Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 69

Θέμα: Σόμπα pellet

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Πιστεύω πρώτα πρέπει να κάνουμε μόνωση με τα γνωστά φύλλα πολυουρεθάνης.
    Βέβαια θα μου πείτε, ακριβή, ξέρω γω 50 ευρώ/τμ.
    Υπάρχει και μια πιο φθηνή, το thermoelastic, κάτι σαν μπογιά. Με αυτό περνας τους τοίχους, δεν το 'χω δοκιμάσει. Νομίζω βγαίνει 1,5 ευρώ/τμ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  2. #42
    Μέλος Το avatar του χρήστη wow
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_palios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πω και γω τη γνωμη μου σαν συμφορουμιτης. Στο σπιτι μας (100τμ, με μονωση στο ταβανι και σκεπη απο πανω, κουφωματα αλουμινιου καινουρια, διπλο τοιχο χωρις φελισολ ομως) στο χωριο (βορειο ευβοια, αρκετο κρυο το χειμωνα πιστεψτε με) βαλαμε καυστηρα πελλετ περσι τετοιο καιρο, 25kw ισχυς, γυρω στα 2500 ειχε ο καυστηρας, βαλε τωρα τετραοδη, εγκατασταση, θερμοστατη, καινουριο κυκλοφορητη, κοντα 4000 πηγε. Ο πατερας μου για να το τεσταρει στα μεγαλα περσινα κρυα, ειχε το θερμοστατη μερα-νυχτα στο 23 ακατεβατα, σκαζαμε απο τη ζεστη. Εκαιγε 60 κιλα πελλετ τη μερα με τετοιους ρυθμους. Γενικα ομως αν σκεφτειται οτι καιγαμε 1τονο πετρελαιο καθε 27 μερες, μηνα δεν εκλεινε ποτε, εκανε αποσβεση το εργαλειο σε μια χρονια. Φετος, που δεν εχει τοσα κρυα, καιει περιπου ενα τσουβαλακι 15 κιλα ημερησιως ισως και πιο λιγο, αλλα καιει μονο 14 ωρες τη μερα και ζεσταινει και το μποιλερ συνεχεια. Στη σομπα τωρα, μια φιλη μας πηρε μια καινουρια πελλετ 13,5kw 1400 ευρω σε σπιτι χωρις ιδιαιτερες μονωσεις, μονο με σκεπη, ουτε αλουμινια, ουτε φελισολ στους τοιχους, η σομπα πληρως αυτοματη, και το θερμοστατη στο 24 για 15 ωρες περιπου τη μερα, καιει 1 με 1,5 τσουβαλακι 15 κιλα ημερησιως, 80τμ σπιτι περιπου, αλλα δεν παει η ζεστη σε ολα τα δωματια λογω διαρυθμισης. Το συμπερασμα μου, καλη η ξυλοσομπα που λετε, πιο φθηνα θα σου ερθει, αλλα το πελλετ ειναι ευκολο, δεν ταιζεις καθε λιγο και λιγακι, αναβει μονη της οποτε την προγραμματισεις, καθαριζεται ευκολα, εχει πολλα πλεονεκτηματα. Ας μην αναφερω οτι το ξυλο δεν κανει τοσο καλη καυση και βγαζει μουτζουρες και αιθαλες και μολυνει λιγο περισσοτερο, τους πιο πολλους δε τους νοιαζει αλλα σαν μηχανικος πρεπει να το αναφερω. Επισης τα καυσοξυλα σε λιγα χρονια θα καταργηθουν αυτο ειναι σιγουρο, πρασινη αναπτυξη βλεπεις. Ελπιζω να βοηθησα
    Ti μαρκες ειναι καυστηρας - λεβητας ? Προβληματα - εμπλοκες αντιμετωπισες καθολου ? Οι αναγκες καθαρισματος συντηρησης ποιες ειναι (Καιγεται τελειως το pellet ή μαζευεις και καρβουνακια εκτος σταχτης οπως αρκετοι )?
    ( Πολλες οι μαρκες ,λιγη η εμπειρια και ακομη λιγοτερη η πληροφορηση απο την αγορα μεχρι στιγμης για αξιοπιστες λυσεις )

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Πήγα εχθές και είδα δυο σόμπες πέλλετ.
    1) Ravelli R70 7kw 1700ε
    2) Palazzetti Ecofire Scricciola 7kw 2000ε
    Μου ήρθαν λίγο ακριβές, πέραν από την τιμή όμως σαν σόμπες τι λένε? Έχω ακούσει ότι και οι δύο αυτές εταιρείες είναι αξιόλογες.
    Καμία άποψη – εμπειρία – πρόταση σχετικά με το θέμα ή κάποια πρόταση με σόμπα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Πολυ ακριβες για 7αρες κιολας...

    Εγω εχω αυτην

    http://www.acalight.gr/index.php?pag...emart&Itemid=5

    Την πηρα 1000...

    Τωρα τηνεχει ο ιδιος προσφορα 700 ευρω!!!!

    Βεβαια εγω την πηρα περισυ και με εβγαλε πραγματικα απροπροσοπο....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον katmadas για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (27-11-12), toni31 (25-11-12)

  6. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Φιλε wow, αυτος ειναι ο καυστηρας, 25kw, δε τον πηρα απο αυτο το μαγαζι μη λετε οτι κανω διαφημηση, απλα εψαξα το μοντελο στο γοογλη. Απο συντηρηση, απλα καθε 4-5 μερες τον ξυνω να φυγει καμια καυτρα μη φανταστεις πολυ, και καθαρισζω και τον αισθητηρα λαμδα. Οσο για το αν αφηνει και καρβουνακια με τις σταχτες, εξαρταται. Το βαρυ χειμωνα που καιει συνεχεια και δε κανει μεγαλα διαλειματα (περσι ας πουμε) δεν εβγαζε τιποτα, μονο σταχτες καθολου καρβουνιλα. Τωρα με αυτο τον καιρο βγαζει λιγα καρβουνα γιατι ολη τη μερα καπνιζει και σιγοκαιει, μη φανταστεις ομως πολλα, στον ενα κουβα σταχτη αντε να ειναι 2 δαχτυλα τα καρβουνα σου λεω εγω. Εμπλοκες ειχα 2 φορες και αυτο γιατι αφησα το πελλετ να τελειωσει, με αποτελεσμα να παει η φλογα πολυ χαμηλα και να πιασει καρβουνιλα στην ακρη του κοχλια. Ολο το χειμωνα περσι που δουλεψε δε μας ενοχλησε καθολου. Φετος το σεπτεβρη το καναμε καθαρισμα καλο ομως ξεχασα να το πω. Τωρα πρωτη χρονια ειναι, αν παρουσιασει τιποτα προβληματα στο μελλον δε ξερω, γενικα ομως πολυ ευχαριστημενος. Το κακο ειναι οτι εδω στην Ελλαδα ουτε καυστηρες δε μπορουμε να φτιαξουμε, πρεπει ας πουμε αυτον να τον φερουν απο Πολωνιοα??? Στο βαφτισμα μονο ειμαστε καλοι, τον κινεζο τον κανουμε ιταλο , Ελληνα κ.ο.κ. Τελοσπανων, καλο χειμωνα. Αν το σκεφτειται ισως γι αυτο αυξησανε και το πετρελαιο, να πανε να αγορασουν ολοι πελλετ η ξυλο, να βαλει ο Ελληνας το χερι στην τσεπη, να κονομησουν οι εμποροι, να κινηθει η αγορα πελλετ και ξυλου και σε 2-3 χρονια θα ανεβει το πελλετ και αντε παλι. Ασε που ουτε πελλετ δε μπορουμε να φτιαξουμε, το 70% ειναι βουλγαρικο και ρουμανικο
    http://www.ecosmartenergy.gr/index.p...oduct_id=29790

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον k_palios για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    wow (22-12-12)

  8. #46
    Μέλος Το avatar του χρήστη γιωρυος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    70


    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #47
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από toni31 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήγα εχθές και είδα δυο σόμπες πέλλετ.
    1) Ravelli R70 7kw 1700ε
    2) Palazzetti Ecofire Scricciola 7kw 2000ε
    Μου ήρθαν λίγο ακριβές, πέραν από την τιμή όμως σαν σόμπες τι λένε? Έχω ακούσει ότι και οι δύο αυτές εταιρείες είναι αξιόλογες.
    Καμία άποψη – εμπειρία – πρόταση σχετικά με το θέμα ή κάποια πρόταση με σόμπα?
    Τελικά επέλεξα Palazzetti Ecofire Scricciola 7kw άριστη!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #48
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Aka energy σερρες....κινεζικες
    Πηρε ο πατερας μου την προηγουμενη εβδομαδα 12αρα με 1000ευρω και ο αδερφος μου 9αρα με 700 ευρω...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  11. #49
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    καλαμαρια
    Μηνύματα
    155

    Προεπιλογή

    πολλά λεφτά ρε παιδιά ...


    πσ : και κάτι άκυρο ... στην αλασκα έχουν σόμπες πελετ ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #50
    Μέλος Το avatar του χρήστη toni31
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη-Κομοτηνη
    Μηνύματα
    932

    Προεπιλογή

    Το σπίτι που νοικιάζω έχει 60 μέτρα εσωτερικούς χώρους, με την σόμπα πέλλετ τους ζεσταίνω όλους και είναι και λίγο περίεργη διαμόρφωση. Από 3/12 έως 14/12 έφαγε 6σακιά (15κιλ το ένα ) δηλ. 6χ5ε=30. Επειδή έχει λίγο κρύο δεν θα την σβήνω καθόλου με αποτέλεσμα να τρώει ένα σακί την ημέρα, με βάση τους υπολογισμούς θα μου φάει όλο τον μήνα 115 ευρώ και το σπίτι 22ο C συνεχώς. Με το πετρέλαιο ήθελα πέρυσι 130ευρώ με οικονομικό κάψιμο (μπορώ να πω ότι το φλιζάκι το ήθελα) και φέτος +35% παραπάνω στην καλύτερη. Βέβαια στην πολυκατοικία αποφασίστηκε να μην ανάψουν καθόλου τον καυστήρα οπότε οι λύσεις μου ήταν και σχετικά λίγες.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα σε σόμπα πέλλετ
    By iliasver in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 18:45
  2. Σόμπα Pellet - Ριχνει την ασφάλεια.
    By blackgar in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 18:53
  3. Ποτενσιόμετρο σε σόμπα αλογόνου
    By Pitbull in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-06-15, 16:49
  4. Delonghi σόμπα υγραερίου
    By Τρελος Επιστημονας... in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-12, 21:03
  5. Pellet burner meter
    By fark in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-12, 11:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας