Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΡΟΦΩΝ ΣΕ ΜΟΤΕΡ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΡΟΦΩΝ ΣΕ ΜΟΤΕΡ

    Καλησπέρα,

    έχω κατασκευάσει ένα μηχάνημα το οποίο θέλω να κινείται πάνω σε ράγες με τη βοήθεια ενος γραναζιού και μειωτήρα όπως γίνεται και στις πόρτες τις συρόμενες.η πορεία αυτή θέλω να ρυθμίζει η ταχύτητα με την οποία γίνεται.αυτή τη στιγμή για την κίνηση την έχω κάνει με ένα δράπανο 1000W και με ένα απλό dimmer.δουλεύει τέλεια σαν μηχάνημα απλά συνήθως παρουσιάζει ζημιές.χαλάει συνεχώς καρβουνάκια για παράδειγμα.σκεφτόμουνα λοιπόν να χρησιμοποιήσω ένα επαγωγικό μοτέρ.έχω δε ρυθμιστές σαν αυτους εδώ:http://www.elektronik.gr/eshop/index..._934_2222_2223
    συνήθως το μοτέρ θέλω να λειτουργεί γύρω στις 300 στροφές και να αυξάνει όσο πέρνει max.τι έχετε να μου πείτε για αυτού του είδους τους ρυθμιστές?έχετε να προτείνετε κατι?έχετε δει κατα πόσο καλή συμπεριφορά έχουν?
    το σύστημα λειτουργεί με γεννήτρια,οπότε μπορεί να μην υπάρχει πολύ μεγάλη σταθερότητα τάσης και επίσης θα γίνεται εναλλαγή φοράς της περιστροφής του μοτέρ.υπάρχει κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την εναλλαγή?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Το ότι χαλάνε συνέχεια τα καρβουνάκια δεν είναι φυσιολογικό και μάλλον σημαίνει ότι το δράπανο έχει χαλάσει, επιπλέον τα 1000W φαίνονται πάρα πολλά οπότε μάλλον έχεις και άσκοπη κατανάλωση από την γεννήτρια.
    Εγώ κατασκεύασα ένα μηχανισμό εργοστασιακής πόρτας (σαν αυτό που αναφέρεις στο παράδειγμα σου) που ανοιγοκλείνει αυτόματα με φωτοκύτταρα, χρησιμοποιώντας κινητήρα σαν αυτόν που έχουν οι υαλοκαθαριστήρες αυτοκινήτου (12V DC) με ενσωματωμένο μηχανικό μειωτήρα στροφών και μπορεί να γίνει εύκολα ρύθμιση στροφών και αντιστροφή περιστροφής.
    Ο κινητήρας ήταν από ηλεκτροσυγκόλληση σύρματος και η ρύθμιση στροφών από 0 έως full από την πλακέτα που ρύθμιζε τη ροή του σύρματος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Το μηχάνημα που έχω κατασκευάσει είναι σχετικά βαρύ.Υπερβαίνει τα 500 κιλά.Επίσης λειτουργεί επαγγελματικά(δεν κάνει μια κίνηση και τέλος.Το μοτέρ του λειτουργεί όλη την ημέρα).Επίσης λειτουργεί σε ακραίες συνθήκες.Είναι μέσα σε λατομείο.Γενικά λειτουργεί τέλεια.Απλά θέλω να κάνω μια αναβάθμιση έτσι ώστε να είναι πιο επαγγελματική λύση και να μην μου προκαλεί προβλήματα.Του είχα βάλει ένα μεταχειρισμένο δράπανο στην αρχή το οποίο μετά απο κανένα μήνα έφαγε τα καρβουνάκια.Τα αντικατέστησα και μετά απο δυο ημέρες πάλι τα ίδια.Παρατήρησα βέβαια οτι η μία καρβουνοθήκη είχε πρόβλημα με αποτέλεσμα το καρβουνάκι να μην λειτουργεί σωστά(δεν κινούνταν άνετα) και προκαλούσε σπινθυρισμούς.Τώρα έβαλα ένα άλλο δράπανο και βλέπουμε.Απλά πιστεύω οτι με επαγωγικό μοτέρ δεν θα αντιμετωπίζει πρροβλήματα.Επίσης χρείαζομαι μεγάλη μεταβολή στροφών.Δηλαδή να ξεκινά απο 300-400 και να φτάνουμε μέχρι 3000 για παράδειγμα.Στην αρχή που πήγα να το κάνω με μοτέρ απο υαλοκαθαριστήρες δεν γινόταν επειδή εκεί δεν είχα τόση μεγάλη κλίμακα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    ακραιες συνθηκες,συνεχης λειτουργια ,επαγγελματικη χρηση.Πολλες απαιτησεις.
    Βασικα θεωρω κινητηρα σε συνεχη λειτουργια στις 300στρ. δεν θα μπορει να ανταποκριθει.
    Περιπου ποση ωρα δουλευει σε 300στρ. ?
    Σκεφτηκα για μειωτηρα αλλα δεν θα μπορεις να φτανεις 3000 στρ.που ζητας.Συνηθως ονομαστικη εχουν 1400rpm(τα συνηθη)
    Για ρυθμιση παντως περα απο inverter δεν θα προτεινα κατι αλλο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.443

    Προεπιλογή

    Το πείραμα που έκανες συγκρίνοντας τα 1000w μοτέρ δράπανου με το φορτίο 500 κιλών είναι επιτυχές παίρνοντας την δήλωση σου ότι δουλεύει τέλεια . Αλλά έχεις κάνει μια στοιχειώδης μέτρηση πόσα αμπέρ τραβούσε εκείνη την στιγμή? Αν ήταν τα αμπέρ πολύ περισσότερα του κατασκευαστή και της κανονικής λειτουργίας του , τότε θα έπρεπε να αναθεωρήσεις την σχετική υποδιαίρεση που λες ότι έκανες με μια νεότερη προσέγγιση και με έλεγχο της κανονικής λειτουργίας στα αμπέρ . Το τρυπάνι αν είναι να το δουλεύουμε όπως ναναι μπορεί ο καθένας να το κάψει μέσα στο λεπτό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Δεν μιλαμε για πειραμα.Το μηχανημα λειτουργει κανονικα εδω και καιρο.Τα 500 κιλα δεν τα κινει το δραπανο απευθειας αλλα μέσω μειωτήρων.Έχω συνδέση δυο μειωτήρες.1:40 και 1:50 σε σειρά.συνολική μείωση 1:2000.Τα αμπέρ της κατανάλωσης δεν τα έχω μετρήσει αλλά δεν νομίζω οτι είναι αρκετα.Ο άξονας που συνδέεεται με το δράπανο γυρίζει για πλάκα με το χέρι.Το δράπανο είναι σαν να μην έχει καθόλου φορτίο.Στις 300 με 400 στροφές ρυθμιζεται για να δουλεύει συνεχόμενα.όλη μέρα.Και για κάποια διαστήματα των πεντε με δεκα λεπτών θα πρέπει να λειτουργήσει με τέρμα στροφές.Επείδή σκέφτομαι να χρησιμοποιησω τα εν λόγω inverter που σας έδειξα.έχεις κάποιος απο σας ανάλογη εμπειρία για την ανταπόκριση τους?μπορούμε να οδηγήσουμε την έξοδο τους σε ρελέ για να αλλάζουμε την φορά περιστροφής του κινητήρα?

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Διάβασα το post αυτό από την αρχή και κατάλαβα ότι
    Εχεις κατασκευάσει μια πόρτα βαρέως τύπου (ζυγίζει 500 κιλά) σέ ένα ορυχείο και θέλεις να βρείς ένα σύστημα μοτέρ για να ανοιγοκλείνει ?
    Σωστά?
    Αυτό που δέν κατάλαβα είναι την μεταβολή των στροφών από 300 σε πολύ παραπάνω του μοτέρ τί την χρειάζεσαι ?
    Συνήθως στα μορέρ γκαραζόπορτας η τέλος πάντων ότι θέλεις υπάρχει ένα μοτέρ που έχει έναν μειωτήρα και περιστρέφεται σε ένα στάνταρ αριθμό στροφών
    Την πόρτα αυτη ποιός την ανοίγει ?
    Υπάρχει κάποιος χειρηστής που κάνει αυτό ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μιλαμε για πειραμα.Το μηχανημα λειτουργει κανονικα εδω και καιρο.Τα 500 κιλα δεν τα κινει το δραπανο απευθειας αλλα μέσω μειωτήρων.Έχω συνδέση δυο μειωτήρες.1:40 και 1:50 σε σειρά.συνολική μείωση 1:2000.Τα αμπέρ της κατανάλωσης δεν τα έχω μετρήσει αλλά δεν νομίζω οτι είναι αρκετα.Ο άξονας που συνδέεεται με το δράπανο γυρίζει για πλάκα με το χέρι.Το δράπανο είναι σαν να μην έχει καθόλου φορτίο.Στις 300 με 400 στροφές ρυθμιζεται για να δουλεύει συνεχόμενα.όλη μέρα.Και για κάποια διαστήματα των πεντε με δεκα λεπτών θα πρέπει να λειτουργήσει με τέρμα στροφές.Επείδή σκέφτομαι να χρησιμοποιησω τα εν λόγω inverter που σας έδειξα.έχεις κάποιος απο σας ανάλογη εμπειρία για την ανταπόκριση τους?μπορούμε να οδηγήσουμε την έξοδο τους σε ρελέ για να αλλάζουμε την φορά περιστροφής του κινητήρα?

    μπορεις να το οδηγησεις με ρελε.Ακομα καλυτερα θα ηταν να βαλεις inverter μμε μονοφασικη εισοδο 3Φ εξοδο 230v να αλλαζει πιο ευκολα η περιστροφη του (με ρελε παλι)

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρόνης
    Εγγραφή
    Aug 2015
    Περιοχή
    Νίκαια
    Μηνύματα
    269

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tigiakou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    έχω κατασκευάσει ένα μηχάνημα το οποίο θέλω να κινείται πάνω σε ράγες με τη βοήθεια ενος γραναζιού και μειωτήρα όπως γίνεται και στις πόρτες τις συρόμενες.η πορεία αυτή θέλω να ρυθμίζει η ταχύτητα με την οποία γίνεται.αυτή τη στιγμή για την κίνηση την έχω κάνει με ένα δράπανο 1000W και με ένα απλό dimmer.δουλεύει τέλεια σαν μηχάνημα απλά συνήθως παρουσιάζει ζημιές.χαλάει συνεχώς καρβουνάκια για παράδειγμα.σκεφτόμουνα λοιπόν να χρησιμοποιήσω ένα επαγωγικό μοτέρ.έχω δε ρυθμιστές σαν αυτους εδώ:http://www.elektronik.gr/eshop/index..._934_2222_2223
    συνήθως το μοτέρ θέλω να λειτουργεί γύρω στις 300 στροφές και να αυξάνει όσο πέρνει max.τι έχετε να μου πείτε για αυτού του είδους τους ρυθμιστές?έχετε να προτείνετε κατι?έχετε δει κατα πόσο καλή συμπεριφορά έχουν?
    το σύστημα λειτουργεί με γεννήτρια,οπότε μπορεί να μην υπάρχει πολύ μεγάλη σταθερότητα τάσης και επίσης θα γίνεται εναλλαγή φοράς της περιστροφής του μοτέρ.υπάρχει κάποιο πρόβλημα όσον αφορά την εναλλαγή?
    Καταρχήν συγχαρητήρια γιατί θεωρώ ότι το να υπολογίσεις σωστά μια μηχανολογική κατασκευή δεν είναι εύκολο πράγμα. Ο Inverter που μας έδειξες κάνει παπάδες. Μου φαίνεται δύσκολο να μην έχει αλλαγή φοράς. Ακόμα και αν δεν έχει, δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα με ένα απλό ρελέ για αλλαγή φοράς. Θες βοήθεια με το σχέδιο για το ρελέ; Με προβληματίζει πολύ το περιβάλλον που θα δουλεύει ο Inverter γιατί έχει και ανεμιστηράκι και θα τραβάει μέσα κάργα σκόνη. Τέλος αν έχεις κανένα στοιχείο για το κινητήρα θα ήταν χρήσιμο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Τιμολέων
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Βόλος
    Μηνύματα
    91

    Προεπιλογή

    Εγώ δεν μίλησα για γκαραζόπορτα,αλλά για μηχάνημα.Είναι ένα μηχάνημα το οποίο κινείται πάνω σε ράγες μήκους περίπου 6 μέτρων.Όταν κινείται προς τα πίσω το μηχάνημα κόβει τον ογκόλιθο που πρέπει και κάνει την κίνηση αυτή περίπου μέσα σε 45 λεπτά με μια ώρα.Όταν κινείται προς τα εμπρός απλά κινείται πάνω στις ράγες για να μετακινηθεί το μηχάνημα στο μπροστινό ακραίο σημείο.Τότε καλύπτει αυτή τη διαδρομή περίπου σε 10 λεπτά.Επομένως για εδώ χρείαζονται οι περίπου 300 στροφές όταν κινείται προς τα πίσω και περίπου στις 3000 στροφές όταν κινείται προς τα εμπρός.Κάθε φορά ανάλογα με τον ογκόλιθο που κόβει χρειάζονται διαφορετικές στροφές.ΜΠορεί σε ένα ογκόλιθο να θέλει 300 στροφές και σε έναν άλλο 500.
    Χρόνη λίγο που κοίταξα νομίζω οτι τα inverter αυτά έχουν μια επιλογή που κάνουν αλλάγή φοράς μόνα τους.ανάλογα με τον αν κλείσεις ή ανοίξεις δυο επαφές.Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν θα υπήρχε πρόβλημα στο να βάλω ρελέ για αλλαγή φοράς μετά το inverter.Επίσης είδα οτι υπάρχουν inverter τέτοια τα οποία πέρνουν είσοδο 220 και βγάζουν τριφασική έξοδο.Ξέρετε τι παίζει εδώ?
    Μοτέρ έχω αρκετά μεταχειρισμένα και τριφασικά και μονοφασικά.Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω ένα 1 ή 2 hp.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ρυθμιση στροφων μοτερ.
    By artanian in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-03-12, 14:37
  2. Ρυθμιση στροφων ΑC μοτερ
    By dobler in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-03-12, 09:19
  3. ρυθμιση στροφων μονοφασικου κινητηρα
    By alexis22 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-12, 20:58
  4. ΡΥΘΜΙΣΗ ΣΤΡΟΦΩΝ ΣΕ PICK-UP
    By papkir in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-08, 23:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας