Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 36

Θέμα: εναλλάκτης ρυθμιζόμενης συχνότητας - inverter 100W

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Lightbulb εναλλάκτης ρυθμιζόμενης συχνότητας - inverter 100W

    αυτη ειναι κατασκευή που έκανα για να εχω ενα εργαστηριακό ινβερτερ που να μπορω να ρυθμίζω ευκολα την συχνότητα λειτουργίας του.
    το έκανα με υλικά που ειχα στο συρτάρι μου και δεν μου κόστισε. ευχαριστω τον κωστα κοκαρ που προσφερε το κουτι με τα ανεμιστήρια, ειναι το κουτι που φιλοξενει το κυκλωμα.
    αυτος ειναι ενας εναλλάκτης τετραγωνικου παλμου βασισμενος στο ολοκληρωμενο CD 4047 και βγαζει στο πιν 13 την βασικη συχνότητα, στα πιν 10 και 11 τον μισο παλμο εναλλαξ.

    με αλλαγη του πυκνωτη C2 εχουμε τις συχνοτητες λειτουργιας
    1uF = 1-10Hz
    0.1uF = 10Hz-1kHz
    0.01uF = 100Hz-10kHz
    εβαλα θήκη για να μπορω να αλλαζω πυκνωτη διχως να ξεκολλάω.

    το κυκλωμα ειναι παραλλαγη κλασικου κυκλωματος που υπαρχει στο δικτυο με τις αλλαγες που εκανα για λειτουργια με το P-channel mosfet IRF 4905.
    με διαφορετικό κυκλωμα μπορει να λειτουργει καλά με N-channel mosfet και με μεγαλύτερα σε μέγεθος για εξοδο με περισσότερα βατ.

    ετσι μπορει να οδηγει τις 2 λαμπες αλογονου που φαινεται στο βιντεο να αναβοσβηνουν εως οτου η συχνότητα που την ρυθμιζω με το ποτενσιόμετρο να ειναι ειναι υψηλή και να φαινονται σαν να ανάβουν συνεχως, παρότι δεν φαινεται με το ματι οι λάμπες αναβοσβηνουν εναλαξ.

    στη θεση που δοκιμασα τις λαμπες βαζω τον μετασχηματιστη (εξωτερικά) που αναβει την λαμπα 40W με άνεση διχως να ζεσταινονται οι ημιαγωγοι τόσο ωστε να χρειάζεται τους ανεμιστήρες. στα 12V μέτρησα κατανάλωση περιπου 4Αμπερ που έχει σχεση με το φορτίο.

    ο μετασχηματιστής που εχω αποτελειται απο 2 μ/τ ενωμένους σε σειρα και δεν ειναι κατάλληλος για περισσότερα βατ διοτι ζεσταινεται.
    με μεγαλύτερο μ/τ, με μεγαλύτερα μοσφετ και χοντρα καλώδια αυτο το ινβερτερ μπορει να ανάβει λαμπα 100W ή μεγαλυτερη.

    σημαντικό ειναι πως αυτο το ινβερτερ μπορει να λειτουργει απο 6 εως 18V που το κανει ιδανικό για να το συνδέσει κάποιος σε φωτοβολταϊκα πανελ.
    τα ινβερτερ του εμπορίου λειτουργουν με συστημα ελέγχου της τάσης και με μικρη διαφορά στο βολταζ, δεν μπορουν να λειτουργουν διχως μπαταρίες.

    αυτα τα πλεονεκτηματα, μειονεκτημα ειναι πως η κυματομορφη του δεν ειναι sine wave ομως ειδα πως υπαρχει κυκλωμα που το μετατρέπει σε ημιτόνου.

    η απλότητα της κατασκευής και η ευκολίες που προσφέρει το κανουν ιδανικό για χρηση με Α.Π.Ε. αλλα και πειράματα με υψηλές συχνότητες.

    τωρα ειμαι στη φαση κατασκευής χειροποίητου μετασχηματιστή δικής μου έμπνευσης, εντελως διαφορετικό απο τους μ/τ που ξέρετε.
    όταν θα ειναι έτοιμος θα το δειξω.

    τέλος αναφέρω πως η κατασκευή αυτή δεν συμφερει εαν αγοραστουν τα υλικά απο την ελλάδα διότι στο ebay κυκλωμα inverter 100W κοστίζει έτοιμο περιπου 12ε, σιγουρα ομως η εμπειρία κατασκευής ενος ινβερτερ ειναι σημαντική.

    Συνημμένο Αρχείο 67522


    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Lord Vek (25-11-16)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    ολες οι αντιστάσεις ειναι για 1/2 βατ, η προσωπική μου επιλογή για πυκνωτη C2=0.3uF και με ποτενσιομετρο 220Κ εχω ρυθμιση σε μεγάλο ευρος συχνοτητων.
    οταν η συχνοτητα περνα το 1Khz τοτε ο μετασχηματιστης που δεν ειναι φτιαγμενος για τοσο υψηλη συχνότητα φθανει τα όρια του, ακουγεται το σφυριγμα εαν πλησιασεις το αυτι σου.

    ομως αυτο δεν ειναι το καλυτερο ινβερτερ μου, συντομα θα παρουσιάσω ανωτερο απο αυτο, εχω φτιαξει και μεγαλύτερο σε μέγεθος τυπου πραγματικου ημιτόνου true sine wave.

    προσοχη οι κατασκευη μπορει να ειναι επικινδυνη οπως ολα τα ινβερτερ


    -1 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.319

    Προεπιλογή

    Μαρεσεις.. Αξιοποιείς ότι έχεις διαθέσιμο! ( για το κουτάκι μιλάω..)


    Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καλο ρε Σπυρο,αλλα αυτο το θεμα με τις φωτο και τα βιντεο, θολα και κουνημενα δε το καταλαβαινω....Δεν φαινεται τιποτα καθαρα, κι εκεινο το χαρτι στο κουτι κρυβει τα παντα.
    Ειναι κριμα μια κακη παρουσιαση να χαλαει μια καλη κατασκευη!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.865

    Προεπιλογή

    Το κάνει για να 'χει μυστήριο...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #6
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    αυτο που φαινεται ειναι το ασπρο πλαστικο που περιβαλει το μεταλλικο κουτι και ειναι το μονωτικο που εβαλε ο κατασκευαστης του κουτιου
    για να υπαρχει μονωση.

    ειναι θολη φωτογραφία και δεν μπορεις να δεις; κουνηθηκε η πρωτη , δεν πειραζει δες τις αλλες φωτο..

    η διαφορα ειναι πως οποιος εχει κατι να δειξει ανεβαζει βιντεο εστω και σε χαμηλη αναλυση.

    κατασκευες που δεν εχουν βιντεο ειναι για κοροϊδια.

    -1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 29-11-16 στις 02:40 Αιτία: ζητηθήκαν αλλαγές

  8. #7
    Banned
    Όνομα
    tsimpidas
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    1.028

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων

    η διαφορα ειναι πως οποιος εχει κατι να δειξει ανεβαζει βιντεο εστω και σε χαμηλη αναλυση.

    κατασκευες που δεν εχουν βιντεο ειναι για κοροϊδια.


    στο βίντεο βλέπουμε ενα ινβερτερ χωρίς........ μετασχηματιστη ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    εγραψα πως ο μ/τ ειναι εξωτερικος, δεν φαινεται στο βιντεο, φαινεται στην 4η συννημένη φωτογραφια

    και εγραψα πως κανω εναν ειδικο μ/τ χειροποιητο δικης μου εμπνευσης, οταν θα ειναι ετοιμος θα ανεβασω

    -1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    To κύκλωμα το έχω κατασκευάσει και εγω πριν καιρό, με εξυπηρετει πολύ για οταν θελω να τεστάρω πλακετες παλμοτροδοτικων που παιρνουν 220 γιατι τις συνδέω στο ινβερτερ και οχι στην πριζα οποτε νοιωθω και σιγουρα ειμαι ποιο ασφαλης.
    Το προβλημα μου με το συγκεκριμενο κυκλωμα ειναι οτι βγαζει spikes τασης οντας χωρις φορτιο και καιει πολύμετρα οταν το μετραω. Τα καιει δηλαδη δεν παιρνουν και φωτιά, αλλα η μετρηση τάσης στα πολύμετρα χαλαει σαν να χτυπηθηκαν εσωτερικα στο ολοκληρωμενο.
    Το ελυσα χρησιμοποιωντας μονιμα ενα mov 400V στο δευτερευων και παραλληλα στο βαριστορ ενα μονιμο φορτιο λεντ, διοδο και αντισταση 47κ σε σειρα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 24-11-16 στις 07:26

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    To κύκλωμα το έχω κατασκευάσει και εγω πριν καιρό, με εξυπηρετει πολύ για οταν θελω να τεστάρω πλακετες παλμοτροδοτικων που παιρνουν 220 γιατι τις συνδέω στο ινβερτερ και οχι στην πριζα οποτε νοιωθω και σιγουρα ειμαι ποιο ασφαλης.
    Το προβλημα μου με το συγκεκριμενο κυκλωμα ειναι οτι βγαζει spikes τασης οντας χωρις φορτιο και καιει πολύμετρα οταν το μετραω. Τα καιει δηλαδη δεν παιρνουν και φωτιά, αλλα η μετρηση τάσης στα πολύμετρα χαλαει σαν να χτυπηθηκαν εσωτερικα στο ολοκληρωμενο.
    Το ελυσα χρησιμοποιωντας μονιμα ενα mov 400V στο δευτερευων και παραλληλα στο βαριστορ ενα μονιμο φορτιο λεντ, διοδο και αντισταση 47κ σε σειρα.

    τα πολυμετρα ειναι ευαισθητα σε παλμους υψηλης συχνοτητας, οπως γραφεις χαλανε οταν προσπαθησεις να μετρησεις, δεν ειναι φτιαγμενα να μετρουν σε υψηλη συχνοτητα. μου χαλασε και εμενα ενα πολυμετρο.

    η κατασκευη αυτη ειναι χρησιμη στο εργαστηριο για δοκιμη μετασχηματιστων αλλα και σαν γεννητρια τετραγωνικων παλμων. οι εφαρμογες ειναι πολλες και γι αυτο τον λόγο εχω 4 καλωδια με κροκοδειλα που βγαινουν απο το ινβερτερ μου που τα συνδεω στα πηνια που θελω να δοκιμασω.

    οπως εγραψα η κατασκευη υπαρχει ετοιμη στο ebay για 10-12ε μαζι με μετασχηματιστη, για οσους βαριουνται να φτιαξουν.
    εγω το εκανα για να δοκιμασω τον χειροποιητο μετασχηματιστη μου. μακαρι να ειχαν ολα τα μέλη την ικανότητα να φτιαξουν ενα εργαστηριακο ινβερτερ.

    συμφωνω πως το βαριστορ στο δευτερευων βοηθα.


    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εναλλάκτης θερμότητας??????
    By picdev in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-12, 13:27
  2. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-11, 22:41

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας