Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 53

Θέμα: Παλμογραφος για αρχάριους.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάντως ένας agilent αξίας 2500+ ευρώ δεν έχει component tester, αντίθετα ένα πολύμετρο αξίας 30 ευρώ έχει. Με αυτή τη λογική να πετάξω τον παλμογράφο και να κρατήσω το πολύμετρο?
    Κι εγώ βρήκα μία Ferrari σε τιμή ευκαιρίας που όμως της έλειπε η μηχανή και αγόρασα corolla που πηγαίνει. Και στο θέμα μας τώρα ένας Hameg δεν έχει 2.500 ευρώ έχει component tester και είναι και Γερμανικός.Τόσο απλά, το θέμα είναι τι ζητάει ο κάθε ένας.Τι να την κάνεις την αφή όταν δεν έχει απαραίτητο Inerface να βρίσκεις χαλασμένα εξαρτήματα ο...ε....ο..??

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Αν πιστευεις οτι ο hameg ("χαρος" οπως τους λέω, κατωτεροι πχ απο tektronix) είναι καλύτερος από τους agilent τότε μάλλον πρέπει να ρίξεις μια ματιά στο site της keysight μπας κι αλλαξεις γνωμη:

    https://www.keysight.com/en/pcx-x201...0&cc=GR&lc=eng

    Δε μιλαμε για παιχνιδακια αλλα για κανονικες ferrari.
    Δε μπορω να καταλαβω γιατι παραλληλιζεις τον κινητηρα με το component tester. Component testers κυκλοφορουν και με 10 δολλαρια και νομιζω οτι εχουν περισσοτερες δυνατοτητες απο τον hameg (οσον αφορα στο θεμα του testing).

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν πιστευεις οτι ο hameg ("χαρος" οπως τους λέω, κατωτεροι πχ απο tektronix) είναι καλύτερος από τους agilent τότε μάλλον πρέπει να ρίξεις μια ματιά στο site της keysight μπας κι αλλαξεις γνωμη:

    https://www.keysight.com/en/pcx-x201...0&cc=GR&lc=eng

    Δε μιλαμε για παιχνιδακια αλλα για κανονικες ferrari.
    Δε μπορω να καταλαβω γιατι παραλληλιζεις τον κινητηρα με το component tester. Component testers κυκλοφορουν και με 10 δολλαρια και νομιζω οτι εχουν περισσοτερες δυνατοτητες απο τον hameg (οσον αφορα στο θεμα του testing).
    Μάλλον δεν έχεις δουλέψει ποτέ σου Component Tester σε παλμογράφο διότι δεν υπάρχει καμία σχέση με οτιδήποτε κυκλοφορεί της τάξεως των 10 δολαρίων.Σε Pin to Pin έλεγχο κυκλωμάτων μόνο με την συγκεκριμένη μέθοδο μπορείς να επισκευάσεις ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ την βλάβη.Τον παλμογράφο τον αγοράζουμε για να κάνουμε μετρήσεις.Με γύρισες πραγματικά πίσω στο 1985 όταν ο καθηγητής των εργαστηρίων δεν γνώριζε καθόλου την ύπαρξη component tester που έχουν οι παλμογράφοι. Μιφλίδηηηηηη εντάξει γνωρίζεις κάποια πράγματα αλλά δεν σου επιτρέπω να λες ανακρίβειες μέσα στο εργαστήριο, σε ακούνε και άλλοι. Δεν γίνεται να μετρήσει ένας παλμογράφος εξαρτήματα διότι αυτά πρέπει να διαρέονται από τάση..... μάλιστα κύριε έχετε δίκιο αυτό κάνει ο παλμογράφος που έχει ο φίλος μου που ασχολούμαστε μαζί τα απογεύματα. Ηταν ο ίδιος καθηγητής που μου παρέδωσε στα χέρια μου την επιταγή της υποτροφίας των 100,000 δραχμών στο τέλος στην αποφοίτηση και αγόρασα τον πρώτο μου Hameg.Λίγο αργότερα αγόρασα και τον δεύτερο Hameg.Πως να ελέγξεις το Gate ενός Mosfet αν τριγκάρει??Με το Tester αυτό δεν ακούς ούτε μαντεύεις , απλά το βλέπεις.Πως να ελέγξεις 100 διόδους πάνω σε ένα Board με 100% επιτυχία και τα περισσότερα χωρίς να τα ξεκολλήσεις??

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη kioan
    Όνομα
     
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    127.0.0.1
    Μηνύματα
    3.169

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως να ελέγξεις 100 διόδους πάνω σε ένα Board με 100% επιτυχία και τα περισσότερα χωρίς να τα ξεκολλήσεις??
    Ελέγχει εξαρτήματα κολλημένα στο υπόλοιπο κύκλωμα και με 100% επιτυχία;
    Αυτό δεν είναι ελαφρώς αδύνατον εξορισμού;

    1 Not allowed! Not allowed!
    There are 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't.

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελέγχει εξαρτήματα κολλημένα στο υπόλοιπο κύκλωμα και με 100% επιτυχία;
    Αυτό δεν είναι ελαφρώς αδύνατον εξορισμού;
    Ισχύει όταν μάθεις να το δουλεύεις πραγματικά καλά... και σε ίδια διαρκώς κυκλώματα με συγκριτική υπογραφών . Αυτό άλλωστε το έκαναν και τυποποιημένα ως μέθοδο επισκευής και στην ΗΡ και είχαν συγκεγκριμένα όργανα που είχαν προαποθηκευμένες μετρήσεις - υπογραφές - για επισκευή και οργάνων της ΗΡ!

    3 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον SRF για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kioan (12-06-20), nestoras (12-06-20)

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.559

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον δεν έχεις δουλέψει ποτέ σου Component Tester σε παλμογράφο διότι δεν υπάρχει καμία σχέση με οτιδήποτε κυκλοφορεί της τάξεως των 10 δολαρίων.Σε Pin to Pin έλεγχο κυκλωμάτων μόνο με την συγκεκριμένη μέθοδο μπορείς να επισκευάσεις ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ την βλάβη.Τον παλμογράφο τον αγοράζουμε για να κάνουμε μετρήσεις.Με γύρισες πραγματικά πίσω στο 1985 όταν ο καθηγητής των εργαστηρίων δεν γνώριζε καθόλου την ύπαρξη component tester που έχουν οι παλμογράφοι. Μιφλίδηηηηηη εντάξει γνωρίζεις κάποια πράγματα αλλά δεν σου επιτρέπω να λες ανακρίβειες μέσα στο εργαστήριο, σε ακούνε και άλλοι. Δεν γίνεται να μετρήσει ένας παλμογράφος εξαρτήματα διότι αυτά πρέπει να διαρέονται από τάση..... μάλιστα κύριε έχετε δίκιο αυτό κάνει ο παλμογράφος που έχει ο φίλος μου που ασχολούμαστε μαζί τα απογεύματα. Ηταν ο ίδιος καθηγητής που μου παρέδωσε στα χέρια μου την επιταγή της υποτροφίας των 100,000 δραχμών στο τέλος στην αποφοίτηση και αγόρασα τον πρώτο μου Hameg.Λίγο αργότερα αγόρασα και τον δεύτερο Hameg.Πως να ελέγξεις το Gate ενός Mosfet αν τριγκάρει??Με το Tester αυτό δεν ακούς ούτε μαντεύεις , απλά το βλέπεις.Πως να ελέγξεις 100 διόδους πάνω σε ένα Board με 100% επιτυχία και τα περισσότερα χωρίς να τα ξεκολλήσεις??
    Και όλα αυτά προς τι? Καλύτερα να πάρεις ένα αξιοπρεπέστατο παλμογράφο και ας φτιάξεις στην τελική σύ ένα εξωτερικό "component tester" αν τα αγαπάς τόοοοοσο πολύ! Πορσωπικά πάντως παρ' οτι είχα και μάλιστα μέχρι και της ΗΡ κάποια εποχή... δεν το χρειάστηκα ουσιαστικά ποτέ τα τελευταία 35+ έτη! Επίσης ο ΧΑΜΕΓ-Κ εν συγκρίση με ΤΕΚ κα ΗΡ (AGILENT... KEYSIGHT... ενας Θεός ξέρει πως αύριο) είναι το 6Vολτο παπάκι με το στρογγυλό φανάρι...

    2 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  8. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Apr 2019
    Περιοχή
    Ιονιο
    Μηνύματα
    44

    Προεπιλογή

    Nα προσθέσω ότι ο παλμογραφος που σκευτεσε να αγορασεις απο το ali express πολυ πιθανόν να πέρασει τελωνείο

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kioan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελέγχει εξαρτήματα κολλημένα στο υπόλοιπο κύκλωμα και με 100% επιτυχία;
    Αυτό δεν είναι ελαφρώς αδύνατον εξορισμού;
    Ενα ποσοστό 90% των κολλημένων εξαρτημάτων ελέγχεται 100% ειδικά στα τρανζίστορ και στις διόδους . Αυτά δηλαδή που είναι πολλά και σε σπαζοκεφαλιάζουν. Μετρώντας με αυτήν την μέθοδο αν θυμάμαι καλά 8volt διαρρέονται πάνω στο εξάρτημα και εμφανίζει την ανάλογη κυματομορφή του εξαρτήματος στην οθόνη του παλμογράφου. Λίγο εξάσκηση χρειάζεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SRF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όλα αυτά προς τι? Καλύτερα να πάρεις ένα αξιοπρεπέστατο παλμογράφο και ας φτιάξεις στην τελική σύ ένα εξωτερικό "component tester" αν τα αγαπάς τόοοοοσο πολύ! Πορσωπικά πάντως παρ' οτι είχα και μάλιστα μέχρι και της ΗΡ κάποια εποχή... δεν το χρειάστηκα ουσιαστικά ποτέ τα τελευταία 35+ έτη! Επίσης ο ΧΑΜΕΓ-Κ εν συγκρίση με ΤΕΚ κα ΗΡ (AGILENT... KEYSIGHT... ενας Θεός ξέρει πως αύριο) είναι το 6Vολτο παπάκι με το στρογγυλό φανάρι...
    Κάθε μέρα το χρησιμοποιώ, κι όταν λέμε κάθε μέρα κυριολεκτώ.Αφού η επισκευή πλακετών σε επίπεδο εξαρτήματος είναι μέρος της δουλειάς μου.Κάποιοι δεν το γνωρίζουν ότι υπάρχει, επομένως δεν μου φαίνεται παράξενο αυτό που απάντησες.Εντάξει δεν λέω σε μία φεράρι δεν θα βάλεις σκάρα για να πας με την οικογένεια διακοπές οπότε φαντάζομαι για τον ίδιο λόγο μεγάλες εταιρίες δεν προσφέρουν αυτό το interface στον High Grade παλμογράφο. Ομως όταν ο άλλος κάνει την δουλειά του με αυτό??

    1 Not allowed! Not allowed!

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη Muttley Black
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Apr 2014
    Περιοχή
    Ελληνικό
    Μηνύματα
    289

    Προεπιλογή

    Τελικά παιδιά, εγώ τι κάνω;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή παλμογράφου για αρχάριους
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 47
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-15, 17:17
  2. Κατασκευή πομπού FM για αρχάριους
    By chrv80 in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-01-14, 18:10
  3. Εργαλεία-όργανα για αρχάριους
    By billaros in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-11-12, 16:59
  4. τροφοδοτικό για αρχάριους....
    By jean in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 21:44
  5. οδηγείες για αρχάριους
    By cartman in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-07, 02:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας