Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 22

Θέμα: Συνδεση εξωτερικης σηρηνας

  1. #11
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Θα πρεπει να ενωσεις τα "πλυν" των τροφοδοσιων σου. Η ταση απο το SP του πινακα δε σημαινει τιποτε για την σειρηνα που τροφοδοτειται απο ανεξαρτητο τροφοδοτικο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (22-10-17)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη XALOULIS90
    Όνομα
    ΑΣΤΕΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Το εκανα και παλι τιποτα
    Επισης εβαλα ρελε και παλι τιποτα Η συνδεση στο ρελε εγινε ως εξης το SP+ SP- δοθηκε στο πηνιο το οποιο ελεγξα και ενεργοποιητε μολις χτυπησει αλλά η σειρηνα δεν εχω δωσε ειτε - ειτε + το ιδιο δεν κανει τιποτα η σειρηνα. Λειτιυργει με τον διακοπτη(tamper) που ανοιγοκλεινεις το πορτακι κανονικα αλλα με τον πινακα οχι ..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Μπαταρια εβαλες στη σειρηνα; Αν δεν εχεις, δωσε ταση και στα ακρα της μπαταριας απο το τροφοδοτικο.

    Συνηθως η διαδικασια δοκιμων δεν διαρκει πανω απο 5 λεπτα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  5. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη XALOULIS90
    Όνομα
    ΑΣΤΕΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαταρια εβαλες στη σειρηνα; Αν δεν εχεις, δωσε ταση και στα ακρα της μπαταριας απο το τροφοδοτικο.

    Συνηθως η διαδικασια δοκιμων δεν διαρκει πανω απο 5 λεπτα...
    Μπαταρια εχει απο το εργοστασιο δεν χρειαστηκε να βαλω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #15
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σχέδιο:
    siren_MARS-600.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  7. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη XALOULIS90
    Όνομα
    ΑΣΤΕΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nestoras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σχέδιο:
    siren_MARS-600.jpg
    Σε ευχαριστώ για το ωραίο σχέδιο το έχω συνδέση έτσι ακριβώς χωρίς την δίοδο που περιγράφεις αλλά δεν δούλεψε θα το ξανατσεκάρω για 100% σιγουρια και θα σας απαντησω
    Παρεπιμπτωντος σημερα που ασχολήθηκα με το που κόπηκε το ρεύμα ξεκίνησε να χτυπά ενώ έχει μέσα μπαταρία και ενώ έχω και ups εξωτερικό τι να πώ με έχει κανεί τρελά πραγματά. Η σύνδεση αυτην την στιγμή είαν ιακριβώς όπως το σχέδιο χωρίς την δίοδο.

    Το τελευταίο που σκέφτομαι αλλα νομίζω είναι λάθος μήπως υπάρχει περίπτωση να την έκαψα έστω κάποιο κυκλωμα μέρος διότι η σειρηνα και τα λαμπακια μια χαρα δουλεύουν απλά όχι όποτε πρεπει σε κατασταση συναγρμου.
    Η σειρηνα και τα λαμπακια δουλευουν αυτην την στιγμη οταν
    1) Ανοιγικλείσω την επαφη ταμπερ που εχει επανω η σηρεινα στο καπακι
    2) οταν βγαλω απο την πριζα το τροφοδοτικο που της δινω 12v (το οποιο θεωρω οτι δεν θα επρεπε διοτι εχει δικη της μπαταρια επανω γιατι μετα το λεπτο σταματα να αναβοσβηνει και αναβει μονο το 1 λεντ το οποιο σημαινει πως παιρνει απο την δικη της μπαταρια, ενω οταν τροφοδοτειται κανοικα αναβει μια το αριστερο λεντ μια το δεξι)

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #17
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.614

    Προεπιλογή

    Την υποσημείωση για τη θέση των dip switches την έλεγξες;
    Το 5 και το 6 θα πρέπει να βρίσκονται στη θέση "ΟΝ" για να λειτουργήσει με την παραπάνω συνδεσμολογία.

    Το ρελέ οπλίζει όταν "χτυπάει" ο συναγερμός;

    Μπορείς να κάνεις και την άλλη δοκιμή με "θετικό TRIGGER" (dip switches 5 και 6 στη θέση OFF), απλά η επαφή του ρελέ δε θα πάρει από το "-" του εξωτερικού τροφοδοτικού αλλά από το "+" του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  9. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη kokoblue
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Βολος
    Μηνύματα
    534

    Προεπιλογή

    Καλσηπερα...επειδη κατι παρομοιο εχω κι εγω για συναγερμο σπιτιου...μονο με ασυρματες σειρηνες μπορεις να το συνδεσεις στα 433mhz

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη XALOULIS90
    Όνομα
    ΑΣΤΕΡΙΟΣ
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Σημερα μπορεσα και εκανα δοκιμες θελω να πω το εξης κοιταξα πολυ καλα τα dip switches και τα ειχα σωστα οπως και το ρελε οπως και η τροφοδοσια με το αν δωσω + η -..
    Εχω αλλες 2 απλες σειρηνες μικρες σε απομακρυνσμενο μερος και το αποτελεσμα ειναι το εξης ..

    ==>>Τον βομβητη μεσα στην αυτοτροφοδοτουμενη το εχω ξεκουπμωση για να μην κανει θορυβο και απλα ενεργοποιουνατι τα λεντ και ετσι φενεται ξεκαθαρα ο συναγερμος
    1)Οταν κουμπωνω μονο την σειρηνα την αυτοτροφοδοτουμενη χωρις καποια αλλη σειρηνα στην εξοδο του SP+ SP- δουλευει ρολοι..
    2)Οταν κουμπωνω ολες τις σειρηνες τοτε χτυπανε ολες κανονικα (χωρις το βομβητη στην αυτοτροφοδοτουμενη)


    Μετα εχουμε αλλη δοκιμη

    ==>>Τον βομβητη μεσα στην αυτοτροφοδοτουμενη το εχω κουμπωση για να κανει θορυβο
    1)Οταν κουμπωνω ολες τις σειρηνες επανω στο sp+ sp- τοτε δεν δουλευει καμια, εξοδος κανονικα στο sp+ - και αφου ξεκλειδωσω τον συναγερμο τοτε ξεκινα να χτυπα η αυτοτροφοδοτουμενη μονο και οχι οι αλλες .

    Ρε παιδια τι δεν μπορω να καταλαβα και εχω τρελαθει απο το αποτελεσμα ?
    Μιλαμε για απλες σειρηνουλες οι αλλες δυο και οχι κατι ιδιαιτερο.. Στην αρχη σκεφτηκα οτι δεν τραβα το πανελ τοσο ρευμα αλλα αν δειτε ποιο πανω οπως τα γραφω δεν θα δουλευε και σε αλλες περιπτωσεις..
    Τι κανουμε ???

    Υπαρχει περιπτωση ενα dip switch να θελει on και το αλλο off ?
    Οταν βαζω τον βομβητη σαν να κολλαει ολο το συστημα ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη XALOULIS90 : 27-10-17 στις 20:42

  11. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από XALOULIS90 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σημερα μπορεσα και εκανα δοκιμες θελω να πω το εξης κοιταξα πολυ καλα τα dip switches και τα ειχα σωστα οπως και το ρελε οπως και η τροφοδοσια με το αν δωσω + η -..
    Εχω αλλες 2 απλες σειρηνες μικρες σε απομακρυνσμενο μερος και το αποτελεσμα ειναι το εξης ..

    ==>>Τον βομβητη μεσα στην αυτοτροφοδοτουμενη το εχω ξεκουπμωση για να μην κανει θορυβο και απλα ενεργοποιουνατι τα λεντ και ετσι φενεται ξεκαθαρα ο συναγερμος
    1)Οταν κουμπωνω μονο την σειρηνα την αυτοτροφοδοτουμενη χωρις καποια αλλη σειρηνα στην εξοδο του SP+ SP- δουλευει ρολοι..
    2)Οταν κουμπωνω ολες τις σειρηνες τοτε χτυπανε ολες κανονικα (χωρις το βομβητη στην αυτοτροφοδοτουμενη)


    Μετα εχουμε αλλη δοκιμη

    ==>>Τον βομβητη μεσα στην αυτοτροφοδοτουμενη το εχω κουμπωση για να κανει θορυβο
    1)Οταν κουμπωνω ολες τις σειρηνες επανω στο sp+ sp- τοτε δεν δουλευει καμια, εξοδος κανονικα στο sp+ - και αφου ξεκλειδωσω τον συναγερμο τοτε ξεκινα να χτυπα η αυτοτροφοδοτουμενη μονο και οχι οι αλλες .

    Ρε παιδια τι δεν μπορω να καταλαβα και εχω τρελαθει απο το αποτελεσμα ?
    Μιλαμε για απλες σειρηνουλες οι αλλες δυο και οχι κατι ιδιαιτερο.. Στην αρχη σκεφτηκα οτι δεν τραβα το πανελ τοσο ρευμα αλλα αν δειτε ποιο πανω οπως τα γραφω δεν θα δουλευε και σε αλλες περιπτωσεις..
    Τι κανουμε ???

    Υπαρχει περιπτωση ενα dip switch να θελει on και το αλλο off ?
    Οταν βαζω τον βομβητη σαν να κολλαει ολο το συστημα ..
    Διαβασα πολλα ποστ οποτε μπορει καπου να μπερδευτω.Καπου αναφερεις οτι οταν βγαλεις την τροφοδοσια της σειρηνας η σειρηνα χτυπαει,παρολο που εχεις τροφοδοσια.Λογικο ειναι αυτο και αυτη ειναι η σωστη της λειτουργια,να χτυπαει οταν χανει την τροφοδοσια .αν το tr το ενεργοποιεις με + τοτε τα 5-6 dip πρεπει να ειναι σο OFF .
    Κανε μια δοκιμη .Απο την επαφη του ρελε περνα με ΝC την τροφοδοσια της MARS δηλ οταν οπλισει το ρελε να κοβει την τροφοδοσια της να χτυπαει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-20, 13:26
  2. Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-16, 11:18
  3. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-14, 13:25
  4. συνδεση μ/τ
    By Panοs in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 14:49
  5. συνδεση pc σε tv
    By ice25 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-07-07, 00:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας