Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: Επιλογή παλμογράφου για αρχάριους

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    170

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρουσα η πρότασή σου μιας και υπάρχει κι αυτό .

    Το GSps τι είναι ;Το delay που κάνει για να δείξει τις μετρήσεις ; Αυτό που πουλάς είναι στα 25 ; Ίσως εδώ να βρίσκεται και η διαφορά ε;

    Πρέπει να το σκεφτώ καλά γιατί δεν ξέρω ακόμα μέχρι τι επίπεδο θα το φτάσω το άθλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από netpumber Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδιαφέρουσα η πρότασή σου μιας και υπάρχει κι αυτό .

    Το GSps τι είναι ;Το delay που κάνει για να δείξει τις μετρήσεις ; Αυτό που πουλάς είναι στα 25 ; Ίσως εδώ να βρίσκεται και η διαφορά ε;

    Πρέπει να το σκεφτώ καλά γιατί δεν ξέρω ακόμα μέχρι τι επίπεδο θα το φτάσω το άθλημα.
    Εννοούσα Msps = Mega samples per sec = συχνότητα δειγματοληψίας.

    Πρέπει να είναι τουλάχιστον 10 * το bandwidth του σήματος που θέλεις να μετρήσεις.

    Ο μεν είναι 25MHz με 400 MSps ο δε είναι 50MHz με 1000 MSps (1Gsps) και προφανώς η Rigol δεν τσιγκουνεύεται στα specs

    Το hack αυτό δεν δουλεύει στον δικό μου, το έχω δοκιμάσει. Το δικό μου έχει παλιότερο firmware κατά κάτι μήνες....

    Αν έπαιζε δεν θα τον έδινα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pet : 28-02-15 στις 12:14

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    τα samples είναι μια απάτη, γιατί σου λέει το μέγιστο, ενώ δεν ειναι σταθερό όταν αλλάζεις το time/div

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα samples είναι μια απάτη, γιατί σου λέει το μέγιστο, ενώ δεν ειναι σταθερό όταν αλλάζεις το time/div
    Τι πάει να πει απάτη; Και η Tektronix η Agilent το Sampling Rate καθορίζουν ως κριτηριο...

    Το sampling rate όταν αλλάζεις το time/div προφανώς αλλάζει αφού κάθε dso έχει περιορισμένο sampling memory depth, οπότε για να μπορέσει να σου δείξει
    σε 2ms/div μια κυματομορφή θα ρίξει προφανώς το sampling rate. Αλλά τι ακριβώς να το κάνεις το μεγαλύτερο sampling rate σε 2ms div?

    Το μέγιστο Sampling rate σε ενδιαφέρει, και είναι αυτό με το οποίο δειγματοληπτεί ο DSO στο μεγαλύτερο time resolution, πχ όταν φτάσεις στα 20ns/div.

    Τι ακριβώς εννοείς;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    μπορείς να πάρεις έναν κινέζικο που κάνει 200ε και έναν επώνυμο με 2000ε που και οι δύο είναι 1gsamples και θα δεις μία τεράστια διαφορά στην απόκριση και το πώς εμφανίζουν τα σήματα στην οθόνη.
    Χώρια το trig που στους φτηνούς πάει περίπατο

    http://owon.freeforums.org/rigol-owo...tables-t9.html

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 28-02-15 στις 13:12

  6. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπορείς να πάρεις έναν κινέζικο που κάνει 200ε και έναν επώνυμο με 2000ε που και οι δύο είναι 1gsamples και θα δεις μία τεράστια διαφορά στην απόκριση και το πώς εμφανίζουν τα σήματα στην οθόνη.
    Χώρια το drigger που στους φτηνούς πάει περίπατο
    Δεν νομίζω ότι υπάρχουν τεράστιες διαφορές μεταξύ rigol/tektronix σε αυτά τα sampling rates, τουλάχιστον όχι τόσες ώστε να δικαιολογείται η διαφορά τιμής * 10.

    Ίσα ίσα απο blogs/video blogs βλέπω ότι ο Rigol τα πάει πολύ καλά κόντρα σε agilent / tektronix. Εχουν και τα ίδια specs όσο αφορά την μνήμη τους. Συγκεκριμένα υπάρχουν
    tektronix με μικρότερη μνήμη και φαίνονται πιο γρήγοροι.

    Συγκεκριμένα ο Rigol δεν είναι σκουπίδι σαν τα άλλα κινέζικα, και το έχει αποδείξει έχει πολύ καλή κατασκευή και σχεδίαση.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pet : 28-02-15 στις 13:21

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    καλά άσε τα βίντεο, αυτά τα βλέπεις όταν πρέπει να δεις θόρυβο πχ σε οδήγηση μετασχηματιστών ή σε σήματα spi .
    Δούλεψε έναν agilent που κάνει 3000 ή έναν φτηνό tektronix και θα καταλάβεις τη διαφορά.
    Μόνο το εύκολο τριγκερ που έχουν φτάνει.
    Δεν έχω μεγάλη εμπειρία απλά το συγκρίνω μέ έναν atten που έχω σπίτι και κάποιους επώνυμους στο περιβάλον εργασίας, που βλέπω το σήμα μου με τη πρώτη ενώ με τον atten πρέπει να παίξω μία ώρα με το trigger και αν δω κάτι. Η θα το δώ με λίγα samples.
    Εχεις δουλέψει ποτέ με έναν agilent που κάνει 3000? αλλά όχι για να δεις έναν sin ή ένα pwm αλλά κάτι πιο σύνθετο , όπως το θόρυβο ή τη κυμάτωση ενός πολαμοτροφοδοτικού

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.959

    Προεπιλογή

    επειδή έχω Rigol τα Samples του είναι Ok (έχω εμπειρία και από Tektronix των 10000 ευρώ)
    Σε άλλους κινέζικους ναι μπορεί να δεις απάτη GSPS και είναι όταν μιλάνε για equivalent GSPS... κάνει μπαμ αν δεις κατι 10-20 GSPS ή 100δες MSPS σε πολύ φθηνούς παλμογράφους...
    Στον Rigol το μόνο σημείο που μπορείς να πεις για τα MSPS του είναι οτι όταν λέει 1GSPS εννοεί με το ένα κανάλι μόνο ενώ όταν δουλεύουν και τα δύο κανάλια τα MSPS είναι 500 (πραγματικά).

    Ένα μειωνέκτημα αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις δεν δημιουργεί πρόβλημα είναι οτι ο RIGOL δεν έχει real time απεικόνιση στην πολύ αργή σάρωση... δηλαδή θα περιμένεις να γεμίσει τη μνήμη (που μπορεί να διαρκέσει πχ 5 sec) και μετά θα σου δώσει εικόνα ενώ πχ στο tektronix που έχω δουλέψει είχε πραγματικό FIFO οπότε έβλεπες σιγά σιγά το σήμα να προχωράει στην οθόνη....

    Αυτό που θα μπορούσε να συμβαίνει στους φθηνούς και πιθανόν αυτό να εννοεί ο Άκης είναι οτι το σωστό είναι να γίνεται δειγματοληψία στο 1G ακόμα και στα αργά division και να επεξεργάζεται και να απεικονίζει ένα κλάσμα αυτών (να τα χορίζει σε ομάδες και να απεικονίζει τις υψηλότερες και χαμηλότερες τιμές κάθε ομάδας) (που πράγματι αν θυμάμαι καλά δεν το κάνει) ώστε αν πχ έρθει ένα Spike 1 nsec (λέμε τώρα... γιατί έτσι κι αλλοιώς δεν θα περάσει από το αναλογικό του μέρος το 1nsec) να το απεικονίσει.... πάντως στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει πρόβλημα αφού αν θέλεις να ανιχνεύσεις τέτοια γεγονότα απλά του λες να κάνει trigger σε αυτό που ψάχνεις με την δειγματοληψία στο maximum.....

    Βασικά φαίνεται οτι ο DS1052 (και ο αντίστοιχος στα 100) δουλεύουν καλά ίσως και καλύτερα από νεότερα μοντέλα της Rigol και αυτό είναι βασικό, γιατί όταν κάνεις μέτρηση πρέπει να είσαι σίγουρος οτι ο παλμογράφος δουλεύει καλά και όχι να αναρωτιέσαι αν το πρόβλημα είναι στο κύκλωμα σου ή στον παλμογράφο.... και το σίγουρο είναι οτι δεν δουλεύουν όλοι οι παλμογράφοι σωστά....

    Επίσης το hack γινόταν στους παλαιούς RIGOL μετά νομίζω άλλαξε το firmware και δεν μπορεί να χακευθεί... προσωπικά έχω παλαιό rigol αλλά δεν τον έχω αναβαθμίσει....

    πιστεύω οτι ο Rigol είναι καλύτερος από τον ATTEN (αν και έχουν ίδια φιλοσοφία στην κατασκευή τους.... ) άλλωστε λέγεται οτι ο ίδιος ο RIGOL πωλούνταν ως Agilent όταν η Agilent ετοίμαζε την επόμενη γενιά και ήθελε ένα αξιοπρεπές μηχάνημα σε ανταγωνιστική τιμή....

    επίσης δεν μπορείς να συγκρίνεις μηχανήματα των 300 ευρώ με των 3000 ευρώ... ή των 10000 ευρώ.... η σύγκριση πρέπει να γίνεται με ίδιας τάξη μεγέθους (έστω έως διπλάσια τιμή όχι με 10πλάσια)... πχ 300 ο ένας 500 ο άλλος ή 700 ο ένας 1500 ο άλλος....

    3 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 28-02-15 στις 13:44

  9. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2015
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    7

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλους τους φίλους, θέλω να στήσω ένα μικρό εργαστήριο στο σπίτι για να "ξεσκονίσω" γνώσεις ξεχασμένες προ πολλών ετών από την σχολή, είμαι Μηχανικός Η/Υ αλλά η μετέπειτα επαγγελματική μου σταδιοδρομία με απομάκρυνε από το low level hardware, (ηλεκτρονική,μικροηλεκτρονική,μικροεπεξεργαστές κτλ) τόσο που τις προάλλες μου πήρε αρκετή ώρα να συνειδητοποιήσω ακόμα και τους κλασικούς κανόνες του kirhoff. Ως φοιτητής (πριν πολλά πολλά χρόνια) κάναμε αρκετά πραγματάκια στη σχολή αλλά από τότε δεν τα έχω ακουμπήσει ξανά.
    Όργανα μέτρησης εκτός ενός πολυμέτρου δεν έχω. Σκέφτομαι λοιπόν για αρχή να πάρω έναν παλμογράφο (τροφοδοτικό λέω να πατεντάρω για αρχή ένα από Η/Υ, γεννήτρια σήματος θα αργήσει αρκετά μάλλον να αποκτηθεί)
    Το μπάτζετ είναι μέχρι 300€ εκτός και αν βρω για αρχή κάποιον αναλογικό σε ευκαιρία εκεί στα 50€
    Μια σχετική λίστα που έχω καταλήξει είναι:
    Hantek DSO5072P
    http://www.ebay.com/itm/Hantek-DSO50...-/121089632989
    Rigol DS1052
    http://www.batronix.com/shop/oscillo...l-DS1052E.html
    Rigol DS1054Z
    http://www.batronix.com/shop/oscillo...l-DS1054Z.html

    Τα links στους Rigol είναι από το site που προτείνει ο φίλος moutoulos πιο πάνω...

    είναι και οι OWON που είδα κάποια reviews αλλά από τιμές δεν τους έχω πολυψάξει.

    Όποιος φίλος έχει κάποια γνώμη και κυρίως εμπειρία πάνω στο θέμα θα ήθελα να την ακούσω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Τον Z με κλειστά μάτια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. τροφοδοτικό για αρχάριους....
    By jean in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-10-11, 21:44
  2. Βιβλία ηλεκτρονικών για αρχάριους
    By netpumber in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-10, 19:41
  3. Παλμογράφος - Βοήθεια στην επιλογή...
    By agorts in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-09, 21:11
  4. οδηγείες για αρχάριους
    By cartman in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-07, 02:38

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας