Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 40

Θέμα: γεννητρια

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή ρελεσ

    για να τοποθετησο και ρελε διαφηγη γηνετε και την φαση ποσ την βρησκο γιατη με το πολημετρο και τα δυο εχουν ρευμα

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    "για να τοποθετησο και ρελε διαφηγη γηνετε και την φαση ποσ την βρησκο γιατη με το πολημετρο και τα δυο εχουν ρευμα "

    προς τα που να ....διαφυγει το ρευμα απο γεννητρια?
    οσο για τη φαση... πια φαση?(μονοφασικη)γεννητρια ειναι, εχεις 2 πολους (φασεις) για να δημιουργησεις φαση και ουδετερο πρεπει να.... μαθεις ηλεκτρολογια πρωτα και μετα να παιζεις με τα ρευματα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    "για να τοποθετησο και ρελε διαφηγη γηνετε και την φαση ποσ την βρησκο γιατη με το πολημετρο και τα δυο εχουν ρευμα "

    προς τα που να ....διαφυγει το ρευμα απο γεννητρια? (???????)
    οσο για τη φαση... πια φαση?(μονοφασικη)γεννητρια ειναι, εχεις 2 πολους (φασεις) (!!!!!!!!!!) για να δημιουργησεις φαση και ουδετερο πρεπει να.... μαθεις ηλεκτρολογια πρωτα και μετα να παιζεις με τα ρευματα...
    Ωραίος ηλεκτρολόγος... Φίλε Χρήστο αν είσαι πιο άσχετος από αυτόν που ρωτάει μην απαντάς σε παρακαλώ... Γιάννη, η έξοδος της γεννήτριας δεν έχει φάση και ουδέτερο, γιατί κανένα από τα άκρα της δεν είναι γειωμένο. Γειώνοντας ένα από τα δύο άκρα (όποιο νάναι) αυτό γίνεται ουδέτερος και το άλλο γίνεται φάση. Στη συνέχεια μπορείς να βάλεις και ένα ρελέ διαρροής στην έξοδο για προστασία αυτών που χειρίζονται τις συσκευές που τροφοδοτεί η γεννήτρια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος ηλεκτρολόγος... Φίλε Χρήστο αν είσαι πιο άσχετος από αυτόν που ρωτάει μην απαντάς σε παρακαλώ... Γιάννη, η έξοδος της γεννήτριας δεν έχει φάση και ουδέτερο, γιατί κανένα από τα άκρα της δεν είναι γειωμένο. Γειώνοντας ένα από τα δύο άκρα (όποιο νάναι) αυτό γίνεται ουδέτερος και το άλλο γίνεται φάση. Στη συνέχεια μπορείς να βάλεις και ένα ρελέ διαρροής στην έξοδο για προστασία αυτών που χειρίζονται τις συσκευές που τροφοδοτεί η γεννήτρια.
    Αγαπητε φιλε filman δεν ειμαι "ηλεκτρολογοπατερας" ουτε οταν πεθανω θα σταματησουν τα ηλεκτρικα ολης της γης. ΟΜΩΣ... εργαζομαι απο 15 χρονων (ειμαι 33) ως ηλεκτρολογος (δεν εχω κανει αλλη δουλεια) εκ των οποιων τα 4 χρονια σε πλοια , τα οποια ως γνωστον ειναι αυτονομα δλδ παραγουν τα ιδια το ρευμα που χρειαζονται με ηλεκτροπαραγωγα ζευγη για να λειτουργησουν. επι των γεννητριων λοιπων πιστεψε με εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο μερικους αρχαιωτερους συναδελφους απο εμενα που δουλεψαν αποκλειστικα στη στερια.
    του φιλου μας ΓΙΑΝΝΗ του χαρισανε μια γεννητρια και αποφασισε να ασχοληθει με την ηλεκτρολογια. με την ιδια λογικη αν μου χαρισουν ενα ...πτωμα πρεπει να ασχοληθω με την...ιατροδικαστικη?????
    δευτερον..μπορεις να μου πεις σε παρακαλω απο που συμπερανες οτι ειμαι ασχετος?
    και ξαναρωτω... απο που να διαφυγει το ρευμα που παραγεται σε μια γεννητρια?
    δινεις συμβουλη ελαφρα την καρδια να ΓΕΙΩΣΕΙ τον ενα πολο της γεννητριας ωστε να τον κανει ουδετερο.μπορεις σε παρακαλω να απαντησεις που να τον γειωσει? διοτι εγω (ο ασχετος) θα παρω τον ενα πολο θα καρφωσω ενα ηλεκτροδιο στο εδαφος (με αντισταση 200Ω, ισως και παραπανω) και θα νομιζω οτι εκανα ουδετερο! εστω λοιπον οτι ο φιλος μας βρηκε καλη γειωση (1Ω) εκανε ενα πολυ καλο συστημα ΤΝ (ουδετερογειωση) . αν χρησιμοποιησει τη γενητρια αυτη ως εφεδρικη σε περιπτωση διακοπης ρευματος με καταλληλες διαταξεις μεταγωγης στον ηλεκτρικο του πινακα, και ειναι στην περιοχη της αθηνας που εχει συστημα ΤΤ (αμεση γειωση) μπορεις να φανταστεις (εγω δεν μπορω ως ασχετος) τι μπορει να γινει αν δημιουργηθει μια συνθηκη σφαλματος?
    για τον φιλο μας γιαννη μια ειναι η λυση. να φωναξει εναν εμπειρο ηλεκτρολογο να του συνδεσει τη γεννητρια. με αυτα τα πραγματα δεν παιζουν ουτε μπορει να δωθει βοηθεια κατα τη γνωμη μου μεσα απο ενα φορουμ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    φηλε μου εγο μηχανηκος - ηλεκτρολογος αυτοκηνητον ειμαι και μπερδεβομε ελαβρος γιατη στα αυτοκηνητα οπος ειπε ο φηληπος την γενητρια την γειονουμε και αν εξερεσης την ταση και το σηνεχες ο αυτοματησμος ειναι πιο δησκολος ο δηκος μου γιατι δουλεβο και με μεγακηκλους οποτε δεν γηνομε (ηατροδηκαστης)

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    χρηστος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    582

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
    φηλε μου εγο μηχανηκος - ηλεκτρολογος αυτοκηνητον ειμαι και μπερδεβομε ελαβρος γιατη στα αυτοκηνητα οπος ειπε ο φηληπος την γενητρια την γειονουμε και αν εξερεσης την ταση και το σηνεχες ο αυτοματησμος ειναι πιο δησκολος ο δηκος μου γιατι δουλεβο και με μεγακηκλους οποτε δεν γηνομε (ηατροδηκαστης)
    φιλε γιαννη δε θελω να ρθω σε αντιπαραθεση μαζι σου αλλα αλλο πραγμα η γειωση λειτουργειας και αλλο πραγμα η γειωση προστασιας οπως θα εμαθες στη σχολη ηλεκτρολογιας που πηγες.
    τουλαχιστον πες μας την ισχυ της γεννητριας, και πως θελεις να τη χρησιμοποιησεις (θα την εχεις για εφεδρικη σπιτι σου οταν κοβεται το ρευμα? θα τη χρησιμοποιησεις καπου που δεν υπαρχει δικτυο δεη? θα τη χρησιμοποιησεις μονο για πειραματισμους? )
    για τους δυσκολους αυτοματισμους που ισχυριζεσαι οτι ξερεις και για τους μεγακυκλους δεν μπορω να φερω γνωμη μιας και δεν σε ξερω,ουτε και εχω ασχοληθει με αυτοματισμους αυτοκινητου ,παντως αυτο που διακρινω ειναι πως με τους απλουστατους αυτοματισμους της γεννητριας αυτης και τους κυκλους της, της ταξης των μερικων δεκαδων (50-60Hz) δεν τα πας καθολου καλα......

    φιλικα χρηστος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Ας ξεκαθαρίσουμε λοιπόν κάποια πράγματα...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrhstosmp Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητε φιλε filman δεν ειμαι "ηλεκτρολογοπατερας" ουτε οταν πεθανω θα σταματησουν τα ηλεκτρικα ολης της γης. ΟΜΩΣ... εργαζομαι απο 15 χρονων (ειμαι 33) ως ηλεκτρολογος (δεν εχω κανει αλλη δουλεια) εκ των οποιων τα 4 χρονια σε πλοια , τα οποια ως γνωστον ειναι αυτονομα δλδ παραγουν τα ιδια το ρευμα που χρειαζονται με ηλεκτροπαραγωγα ζευγη για να λειτουργησουν. επι των γεννητριων λοιπων πιστεψε με εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο μερικους αρχαιωτερους συναδελφους απο εμενα που δουλεψαν αποκλειστικα στη στερια.

    Τα παραπάνω δεν με αφορούν, καθότι δεν είναι τεχνικά θέματα.

    του φιλου μας ΓΙΑΝΝΗ του χαρισανε μια γεννητρια και αποφασισε να ασχοληθει με την ηλεκτρολογια. με την ιδια λογικη αν μου χαρισουν ενα ...πτωμα πρεπει να ασχοληθω με την...ιατροδικαστικη?????
    δευτερον..μπορεις να μου πεις σε παρακαλω απο που συμπερανες οτι ειμαι ασχετος?

    Από αυτό: "οσο για τη φαση... πια φαση?(μονοφασικη)γεννητρια ειναι, εχεις 2 πολους (φασεις)"

    και ξαναρωτω... απο που να διαφυγει το ρευμα που παραγεται σε μια γεννητρια?

    Διάβασε παρακάτω...

    δινεις συμβουλη ελαφρα την καρδια να ΓΕΙΩΣΕΙ τον ενα πολο της γεννητριας ωστε να τον κανει ουδετερο.μπορεις σε παρακαλω να απαντησεις που να τον γειωσει? διοτι εγω (ο ασχετος) θα παρω τον ενα πολο θα καρφωσω ενα ηλεκτροδιο στο εδαφος (με αντισταση 200Ω, ισως και παραπανω) και θα νομιζω οτι εκανα ουδετερο! Μάλιστα, θα κάνεις! και 2000Ω αντίσταση να έχει, πάλι θα πέσει το ρελέ διαρροής των 30 mA!
    εστω λοιπον οτι ο φιλος μας βρηκε καλη γειωση (1Ω) εκανε ενα πολυ καλο συστημα ΤΝ (ουδετερογειωση) . αν χρησιμοποιησει τη γενητρια αυτη ως εφεδρικη σε περιπτωση διακοπης ρευματος με καταλληλες διαταξεις μεταγωγης στον ηλεκτρικο του πινακα, και ειναι στην περιοχη της αθηνας που εχει συστημα ΤΤ (αμεση γειωση) μπορεις να φανταστεις (εγω δεν μπορω ως ασχετος) τι μπορει να γινει αν δημιουργηθει μια συνθηκη σφαλματος? Θα σου πω. Σ' αυτή την περίπτωση λοιπόν, δεν θα γειώσει κανένα πόλο της γεννήτριας. Θα αφήσει τον ένα πόλο συνδεμένο με τον ουδέτερο της ΔΕΗ, και θα μετάγει μόνο τις φάσεις. Όσο για το πού θα διφύγει το ρεύμα από τη γεννήτρια, είδες; Το απάντησες μόνος σου.
    για τον φιλο μας γιαννη μια ειναι η λυση. να φωναξει εναν εμπειρο ηλεκτρολογο να του συνδεσει τη γεννητρια. με αυτα τα πραγματα δεν παιζουν ουτε μπορει να δωθει βοηθεια κατα τη γνωμη μου μεσα απο ενα φορουμ.
    Αυτό ας το κρίνει ο ίδιος ο Γιάννης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Εγώ πάλι αναρωτιέμαι: γιατί θέλεις να βάλεις διακόπτη διαρροής, όταν η γεννήτρια είναι από μόνη της απομονωμένη από τη γη και για να πάθει κανείς ηλεκτροπληξία θα πρέπει να προσπαθήσει πάρα πολύ.
    Η προστασία από ηλεκτροπληξία γίνεται με δύο τρόπους: με απομόνωση (αποτελεσματικότερη μέθοδος) και με διακόπτη διαρροής (ή διαφυγής αν θέλεις) που είναι η οικονομικότερη μέθοδος αλλά όχι και τόσο ασφαλής όσο η πρώτη. Εσύ έχεις το πρώτο, τι το θέλεις το δεύτερο, το οποίο μάλιστα για να το λειτουργήσεις θα πρέπει να ακυρώσεις το πρώτο, γειώνοντας το σύστημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fmav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάλι αναρωτιέμαι: γιατί θέλεις να βάλεις διακόπτη διαρροής, όταν η γεννήτρια είναι από μόνη της απομονωμένη από τη γη και για να πάθει κανείς ηλεκτροπληξία θα πρέπει να προσπαθήσει πάρα πολύ.
    Η προστασία από ηλεκτροπληξία γίνεται με δύο τρόπους: με απομόνωση (αποτελεσματικότερη μέθοδος) και με διακόπτη διαρροής (ή διαφυγής αν θέλεις) που είναι η οικονομικότερη μέθοδος αλλά όχι και τόσο ασφαλής όσο η πρώτη. Εσύ έχεις το πρώτο, τι το θέλεις το δεύτερο, το οποίο μάλιστα για να το λειτουργήσεις θα πρέπει να ακυρώσεις το πρώτο, γειώνοντας το σύστημα.
    Ο λόγος είναι πολύ απλός... Γιατί έτσι υπάρχει σαφώς καθορισμένη τάση μεταξύ των πόλων της γεννήτριας και της Γης... Δηλαδή, έτσι αποκλείεται λόγω στατικού ηλεκτρισμού η τάση των πόλων της γεννήτριας να βρεθεί σε πολύ υψηλότερο δυναμικό ως προς τη γη, με αποτέλεσμα τη διάρρηξη των μονώσεων των συσκευών που τροφοδοτούνται από τη γεννήτρια... Επίσης, αν πρόκειται να τροφοδοτήσουμε μια κατοικία, θα πρέπει να εξομοιώσουμε την παροχή της ΔΕΗ, η οποία έχει φάση και ουδέτερο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    314

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος είναι πολύ απλός... Γιατί έτσι υπάρχει σαφώς καθορισμένη τάση μεταξύ των πόλων της γεννήτριας και της Γης... Δηλαδή, έτσι αποκλείεται λόγω στατικού ηλεκτρισμού η τάση των πόλων της γεννήτριας να βρεθεί σε πολύ υψηλότερο δυναμικό ως προς τη γη, με αποτέλεσμα τη διάρρηξη των μονώσεων των συσκευών που τροφοδοτούνται από τη γεννήτρια... Επίσης, αν πρόκειται να τροφοδοτήσουμε μια κατοικία, θα πρέπει να εξομοιώσουμε την παροχή της ΔΕΗ, η οποία έχει φάση και ουδέτερο...
    Αυτός είναι ένας λόγος που γειώνεται το δίκτυο της ΔΕΗ, αφού οι γραμμές μεταφοράς έχουν πολύ μεγάλη τάση και μεγάλα μήκη. Στη γεννήτρια των 230V δεν μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο. ΆΛλωστε αν ίσχυε θα είχαν προβλέψει οι κατασκευαστές γεννητριών, σύνδεση προς τη γη. Σε όσες γεννήτριες ΧΤ (οικιακής χρήσης) έχω δει δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη.

    Όσο για την εξομοίωση, δεν είναι σωστή αντιμετώπιση, αφού η παροχή της ΔΕΗ έχει τη σύνδεση στη γη, η οποία υπάρχει αναγκαστικά για άλλους λόγους, αλλά για μια παροχή σπιτιού, μάλλον αποτελεί πρόβλημα ασφάλειας. Το να έχεις απομονωμένο δίκτυο είναι ασφαλές και μια γεννήτρια μπορεί να την παράσχει αυτήν την απομόνωση. Άλλωστε στα εργαστήρια υπάρχει υποχρεωτικά μετασχηματιστής απομόνωσης για ασφάλεια.

    Καλό είναι όμως να περιμένουμε τον Σ-ΓΙΑΝΝΗΣ να απαντήσει, μήπως έχει κάτι άλλο στο μυαλό του.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. γεννητρια
    By iliastab in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-05-16, 08:35
  2. γεννητρια
    By stelios_a in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-09-14, 07:19
  3. γεννητρια
    By riggas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-12, 17:30
  4. Γεννητρια
    By tronic in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-12-06, 02:09
  5. ΓΕΝΝΗΤΡΙΑ
    By stathiss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-09-06, 12:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας