Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 65

Θέμα: ΕΠΙΛΟΓΗ SUBWOOFER

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    19

    UnHappy ΕΠΙΛΟΓΗ SUBWOOFER

    ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΘΑΘΕΛΑ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΜΕ ΒΟΙΘΙΣΕΤΕ ...... ΕΧΩ ΕΝΑΝ ΕΝΙΣΧΥΤΗ LEGACY 1999 WATT http://www.gooddeals18.com/product/L...Amplifier.html KAI ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΕΠΑΝΩ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΦΤΑ ΤΑ 3 SUBWOOFER
    1.Pioneer TS-W2501D4


    2.VIBE SUBWOOFER Space 12 D4




    Vibe Black Air 12 MKII+


    ποιο να επιλεξω ? και γτ? αν επιλεξω μεγαλυτερο απτον ενισχυτη μου θα τον καψω? μικροτερο sub ειχα και το εκαψα....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Γεια σου κωστα.Εαν δεις τα χαρακτηριστικα του ενισχυτη, εδω θα δεις οτι ο ενισχυτης αυτος μας δινει 2x200 WRMS στα 2Ω.Μας λεει δε, οτι δινει 1900W γεφυρωμενος, αλλα δεν αναφερει ουτε στα ποσα Ω, ουτε τι W ειναι αυτα.Εκτιμω οτι ειναι WMAX στα 2Ω.Τελοσπαντων για να σε βγαλω απο το τρυπακι, να σου πω οτι ο ενισχυτης αυτος εχει ΙΔΑΝΙΚΗ ταση τροφοδοσιας τα 14.4V και μεγιστη καταναλωση τα 30Α.Βασει του νομου του ohm αυτο το μηχανακι δεν μπορει να εχει πανω απο 432W καταναλωση πραγμα που χοντρικα σημαινει δυσκολα πανω απο 400WRMS αποδοση.

    Συμφωνα με αυτα τα δεδομενα, και τα 3 sub ειναι μεσα στο ευρος λειτουργειας τους.Προσωπικα θα προτεινα το pioneer, καθαρα απο αποψης συντελεστη ασφαλειας μηχανικης αντοχης, γιατι σηκωνει 800W nomimal.Το sub που κατεστρεψες ποσα W αντοχη ειχε στα ποσα Ω;

    Ενα ηχειο ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να καψει εναν ενισχυτη απο τα W που ειναι χαρακτηρισμενο, μονο απο τα Ω(και παλι λιγο δυσκολα, πρεπεινα ξεφυγουν οι τιμες).Να ξερεις οτι τα W ειναι η μηχανικη αντοχη του μεγαφωνου, δηλαδη ποσο εργο αντεχει να παραγει, ποσο ρευμα αντεχει να δεχθει, πριν φτασει στο μηχανικο οριο του, δηλαδη η να σκισει λαστιχο/κωνο η να λιωσει η μονωση απο το τυλιγμα του και να βραχυκυκλωθει.

    Εαν κανω καποιο λαθος στους υπολογισμους μου παρακαλω οι πιο εμπειροι να με διορθωσετε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστω παρα παρα πολυ που απαντησες,,,,,,, το sub που ειχα ειναι αφτο....
    VIBE SUBWOOFER Slick 12

    για να καταλαβω μου ειπεσ πως ο ενισχυτης μου κανει και για τα 3 sub απλα ποιο καλα ειναι το pioneer απο αποψη κατασκευαστικη ας πουμε....?
    μετα το pioneer ποιο θαταν στην επιλογη σου?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Η αληθεια ειναι οτι δεν γνωριζω απο ηχο αυτοκινητου, αυτο που προτεινω σαν χαρακτηριστικο ειναι οτι καλο ειναι το sub σου να εχει αρκετα W παραπανω απο την ισχυ του ενισχυτη, για να εισαι σιγουρος οτι δεν θα στο καψει.Απ'οτι βλεπω αυτο που ειχες ηταν στα 400W, αρα επαιζε στα ορια του.Το Pioneer ειναι στα 800, αρα εισαι καλυμενος.Παραπανω για το τι ειναι καλο και τι οχι, ειδικα στα sub, δεν εχω ιδεα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    φιλε εκτος απο την επιλογη του μεγαφωνου παιζει ρολο το ηχειο το κουτι δηλαδη επειδη η ισχυς ειναι μεγαλη υπαρχει κινδυνος για τα τζαμια κυριως το πισω αν το εχεις στο πορτ μπαγκαζ
    και επεισης προτεινω bass-reflex για να μην μπουκωνει και παρπαριζει

    και βεβαια προτεινω pioneer με κλειστα τα ματια γιατι η ισχυς που αναγραφουν ειναι παραγματικη,αξιοπιστια,αλλα και πολλη καλη ακουστικοτητα
    εγω τα εχω 12"subwoofer απο 1990 και δεν παθαν τιποτα ειναι σκυλια τα νεοτερα μοντελα ειναι σαφως καλυτερα
    προτεινομενη κασα
    subwoofer-Pioneer-TS-WX301.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    λοιπον τελικα αποφασησα θα παρω τουτο εδω
    VIBE SUBWOOFER Space 12 D4

    εχω ομς μια τελευταια απωρια το συγκεκριμενο sub θα το βαλω πανω στο κουτι απτο προιγουμενο sub που ειχα αυτο εδω
    VIBE ΚΑΜΠΙΝΑ SUBWOOFER SLICK SLR12-LH/RH

    το κουτι αφτο ειναι κλιστο απο παντου μηπως θα χω προβλημα? πρεπει να ανοικσω μηπως καποια τρυπα? γτ το sub που θα παρω συνηθως το βλεπω σε κουτια με 1 η 2 τρυπες δεκσια απτο woofer..... ?????????????

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mpex2006km
    Όνομα
    Κωσταντίνος
    Εγγραφή
    Mar 2011
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    230

    Προεπιλογή

    Προσοχή στα ηχεία !!! Για να έχεις ένα ηχείο στα 2000w θα πρέπει να έχει και τεράστιο μαγνήτη!!! Εγώ θα σου πρωτινά να βάλεις δυο 950w και όχι ένα για θέματα ακουστικής. Η καμπίνα πρέπει να έχει bass-reflex για να μην βουίζει . Οι αγαπημένες μου μάρκες MAGNAT-PIONEER-KICKER

    0 Not allowed! Not allowed!
    PMR CH:6 - Διαμόρφωση :FM - 500 mW - Περιοχή:Παστίδα ,Ρόδος - ΣΥΝΔΕΜΕΝΑ ΜΕ ΤΟ FRN
    Ήμερες-Ώρες :
    Κάθε Απόγευμα - Σκοπός :Συνομιλία - Ανταλλαγή Ιδεών & Γνώσεων

  8. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    αν επιμενεις να παρεις την συγκεκριμενη καμπινα επειδη το ωστικο κυμα ειναι μεγαλο δηλαδη οταν το μεγαφωνο θα πηγαινει προς τα μεσα θα γυρναει πισω επειδη δεν εχει διαφυγη ο αερας με αποτελεσμα να το σπρωχνει μπροστα με αποτελεσμα να παρπαριζει και να ακους βουιτο
    τοτε θα πρεπει να κανεις μια τρυπα πισω πισω ακριβως απο το μεγαφωνο περιπου 5mm και θα βαλεις σωληνα πλαστικο τον γκρι νερου στην τρυπα και μηκος στην μιση αποσταση απο το μαγνητη εως την τρυπα αν δεν ξερω αν θα εχεις πληρη επιτυχια

    συμφωνω απολυτα με τον ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Μάλλον εννοείς 5cm, αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι αρκετά μικρός για τόσο αέρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    1.376

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PCMan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλλον εννοείς 5cm, αλλά και πάλι πιστεύω ότι είναι αρκετά μικρός για τόσο αέρα.
    ναι εκανα λαθος 5cm δεν το προσεξα
    λαθη ειμαστε ανθρωπους κανουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. bandpass subwoofer
    By Panοs in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 22:45
  2. μικρο subwoofer
    By Panοs in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-12-13, 14:51
  3. Φιλτρο subwoofer
    By aris285 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-11, 20:23
  4. SUBWOOFER
    By ΜΠΛΟΥΜΠΛΗΣ... in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-10-09, 02:12
  5. προβλημα με subwoofer
    By tarzanakos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-09, 12:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας