Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: The Pass B1 by A.Papadatos

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή The Pass B1 by A.Papadatos

    ..... Δεν μπορει κανεις να φανταστει ποσοι ανθρωποι μου στελνουν μαιλ η πμ σε μια ημερα .Περα απο τα ""πελατιακα"" ερωτηματα δεχομαι και εναν ογκο μηνυματαων απο ανθρωπους που μου ζητανε δεκαδες πληροφοριες για επισκευες , επιδοσεις , και DIY

    Καταβαλω προσπαθειες να απανταω οσο περισοοτερα μπορω αλλα αν μη τι αλλο το ενδιαφερον μου πεφτει στους πιτσιρικαδες και ακομα πιο πολυ σε αυτους που δειχνει να εχουν ταλεντο και ορεξη για να μαθουν ..Ετσι καπως αρχισε και η σχεση μας με τον φιλο Αντωνη ....Ο ...Αντωνης ειναι ενας τυπος που μπορει να σε παρει 5 φορες σε μια μερα .... με τηλεφωνηματα χαλαρα μισαωρα ενω η επισκεψη του στο εργαστηριο μου μπορει να ειναι και τυπου τριωρη ...

    Το καλο με τον Αντωνη ειναι οτι οταν παιρνει μια πληροφορια την ακουει , την μελεταει, την φιλτραρει , και μετα αποφασιζει το πως θα λειτουργησει ...μεχρι σημερα το αποτελεσμα τον εχει δικαιωσει μακραν οπου θα θυμησω την κατασκευη προενισχυτη που εκανε η οποια με λιγη καθοδηγηση ξεπερασε καθε προσδοκια απο πλευρας εμφανισης αλλα και απο πλευρας επιδοσεων σχετικο λινκ εδω http://www.avclub.gr/forum/showthrea...post1056261511.

    Θα ηταν μεγαλη τιμη να πω οτι ο Αντωνης ειναι ""μαθητης "" μου και αισθανομαι πραγματικα περιφανος οταν ανθρωποι που παιρνουν γνωση απο εμενα την αξιοποιουν με τοσο καλο τροπο .

    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Παρακατω θα δουμε ενα Β1 του Pass κατασκευασμενο σε πλακετα σχεδιασμενη απο κοινου μεταξυ εμενα και του Αντωνη οπου εχουν γινει σοβαρες επεμβασεις στην τροφοδοσια μαθημα που μαθαμε πολυ καλα απο την αποψη του SALAS και την ""σχολη "" που εχει δημιουργησει γυρω απο την τροφοδοσια και την αναπτυξη των Β1, αλλα και απο την πολυ πετυχημενη εφαρμογη της τροφοδοσιας στην δικια μου εκδοση του προενισχυτη ....Θυμιζω οτι σε διαφορες ακοροασεις που εγιναν και μαλιστα ματαξυ μελων ( Ανδρεας - Δημοκηδης ) ο προενισχυτης μου ""πατησε "" χαλαρα οτι υπηρχε εκει δλδ δυο διαφορετικες εκδοσεις του Β1 , εναν λαμπατο, εναν τρανσιστορατο , και εναν ΝΑΙΜ...Σαφως ο λογος ειναι η τροφοδοσια αλλα και η απλοτητα του κυκλωματος του προενισχυτη .

    Το συγκεκριμενο Β1 αναπτυχθηκε πανω στο δικο μου τροφοδοτικο , με πολυ καλης ποιοτητας υλικα , σαφως με ολα τα φετ πολυ προσεκτικα επιλεγμενα και ντυθηκε με εναν επιλογεα εισοδου με ρελαι τοπολογιας shunt με αποτελεσμα ενα crosstalk μολις μετρησιμο ( 2mv ) με πηγη 2 Volt που σημαινει οτι μαλλον ειναι στο κατωφλι του οργανου και δεν μπορω πλεον να ξερω εαν μετραω crosstalk η θορυβο ...

    ΝΑ θυμησω οτι σκοπιμα εδω και χρονια σε πολυ λιγα μηχανηματα αναφερουν επιδοσεις crosstalk μαλλον γιατι πολυ λιγα εχουν τετοιες επιδοσεις ....Σαφως η υπερπηδηση κατα το ελληνικοτερον απο πηγη σε πηγη μπορει ευκολα να ξεπεραστει οταν εχουμε μονο μια ενεργη πηγη συνδεμενη στο συστημα μας ....Ομως η υπερπηδηση απο καναλι σε καναλι ειναι ενα απολυ κακο πραγμα σαφως οδηγει σε ακυρωσεις φασεις και προσθετει στην παραμορφωση του συνολικου συστηματος ....Σε αυτη την κατασκευη .... η υπερπηδηση ειναιτοσο λιγη που ειναι μολις μετρησιμη με τα υπαρχωντα οργανα .

    Με την ιδια λογικη δεν καταφερα να μετρησω απολυτως τιποτα αρνητικο απο πλευρας τροφοδοσιας ....Απο επιδοσεις ...δεν θα σας κουρασω αρχικα υπερκαλυπτει ολες τις μετρησεις που προτεινει ο κατασκευαστης εχει ενα αστρονομικο ευρος τυπου 400 ΚΗΖ ειναι εξαιρετικα γραμμικος +-0,8DB διατρηρει τις επιδοσεις του ακομα και με χωρητικο φορτιο τυπου 200pf /10ΚΩ εμπεδηση στην εξοδο του ...

    απολαυστε μερικες φωτο οπου η ταξη και η σειρα στην πλακετα και την καλωδιωση ειναι απλα υποδειγματικη και το επιπεδο κατασκευης του Αντωνη ειναι σχεδον επαγγελματικο Να θυμησω ακομα μια φορα οτι ο Αντωνης ειναι απλα ενας χομπιστας επαγγελμα ψυκτικος ...αυτη ειναι δευτερη τριτη κατασκευη του και δεν εχει παει σε κανενα σχολειο για ηλεκτρονικα ...


    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Λιγα λογια για το Β1

    ----------------------------------

    Εχω πολλες φορες πει οτι το Β1 δεν μου αρεσει ...( αφορα και την απλη βερσιον αλλα και την Salas) τις εχω ακουσει προσεκτικα και τις δυο .Βρισκω οτι στρογγυλεουν τα ακρα και σαφως σε σχεση με εναν καθαρα παθητικο προενισχυτη εχουν λιγο περισσοτερο τσαγανο αλλα σε καμμια περιπτωση δεν μπορουν να συγκριθουν απο πλευρας δυναμικων σε χαμηλη ισχυ με εναν οποιοδηποτε προενισχυτη που εχει εστω και ελαχιστο κερδος .

    Εξ ορισμου με ενοχλει παρα πολυ αυτο το στρογγυλεμα στις ακριες του φασματος χαμηλα και υψηλα και σαφως προτιμαω τον δικο μου προενισχυτη ο οποιος ειναι πολυ πιo upfront και πολυ πιο ""ανοιχτος"" πραγμα που οπως πολυ εχουν δει μπορει να περιεχει τον κινδυνο μια κακη παραγωγη να την αναδειξει σε τετοιο βαθμο που ισως γινει κουραστικη ....Σαφως θα προτιμησω το αληθινο απο το ""στρογγυλεμενο ""

    Δεν θα κρυψω οτι αυτη η συμπεριφορα με ξενιζει και θεωρησα αποριας αξιον πως ενας τετοιος κατασκευαστης εχει αφησει αυτο το μικρο ψεγαδακι σε αυτο αλλα και πολλα αλλα μηχανηματα του ....Γεια παραδειγμα ενας ALeph θα μπορουσε καποιος να πει οτι ειναι ενα Β1 το οποιο εχει την ικανοτητα να οδηγαει ηχεια ....

    ΣΑφως λοιπον ενα Β1 η ενας aleph θα ελεγα καποιος οτι ειναι Ιδανικα για ελληνικη εντεχνη , κλασσικο ροκ , αμερικανικες παραγωγες ,κλασσικη funk και soul ..αλλα μεχρι εκει ....Εαν ο ακροατης ειναι σε αλλο τριπακι πχ trans , techno , deep house αλλα και πιο ηπια θεματα οπως jazz χωρις φωνητικα , soulful , electronica κλπ τοτε ειναι σχεδον σιγουρο οτι το μηχανημα θα ""κρεμασει""

    Αποφασισα λοιπον να το ψαξω λιγακι παραπανω και να προσπαθησω να καταλαβω τα κριτηρια και την σκεψη του κατασκευαστη , το οποιο και τελικα ανακαλυψα μεσω μερικων πμ τα οποια ο αγαπητος Nelson θελησε να απαντησει ( και αυτο φυσικα ειναι προς τιμην του να μιλαει μαζι μου που ειμαι ενας ταπεινος επισκευαστης μηχανηματων ) οπου του εθεσα μερικες ερωτησεις παγιδα : Του εγραψα οτι ακουγα το Χ rock κομματι και ειδα την Χ λεπτομερια και η ερωτηση μου ηταν αν φταιει κατι στον προενισχυτη του η στο υπολοιπο συστημα οπου ελαβα μια πολυ εμπεριστατωμενη απαντηση με απιστευτη λεπτομερια και εξηγηση . Μετα απο λιγες μερες εθεσα ενα παρομοιο ερωτημα μονο που το μουσικο θεμα αφορουσε ενα κλασσικο ελαφρυ house κομματι γνωστο μαλλον σε ολη την υφηλιο . Η απαντηση που πηρα ηταν αποστομωτικη ...Ο Nelson βγαζει σπυρια με αυτες τις μουσικες ...ειναι απλα ενας γερολυκος της rock ....κατα πασα πιθανοτητα δεν μπορεις να μαθεις εναν γερο σκυλο ...νεα κολπα ...

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος














    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  3. 7 μέλη ευχαρίστησαν τον sakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    a.papadatos (28-09-12), electron (27-09-12), ezizu (27-09-12), Hulk (27-09-12), Panοs (27-09-12), rep (27-09-12), Silas (27-09-12)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Άψογη κατασκευή και επαγγελματικό το αποτέλεσμα. Περιμένουμε όμως σχηματικό και πλακέτα για όσους ενδιαφέρονται να τον υλοποιήσουν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    tech-no-logical world

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη aris285
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    Ελευσινα
    Μηνύματα
    1.637

    Προεπιλογή

    Διαμαντι το εργαλειο Σακη μπραβο σας.
    Ο φιλος σου εχει πολυ μερακι στις κατασκευες (και εγω ψυκτικος ειμαι)
    Θα βαλεις και σχεδιο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.antonis
    Όνομα
    ΑΝΤΩΝΗΣ
    Εγγραφή
    May 2012
    Περιοχή
    Λακωνια
    Μηνύματα
    438

    Προεπιλογή

    Το μεγαλειο της απλοτητας και του μινιμαλισμου.Λιγα και καλα υλικα και σωστο μαγειρεμα κανουν τη συνταγη "νοστιμοτερη".

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    εξαιρετικό , έργο τέχνης θα ελεγα
    πραγματικό παράδειγμα προς μίμηση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    μια ερώτηση, το κύκλωμα που υλοποίησες ειναι αυτό που φαίνεται στο λινκ ?

    http://www.passdiy.com/pdf/B1%20Buffer%20Preamp.pdf

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  9. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    ναι Κωστα το κυκλωμα ειναι αυτο απλα το τροφοδοτικο ειναι σχεδιασμενο απο μενα και ειναι κατι το τελειως διαφορετικο .

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  10. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Xιλια μπραβο κι απο μενα Σακη.Πολυ χαιρομαι οταν βλεπω κατασκευες ΑΠΛΕΣ χωρις πολλα πολλα .Οπως ακριβως τα γιαπωνεζικα αυτοκινητα!
    Και εκτος απο την απλοτητα που προσωπικα προτιμω ειναι και ομορφο εμφανισιακα.
    Συγχαρητηρια

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΜΥ PROJECTS
    ''Θέλειν εστί δύνασθαι''

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ikaros1978 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Hulk (27-09-12)

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hulk
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αχαρναί
    Μηνύματα
    951

    Προεπιλογή

    Kουκλί είναι!!! Ένα μεγάλο μπράβο κι'από εμένα στον Αντώνη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Hulk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    a.papadatos (28-09-12)

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Relay By-Pass
    By Drifter in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 15:44
  2. Low pass filter RC vs LC
    By Πατέντες in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-02-15, 09:51
  3. low pass filter
    By Panοs in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-14, 18:13
  4. HIGH PASS FILTER
    By d.antonis in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-07-13, 15:28
  5. low pass filter
    By stelios_a in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-02-13, 22:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας