Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 24

Θέμα: Φωτολαμπάδες LED παιδικό δώρο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Lightbulb Φωτολαμπάδες LED παιδικό δώρο

    ο αδερφός μου που είναι μεγαλύτερος απο εμένα στάθηκε πιο τυχερός και έχει 2 παιδάκια ένα κοριτσάκι 11 ετών και ένα αγοράκι 8 ετών. θα έλεγα πως και τα 2 είναι διαβολάκια γιατί κάνουν συνέχεια φασαρία αλλά μαλλον έτσι είναι τα περισσότερα παιδια.

    εγω λοιπόν ειμαι ο θειος τους. ο μικρος κωστάκης που πηγαίνει 3η δημοτικου είναι πιο ενοχλητικός και απαιτητικός -φταίμε όλοι που τον κακομαθαίνουμε... ακολουθεί η συζήτηση με τον κωστάκη όπως την θυμάμαι, έχει ενδιαφέρον

    Κ-θειο σπυρο θα μου πάρεις δωρο;
    Σ-γιατί;
    Κ-γιατί είναι πάσχα
    Σ-όχι ακόμα
    Κ-αλλα θα μου πάρεις δώρο ε;
    Σ-θα το σκεφτώ...τι θέλεις;
    Κ-θελω ενα σπαθι λαζερ
    Σ-τι;
    Κ-σπαθι λαζερ όπως σε πολεμο των άστρων
    Σ-τι να το κάνεις;
    Κ-να κοβω τα ρομποτ στη μεση
    Σ-οχι
    Κ-γιατι οχι;
    Σ-γιατι δεν ειναι αληθινό, ειναι μόνο για τις ταινίες
    Κ-(σκεφτεται λιγο), ε τοτε θελω να μου δωσεις ενα πιστολι τεσλα
    Σ-σαν αυτο που είδες στην τηλεοραση;
    Κ-ναιι!
    Σ-οχιι!
    Κ-(σκεφτεται λιγο), ειναι αληθινο έχεις εσυ στο μαγαζι σου, θα μου το δωσεις;
    Σ-μα δεν ειναι πιστολι ουτε ειναι παιχνιδι για παιδια
    Κ-θα μου φτιαξεις ενα πιστολι; (βλεφαριασμα-χαμογελο-αγαπουλες)
    Σ-οχι, οχι, οχι, τερμα.
    Κ-θα μου παρεις δωρο;
    Σ-τι;
    Κ-κινητο με παιχνιδια
    Σ-οχι
    Κ-γιατι;
    Σ-να μου πάρεις εσυ δωρο κινητο με παιχνιδια!
    Κ-ελα θειο,, ενα δωρακι
    Σ-καλα θα δουμε, μεχρι το πασχα
    Κ-απο τα τζαμπο;
    Σ-οχι
    Σ-ηλεκτρικη φωτολαμπάδα λεντ, θελεις;
    Κ-ναιι! απο τα τζαμπο;
    Σ-οοοχι....

    περίπου έτσι τα είπαμε και εγω που δεν εχω καθόλου όρεξη να παω να ξοδευτω στα τζαμπο και να πληρώσω τις διαφημίσεις τους αποφάσισα να φτιαξω φωτολαμπάδες για τα παιδια.

    για την κατασκευή χρησιμοποιήσα υλικά που είχα σε απόθεμα, τα λεντ ειχα αγοράσει απο ebay στο παρελθον, ειναι λεντ που αλλαζουν χρώμα απο μόνα τους δίχως κυκλωμα.
    ειναι αυτα
    10pcs 5mm RED GREEN BLUE Slow Flash Rainbow RGB LED

    τα λεντ αναβουν με 3-4.5V επέλεξα να τα τροφοδοτήσω με μπαταρία λιθίου κουμπί τύπου CR2032 3V.
    δεν είχα θήκες στο εργαστήριο γι αυτες τις μπαταρίες και για να μην τρέχω για θηκες κόλλησα επάνω τους καλώδια αφου τις τρόχισα με μοτεράκι τροχό χειρος οπως τα φλεξιμπλ.
    η αντίσταση 100Ω είναι βαλμένη στο καλώδιο που έρχεται απο το + της μπαταρίας.
    τα 5 led ειναι κολλημένα παράλληλα και μονωμένα με ταινία.

    τα υλικά της κατασκευης είναι: 10 rainbow led, 2 μπαταριες λιθιου 3V, 2 αντιστάσεις 100Ω 1/4W,
    2 διακοπτάκια on-off, καλώδια μονόκλωνα τηλεφωνίας, 2 κομματια πλαστική σωλήνα, μονωτική ταινια.

    όποιος δεν μπορει να βρει πλαστικά σωληνάκια σαν αυτά που χρησιμοποίησα μπορει να τυλίξει χαρτί σε διάφορα χρώματα και σχέδια για να κάνει χάρτινα σωληνάκια, θα είναι εξίσου ωραία και ανθεκτικά εαν τυλιχθουν πολλές φορές-γύρες.

    έβαλα μεσα στην τρύπα στα σωληνάκια τα καλώδια των λεντ, το διακόπτη και την μπαταρία στο εξωτερικό μέρος και κόλλησα αυτα με θερμοκόλλα.
    τελος διακόσμησα τα σωληνάκια με κομμάτια κολλητικής ταινιας.

    αυτές ειναι οι μοναδικές χειροποίητες φωτολαμπάδες λεντ που θα κάνουν εντύπωση και που μπορουν να διακοσμήσουν τα δωματια των παιδιων.

    το πνεύμα των εορτών του πασχα θέλει τους πιστούς να φέρνουν το φως της αναστάσεως στα σπίτια τους με κέρινες λαμπάδες αλλά αυτό θα το κάνουν οι γονείς τους όπως συνήθως.
    δεν κανω δωρο κέρινες λαμπάδες, ειναι μπανάλ, δεν θέλω να κανω οτι δείχνουν στις διαφημίσεις.
    αυτά.

    11 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gRooV : 29-03-15 στις 11:50

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Spark για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aris285 (25-03-15)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Θυμιοs
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Αθήνα / Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.367

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Spark Εμφάνιση μηνυμάτων
    ο αδερφός μου που είναι μεγαλύτερος απο εμένα στάθηκε πιο τυχερός και έχει 2 παιδάκια ένα κοριτσάκι 11 ετών και ένα αγοράκι 8 ετών. θα έλεγα πως και τα 2 είναι διαβολάκια γιατί κάνουν συνέχεια φασαρία αλλά μαλλον έτσι είναι τα περισσότερα παιδια.

    εγω λοιπόν ειμαι ο θειος τους. ο μικρος κωστάκης που πηγαίνει 3η δημοτικου είναι πιο ενοχλητικός και απαιτητικός -φταίμε όλοι που τον κακομαθαίνουμε... ακολουθεί η συζήτηση με τον κωστάκη όπως την θυμάμαι, έχει ενδιαφέρον

    Κ-θειο σπυρο θα μου πάρεις δωρο;
    Σ-γιατί;
    Κ-γιατί είναι πάσχα
    Σ-όχι ακόμα
    Κ-αλλα θα μου πάρεις δώρο ε;
    Σ-θα το σκεφτώ...τι θέλεις;
    Κ-θελω ενα σπαθι λαζερ
    Σ-τι;
    Κ-σπαθι λαζερ όπως σε πολεμο των άστρων
    Σ-τι να το κάνεις;
    Κ-να κοβω τα ρομποτ στη μεση
    Σ-οχι
    Κ-γιατι οχι;
    Σ-γιατι δεν ειναι αληθινό, ειναι μόνο για τις ταινίες
    Κ-(σκεφτεται λιγο), ε τοτε θελω να μου δωσεις ενα πιστολι τεσλα
    Σ-σαν αυτο που είδες στην τηλεοραση;
    Κ-ναιι!
    Σ-οχιι!
    Κ-(σκεφτεται λιγο), ειναι αληθινο έχεις εσυ στο μαγαζι σου, θα μου το δωσεις;
    Σ-μα δεν ειναι πιστολι ουτε ειναι παιχνιδι για παιδια
    Κ-θα μου φτιαξεις ενα πιστολι; (βλεφαριασμα-χαμογελο-αγαπουλες)
    Σ-οχι, οχι, οχι, τερμα.
    Κ-θα μου παρεις δωρο;
    Σ-τι;
    Κ-κινητο με παιχνιδια
    Σ-οχι
    Κ-γιατι;
    Σ-να μου πάρεις εσυ δωρο κινητο με παιχνιδια!
    Κ-ελα θειο,, ενα δωρακι
    Σ-καλα θα δουμε, μεχρι το πασχα
    Κ-απο τα τζαμπο;
    Σ-οχι
    Σ-ηλεκτρικη φωτολαμπάδα λεντ, θελεις;
    Κ-ναιι! απο τα τζαμπο;
    Σ-οοοχι....

    περίπου έτσι τα είπαμε και εγω που δεν εχω καθόλου όρεξη να παω να ξοδευτω στα τζαμπο και να πληρώσω τις διαφημίσεις τους αποφάσισα να φτιαξω φωτολαμπάδες για τα παιδια.

    για την κατασκευή χρησιμοποιήσα υλικά που είχα σε απόθεμα, τα λεντ ειχα αγοράσει απο ebay στο παρελθον, ειναι λεντ που αλλαζουν χρώμα απο μόνα τους δίχως κυκλωμα.
    ειναι αυτα
    10pcs 5mm RED GREEN BLUE Slow Flash Rainbow RGB LED

    τα λεντ αναβουν με 3-4.5V επέλεξα να τα τροφοδοτήσω με μπαταρία λιθίου κουμπί τύπου CR2032 3V.
    δεν είχα θήκες στο εργαστήριο γι αυτες τις μπαταρίες και για να μην τρέχω για θηκες κόλλησα επάνω τους καλώδια αφου τις τρόχισα με μοτεράκι τροχό χειρος οπως τα φλεξιμπλ.
    η αντίσταση 100Ω είναι βαλμένη στο καλώδιο που έρχεται απο το + της μπαταρίας.
    τα 5 led ειναι κολλημένα παράλληλα και μονωμένα με ταινία.

    τα υλικά της κατασκευης είναι: 10 rainbow led, 2 μπαταριες λιθιου 3V, 2 αντιστάσεις 100Ω 1/4W,
    2 διακοπτάκια on-off, καλώδια μονόκλωνα τηλεφωνίας, 2 κομματια πλαστική σωλήνα, μονωτική ταινια.

    όποιος δεν μπορει να βρει πλαστικά σωληνάκια σαν αυτά που χρησιμοποίησα μπορει να τυλίξει χαρτί σε διάφορα χρώματα και σχέδια για να κάνει χάρτινα σωληνάκια, θα είναι εξίσου ωραία και ανθεκτικά εαν τυλιχθουν πολλές φορές-γύρες.

    έβαλα μεσα στην τρύπα στα σωληνάκια τα καλώδια των λεντ, το διακόπτη και την μπαταρία στο εξωτερικό μέρος και κόλλησα αυτα με θερμοκόλλα.
    τελος διακόσμησα τα σωληνάκια με κομμάτια κολλητικής ταινιας.

    αυτές ειναι οι μοναδικές χειροποίητες φωτολαμπάδες λεντ που θα κάνουν εντύπωση και που μπορουν να διακοσμήσουν τα δωματια των παιδιων.

    το πνεύμα των εορτών του πασχα θέλει τους πιστούς να φέρνουν το φως της αναστάσεως στα σπίτια τους με κέρινες λαμπάδες αλλά αυτό θα το κάνουν οι γονείς τους όπως συνήθως.
    δεν κανω δωρο κέρινες λαμπάδες, ειναι μπανάλ, δεν θέλω να κανω οτι δείχνουν στις διαφημίσεις.
    αυτά.

    Συνημμένο Αρχείο 56069 Συνημμένο Αρχείο 56070 Συνημμένο Αρχείο 56071 Συνημμένο Αρχείο 56072
    -Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα Σπύρο κάνουν τα παιδιά άπληστους καταναλωτές απο τη κούνια πολύ καλά έκανες με την χειροποίητη λαμπάδα ας προσπαθήσουμε να μειώσουμε - ελέγξουμε το φαινόμενο της υπερκανατανάλωσης άλωστε είναι μια απο τις κύριες αιτίες για το οικονομικό χάλι που βρισκόμαστε.

    4 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Μπραβο Σπυρο!
    Ειναι πολυ ωραιο να μπορουμε να κανουμε τα παιδια ευτυχισμενα με κατι που μπορουμε να φτιαξουμε! Μπορει να μην ειναι το ιδιο με καποιο αντιστοιχο παιχνιδι του εμποριου, αλλα θα το θυμουνται χρονια γιατι το εφτιαξε ο θειος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    πιο σπουδαίο είναι το παράδειγμα που δίνουμε στα παιδια. είμαι σίγουρος πως θα διαλύσουν τις φωτολαμπάδες για να δουν πως λειτουργουν αλλά ακόμα και έτσι θα πάρουν μια εικόνα απο ενα απλό ηλεκτρικό κύκλωμα που θα τους μάθει κάτι.

    άντε και του χρόνου να κάνουμε παραγωγή και να προμηθεύουμε φωτολαμπάδες τα μαγαζιά

    5 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Α! εκεί το πας........χαχαχαχα Με την ευχή μου τότε....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  7. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    θα γίνει ακόμα καλύτερη αν χρησιμοποιήσεις LR44 μπαταρίες (2 ή 3 στη σειρά) και χωράνε μέσα στο σωλήνα (δυστυχώς δεν προλαβαίνεις να τις πάρεις σε τιμή χώμα από το ebay).
    επίσης μπορείς να κάνεις μια ορθογώνια τρύπα και να μπει χωνευτός ο διακόπτης να μην κρέμεται έξω....
    έτσι θα είσαι έτοιμος για παραγωγή....

    1 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    ωραια.
    παρατηρησεις.

    μπορεις να βαλεις 2 μπαταριες ΑΑΑ σε σειρα μεσα στον σωληνα.
    Η αντισταση δεν χρειαζεται.
    ο διακοπτης ειναι τραγικα ευαλωτος.κανε αυτο που ειπε ο τσιπ.
    Τα λεντακια ειναι εκτεθημενα.βαλε θερμοσυλικονη να συγκρατιουνται.

    4 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    _
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    _
    Μηνύματα
    1.762

    Προεπιλογή

    η σειρά μου για παρατηρήσεις.

    μέσα στο σωλήνα μπαινουν μπαταρίες ΑΑΑ σφηνωτά και αυτό είναι πρόβλημα διότι δεν υπάρχει χώρος για καλώδια. έτσι αποκλείω μπαταρίες μέσα στο σωλήνα γι αυτά τα σωληνάκια με αυτό το πάχος.

    θεωρώ πως οι μπαταρίες που χρησιμοποίησα είναι καλή επιλογή διότι βρίσκονται εύκολα (χρησιμοποιούνται σε motherboard η/υ και αλλου) και έκανα μια βελτίωση που εξαφανίζει την μπαταρία απο την φωτολαμπάδα, κόλλησα επάνω σε κάθε μπαταρία ένα έγχρωμο χαρτάκι, μια καρδούλα και ένα αστεράκι, που κρύβουν εντελώς τις μπαταρίες.
    οι μπαταρίες εξαφανίστηκαν και επειδή είναι εξωτερικά μπορούν να αλλαχτουν εύκολα.

    αυτό που δεν μου αρέσει και εμένα είναι τα διακοπτάκια. έβαλα αυτά που είχα δίχως να ψάξω για άλλα. εαν επέλεγα διακοπτάκια θα έβαζα push on-push off.

    τα καλωδιάκια των led είναι στερεωμένα με θερμοκόλλα όπως έγραψα και είναι επίτηδες μερικά εκατοστά επάνω απο την φωτολαμπάδα για να μπορεί το παιδί να τα λυγίζει και να τα βάζει όπως του αρέσουν.

    για την κατασκευή αυτή αφιέρωσα περίπου 1.5 ώρα και δεν ενδιαφέρομαι να φτιάχνω τέτοιες φωτολαμπαδες για να τις πουλάω διότι έχω επικερδή εργασία και δεν χρειάζομαι επιπλέον ασχολία.
    μπορούν όμως να αξιοποιήσουν την ιδέα μου άνθρωποι άνεργοι και να βγαζουν μερικά χρήματα εποχιακά εαν καταφέρνουν να πωλούν τις φωτολαμπάδες.

    κατασκευή που θα ήθελα να εκμεταλλευτώ εμπορικά (έχω τέτοιες κατασκευές) δεν θα την έβαζα εδω να την δουνε όλοι και να την αντιγράψουν. αυτή η ιδέα της κατασκευής είναι δωρεά προς τα μέλη του ηλεκτρονικά.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη jimk
    Όνομα
    dimitris
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    space
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Προσωπικα εμενα αυτό που εφτιαξες δεν μου αρεσει.Κρεμονται τα καλωδια οι διακοπτες στον αερα όπως και οι μπαταριες.Πιστευω ότι πανω από μια μερα στα χερια των παιδιων δεν θα αντεξουν.Σαν ιδεα παντως καλη αλλα στην εφαρμογή δεν μου αρεσει,βεβαια αν αρεσει στα μικρα και σε σενα....(φτηνα την εβγαλες )

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Άντε και του χρόνου!!....με φωτοβολταϊκό!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικό παιδικό αυτοκίνητο 12v
    By mixalisg in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 51
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-01-16, 07:20
  2. Παιδικό ηλεκτροκίνητο όχημα
    By gmartin in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-15, 20:21
  3. Απαράδεκτα Παιδικά 'Παιχνίδια'
    By Ακρίτας in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 10:32
  4. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-10, 13:28
  5. Ολοκαινουργιο HI-FI με δώρο....παράσιτα!
    By tech_toy in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-06, 15:48

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας