Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 51 έως 60 από 62

Θέμα: ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ARDUINO

  1. #51
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Είναι λογικό να το κάνει αυτό αφού οι ψηφιακές του είσοδοι είναι στον αέρα.

    Γι’ αυτό τον λόγο για να μην χρησιμοποιούμε εξωτερικές αντιστάσεις για pull-up ή για pull-down, μπορούμε στις περισσότερες εφαρμογές να ενεργοποιούμε στην αντίστοιχη είσοδο την εσωτερική pull-up αντίσταση του επεξεργαστή. Έτσι όσο δεν θα συνδέουμε κάτι επάνω στην συγκεκριμένη είσοδο θα μας δίνει πάντα το λογικό 1.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #52
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη StathisP
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Γιατί ειναι στον αέρα τί εννοείς? αφού το arduino περιμένει να πατήσω π.χ. το button ωστε να δώσει 1 ή 0 σε μια άλλη έξοδο που του έχω δώσει στις αρχικές ρυθμίσεις.. και το arduino σε τυχαιους χρόνους μου ανοιγοκλείνει την έξοδο ενώ δεν πάτησα το button .Τι ειναι το pull up και pull down?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #53
    Μέλος Το avatar του χρήστη Ακρίτας
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη - Αλεξανδρούπολη
    Μηνύματα
    1.427

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StathisP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ειναι στον αέρα τί εννοείς? αφού το arduino περιμένει να πατήσω π.χ. το button ωστε να δώσει 1 ή 0 σε μια άλλη έξοδο που του έχω δώσει στις αρχικές ρυθμίσεις.. και το arduino σε τυχαιους χρόνους μου ανοιγοκλείνει την έξοδο ενώ δεν πάτησα το button .Τι ειναι το pull up και pull down?
    Όταν οι ψηφιακές είσοδοι δεν είναι συνδεδεμένες πουθενά παίρνουν τυχαία τιμές 0 ή 1. Για το λόγο αυτό συνδέουμε την είσοδο με μια αντίσταση 10Κ είτε στα +5 (pull up), είτε στο 0 (pull down) ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    So much behind us! Still far to go!
    Pink Floyd

  4. #54
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StathisP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί ειναι στον αέρα τί εννοείς? αφού το arduino περιμένει να πατήσω π.χ. το button ωστε να δώσει 1 ή 0 σε μια άλλη έξοδο που του έχω δώσει στις αρχικές ρυθμίσεις.. και το arduino σε τυχαιους χρόνους μου ανοιγοκλείνει την έξοδο ενώ δεν πάτησα το button .Τι ειναι το pull up και pull down?
    Για παράδειγμα αντί να δώσεις αυτή την εντολή στο setup,

    Κώδικας:
    pinMode(2, INPUT);
    δώσε αυτή

    Κώδικας:
    pinMode(2, INPUT_PULLUP);
    Θα δεις ότι χωρίς να έχεις συνδεδεμένο κανένα διακόπτη στο pin 2 θα παίρνεις πάντα τιμή 1.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #55
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη StathisP
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ακρίτας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν οι ψηφιακές είσοδοι δεν είναι συνδεδεμένες πουθενά παίρνουν τυχαία τιμές 0 ή 1. Για το λόγο αυτό συνδέουμε την είσοδο με μια αντίσταση 10Κ είτε στα +5 (pull up), είτε στο 0 (pull down) ανάλογα με το τι θέλουμε να κάνουμε.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για παράδειγμα αντί να δώσεις αυτή την εντολή στο setup,

    Κώδικας:
    pinMode(2, INPUT);
    δώσε αυτή

    Κώδικας:
    pinMode(2, INPUT_PULLUP);
    Θα δεις ότι χωρίς να έχεις συνδεδεμένο κανένα διακόπτη στο pin 2 θα παίρνεις πάντα τιμή 1.
    Σας ευχαριστώ!

    δλδ αν δώσω
    Κώδικας:pinMode(2, INPUT_PULL DOWN);

    χωρίς να έχω συνδεδεμένο κανένα διακόπτη στο pin 2 θα παίρνω πάντα τιμή 0, σωστά;

    Μπορώ αυτο να το κάνω σε όλες τις εισόδους και εξόδους ;Το τυχαιο 0-1 που παίρνει συμβαίνει
    μόνο στις εισόδους ή και στις εξόδους;

    Υπάρχει περιορισμός πόσες εισόδους μπορώ να δηλώνω με την εσωτερική αντίσταση;
    ωραία θα το δοκιμάσω σε ένα απλό πρόγραμμα που θέλω να ετοιμάσω
    Υπάρχει κάποιο βιβλίο ή σημείωση που να αναφέρει αυτές τις πληροφοριες γενικά για το arduino;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #56
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    828

    Προεπιλογή

    σημερα μου ήρθε ενα arduino nano απο κινα και οι A0 και Α7 αναλογικες εισοδοι δεν λειτουργουν (το ακομα πιο περιεργο ειναι οτι ενω διαβαζω οτι υπαρχει ενας ελεγκτης ADC...οι υπολοιπες εισοδοι λειτουργουν).

    Τι να κανω..ευτυχως ειναι το nano που εχει 7 αναλογικες εισοδους οποτε μικρο το κακο για 2.5 ευρω. Απλα ξενερωσα.

    Τωρα μελεταω τη τεχνικη χρησιμοποιησης του millis() και ομολογω οτι ανοιγει νεους οριζοντες στις γνωσεις μου, καθως επαθα ενα σοκ οταν καταλαβα τις προαλλες οτι τα αγαπημενα μου delays που αναβοσβηνουμε τα led, κανουν pause ολοκληρο το arduino. και δεν ειναι icore7 να κανει multitasking την ωρα του delay.

    Σημερα ομως ειχα και αλλη μια απογοητευση απο υλικά απο κινα...Ειχα παρει την προηγουμενη εβδομαδα 10 IRLZ44 n-mos και τα μισά που δοκιμασα, δεν ανοιγαν τελειως με 5 volt στο gate. Αντισταση 35 ohm!!!. Υποψιαζομαι βασει της συμπεριφορας τους οτι ειναι IRFZ44 βαπτισμενα IRLZ44. Αυτο το ελεγξα πριν το δοκιμασω. Λεω να το δοκιμασω με φορτιο ενα μοτερ να δω. Σε 10 δευτερολεπτα πριν προλαβω να τραβηξω καλωδια καηκε και τσουρουφλιστικε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eleCtroAsxetos : 06-04-15 στις 19:29

  7. #57
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη StathisP
    Όνομα
    Στάθης
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Κατερίνη
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τωρα μελεταω τη τεχνικη χρησιμοποιησης του millis() και ομολογω οτι ανοιγει νεους οριζοντες στις γνωσεις μου, καθως επαθα ενα σοκ οταν καταλαβα τις προαλλες οτι τα αγαπημενα μου delays που αναβοσβηνουμε τα led, κανουν pause ολοκληρο το arduino. και δεν ειναι icore7 να κανει multitasking την ωρα του delay.
    πώς γίνεται αυτό; και εγώ το delay χρησιμοποιώ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #58
    Μέλος Το avatar του χρήστη manolena
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Dec 2006
    Περιοχή
    Ελευσίνα
    Μηνύματα
    2.709

    Προεπιλογή

    Παιδιά, για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο και να κάνετε τις δουλειές σας στο πρόγραμμα, χρησιμοποιείστε διακοπές. Υπάρχουν βιβλιοθήκες για όλους τους Timers του arduino, απο μικρούς (Uno, Nano) μέχρι μεγάλους (Mega, Due). Η ακρίβεια των διακοπών (time intervals) είναι μεγάλη και αν χρησιμοποιηθεί με μέτρημα και λίγο assembly μπορείτε να έχετε ακρίβεια φοβερή.

    Η συνάρτηση millis() είναι πολύ χρήσιμη, διαρκεί μερικές ημέρες αν δεν σταματήσει, μετρά τον χρόνο απο το power up του μ/Ε και αν χρησιμοποιηθεί μια βοηθητική double, μπορείτε να μετράτε διαστήματα για γεγονότα που συμβαίνουν κατά τη διάρκεια εκτέλεσης του προγράμματός σας.

    Πάλι όμως, η διακοπή απο timer είναι πιο ακριβής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #59
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από StathisP Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σας ευχαριστώ!

    δλδ αν δώσω
    Κώδικας:pinMode(2, INPUT_PULL DOWN);

    χωρίς να έχω συνδεδεμένο κανένα διακόπτη στο pin 2 θα παίρνω πάντα τιμή 0, σωστά;

    Μπορώ αυτο να το κάνω σε όλες τις εισόδους και εξόδους ;Το τυχαιο 0-1 που παίρνει συμβαίνει
    μόνο στις εισόδους ή και στις εξόδους;

    Υπάρχει περιορισμός πόσες εισόδους μπορώ να δηλώνω με την εσωτερική αντίσταση;
    ωραία θα το δοκιμάσω σε ένα απλό πρόγραμμα που θέλω να ετοιμάσω
    Υπάρχει κάποιο βιβλίο ή σημείωση που να αναφέρει αυτές τις πληροφοριες γενικά για το arduino;
    Να διευκρινίσουμε λίγο τα πράγματα. Το pull-up και το pull-down έχει να κάνει ΜΟΝΟ με τις εισόδους και ΟΧΙ με τις εξόδους. Οι έξοδοι δεν παίρνουν ποτέ τυχαίες τιμές.

    Τώρα σχετικά με το INPUT_PULL DOWN, δεν υπάρχει αυτή η επιλογή αφού στον επεξεργαστή της Atmel μπορεί η αντίσταση εισόδου ή να είναι στον αέρα ή να συνδέεται με την τάση τροφοδοσίας. Κάθε αντίσταση που έχει σε κάθε είσοδό του είναι μοναδική και όχι κοινή. Αν θέλεις με ασύνδετη την είσοδο να παίρνεις ένδειξη 0, τότε θα πρέπει να μην χρησιμοποιήσεις την εσωτερική αντίσταση του επεξεργαστή (δηλαδή στον κώδικα να βάλεις απλά INPUT), αλλά να βάλεις στο κύκλωμα μία δικιά σου αντίσταση από την είσοδο ως προς γή. Συνήθως βάζουμε μία τιμή αντίστασης, από 10 έως 100 KΩ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #60
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jun 2012
    Περιοχή
    Χαλκιδική
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κάποιο ολοκληρωμένο (1wire ίσως; ) που να κάνει demultiplex γύρω στα 8 κανάλια; Ουσιαστικά θέλω να δίνω τάση σε ~8 LEDs αλλά χρησιμοποιώντας λιγότερους απο 8+1 αγωγούς για αυτή τη δουλειά.

    Ακόμη, υπάρχει περίπτωση να δουλεύει κάτι τέτοιο σε μεγάλο μήκος καλωδίου (100m); Τροφοδοσία μπορώ να έχω και απο τις 2 πλευρές, με τα σήματα τι γίνεται;

    0 Not allowed! Not allowed!


Σελίδα 6 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ερωτηση σχετικα με το proteus
    By stinger in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-14, 13:18
  2. Ερωτηση σχετικα με avr
    By karkavitsas i in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-11, 11:24
  3. Ερωτηση σχετικα με Subwoofer
    By kostas_thess in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-11, 16:05
  4. Ερωτηση σχετικα με θερμιστορ
    By DiViDi in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-11, 01:34
  5. ερωτηση σχετικα με lm555
    By smokejohn13 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-10, 09:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας