Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 65

Θέμα: Παροχή από μετρητή σε οικία χωρίς γείωση!

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    η τελευταια φωτο(δεν τις βλεπω ολες) λεει για διαταξεις διαφορικου ρευματος.επισης αναφερεται στον ελοτ αρα το βιβλιο αναφερεται για το νεο προτυπο(εκτος αν βγηκε καινουργιο).
    στην εικονα με τις δυο ανεξαρτητες οικιες δειχνει πως πρεπει να ειναι οι γειωσεις.ξενα αγωγιμα στοιχεια(1 2 5 η 10) πανω σε μπαρα ΚΑΙ οι μεταλικες σωληνώσεις(δεν την βλεπω αυτη την εικονα καπου) και οτιδηποτε αλλο θελουμε να γειωθει πανω στην μπαρα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisfa
    Όνομα
    Antonis
    Εγγραφή
    Mar 2016
    Περιοχή
    Κυκλάδες
    Μηνύματα
    1.397

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αντώνη όπως βλέπεις στα σχέδια που επισύναψες μιλάει για συνδεσμολογία ΓΙΑ ΧΩΡΙΣΤΑ ΚΤΙΡΙΑ. Επίσης αν είναι ο παλιός κανομισμός. Στον καινούργιο λαμβάνει υπόψη του την χρήση ΔΔΕ, την απαγόρευση για χρήση των σωληνώσεων νερού, την θεμελιακή γείωση κοκ έχουν αλλάξει πολλά πράγματα. Και γενικά καλό είναι να ακολουθούμε πάντα το πιο καινούργιο, τον επικαιροποιημένο κανονισμό...
    Αυτό που τράβηξα τώρα είναι ο παλιός κανονισμός?
    Οι προηγούμενες φωτο/σχέδια από κει μέσα είναι.
    18209496_680489042138187_1419029105_o.jpg
    Αυτό που ανέφερε ο Βασίλης συμβαίνει.
    Προσθέτουμε ηλεκτρόδια πάσης φύσεως ακόμα και το μεταλλικό δίκτυο ύδρευσης για να πετύχουμε καλύτερη τιμή αντίστασης γείωσης! Όλα σε έναν μοναδικό αγωγό προστασίας καταλήγουν.
    Πρέπει να έχεις και λίγη φαντασία! Όταν αναφέρεται σε ξεχωριστά κτίρια αυτά τροφοδοτούνται όμως από ένα Γενικό Πίνακα ο οποίος έχει μια και μοναδική παροχή από ένα μετρητή.
    Φαντάσου τώρα τα κτίρια να είναι μια μεζονέτα τριόροφη. Ποια η διαφορά?
    Για ποιο επικαιροποιημένο κανονισμό εσύ μιλάς?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Μην κλαις επειδή τελείωσε. Χαμογέλα επειδή συνέβη

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Το ισχύον πρότυπο ΕΛΟΤ HD 384 στην παράγραφο 413.1.4.1 για το σύστημα σύνδεσης των γειώσεων ΤΤ αναφέρει: Όλα τα εκτεθειμένα αγώγιμα μέρη που προστατεύονται από την ίδια διάταξη προστασίας πρέπει να συνδέονται, μέσω αγωγών προστασίας, προς ένα ηλεκτρόδιο γείωσης, κοινό για όλα αυτά τα μέρη. Λαμβάνοντας σαν πρώτη και βασική διάταξη προστασίας της εγκατάστασης την ασφάλεια στον μετρητή της ΔΕΗ, δεν είναι κατά την άποψη μου σωστόνα έχουμε δύο απομακρυσμένα ηλεκτρόδια γείωσης στην ίδια εγκατάσταση με σύστημα σύνδεσης των γειώσεων ΤΤ. Με εκτίμηση, Γιώργος Σαρρής"
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η περίπτωση του Αντώνη είναι ίδια με την περίπτωση που παραθέτω και στην οποία ο Σαρρής εξηγεί γιατί δεν γίνεται και που το λέει αυτό. Ότι δεν μπορείς δηλαδή να έχεις δύο γειώσεις σε ξεχωριστά σημεία. Αλλά θα πρέπει όλες οι γειώσεις να ενώνονται σε ένα σημείο κοκ.
    Εγώ δεν είδα να εξηγεί τίποτα. Την προσωπική του άποψη εξέφρασε, και μάλιστα χωρίς καμία αιτιολόγηση. Ο.Κ., και μένα κατά την άποψή μου ΕΙΝΑΙ σωστό να έχουμε δύο απομακρυσμένα ηλεκτρόδια γείωσης στην ίδια εγκατάσταση κ.λ.π., κ.λ.π. Τώρα ποιο είναι το σωστό;

    Προφανώς το να είναι παραλληλισμένες όλες οι γειώσεις, όχι μόνο οι δικές μου, αλλά του κόσμου όλου μεταξύ τους είναι το ιδανικό, από κει και πέρα το να πρέπει οι γειώσεις μου να είναι ενωμένες μόνο σε ένα σημείο και όχι σε περισσότερα ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, όπως επίσης το γιατί είναι κακό / επικίνδυνο δυο ή περισσότερες ανεξάρτητες (καλές) γειώσεις να είναι μέρος της ίδιας εγκατάστασης στην περίπτωση που είναι δύσκολο να συνδεθούν μεταξύ τους, πάλι δεν το καταλαβαίνω. Ας μου το εξηγήσει κάποιος. Προκαταβολικά, σε περίπτωση που η μοναδική εξήγηση είναι "γιατί έτσι λέει ο κανονισμός", ΔΕΝ τη δέχομαι.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Dragonborn (28-04-17)

  5. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Ο παλιός κανονισμός ανέφερε τήν τοποθέτηση 100mA RCD τύπου S γιά νά έχουμε μία αποκοπή καλύτερη από αυτή τών 5 δευτ. Ότι έχει νά κάνει μέ τά ηλεκτρόδια καί τής επιμέρους γειώσεις είναι ακριβώς τά ίδια

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #45
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ δεν είδα να εξηγεί τίποτα. Την προσωπική του άποψη εξέφρασε, και μάλιστα χωρίς καμία αιτιολόγηση. Ο.Κ., και μένα κατά την άποψή μου ΕΙΝΑΙ σωστό να έχουμε δύο απομακρυσμένα ηλεκτρόδια γείωσης στην ίδια εγκατάσταση κ.λ.π., κ.λ.π. Τώρα ποιο είναι το σωστό;

    Προφανώς το να είναι παραλληλισμένες όλες οι γειώσεις, όχι μόνο οι δικές μου, αλλά του κόσμου όλου μεταξύ τους είναι το ιδανικό, από κει και πέρα το να πρέπει οι γειώσεις μου να είναι ενωμένες μόνο σε ένα σημείο και όχι σε περισσότερα ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ, όπως επίσης το γιατί είναι κακό / επικίνδυνο δυο ή περισσότερες ανεξάρτητες (καλές) γειώσεις να είναι μέρος της ίδιας εγκατάστασης στην περίπτωση που είναι δύσκολο να συνδεθούν μεταξύ τους, πάλι δεν το καταλαβαίνω. Ας μου το εξηγήσει κάποιος. Προκαταβολικά, σε περίπτωση που η μοναδική εξήγηση είναι "γιατί έτσι λέει ο κανονισμός", ΔΕΝ τη δέχομαι.
    "πρέπει να συνδέονται, μέσω αγωγών προστασίας, προς ένα ηλεκτρόδιο γείωσης, κοινό για όλα αυτά τα μέρη. " Αυτο το λέει ο κανονισμος και δεν είναι άποψη. Το συμπέρασμα ότι βάση αυτού του κανονισμού δεν πρέπει να παραλληλίσει 2 απομακρυσμένες γειώσεις είναι η άποψη. Και όπως είπα και πιο πάνω γιατί βάζει αυτή την απαίτηση το πρότυπο εγώ δεν ξέρω. Και μάλιστα την απαίτηση αυτή την βάζει μόνο για συστήματα γείωσης ΤΤ και όχι για ΤΝ. Και επειδή εγώ δεν είμαι ηλεκτρολόγος εμπιστεύομαι τυφλοσούρτη το πρότυπο. (και Ηλεκτρολόγος να ήμουν πάλι τον κανονισμό θα εφάρμοζα) ΥΓ:Εγώ πάντως έχω μια υποψία γιατί μπορεί να βάζει αυτή την απαίτηση το Πρότυπο 484ΕΛΟΤ στα συστήματα ΤΤ. Αλλά θα περιμένω την γνώμη των ηλεκτρολόγων και μετά θα την πω. Γιατί βάζει λοιπόν αυτήν την απαίτηση το πρώτυπο για ένα ηλεκτρόδιο γείωσης κοινό για όλα τα μέρη στα συτήματα ΤΤ Mr ηλεκτρολόγοι του Forum;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 28-04-17 στις 16:58

  7. #46
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που τράβηξα τώρα είναι ο παλιός κανονισμός?
    Οι προηγούμενες φωτο/σχέδια από κει μέσα είναι.
    18209496_680489042138187_1419029105_o.jpg
    Αυτό που ανέφερε ο Βασίλης συμβαίνει.
    Προσθέτουμε ηλεκτρόδια πάσης φύσεως ακόμα και το μεταλλικό δίκτυο ύδρευσης για να πετύχουμε καλύτερη τιμή αντίστασης γείωσης! Όλα σε έναν μοναδικό αγωγό προστασίας καταλήγουν.
    Πρέπει να έχεις και λίγη φαντασία! Όταν αναφέρεται σε ξεχωριστά κτίρια αυτά τροφοδοτούνται όμως από ένα Γενικό Πίνακα ο οποίος έχει μια και μοναδική παροχή από ένα μετρητή.
    Φαντάσου τώρα τα κτίρια να είναι μια μεζονέτα τριόροφη. Ποια η διαφορά?
    Για ποιο επικαιροποιημένο κανονισμό εσύ μιλάς?
    "Όλα σε έναν μοναδικό αγωγό προστασίας καταλήγουν." ΛΑΘΟΣ είναι σύμφωνα με τον κανονισμό να ενώσεις όλες τις γειώσεις με τον αγωγό προστασίας. Πρέπει όλες οι γειώσεις να ενωθούν σε ένα σημείο, μία μπάρα και από την μπάρα θα φεύγει ένας και μόνο αγωγός . βλέπε τα αναλυτικά διαγράμματα του Lepoura. Όταν μιλάω για καινούργιο κανονισμό μιλάω για το πιο πρόσφατο την β έκδοση του ΕΛΟΤ484.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Λοιπόν ανέφερα καί πιό πάνω , δύο πράγματα μας ενδιαφέρουν σε ΤΤ , πρώτον ΙΔν χ Ra =<50ν , καί δεύτερον η αποκοπή τού RCD νά γίνεται σε =<200ms . Τώρα αυτό μπορεί νά γίνει μέ ένα ηλεκτρόδιο στήν καλύτερη περίπτωση, η καί με 150 ηλεκτρόδια . Είπαμε πιό πάνω ότι σέ μία κεντρική μπάρα συνδέονται όλες οι επιμέρους γειώσεις καί από εκεί μέ ένα αγωγό στόν πίνακα, εδώ πρέπει νά πούμε ότι οι ισοδυναμικες γειώσεις δέν πιάνονται γιά κεντρική γείωση , δέν είναι εκεί γιά νά ενισχύουν τήν κεντρική γείωση , αναφέρονται σάν επιμέρους προστασία σέ περίπτωση ηλεκτροπληξίας ( καί αυτό από παλιότερο κανονισμό πριν τήν τοποθέτηση τών RCD) κεντρική γείωση είναι μόνο τό ηλεκτρόδιο η (ηλεκτρόδια) ή θεμελιακή, (όλα μαζί ή καί ένα) . Γι'αυτό τό λόγω όταν κάνουμε μέτρηση Ra , Ze σέ ΤΤ όλες οι ισοδυναμικες γειώσεις θά πρέπει νά αποσυνδεθούν

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #48
    KATSO001
    Guest

    Προεπιλογή

    "Είπαμε πιό πάνω ότι σέ μία κεντρική μπάρα συνδέονται όλες οι επιμέρους γειώσεις...". Εντάξη αυτό λέει και το πρότυπο και το δεχόμαστε ως σωστό. Το ερώτημα ωστόσο είναι ΓΙΑΤΙ να πρέπει να συνδέσω όλες τις επιμερούς γειώσεις στην μπάρα και να μην κάνω αυτό που λέει ο Φίιλιπος ότι ας πούμε, όπου έχω χώμα ή πίνακα να φυτέψω και μία ράβδο, πλάκα κλπ και τα ενώσω τις γειώσεις με τον αγωγό προστασίας στον πίνακα σε κάθε σημέιο. Γιατί δεν μπορώ δηλαδή να παραλληλίσω τις γειώσεις με το αγωγό προστασίας;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KATSO001 : 28-04-17 στις 16:15

  10. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Αντώνη τις σωληνώσεις δεν τις συνδέουμε για καλύτερη γείωση, αλλά για ισοδυναμικη.
    για τις ξεχωριστες γειωσεις εχει πιστευω να κανει με τις μελοντικες ανακαινισεις που μαζι με τον πινακα θα φευγει και η ξεχωριστή γειωση .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KATSO001 Εμφάνιση μηνυμάτων
    "Είπαμε πιό πάνω ότι σέ μία κεντρική μπάρα συνδέονται όλες οι επιμέρους γειώσεις...". Εντάξη αυτό λέει και το πρότυπο και το δεχόμαστε ως σωστό. Το ερώτημα ωστόσο είναι ΓΙΑΤΙ να πρέπει να συνδέσω όλες τις επιμερούς γειώσεις στην μπάρα και να μην κάνω αυτό που λέει ο Φίιλιπος ότι ας πούμε, όπου έχω χώμα ή πίνακα να φυτέψω και μία ράβδο, πλάκα κλπ και τα ενώσω τις γειώσεις με τον αγωγό προστασίας στον πίνακα σε κάθε σημέιο. Γιατί δεν μπορώ δηλαδή να παραλληλίσω τις γειώσεις με το αγωγό προστασίας;
    Αυτό τό κείμενο πού ανέθεσα πιό πάνω ,του HD (2016) στά Αγγλικά γράφει ότι ,μπορούμε νά έχουμε ξεχωριστά ηλεκτρόδια σέ κάθε επιμέρους πίνακα πού τροφοδοτείται από τήν ίδια παροχή

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-16, 13:20
  2. Διακλάδωση μετά από το μετρητή της ΔΕΗ
    By DimitrisK. in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-16, 18:13
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-14, 16:28
  4. καλώδιο από μοτέρ τέντας χωρίς γείωση
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-12, 15:30
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-12, 01:26

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας