Παράθεση Αρχικό μήνυμα από καπιστρι Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα Γιωργο.
Εχω εδω και 2 χρονια εγκαταστησει ενα συστημα 2100 Βαττ.
Παραθετω την εμπειρια μου σχετικα με το ψυγειο.
Αγορασα εναν μετρητη ενεργειας, (κανει γυρω στα 15-20 Ε) και μετρησα την ημερησια καταναλωση του ψυγειου μου.
Η μετρηση εγινε για μια εβδομαδα, διαιρεσα την μετρηση δια 7, και βρηκα την καταναλωση ανα ημερα, που ηταν 3600 Βατωρες ανα ημερα.
Σου το επισημαινω, επειδη βλεπω οτι υπολογιζεις καταναλωση για το ψυγειο 700 Βατωρες.
(Και το δικο μου ψυγειο ηταν 150 Βαττ)
Αλλαξα ψυγειο.
Το καινουργιο ειναι ενεργειακης κλασης Α++ και 75 Βαττ.
Στα πρωτα λεπτα , καταναλωνει 90 Βαττ, που σταδιακα σε ενα δεκαλεπτο, πεφτει στα 70.
Μετρημενη συνολικη καταναλωση ανα ημερα, 800 Βατωρες.
Μετα απο αυτο, αφαιρεσα 4 πανελ (720 Βαττ) απο την εγκατασταση, και τα χρησημοποιησα αλλου.

Καποιος προτεινει, ψυγειο υγραεριου.
Ειχα δυο απο αυτα. Ειναι καλα, για λειτουργια σε διακοπες, σε εξοχικο, κλπ, αλλα οχι για 24ωρη λειτουργεια σε σπιτι.
Π'αρολο που δεν εχει ζημιες, μια και δεν εχει μοτερ, 'η αλλα κινουμενα μερη, η αποδοση του σε σχεση με τα ψυγεια με συμπιεστη, ειναι χαμηλη.
Ετσι , παρα το οτι σε βγαζει απο μπελαδες -ινβερτερ, πολλα πανελ, μεγαλες μπαταριες,- το κοστος λειτουργιας του για παρατεταμενο χρονικο διαστημα , ειναι αποτρεπτικο για την χρηση του. Ασε που κανει ενα σωρο λεφτα.

Για το φωτισμο, θα σου προτεινα, λεντοταινιες, με φωτισμο ανα μετρο, 330 λουμενς.
Ετσι δουλευεις κατ'ευθειαν απο τα 12 βολτ και αποφευγεις τις απωλειες στις μετατροπες της τασης.
Καλημερα...

Οταν λες μετρητη ενεργειας ποιον πηρες?
Μπορεις να δωσεις λινκ να το μελετησω λιγο φιλε?