Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 42

Θέμα: Πρόβλημα με ιντερνετ Οτε ! Αγανακτισμενος !

  1. #31
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από G-COM Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και καλή χρονιά.

    Μπορείς να πεις τι τύπου είναι η σύνδεσή σου(pstn-isdn) και αν είναι ευρυζωνική;Επίσης πόσες τηλ. συσκευές/φάξ έχεις στο σπίτι και αν υπάρχει συναγερμός που χρησιμοποιεί τη γραμμή.Με βάση τις ώρες που αναφέρεις καλό θα ήταν να δεις αν ξεκινά κάποια ηλ.συσκευή ή ανάβουν φώτα εκείνη την ώρα(όπως αναφέρθηκε και παραπάνω για παρεμβολές).
    καλη χρονια...

    εχω adsl σε pstn συνδεση....δεν ειναι ευρυζωνικη...

    εχω συνολικα 3 τηλεφωνα , 2 στον κατω οροφο , 1 στον πανω....το καθε τηλεφωνο εχει καινουργιο φιλτρο - καλωδιο....εχω ηδη ελεγξει να βγαλω ολα τηλεφωνα και να συνδεσω μονο το ρουτερ , αλλα δεν επαιξε...

    συναργεμος δεν υπαρχει καν....

    δεν αναβει καμια ηλ.συσκευη ουτε φως ουτε τπτ την συγκεκριμενη περιοδο....ουτε εξω οταν αναβουν τα φωτα του δημου , δεν παιζει ρολο....ουτε τα φωτα του κηπου που ειναι μονιμως κλειστα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Αν μπορείς βάλε το καινούριο καλώδιο κατευθείαν στο ρούτερ. Δηλαδή να απομονώσεις τελείως το δίκτυο του σπιτιού (πολλές φορές το να αποσυνδέσεις τις συσκευές δεν φτάνει ). Αν συνεχίσει το πρόβλημα δυστυχώς είσαι σε προβληματικό δίκτυο που μόλις φορτώνει δημιουργούνται πολλά error στο δίκτυο γιαυτό και έχεις αποσυνδέσεις. Δεν πρόκειται κανένας από τον Οτε να το παραδεχτεί. Κλείδωσε χαμηλά την ταχύτητα (μέσω οτε) και υπομονή μέχρι να έρθει καφάο vdsl κοντά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από krissgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν μπορείς βάλε το καινούριο καλώδιο κατευθείαν στο ρούτερ. Δηλαδή να απομονώσεις τελείως το δίκτυο του σπιτιού (πολλές φορές το να αποσυνδέσεις τις συσκευές δεν φτάνει ). Αν συνεχίσει το πρόβλημα δυστυχώς είσαι σε προβληματικό δίκτυο που μόλις φορτώνει δημιουργούνται πολλά error στο δίκτυο γιαυτό και έχεις αποσυνδέσεις. Δεν πρόκειται κανένας από τον Οτε να το παραδεχτεί. Κλείδωσε χαμηλά την ταχύτητα (μέσω οτε) και υπομονή μέχρι να έρθει καφάο vdsl κοντά.

    αυτο
    αυτο θελω να κανω , μονο με αυτον τον τροπο θα καταλαβω τι παιζει....μονο ετσι θα δω αν ειναι μεσα ή εξω η βλαβη , ευχαριστω....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Επειδή ειπώθηκε αρκετές φορές για φίλτρο, τα κουτάκια με 3 υποδοχές LINE - PHONE - MODEM έχουν φίλτρο μόνο από LINE προς PHONE ενώ οι υποδοχές LINE και MODEM είναι απλά ενωμένες παράλληλα. Συνεπώς είτε βάλει κανείς το router κατευθείαν στην πρίζα είτε στην υποδοχή MODEM του "διαχωριστή" και το LINE του "διαχωριστή" το συνδέσει στην πρίζα, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.

    3 Not allowed! Not allowed!

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (13-01-17), Nightkeeper (15-01-17)

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SCHUMACHERJOHN Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο
    αυτο θελω να κανω , μονο με αυτον τον τροπο θα καταλαβω τι παιζει....μονο ετσι θα δω αν ειναι μεσα ή εξω η βλαβη , ευχαριστω....
    Αυτο ειναι το πρωτο που κανω σε παρομοιες περιπτωσεις και παντα βρισκεται ο ενοχος:Αποσυνδεω ολο το κυκλωμα του σπιτιου και βαζω ενα μπριζακι τηλεφωνικο στο σημειο που το καλωδιο μπαινει μεσα στο σπιτι.Μπορει να χρειαστει να μπει διπλα σε μπουατ αλλα τις περισσοτερες φορες ειναι στην κοντινοτερη μπριζα τηλεφωνου στο σημειο εισοδου.
    Βαλε εκει το μοντεμ και αν ειναι μακρια ο υπολογιστης σου βαλε ενα αναλογου μηκους καλωδιο δικτυου.
    Ετσι θα καταλαβεις 100% τι φταιει και αν σου αρχισουν παλι οι τεχνικοι τα δικα τους εξηγησε τους τι εχεις κανει για να μην μπορουν και αυτοι να ριξουν το φταιξιμο αλλου( προβληματικη καλωδιωση,πριζες ,φιλτρα κλπ)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  7. #36
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ειπώθηκε αρκετές φορές για φίλτρο, τα κουτάκια με 3 υποδοχές LINE - PHONE - MODEM έχουν φίλτρο μόνο από LINE προς PHONE ενώ οι υποδοχές LINE και MODEM είναι απλά ενωμένες παράλληλα. Συνεπώς είτε βάλει κανείς το router κατευθείαν στην πρίζα είτε στην υποδοχή MODEM του "διαχωριστή" και το LINE του "διαχωριστή" το συνδέσει στην πρίζα, είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα.
    και εγω αυτο ηξερα....οτι δηλαδη στην ουσια φιλτρα θελουν ΜΟΝΟ τα τηλεφωνα....στο ρουτερ ΔΕΝ χρειαζεται φιλτρο απαραιτητα....ευχαριστω για την υποδειξη....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Τό ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα καί εγώ , τέσσερις τεχνίτες είχαν έρθει γιά νά τό επισκευάσουν σέ διάστημα δύο μηνών καί τίποτα, έρχονταν καί έκανα μόνο τό βασικό τέστ , installation resistance , continuity , και Ζ καί έλεγαν στή σύζυγο όλα είναι εντάξει , νά ζητήσεις από τόν πάροχο σου να σου αλλάξει modem. Εχθές έτυχε νά είμαι εγώ στο σπίτι, Έρχεται κάνει τό ίδιο τέστ καί μού λέει τά ίδια , τού λέω snr , crc , fec δεν θά τσεκαρις? μού λέει δέν είναι απαραίτητο αλλά αφού το θέλεις θά τό κάνω, SNR=26/29 CRC=30 εως 2000 FEC=από 10 έως 80000 μέσα σέ ένα λεπτό μέ τέσσερις διακοπές , τού λέω τό θεωρείς αυτό σωστό καί ότι δέν υπάρχει πρόβλημα? καί πάλι προσπαθούσε νά δικαιολογηθεί, τού λέω εάν δέν κατέβει τό SNR στό 6.5 και CRC , FEC κοντά στό 0 δέν φεύγεις από εδώ , τό πολύ πολύ νά κοιμηθείς εδώ σήμερα , τόν έβαλα καί μέτρησε τήν γραμμή από τόν server πού είναι 2Km από τό σπίτι, κατόπιν από τόν διανομέα τής περιοχής μέχρι τό server , από την κολόνα πού είναι έξω από τό σπίτι μου μέχρι τόν διανομέα όπου βρήκε ότι υπάρχει πρόβλημα καί άλλαξε ζευγάρι καλωδίων , καί κατόπιν από τήν κολόνα στό σπίτι όπου βρήκε καί άλλο πρόβλημα καί έβαλε καινούργιο καλώδιο . Τό αποτέλεσμα SNR=6.5db FEC=0 CRC=0/33 καί 17Mbps σέ απογευματινές ώρες, σέ τελική ανάλυση , όλοι είναι τεμπέληδες καί εάν δέν τούς πιέσεις μέ οποιοδήποτε τρόπο δέν κάνουν αυτό που υποτίθεται ότι πρέπει νά κάνουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Πίσω απ' τον ήλιο
    Μηνύματα
    760

    Προεπιλογή

    Γιαννη σε μια γραμμη χιλιομετρων πολλα μπορει να ειναι τα προβληματα συνηθως κοιτανε εκει που υπαρχουν τα μεγαλυτερα προβληματα...

    Γνωριζω περιστατικα οπου επειδη εσκαβαν σε δρομο εκοψαν μερικα καλωδια κι ο εργολαβος δεν το ειπε σε κανεναν αντε βρες το προβλημα μετα, ειδικα αν τα καλωδια δεν κατεληγαν σε μια συγκεκριμενη περιοχη αλλα ηταν ανακατεμενα...
    Αλλο προβλημα ηταν οτι στο μποξακι εξω απ το σπιτι το ενα καλωδιακι ισα που ακουμπουσε στην κλεμα, βρεθηκε και διορθωθηκε μετα απο καιρο...
    Αλλο προβλημα ηταν η καρτα του DSLAM με προβλημα σε συγκεκριμενες θυρες οπου δεν απεδιδαν την ταχυτητα...


    Παντως αφου ολοι πληρωνουμε ο πελατης εχει παντα δικιο και πρεπει να διορθωνεται το προβλημα...


    @SCHUMACHERJOHN εγραψες οτι για 4-5 μηνες δουλευε καλα μπορεις να θυμηθεις αν εγινε κατι μετα πχ τρυπησες καποιον τοιχο εσυ ή αλλος ή καποια παρομοια εργασια που μπορει να τσακισε καποιο καλωδιο?
    Καποια εργασια εκει κοντα οπου εσκαβαν τιποτα?

    0 Not allowed! Not allowed!
    See me...
    And if my face becomes sincere...
    Beware!!!

  10. #39
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τό ίδιο ακριβώς πρόβλημα είχα καί εγώ , τέσσερις τεχνίτες είχαν έρθει γιά νά τό επισκευάσουν σέ διάστημα δύο μηνών καί τίποτα, έρχονταν καί έκανα μόνο τό βασικό τέστ , installation resistance , continuity , και Ζ καί έλεγαν στή σύζυγο όλα είναι εντάξει , νά ζητήσεις από τόν πάροχο σου να σου αλλάξει modem. Εχθές έτυχε νά είμαι εγώ στο σπίτι, Έρχεται κάνει τό ίδιο τέστ καί μού λέει τά ίδια , τού λέω snr , crc , fec δεν θά τσεκαρις? μού λέει δέν είναι απαραίτητο αλλά αφού το θέλεις θά τό κάνω, SNR=26/29 CRC=30 εως 2000 FEC=από 10 έως 80000 μέσα σέ ένα λεπτό μέ τέσσερις διακοπές , τού λέω τό θεωρείς αυτό σωστό καί ότι δέν υπάρχει πρόβλημα? καί πάλι προσπαθούσε νά δικαιολογηθεί, τού λέω εάν δέν κατέβει τό SNR στό 6.5 και CRC , FEC κοντά στό 0 δέν φεύγεις από εδώ , τό πολύ πολύ νά κοιμηθείς εδώ σήμερα , τόν έβαλα καί μέτρησε τήν γραμμή από τόν server πού είναι 2Km από τό σπίτι, κατόπιν από τόν διανομέα τής περιοχής μέχρι τό server , από την κολόνα πού είναι έξω από τό σπίτι μου μέχρι τόν διανομέα όπου βρήκε ότι υπάρχει πρόβλημα καί άλλαξε ζευγάρι καλωδίων , καί κατόπιν από τήν κολόνα στό σπίτι όπου βρήκε καί άλλο πρόβλημα καί έβαλε καινούργιο καλώδιο . Τό αποτέλεσμα SNR=6.5db FEC=0 CRC=0/33 καί 17Mbps σέ απογευματινές ώρες, σέ τελική ανάλυση , όλοι είναι τεμπέληδες καί εάν δέν τούς πιέσεις μέ οποιοδήποτε τρόπο δέν κάνουν αυτό που υποτίθεται ότι πρέπει νά κάνουν


    χαχαχα...γελεαω με την τεμπελια τους ....εμενα το θεμα ειναι οτι την ημερα δεν ανεβαζει λαθη , το βραδυ ανεβαζει για εναν περιεργο λογο.....το προβλημα ειναι οτι δεν μπορω να φωναξω τεχνικο του οτε τις ωρες που εχω αποσυνδεσεις.....τελος παντων σε ευχαριστω για την εμπειρια σου που την μοιραστηκες.....αλλα σε μενα ειναι διαφορετικα τα δεδομενα δυστυχως δεν ειναι τοσο απλο

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Jun 2008
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Fixxxer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιαννη σε μια γραμμη χιλιομετρων πολλα μπορει να ειναι τα προβληματα συνηθως κοιτανε εκει που υπαρχουν τα μεγαλυτερα προβληματα...

    Γνωριζω περιστατικα οπου επειδη εσκαβαν σε δρομο εκοψαν μερικα καλωδια κι ο εργολαβος δεν το ειπε σε κανεναν αντε βρες το προβλημα μετα, ειδικα αν τα καλωδια δεν κατεληγαν σε μια συγκεκριμενη περιοχη αλλα ηταν ανακατεμενα...
    Αλλο προβλημα ηταν οτι στο μποξακι εξω απ το σπιτι το ενα καλωδιακι ισα που ακουμπουσε στην κλεμα, βρεθηκε και διορθωθηκε μετα απο καιρο...
    Αλλο προβλημα ηταν η καρτα του DSLAM με προβλημα σε συγκεκριμενες θυρες οπου δεν απεδιδαν την ταχυτητα...


    Παντως αφου ολοι πληρωνουμε ο πελατης εχει παντα δικιο και πρεπει να διορθωνεται το προβλημα...


    @SCHUMACHERJOHN εγραψες οτι για 4-5 μηνες δουλευε καλα μπορεις να θυμηθεις αν εγινε κατι μετα πχ τρυπησες καποιον τοιχο εσυ ή αλλος ή καποια παρομοια εργασια που μπορει να τσακισε καποιο καλωδιο?
    Καποια εργασια εκει κοντα οπου εσκαβαν τιποτα?


    μεσα στο σπιτι δεν εκανε κανενας οτιδηποτε , θα το θυμομουν....αλλα δυσκολο να φωναξω καποιον εφοσον πιανουν τα χερια μου και ξερω να κανω κατι , θα το κανω εγω γιατι δεν εχω εμπιστοσυνη σχεδον σε κανεναν.....αλλα σιγουρα δεν εκανα ουτε εγω κατι ουτε κανενας αλλος....ευχαριστω που το ανεφερες γιατι σε περιπτωση που μου διεφευγε μια τετοια παρατηρηση θα με εβαζες σε σκεψεις....αλλα μπα....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Περι ΟΤΕ
    By Dennis87 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-17, 12:05
  2. οτε
    By harris in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-04-13, 22:28
  3. Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-02-13, 19:09
  4. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-12, 18:46
  5. Γραμμή ΟΤΕ
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-12, 17:09

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας