που πήρα στην θέρμανση είναι απο τις ποιο γνωστές.
    Δεν θα μπλεχτεί στα πόδια μου γι'αυτο τα θέλω τα μέτρα να πάει στην πρίζα έξω απο το μπάνιο γυρω γυρω απο την πόρτα.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    καλημέρα σας και πάλι... ελέγχοντας το καλώδιο του μηχανήματος εχθές διαπίστωσα ότι τελειώνει σε σούκο και είναι 2 Χ 1mm2 .... η γείωση που είναι ?

    Σε δευτερο χρόνο σκέφτηκα να χτυπήσω στο νετ τον τύπο του h05VV-f και διαπίστωσα ότι μπορεί να χειριστεί 16Α ... τουλάχιστον έφυγε ο φόβος μου αλλά η απορία μου για την γείωση παραμένει.....

    τώρα αμα του βάλω μεγαλύτερη διατομής μπαλαντέζα θα έχω πρόβλημα ? μπερδευτηκα

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη apilot
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    764

    Προεπιλογή

    Εσύ βάλε μια μεγαλύτερης διατομής 1,5 mm² και με γείωση θα είσαι μια χαρά.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Κοιτάμε πάντα μπροστά χωρίς να βλέπουμε το πίσω.

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.955

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zevooazaz Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλημέρα σας και πάλι... ελέγχοντας το καλώδιο του μηχανήματος εχθές διαπίστωσα ότι τελειώνει σε σούκο και είναι 2 Χ 1mm2 .... η γείωση που είναι ?

    Σε δευτερο χρόνο σκέφτηκα να χτυπήσω στο νετ τον τύπο του h05VV-f και διαπίστωσα ότι μπορεί να χειριστεί 16Α ... τουλάχιστον έφυγε ο φόβος μου αλλά η απορία μου για την γείωση παραμένει.....

    τώρα αμα του βάλω μεγαλύτερη διατομής μπαλαντέζα θα έχω πρόβλημα ? μπερδευτηκα

    Είσαι σίγουρος γι΄αυτό; Μέτρα με πολύμετρο από την γείωση της πρίζας μα το περίβλημα της συσκευής (πάνω σε καμιά βίδα).
    Η μεγαλύτερη διατομή είναι πλεονέκτημα (μικρότερη αντίσταση καλωδίου), δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    ναι ναι ... 2Χ 1mm2 το γράφει στο καλώδιο της συσκευής...τι να πώ... μου έκανε και εμένα εντύπωση....

    οι μόνες βίδες είναι της στήριξης αλλα το μηχαμημα κρεμιέται απο πλαστικές βάσεις.. θα το δώ σπίτι μπας και φαίνεται κάμια πάνω στο μηχάνημα ... τι να μετρήσω?? αντίσταση ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Δάφνη
    Μηνύματα
    29

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είσαι σίγουρος γι΄αυτό; Μέτρα με πολύμετρο από την γείωση της πρίζας μα το περίβλημα της συσκευής (πάνω σε καμιά βίδα).
    Η μεγαλύτερη διατομή είναι πλεονέκτημα (μικρότερη αντίσταση καλωδίου), δεν δημιουργεί κάποιο πρόβλημα.
    ναι ναι ... 2Χ 1mm2 το γράφει στο καλώδιο της συσκευής...τι να πώ... μου έκανε και εμένα εντύπωση....

    οι μόνες βίδες είναι της στήριξης αλλα το μηχαμημα κρεμιέται απο πλαστικές βάσεις.. θα το δώ σπίτι μπας και φαίνεται κάμια πάνω στο μηχάνημα ... τι να μετρήσω?? αντίσταση ??

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορα μπαλαντεζας
    By Panagiotis1988 in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-19, 15:17
  2. ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΜΠΟΥΤΟΝ ΣΕ ΚΥΠΡΙ
    By george33 in forum Συστήματα Επικοινωνίας
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-05-17, 12:21
  3. ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΔΕΞΑΜΕΝΗΣ ΝΕΡΟΥ
    By apog in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-16, 00:03
  4. Προσθηκη θερμιστορ.
    By lebofski in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-14, 15:25
  5. ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΥΣΚΕΥΗΣ CD
    By tatshs in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-13, 10:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας