Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 44

Θέμα: Νεος Ηλεκτρονικος

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαινε αυτοματισμούς και πρακτική μετα το στρατο ,και προσπάθησε να το ακολουθήσεις ,ασε τι λενε εδω οι μπαρμπαδες,σε 10 χρονια που ισως δεν υπαρχει τέτοια κρίση θα κοπαναει το κςφαλι σου στον τοιχο ,αν δεν κυνηγήσεις το όνειρό σου μια ζωη θα εχεις απωθημένα.
    Εχεις backup τη δουλειά που ξέρεις ηδη το μαγειρική .
    Εκτος αν δε σε νοιάζει τι θα κάνεις οπότε κατσε εκεί ,το μεροκάματο ακούγεται σούπερ.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagelisda Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδες.,δεν ειναι έτσι.
    Ο άνθρωπος θελει να γίνει ηλεκτρονικός , έχετε μπει ολα τα κοράκια να του μαυρισετε την ψυχή ,τέτοιο πραγμα θα το δικαιολογούσα μονο λόγω κατάθλιψης σε συνδιασμο με.μια καποια προχωρημένη ηλικία που συνήθως παει μαζί με.την έλλειψη αισιοδοξίας.
    Επειδη ακριβώς ξερει και ενα άλλο επάγγελμα , του προτείνω να ασχοληθεί με το όνειρό του .
    Παναγιτσα μου μαυρίλα , να το κοιτάξετε ,και δεν το λεω ειρωνικά ,κι εγω δεν παω καλα ,αλλα δεν εχω τέτοια μηδενιστική στάση ζωής.
    Ειναι προφανές οτι σας εχει παρει η κατω βολτα ψυχολογικά .
    Τους νέους πρεπει να τους ενθάρρυνουμε και να τους λεμε τα καλα της ζωής ,οχι ολο μιρλα και μιζερια ,σαν τη γενια της κατοχής.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από street Εμφάνιση μηνυμάτων
    να σας πω και εγω την γνωμη μου , σε ολα αυτα που λετε ... ειναι σαν να λεμε ειμαι ηλεκτρονικος βγαζω τα απαραιτητα χρηματα για εμενα και την οικογενεια μου και το χομπι μου ειναι να παιζω μπουζουκι και κανω που και που κανα εξτραδακι απο εκει , τα πραγματα ειναι λιγο ( εως πολυ ) δυσκολα σε " μεγαλυτερες ηλικιες " δηλαδη απο 45 και πανω στην προκειμενη χρονικη στιγμη εως στα 50 και τα ιντα που λεμε , συναδελφοι , μιλαμε για ανθρωπους που μπορουν να δουλεψουν ανα πασα ωρα και στιγμη σε οποιαδηποτε δουλεια με ενα σεβαστο μηνιατικο γιατι τουλαχιστον οι περισσοτεροι εχουν μια οικογενεια και ενα παιδακι , πλν για αυτους ειναι η δουλεια του σουβλατζ του ντελιβερα του φουρναρη η και γω δεν ξερω τ αλλο ασχετο με αυτο που εκαναν καποτε , αυτες πλεν ειναι η βασικες δουλειες τους , το επαγγελμα που εκαναν ως ηλεκτρονικοι - ηλεκτρολογοι το περασαν σε δευτερη μρα σαν χομπυ , και δευτερο χομπι το μπουζουκι για κανα εξτραδακι και τα δυο που λεγαμε ποιο πανω ... καποτε ομως και οχι πολυ πισω πνανε τρελα λεφτα !! ναι μεν ειχαν εμπειρια αλλα ενας ηλεκτρονικος ομως οφειλει να ενημερωνετε συνεχεια και εκεινες τ εποχες ενας ηλεκτρονικος ηταν εφ ολης της υλης , δεν εξειδικευοταν καπου , τα λεφτα πεφταν απο παντου ! το λαθος ? δεν φτιαξαν ενα κομποδεμα για τα δυσκολα χρονια ουτε ενημερωνοντουσαν για νεες τεχνολογιες περι του επαγγελματος και κλπ ... τα λεφτα βλεπεις αλαζουν τον ανθρωπο , ,


    εγω ειμαι 34 , και ναι φιλε μου να το κανεις και να το κυνηγησεις !! αξιζει πραγματικα ! ΑΛΛΑ , για να αξιζει πρεπει απο τωρα να αρχισεις να εξειδικευεσαι σε κατι , να εξηγηθω , οπως ειπες ιατρικα , αλλα ποια ιατρικα χαμος γινετε ! πχ εξειδικευεσαι καρδιογραφους και μονον , τιποτε αλλο , τα αλλα ειναι μονο για να ριξεις μια ματια , στο μελλον θα καταλαβαινει και " τα αλλα " με την εμπειρια που θα αποχτας σιγα σιγα αλλα ΑΛΛΑ θα παραμενεις εξειδικευμενος στους καρδιογραφους , δεν μπα να φτιαχνεις ολοκληρο αξονικο και ασχετα αλλα ηλεκτρονικα τβ τωδ κλπ ... η εξειδικευση σου ειναι καρδιογραφοι ...
    να πω αλλα παραδειγματα ? αυτο το ειπα παραδειγμα που ειπες ιατρικα ... εξειδικευση , μαγικη λεξη , σε δνει φραγκα ,
    θα μου πεις .. μα υπαρχουν εξειδικευμενοι σε κινητα τηλεορασεις κλπ και τωρα ειναι στον πατο ... με ολη την σημασια τ λεξεως ... εδω ειναι ενα χρεος του ηλεκτρονικου να παρακολουθει τς εξελιξεις και την ταση στην αγορα , φροντιζει απο πριν να εξειδικευτει σε κατι νεο εχοντας και την εμπειρια και εξειδικευση του παλιου , ακομα και εκεινοι με κινητα που εξειδικευτικαν σε μαρκες μετρημενες του ενος χεριου βγαζουν μεροκαματο ... παραδειγμα ... εξειδικευση ηλεκτροκαρδιογραφος .. αυριο διασηιμικος καρδιογραφος ... δεν καθεσε σαν μακακας να περιμενεις , οπως καταλαβαινεις ενας ηλεκτρονικος δεν καματε ποτε εξειδικευση και μονο , δουλεια ομως ? απο 7 - 8 -9 10 για πρωι , σπιτι πισω ? στην καλυτερη περιπτωση 9 βραδυ , στανταρ ωρες 10 - 11 -1 στο τσακιρ 2 ! αν το καταφερεις ? τα 35 μεροκαματο που παιρνεις ειναι απλα χαρτζιλικι ... ( ειδικα αν εισαι εργενεης
    πολύ φοβάμαι ότι δεν έχετε την παραμικρή ιδέα του τι συμβαίνει στον κλάδο μας... και ειδικότερα σε κατασκευή ηλεκτρονικών... που εκεί χριεάζονται οι "βαρβάτες" γνω΄σεις και προγραμματισμού και σχεδιασμού!
    Για να βάζεις δορυφορικά... όμως ΟΚ... το κάνει και ο μήτσος ο εμπειροτέχνης ηλεκτρολόγος γενικά... της γειτονιάς μου!
    Νόμιζα ότι η ερώτηση ήταν τι ειδίκευση να ακολουθήσει για να έχει μέλλον στην χώρα μας! Αν δεν ήταν αυτή η ερώτηση όμως, πάω πάσσο! Αν ήταν όμως... όσο και να θέλουμε να πούμε υπεραισιοδόξα πράγματα, η αλήθεια ΔΥΣΤΥΧΩΣ είναι τραγική... και το μέλλον στον κλάδο μας τουλάχιστον προδιαγράφεται ΑΚΡΩΣ ΔΥΣΟΙΩΝΟ, εκτός και κάποιος είναι "εκτός χορού" και εθελοτυφλεί κιόλας! Αυτό βέβαια ισχύει, ΑΝ ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΑΡΔΗΝ ΚΑΤΙ... που δυστυχως ΠΑΛΙ δεν προβλέπεται ούτε σαν υποψία αχτίδος φωτός του τούννελ στην άκρη, για τα επόμενα 10 - 20 έτη! Σαφώς και κάποιες δουλειές ΠΑΝΤΑ υπάρχουν... και στην κατοχή επίσης υπήρχαν (που αναφέρθηκε ως παράδειγμα)! Αλλά μάλλον ερωτούμαστε για το συντριπτικό ποσοστό μιάς δραστηριότητας και όχι για την πιθανή εξαίρεση! Οπότε... ?

    Η μαγειρική από την άλλη όσο θα αυξάνει η ανεπάρκεια αυτού του κράτους για ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ - ΠΑΡΑΓΩΓΗ και θα συνεχίζει να τραβά τον ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΠΑΡΟΧΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΩΣ την μόνη επιθυμητή ΒΑΡΕΙΑ "ΒΙΟΜΗΧΑΝΙΑ το ΣΕΡΒΙΣ ΤΟΥΡΙΣΜΟΥ", είναι δεδομένο ότι θα ζητείται διαρκώς και πιό πολύ προσωπικό ΓΝΩΣΤΕΣ!

    Το να αγαπάς κάτι είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΟ! Το να αγαπάς κάτι και να το κάνεις και επάγγελμα είναι ΙΔΑΝΙΚΟ!!!
    Όμως τα ιδανικά στην ζωή ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΚΑΙ ΥΛΟΠΟΙΗΣΙΜΑ ΠΑΝΤΑ! Καμμιά φορά απαιτείται και η "εκτίμηση" του ΚΥΝΙΚΟΥ ΡΕΑΛΙΣΜΟΥ της πραγματικής διαβίωσης!


    Και όταν έχεις πολλαπλές επιλογές στο "τραπέζι" σου, καλό είναι να ακούς απόψεις, έστω και κατά διάφορους ΑΣΧΕΤΟΥΣ ίσως "καταθλιπτικές" ή "απαισιόδοξες" και να μετράς ΤΙ ΤΕΛΙΚΑ ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ! Καλά οικονομικά ή την ευτυχία του κάνω αυτό που αγαπώ έστω και να "πεινάσω" ίσως (δεν θα πεινάσεις με τα ηλεκτρονικά σίγουρα, αλλά ούτε δεδομένα θα κάνεις κάτι μεγαλύτερο από το να χορτάσεις και μόνον την πείνα σου)!

    Και επειδή τους "κλάδους" ιατρικών που αναφέρθηκαν τους έχω ΠΕΡΑΣΕΙ ΗΔΗ... ναι έχουν καλά "μεροκάματα" ίσως... ΥΠΟ ΣΥΝΘΗΚΗΝ όμως! Διαφωνείτε? Να σας στείλω τότε να γνωρίσετε ανθρώπους με ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΕΙΣ στην Αγγλία και Γερμανία επί ιατρικών μηχανημάτων... που σήμερα ΠΕΙΝΑΝΕ?

    Τα πράγματα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΟΙΩΝΑ... όσο και αν μερικοί ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙΤΕ!!!

    5 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  2. #32
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaoslock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα σε ολη την κοινοτητα,
    Βρισκομαστε στο προτελευταιο εξαμηνο στο Τει Ηλεκτρονικης και ειμαι σε μεγαλο διλημμα.
    Σε ποιον τομεα πρεπει να επενδυσει ενας νεος Ηλεκτρονικος για να ειναι σε ενα καλο επιπεδο στην τωρινη αγορα εργασιας?
    Εννοω σε ποιον τομεα να εξειδικευτω και να αρχισω να ψαχνομαι περισσοτερο Τηλεπικοινωνιες Αυτοματισμους Σερβις κλπ κλπ.
    Εμενα μου αρεσει ο προγραμματισμος αλλα απο οτι καταλαβα δεν εχει και πολυ σχεση με το επαγγελμα μας.

    Καθε αποψη ειναι θεμιτη .

    Ευχαριστω προκαταβολικα,
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chaoslock Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχη φιλοι μου σας ευχαριστω για την αμεση και ειλικρινη ανταποκριση!
    Φυσικα και δεν βιαζομαι αυτοσυντηρουμαι σε μεγιστο βαθμο και ειλικρινα δεν θα αφηνα την δουλεια μου χωρις κατι καλυτερο.
    Το ευχαριστο ειναι πως υπαρχει 1 εταιρια στην περιοχη μου απο το 78 νομιζω που μου προτεινε δουλεια πανω στο προγραμματιστικο κομματι πανω σε pics κλπ ετσι και αλλιως η πτυχιακη μου ειναι σε προγραμματισμο c# δορυφορικο ταχυμετρο με εμφανιση χαρτων θερμοκρασιας κλπ κλπ οποτε στο μυαλο μου επειδη ειμαι και θεωρητικος πιο πολυ ειναι να παντρεψω ηλεκτρονικη με προγραμματισμο .
    Υπαρχουν και καποια καλα μεταπτυχιακα.
    Δεν ρωταω αν αυριο τελειωσω τι θα κανω που θα βρω δουλεια γνωριζω πολυ καλα τι γινεται εκει εξω.
    Ρωταω ποιος κλαδος εινια ο πιο περιζητητος απο το ευρυ φασμα της επιστημης μας γιατι εμεις πιανουμε απο pc μεχρι ιατρικα.
    Στο προγραμματιστικο κομματι που εβαλε 1 φιλος δεν θυμαμαι ποιο ηταν αλλα ηταν στην 2η σελιδα τα 570ε ειναι υπερβολικα πολλα για μια δουλεια της πλακας να ρυθμιζεις ρουτερ και να περνας bios τα κανεις απο λυκειο δεν εχουν σχεση με το κομματι του προγραμματισμου οποτε δεν με ριχνει ηθικα η αμοιβη που παιρνει καποιος για αυτες τις δουλειες!!!
    Καθε συμβουλη δεχτη.
    Για τον φιλο που μου ειπε για δουλεια αν εισαι στην Θεσσαλονικη γιατι Αθηνα δυστυχως δεν εχω και πολλες χαρα μου να σε κανω μαγειρα σε πολυ καλη δουλεια με 4-5ευ την ωρα!
    Ως άνθρωπος που εργάζεται ήδη και καταλαβαίνει τι εστί μεροκάματο... πιστεύω ότι είσαι μετρημένο άτομο. Ως εκ τούτου, προσωπικά θα κοιτιύσα ΤΙ έχει μέλλον στον κλάδο μας ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ! Γιατί στο εξωτερικό και ειδικά Γερμανία έχει ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ!
    Εδώ όμως? Προσωπικά πιστεύω ότι ένας κλάδος που σίγουρα έχει δυναμική για τουλάχιστον 30 ετη... είναι η κινητή τηλεφωνία... οπότε... δες σε τι σχετικό μπορείς να ασχοληθείς!
    Αυτοματισμοί? Χμ... Ναι γιατί όχι! Σαφέστατα και έχει δυναμική αρκετή για να απορροφήσει δυναμικό, ειδικά με τις "έξυπνες τεχνολογίες" που ακόμα και το τελευταίο ξενοδοχείο στο Γαϊδουρονήσι θα πρέπει να προσαρμόσει τελικά! Οπότε... δες το αρκετά σοβαρά... αφού και ο ήδη χώρος εργασίας σου σου επιτρέπει μιά "επιτόπια έρευνα αναγκών" !!! Μπορεί τελικά αυτό που σήμερα κάνεις στον χώρο αυτό, να σου δώσει κίνητρο, και ευκαιρείες για το μετά σου! Προσωπικά θα το ΕΡΕΥΝΟΥΣΑ ΗΔΗ, εκ των έσσω!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  3. #33
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    χτές άκουσα για κάποιον που είχε τόσες πολλές δουλειές στη μύκονο που έβαλε υπάλληλο με μισθό 1500ε τη σεζόν.
    Μιλάω για τηλεφωνικά κέντρα, κάμερες, logistics και γενικά τέτοια συναφή που αν παρακολουθήσεις μερικά σεμινάρια είναι εύκολο να κάνεις μερικές ρυθμίσεις και να τραβάς 10 καλώδια.
    Και αυτός ηλεκτρολόγος είναι όπως λέει ο γιώργος. Αυτό βέβαια δεν είναι ηλεκτρονικά ούτε προγραμματισμός , πριν μερικούς μήνες δεν θα μου άρεσε να κάνω κάτι τέτοιο,
    αλλά πλέον κάνω οτιδήποτε. Οσο C και να διαβάσω δεν θα χορτάσω αυτό ειναι το σίγουρο.
    Aπο την άλλη και σε τέτοιες απλές δουλειές δεν με φωνάζουν ούτε για συνέντευξη γιατί προφανώς δεν έχω ακριβώς την ίδια εργασιακή εμπειρία, άσχετα που αν διαβάσεις ενα manual και πειραματιστείς λίγο θα μάθεις,
    τι και αν μπορώ να φτιάξω έναν συναγερμό με PIC που λέει ο λόγος,δεν τους νοιάζει,
    πρέπει να έχω δουλέψει και να έχω περάσει καλώδια.
    Αν όλα αυτά δεν σας φαίνονται καταθλιπτικά τότε τι να πω

    Στη γερμανία απο την άλλη το embedded έχει ανάπτυξη 10% το χρόνο αυτό μεταφράζεται σε δεκάδες χιλιάδες νέων θέσεων εργασίας το χρόνο.Με το 90% των project σε c και c++.

    Να προσθέσω και κάτι που έχω δει με τα μάτια μου εδώ στην Ελλάδα, σε μία εταιρεία ένας εμπειροτέχνης ηλεκτρολόγος που δεν ξέρει ότι το λεντ θέλει αντίσταση για να μην καεί(δεν υπερβάλω) να πληρώνεται πολύ παραπάνω απο έναν μηχανικό σχεδιαστή!
    Αυτή είναι η κουλτούρα αυτής της χώρας δυστηχώς

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 30-03-15 στις 20:29

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Ελλάδα
    Μηνύματα
    208

    Προεπιλογή

    Τα ηλεκτρονικά ισχύος και η σχεδίαση πλακετών κυκλημάτων υψηλών συχνοτήτων (GHz) είναι κάπως σε καλύτερη μοίρα.
    Κάπως όμως...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    κυρο δεν κανω πλακα εχω δουλεψει βοηθος μαγειρα για σεζον...αν ειναι στειλε pm αν εχεις κατι για αθηνα...ακη αυτο με τους ηλεκτρολογους δεν μπορω να το καταλαβω...χρονια τωρα παιρνουν την δουλεια μας χωρις γνωσεις και τα κανουν μανταρα και μετα παμε εμεις και τα φτιαχνουμε...μιλαω για εγκαταστασεις παντα...αλλα εχω δει και ποιο extreme κατσστασεις εδω στα νοτια προστεια που ηλεκτρολογος πηρε σταθμο σεστου αερα μοστραρε και μια επιγραφη επισκευες λαπτπο και νομιζει οτι κανει reballing...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη xlife
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.000

    Προεπιλογή

    Προσωπική άποψη. Αν θέλεις να πηγαίνεις με χαρά στη δουλειά σου τότε επέλεξε αυτό που σου αρέσει. Αν θες σίγουρη δουλειά, μόνιμη και την τσέπη πάντα γεμάτη μείνε εκεί που είσαι. Εγώ έχω επιλέξει το πρώτο. Υπήρξαν περίοδοι που έβγαζα αρκετά καλά χρήματα και περίοδοι που έβγαζα τα ελάχιστα. Δυστυχώς ένα μεγάλο μέρος των χρημάτων το διέθετα και το διαθέτω για αγορά ηλεκτρονικών κτλ. Συνήθως καταλαβαίνεις απο μικρός αν θές το πρώτο ή το δεύτερο.
    Εαν τελικά ακολουθήσεις τα ηλεκτρονικά η άποψη μου είναι οτι ΔΕΝ πρέπει να εξειδικευτείς πάνω σε κάποιο τομέα εαν θέλεις να μείνεις Ελλάδα. Η εξειδίκευση δύσκολα πληρώνεται στην Ελλάδα ενώ στο εξωτερικό χρυσοπληρώνεται. Απ τους τομείς που έχω περάσει θα έλεγα οτι σχετικά σίγουρη δουλειά υπάρχει και θα υπάρχει στις επικοινωνίες(τηλεπικοινωνίες - δίκτυα - ασύρματες μεταδόσεις κτλ.) και ανεβαίνει η ζήτηση προγραμματιστών συνήθως για διάφορα application κινητών. Στον κλάδο των ηλεκτρονικών θα βγάλεις πολλά λεφτά μόνο απο τύχη. πχ να ζητάει μια καλή εταιρεία (υπάρχουν και τέτοιες) κάποιον τη συγκεκριμένη περίοδο που ψάχνεις εσύ δουλειά, να έχεις τα προσόντα να αναγνωριστεί κτλ.
    Σαν μάγειρας δεν νομίζω οτι θα μείνεις ποτέ απο δουλειά και πιστεύω οτι κάποια στιγμή θα αναπροσαρμόζεις εσύ το μισθό σου με βάση την προϋπηρεσία σου, κατι που σαν ηλεκτρονικός θα το κάνεις μάλλον μόνο αν ανοίξεις κάτι δικό σου με ότι κακό συνεπάγεται αυτό(τεβε , εφορίες , ρίσκο κτλ.)

    2 Not allowed! Not allowed!
    Γενικά προσπαθώ να βγάζω μια συγκεκριμένη εικόνα προς τα έξω...



    ....αλλά κάθε φορά με παίρνει χαμπάρι ο παπάς

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    jake
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Εδεσσα
    Μηνύματα
    616

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostasmadness Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστυχως τα επαγγελματα του ηλεκτρονικου και του ηλεκτρολογου ειναι πλεον ξεπερασμενα...η οικοδομη στον πατο,βιομηχανια ανυπαρκτη,καθως στο ελλαδισταν ευδοκιμουν μονο καφετεριες,μπαρακια,ενεχυροδανειστηρια,αντε και στο τσακιρ κεφι αν εισαι μερακλης στη δουλεια σου κανα γραφειο τελετων...δουλειες σοβαρες μας εχουν τελειωσει...για εμενα κανε οτι θελεις απλα μην χαραμιστεις εδω δρομο για εξωτερικο κ χωρις δευτερη σκεψη μαλιστα εδω δεν υπαρχει σωτηρια σε τπτ εκτος αν θες να γινεις γκαρσονι η εχεις καποιο μπαρμπα απτη κορωνη κ σε βολεψει σε κανα δημοσιο κ σε ταιζουμε κ εσενα μαζι με ολους τους υπολοιπους η αλλιως ηλεκτρονικος θα πρεπει να ξερεις plc,συναγερμους δορυφορικα γλωσσες προγραμματισμων κ δεν ξερω κ εγω τι αλλο και ολα αυτα για 500 ψωροευρο να δουλευεις απτο πρωι μεχρι το βραδυ κ να εχει απαιτησεις ο καθε εργοδοτης απο σενα να σε απειλει κ αλλα τετοια γραφικα...και να σου λεει και το κορυφαιο εισαι κ τυχερος κ παιρνεις αυτα τα 500 ευρω.......... κ σ λεω εγω καλυτερα σουβλατζης με 800 ευρω στο ελλαδισταν χωρις γνωσεις χωρις τπτ...η γκαρσονι για 700 ευρω η σεκιουριτας να αραζεις τουλαχιστον να παιρνεις 500 ευρω ευκολα γτ ηλεκτρονικος κ ηλεκτρολογος πλεον δεν αξιζει με τη καμια ΜΟΝΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Κ ΕΙΜΑΙ ΚΑΘΕΤΟΣ ΣΕ ΑΥΤΟ...αα κ να μην ξεκινησουν να λενε καποιοι τις γνωστες αερολογιες περι ελληνισμου κ να βοηθησουμε τη χωρα μας κ αλλα τετοια γραφικα...εδω δεν τη βοηθανε η ηδη βολεμενοι θα τη βοηθησουμε εμεις που ζουμε κ δεν ζουμε για 550 ευρω?και επιτελους καποιος χριστιανος ας αλλαξει τα μισθολογια κ οι σοβαρες δουλειες ας πληρωθουνε αναλογως αυτη η διαμορφωση μισθων ειναι τραγικοτατη βλεπουμε τραγικους αμορφωτους ανθρωπους με πολυ καλους μισθους κ στο δημοσιο ειδικα αλλα κ στον ιδιωτικο τομεα σε μικροτερη κλιμακα κ παιδια με ενα καρο προσοντα ειτε ανεργα ειτε να τα εκμεταλευονται με μαστιγιο με τρομερες γνωσεις για 400 κ 500 ευρω...

    τις τελειες γιατι τις εχεις μαζεμενες σε ενα μερος, ενω θα μπορουσες να τις τοποθετησεις εκει που πρεπει;

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #38
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kiros
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καταλαβαινω την αγωνια σας και την συμμεριζομαι και ειναι οντως κακο που το μονο που παραγουμε ειναι υπηρεσιες και οχι βιομηχανια αλλα η αληθεια ειναι σκληρη.
    Για να συνοψισουμε ο κλαδος που πιστευετε οτι θα εχει μελλον ειναι οι τηλεπικοινωνιες και ο προγραμματισμος σε μικροεπεξεργαστες και mobile συσκευες?
    Επισης εχει καποιος καποια εμπειρια για συστηματα ασφαλειας γιατι νομιζω πως τα καταστηματα/σπιτια που εχουν εξοπλιστει με καποιο συστημα ασφαλειας ειναι ελαχιστα.
    Εκει θα υπαρχει μελλον και ισως και χωρος για νεες ιδεες?!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Kiros
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Φιλε μου αν ησουν στην πολη μου θα σε βοηθουσα ευχαριστως θα μιλησω με τον μονο καλο φιλο σεφ που εχω στην Αθηνα και θα σου πω πολυ γρηγορα γιατι η Αθηνα ειναι αγνωστη μαγειρικα για εμενα ειμαι και 23χρονων μην νομιζεις!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από betacord85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    κυρο δεν κανω πλακα εχω δουλεψει βοηθος μαγειρα για σεζον...αν ειναι στειλε pm αν εχεις κατι για αθηνα...ακη αυτο με τους ηλεκτρολογους δεν μπορω να το καταλαβω...χρονια τωρα παιρνουν την δουλεια μας χωρις γνωσεις και τα κανουν μανταρα και μετα παμε εμεις και τα φτιαχνουμε...μιλαω για εγκαταστασεις παντα...αλλα εχω δει και ποιο extreme κατσστασεις εδω στα νοτια προστεια που ηλεκτρολογος πηρε σταθμο σεστου αερα μοστραρε και μια επιγραφη επισκευες λαπτπο και νομιζει οτι κανει reballing...

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Λίγο off topic αλλά αφού έτσι κι αλλιώς το θέμα ξέφυγε από το τεχνικό σκέλος και έφτασε στο ψυχαναλυτικό να πω ότι όταν όλοι λένε μέρα και ένας λέει νύχτα (ή στην περίπτωσή μας, όλοι λένε νύχτα και αυτός λέει μέρα) δύο τινά μπορεί να συμβαίνουν.
    Αυτός ο ένας είτε είναι πρωτοπόρος (οραματιστής, εξερευνητής, φιλόσοφος, κλπ) είτε...δεν είναι


    Αυτά από κάποιον που πάντα ήταν αισιόδοξος (πολλές φορές στα όρια της ανευθυνότητας), που προσπαθεί να "κάνει το δικό του" αλλά και που καταλαβαίνει όταν κάτι ξεφεύγει από τα χέρια του και είναι "στα χέρια άλλων" που (καλώς ή κακώς) έχουν μεγάλο έλεγχο πάνω στη μοίρα του. Εκτός πια αν πιάσουμε τα καρυοφίλια

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Στησιμο νεου pc
    By vagos89 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-15, 22:10
  2. Νεος με αποριες
    By mastoras79 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-13, 08:24
  3. Νεος Ηλεκτρονικος (Hobby)
    By teris1994 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-13, 03:00
  4. Νεος Επιστημονας.. help
    By oldholborn in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-09-05, 23:22
  5. Νεος... Ηλεκτρονικός
    By SSJ5 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-04, 23:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας