Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 39

Θέμα: Συνδεση παγίδων και διαχωρισμός τους

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαθολου χαζη τελικα https://www.aliexpress.com/item/4000332075516.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.1c5a4 ab13Gl4C2&algo_pvid=f037e266-f6ed-4f1e-bf67-69fa839c0f3f&algo_exp_id=f037e266-f6ed-4f1e-bf67-69fa839c0f3f-1&pdp_ext_f=%7B"sku_id"%3A"10000001366310756"%7D&p dp_pi=-1%3B3.54%3B-1%3B-1%40salePrice%3BEUR%3Bsearch-mainSearch
    Κάτι τετειο εννοεις
    16420004112842516934575259175446.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.346

    Προεπιλογή

    σωστο είναι αυτό σαν υλοποιηση, απλα καλυτερα βαλε μικρά ρελε η solid state, γιατι η καταναλωση θα φτάσει στο Θεό με 20 τέτοια

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    σωστο είναι αυτό σαν υλοποιηση, απλα καλυτερα βαλε μικρά ρελε η solid state, γιατι η καταναλωση θα φτάσει στο Θεό με 20 τέτοια

    Στάλθηκε από το SM-A528B μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Θα κοιτάξω αυτά που πρότεινες στο λινκ
    Δεν ξέρω αν Ελλάδα υπάρχει κάτι τετειο Έχεις τίποτα υπ όψιν σου;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgeb1957 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο απόσπασμα που διάβασες στο #15 όταν λέει διευθυνσιοδότηση, εννοεί διπλασιασμό ζωνών.Δές το ΕΔΩ, περιλαμβάνονται και τα σχήματα.
    Ολες οι σοβαρές μάρκες συναγερμών μπορούν να κάνουν διπλασιασμό ζωνών.
    Τι μάρκα είναι το πάνελ σου.
    Αν αναφέρεστε στο παρακάτω εγώ αλλιώς το καταλαβαινω

    Διευθυνσιοδότηση αισθητηρίων και tamper
    Επιπλέον αναβάθμιση είναι να τοποθετήσουμε διαφορετικές τιμές αντιστάσεων ακριβείας παράλληλα σε κάθε επαφή έτσι ώστε η αντίσταση του κλάδου να μεταβάλλεται διακριτά και συγκεκριμένα στο άνοιγμα κάθε διακόπτη (διευθυνσιοδότηση αισθητηρίων). Με το κατάλληλο κύκλωμα στην πλακέτα κεντρικού ελέγχου θα ξέρετε ακριβώς πια επαφή ή tamper έχει ενεργοποιηθεί! Ενα καλό σύστημα τηλεχειρισμού ή τηλεειδοποίησης θα μπορεί να σας ενημερώσει για το τι ακριβώς έχει συμβεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάτι τετειο εννοεις
    16420004112842516934575259175446.jpg
    Οχι,αυτο που εδειξα εγω ειψε optocoupler,τροφοδοτουμενη πλακετα για αποφυγη υπερφορτωσης του κεντρου του συναγερμου με 3,4v(μεσω dc-dc convertr προφανως,αν δεν υπαρχει και κατι ετοιμο) και μετα κανεις οτι εγκατασταση θελεις,

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vassilis3 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν αναφέρεστε στο παρακάτω εγώ αλλιώς το καταλαβαινω

    Διευθυνσιοδότηση αισθητηρίων και tamper
    Επιπλέον αναβάθμιση είναι να τοποθετήσουμε διαφορετικές τιμές αντιστάσεων ακριβείας παράλληλα σε κάθε επαφή έτσι ώστε η αντίσταση του κλάδου να μεταβάλλεται διακριτά και συγκεκριμένα στο άνοιγμα κάθε διακόπτη (διευθυνσιοδότηση αισθητηρίων). Με το κατάλληλο κύκλωμα στην πλακέτα κεντρικού ελέγχου θα ξέρετε ακριβώς πια επαφή ή tamper έχει ενεργοποιηθεί! Ενα καλό σύστημα τηλεχειρισμού ή τηλεειδοποίησης θα μπορεί να σας ενημερώσει για το τι ακριβώς έχει συμβεί.
    διπλασιασιασμο ζωνων αναφερει,Δυο επαφες σε μια ζωνη.Η μια 1000ωμ η αλλη 3,3Κω και το κεντρο αντιλαμβανεται ποιο αισθητηριο εδωσε εντολή.
    Προσοχη δεν το κανουν ολοι..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ο άνθρωπος βαριέται να σκάψει και να βρει μια ένωση στον τοίχο να δει τι έκανε ο προηγούμενος με τα καλώδια και σεις του λέτε να φτιάξει πυρηνικό αντιδραστήρα .
    Να δω μετά τι θα λέτε στον επόμενο ( μετά τη Φουκοσίμα )

    Από τη μια βλέπω προσπάθεια για οικονομία με μικρό συναγερμό (8 - 16 ζωνες ) και από την άλλη θέλουμε 24 ζώνες μόνο για επαφές ... δύσκολα ταιριάζουν αυτά

    Αυτό που μπορεί να γίνει σε πίνακες με λίγες ζώνες είναι να ομαδοποιηθούν επαφές ( πολλές επαφές από πατζουρια και πόρτες σε μια ζώνη ) .
    Η πιο έξυπνη ομαδοποίηση είναι η λύση novasmart ( www.novasmart.gr ) αλλά και αυτή προϋποθέτει μερικές αντιστάσεις
    και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γίνει στην περίπτωση σου . ( Πρεπει να βγουν οι επαφές και να μπουν αλλες με αντιστάσεις ή εξωτερικές αντιστάσεις αλλά οι επαφές πρέπει να συνδεσμολογηθούν με ιδιαίτερη σειρά πατζουρια - τζαμια )

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 12-01-22 στις 22:55

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο άνθρωπος βαριέται να σκάψει και να βρει μια ένωση στον τοίχο να δει τι έκανε ο προηγούμενος με τα καλώδια και σεις του λέτε να φτιάξει πυρηνικό αντιδραστήρα .
    Να δω μετά τι θα λέτε στον επόμενο ( μετά τη Φουκοσίμα )

    Από τη μια βλέπω προσπάθεια για οικονομία με μικρό συναγερμό (8 - 16 ζωνες ) και από την άλλη θέλουμε 24 ζώνες μόνο για επαφές ... δύσκολα ταιριάζουν αυτά

    Αυτό που μπορεί να γίνει σε πίνακες με λίγες ζώνες είναι να ομαδοποιηθούν επαφές ( πολλές επαφές από πατζουρια και πόρτες σε μια ζώνη ) .
    Η πιο έξυπνη ομαδοποίηση είναι η λύση novasmart ( www.novasmart.gr ) αλλά και αυτή προϋποθέτει μερικές αντιστάσεις
    και δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να γίνει στην περίπτωση σου . ( Πρεπει να βγουν οι επαφές και να μπουν αλλες με αντιστάσεις ή εξωτερικές αντιστάσεις αλλά οι επαφές πρέπει να συνδεσμολογηθούν με ιδιαίτερη σειρά πατζουρια - τζαμια )
    Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον
    Δεν είναι θέμα βαρεμάρας φίλε μου ήδη έκανα την προσπάθειά μου κ άνοιξα μερεμέτι χωρίς να βρω άκρη και αποφάσισα να σταματίσω και να μην αρχίσω να γκεμίζω. Αν δεν βρώ άκρη πιθανόν κ να γκρεμίσω ή να πάω σε μεσοβέζικες λύσεις
    Θα μελετίσω την novasmart κ θα επανέλθω.
    Τέλος παραμένω με το συγκεκριμένο σύστημα μιας και είναι αρκετά ποιοτικό και πληρώθηκε ακριβά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jul 2012
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    79

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οχι,αυτο που εδειξα εγω ειψε optocoupler,τροφοδοτουμενη πλακετα για αποφυγη υπερφορτωσης του κεντρου του συναγερμου με 3,4v(μεσω dc-dc convertr προφανως,αν δεν υπαρχει και κατι ετοιμο) και μετα κανεις οτι εγκατασταση θελεις,



    διπλασιασιασμο ζωνων αναφερει,Δυο επαφες σε μια ζωνη.Η μια 1000ωμ η αλλη 3,3Κω και το κεντρο αντιλαμβανεται ποιο αισθητηριο εδωσε εντολή.
    Προσοχη δεν το κανουν ολοι..

    Συνονόματε και συνδημότη θα το μελετήσω.
    Σε ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Ερώτηση για τον Γιώργο ,ο βουλγαρος εχει μετασχηματιστές για τους paradox; Βλεπω οτι τα box που εχει δεν εχουν κατι μεσα και δεν βρισκω και στις λιστες με ολα τα προϊόντα paradox που πουλαει

    -1 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Μανος
    Εγγραφή
    Jan 2016
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    346

    Προεπιλογή

    Αν κάτι δεν βρίσκεις,μπορείς να του στείλεις mail.Μετασχηματιστες εχει σιγουρα.Είναι αξιόπιστος ο Ιvan,έχω αγοράσει πολλές φορές χωρίς κάποιο πρόβλημα.

    -1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MAN0S : 13-01-22 στις 17:13

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-02-17, 19:48
  2. Διαχωρισμός internet
    By sotiris12 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-16, 21:21
  3. Διαχωρισμός Καναλιών Ήχου
    By Sotos112233 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-13, 14:04
  4. Διαχωρισμός ερασιτεχνών;
    By electron in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 01:15
  5. Διαχωρισμός audio σε tracks
    By Danza in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-06, 20:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας