Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Τούρκικο δικαστήριο απαγόρευσε σε όλη την Τουρκία το YouTube

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή Τούρκικο δικαστήριο απαγόρευσε σε όλη την Τουρκία το YouTube

    Τουρκικό δικαστήριο εμποδίζει την πρόσβαση στο YouTube



    Αγκυρα


    Τουρκικό δικαστήριο διέταξε τις εταιρείες τηλεπικοινωνιών της χώρας να εμποδίσουν την πρόσβαση των χρηστών στη δημοφιλή υπηρεσία YouTube επειδή δημοσίευσε βιντεοκλίπ που δυσφημούν τον ιδρυτή της σύγχρονης Τουρκίας, Μουσταφά Κεμάλ Ατατούρκ.Το YouTube έχει μετατραπεί τελευταία σε πεδίο μάχης ανάμεσα σε Έλληνες και Τούρκους

    Μετά την έκδοση της δικαστικής απόφασης την Τεταρτη, οι Τούρκοι χρήστες που προσπαθούν να συνδεθούν στο YouTube προωθούνται σε ιστοσελίδα που τους ενημερώνει: «Η πρόσβαση σε αυτό το δικτυακό τόπο έχει φραγεί με δικαστική απόφαση».

    Εκπρόσωπος της Turk Telecom, της μεγαλύτερης εταιρείας τηλεπικοινωνιών της Τουρκίας, δήλωσε ότι η εταιρεία του ήταν υποχρεωμένη να εφαρμόσει την απόφαση του Πρώτου Πλημμελειοδικείου Κωνσταντινούπολης.

    Τα βίντεο που οδήγησαν τον εισαγγελέα στην απόφαση να προτείνει τη φραγή χαρακτήριζε τον Κεμάλ και τους Τούρκους γενικότερα ομοφυλόφιλους και φαίνεται πως ξεκίνησαν από κάποιο Ελληνα χρήστη με ονομασία stavraetos.

    Την τελευταία εβδομάδα, τουρκικά και ελληνικά μέσα αναφέρονται σε έναν «εικονικό πόλεμο» που μαίνεται ανάμεσα σε Έλληνες και Τούρκους χρήστες του YouTube.

    Η εφημερίδα Hurriyet έγραφε στο πρωτοσέλιδό της την Τετάρτη ότι τα βίντεο του Κεμάλ αποσύρθηκαν από το YouTube έπειτα από τις γραπτές διαμαρτυρίες χιλιάδων χρηστών. «Το YouTube πήρε το μήνυμα» ήταν ο τίτλος του άρθρου.

    Η προσβολή του Κεμάλ ή του έθνους τιμωρείται με φυλάκιση στην Τουρκία, η οποία έχει καταδικαστεί επανειλημμένα για ανοχή εθνικιστικών στοιχείων και απουσία ελευθερίας της έκφρασης.

    Πηγή: http://news.in.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    και στην ελλαδα εγινε με την ταινια αλεξανδρος και δεν ειπε κανεις τιποτα. τωρα θα μου πεις ο κεμαλ και ο μεγας αλεξανδρος ειναι το ιδιο?οχι αλλα πρωτη φορα ακουγεται οτι οι αρχαιοι ελληνες ηταν ομοφυλόφιλοι?

    ετσι ειναι η νοοτροποια μας.οσο περναμε εμεις καλα δεν μας νιαζει τιποτα.για να μην αναφερω τον κωδικα νταβιντσι που προσβαλλει την θρησκεια μας...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ειναι οτι ειμαι τοσο εξυπνος.Ειναι οτι ασχολουμαι με τα προβληματα λιγο περισσοτερο απο εσας.

    Αλμπερτ Αϊνσταιν

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Moνο που στην Ελλάδα αν πεις τίποτε για τον Αλέξανδρο και την ταινία θα σε πουν απο φασίστα ως ανέραστο ετεροφυλόφιλο(βρισιά ε? )!!
    Αν γύριζαν τέτοια ταινία στην Τουρκία και να δείχνουν τον Κεμάλ (ελληνικής καταγωγής) ως κρύπτο-γκέυ θα τους είχε πάρει και θα τους είχε σηκώσει !

    Κορυφαία ατάκα σε μπαρ: "Αχ καλέ γιατί δεν το βάφεις το μαλί σου λίγο ξανθό....σαν άντρας είσαι". Εδώ καταντήσαμε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    γρηγορη απαντηση!!!!

    το μονο που με παρηγορει με την κατασταση αυτη φιλε aeοnios ειναι οτι υπαρχουν ακομη ανθρωποι λογικοι που ισως καποια μερα παρουν τα ινια αυτης της χωρας και μπορεσουν να κανουν κατι σωστο για ολους και οχι μονο για τις τσεπες τους!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ειναι οτι ειμαι τοσο εξυπνος.Ειναι οτι ασχολουμαι με τα προβληματα λιγο περισσοτερο απο εσας.

    Αλμπερτ Αϊνσταιν

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μπάμπης
    Εγγραφή
    Apr 2004
    Περιοχή
    Καστοριά
    Μηνύματα
    1.145

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από brainman
    ... που ισως καποια μερα παρουν τα ινια αυτης της χωρας και μπορεσουν να κανουν κατι σωστο για ολους και οχι μονο για τις τσεπες τους!
    Πολύ αισιόδοξος είσαι φίλε μου. Αλήθεια, πιστεύεις οτι μπορεί να γίνει αυτό που λες;
    Μακάρι να γίνει αυτό, μαζί σου είμαι αλλά...


    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    θα γίνει... θα περάσει πολυς καιρός αλλά θα γίνει, δεν πιάσαμε πάτο ακόμα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Η εφημερίδα Hurriyet έγραφε στο πρωτοσέλιδό της την Τετάρτη ότι τα βίντεο του Κεμάλ αποσύρθηκαν από το YouTube έπειτα από τις γραπτές διαμαρτυρίες χιλιάδων χρηστών. «Το YouTube πήρε το μήνυμα» ήταν ο τίτλος του άρθρου.
    Το εν λόγο βίντεο αποσύρθηκε απο το YouTube, όμως ύπαρχουν αρκέτες "βίντεο-απαντήσεις" στο χρήστη stavraetos από τους Τούρκους. Οι απαντήσεις προσβάλουν την Ελλάδα, τους Ελληνες και το Χριστιανισμό. Αυτές ποιός θα τις βγάλει; Καντε ενα search στο YouTube και θα καταλάβετε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη aeonios
    Όνομα
    Nik
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2.649

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιώργο πήγα σε όλα τα video που μου έφερε η αναζήτηση με τη λέξη stavraetos και εκφράζουν μίσος προς το λαό μας και τα έκανα mark as inappropriate. Εδωσα αιτιολογία HATE SPEECH. Παιδιά όσοι αισθάνονται ΕΛΛΗΝΕΣ πρέπει πιστεύω να κάνουν το ίδιο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    197

    Προεπιλογή

    θα γίνει... θα περάσει πολυς καιρός αλλά θα γίνει, δεν πιάσαμε πάτο ακόμα..
    το θεμα ειναι πως ολα πανε προς το χειροτερο.αν πιασουμε πατο μαλλον ειναι αργα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δεν ειναι οτι ειμαι τοσο εξυπνος.Ειναι οτι ασχολουμαι με τα προβληματα λιγο περισσοτερο απο εσας.

    Αλμπερτ Αϊνσταιν

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Παιδια, οσοι αισθάνονται ΕΛΛΗΝΕΣ πρέπει πιστεύω να κάνουν οτι θελουν.Δηλαδη εγω ειμαι πιο Ελληνας αν κανω αυτο?Σιγα τα αυγα.Δεν φαινονται εδω οι Ελληνες.Οσοι ειμαστε πιο Ελληνες θα φανουμε αλλη στιγμη που μπορει και να αργησει λιγο...

    Εγω δεν πιστευω οτι πρεπει να δινουμε σημασια σε 5 βλακες που γραφουν αηδιες και στελνουν ηλιθια βιντεο.Οσο τους δινει καποιος σημασια τοσο πιο πολυ εχουν αξια.

    Οσο για τον πατο, εγω πιστευω οτι σχεδον τον εχουμε πιασει οποτε οπου να ναι θα γυρισει.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Η Τουρκία μετατρέπεται σε σπάνια ραδιοχώρα
    By kioan in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-16, 22:54
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-14, 09:57
  3. Παγιδεύθηκε η αντι-ύλη στο CERN
    By manolena in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-11, 12:28
  4. Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-10, 10:12
  5. Εξεταστέα ύλη
    By deksterr in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-06, 23:47

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας