Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 166

Θέμα: Μπαταρία απορίες

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Γιώργο , δεν ειχα ασχοληθει με off grid συστηματα γιατι θεωρώ μονο οτι ειναι για απομονωμένα σπίτια ( αυθαίρετα , Αγιο ορος , βραχονησίδες κλπ)
    και το έψαξα πολύ σήμερα γιατι με συγκίνησε η περίπτωση σου ,
    να μην βρίσκεται ένας γείτονας να σου δώσει λίγο ρεύμα . Λοιπόν , έψαξα στο SMA sunny portal ,( η SMA είναι η κορυφή στα on grid inverter ) και είδα οτι κατα μεσο ορο ενα τέτοιο επαγγελματικα στημενο σύστημα , με καλους προσανατολισμους , κλισεις , μελετες , καλωδιώσεις και κορυφαία ινβερτερ με αποδοση 95 - 98%

    πιάνει για την Αθήνα , ετήσια απόδοση 1350 Kwh ανα Kwp εγκατεστημένης ισχύος .

    Αυτο σημαίνει ότι αν ειχες και συ ενα τετοιο συστημα αλλά με 100Wp που έχεις τωρα ,
    θα έπιανες το πολυ 135 Kwh τον χρόνο .

    Επειδη δεν έχεις MPPT inverter , αλλά PWM , μονο απο αυτο χωρις να υπολογιζω κλίσεις, μάρκες κλπ η αποδοση σου πέφτει σου βάζω χονδρικα στο 70 % ενος "καλού" συστήματος ,
    αρα πάς στις 95 Kwh τον χρόνο ... Ακόμα και να το αγόραζες 20 cent την Kwh ( νομίζω για μικρες καταναλώσεις βγαινει πολυ λιγότερο) , θα επρεπε να δώσεις 19 ευρω το χρόνο στον γείτονα , 1,6 ευρώ το μήνα

    Δέν ξέρω ποιος πωλητής σε συμβούλεψε για 100 watt off grid , αλλά βλέπεις και μόνος σου πόσα χρόνια θα χρειαστείς για να κάνεις απόσβεση όλα αυτα που έχεις πάρει ...



    https://www.sunnyportal.com/Template...PlantList.aspx


    https://www.youtube.com/watch?v=8-Z8gXaHozg

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον aktis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (19-08-16)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Μεχρι 15v.
    Το ελαχιστο.το μεγιστο ειναι 0,25*120.οτι λιγοτερο απο 12 ειναι αποδεκτο αλλα βγαζει εκτος των προδιαγραφων την μπαταρια.
    10,5 αδεια.
    Οχι αποθηκευση.οταν θα τελειωσει η φορτιση να εχει αυτη την ταση.
    Αυτα που δεν καταλαβαινεις εχουν να κανουν με την ιδανικη ταση φορτισης ανα κελι ανα βαθμο κελσιου.αυτες οι τιμες που συζηταμε ειναι για 25° ,απο εκει και περα για ιδανικες φορτισεις πρεπει να βαλεις τον παρανομαστη θερμοκρασια.
    Ποσο μπορεις να τραβας συνεχως απο την μπαταρια εξαρταται απο το C που εχει γραμμενο.πχ αν ειναι 120AH-C10 σημαίνει οτι μπορεις να την αδειαζεις το λιγοτερο μεσα σε δεκα ωρες.για peak τιμες θελουμε στοιχεισ κατασκευαστη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (19-08-16)

  5. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Αν πραγματικά τα φορτία του είναι μονο αυτά που ανέφερε μια χαρά είναι.
    Φόρτιση στα 5V ~ 30 Wh / μέρα.
    18650 ~ 15wh η μία άρα άλλα 60Wh
    3 ώρες φορητό ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ , πλούσια πλούσια με τον κακά ινβερτερ ~ 400 wh.
    ~500 wh θες κάθε μέρα δηλ ~ 42ΑΗ άρα ακόμα και χωρίς ήλιο θα εκφορτίσεις κατα 1/3 την μπαταρία σου.
    Πάμε στον ήλιο τώρα. Καλοκαίρι στην Ελλάδα ακόμα και με το πάνελ οριζόντιο πιστεύω οτι έχεις 6 ώρες πλήρους εκμετάλλευσης κατά μέσο όρο, οπότε 600 wh θα τις βγάλει το πανελάκι, αρκεί να μην σκιάζεται.

    ΑΡΑ: Αν μείνεις σε αυτη την ελαφρια χρήση, μια χαρά θα είσαι με τα 100W. ('Εχει δοκιμαστεί ακόμα ελαφρύτερη με 25W PV και 14ΑΗ AGM )

    δες και εδω http://pvcdrom.pveducation.org/SUNLIGHT/MODTILT.HTM

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Songoku (19-08-16)

  7. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Pstrato , διαφωνείς με τα νουμερα της τηλεμετριας απο το sunny portal ;

    Είπαμε , τα 100 Wattp αν ήταν σε MPPT ινβερτερ θα διναν 135 Kwh τον χρόνο
    επειδη ειναι σε PWM (απόδοση απο 60 ως 80 % ) σου βαζω ενα 70 % και πολυ γενναιόδωρα , και δεν λαμβανω υπόψιν τις απώλειες φόρτισης
    ( σε μια μπαταρία NiCd , ΝιΗ κλπ το 40/140 γίνεται θερμότητα , στις gel δεν ξερω ποσο ειναι αλλα δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα )

    Αρα το σύστημα του Γιώργου δεν βγάζει παραπάνω απο 0,7 χ 135 = 94,5 KWh ετησίως ( ελπίζω να συμφωνουμε όλοι μεχρι εδω ... )

    το πως κατανέμεται αυτη η ενεργεια στους μηνες το λέει και αυτο το sunny portal ....

    κατι τέτοιο γίνεται καθε μέρα το καλοκαίρι , πάτα στις καμπύλες για ζοομ
    https://www.sunnyportal.com/Template...b5fffe&splang=

    και κατι τέτοιο όλο το χρόνο
    https://www.sunnyportal.com/Template...3bfd1c&splang=

    ο Ιουλιος που είναι ο καλύτερος μήνας εχει year portion 12% και ο Ιανουαριος 5% ,
    δηλ για τον Γιώργο 0,12 χ 94,5 Kwh / "30" μέρες = 0,378 Kwh / μερα του Ιουλίου, ( 378 Wh αντι για 600 που "πιστεύεις" , αμα κάνω κατι λάθος ευχαρίστως να μου το υποδείξεις )

    δυστυχώς , άλλη γλώσσα μιλάνε οι πωλητές που παραμυθιάσαν το Γιώργο και άλλη οι μηχανικοι , εγω ειμαι απο τους δευτερους
    δεν κανω υποθέσεις , μιλάω με νουμερα ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 19-08-16 στις 10:58

  8. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.069

    Προεπιλογή

    Χρήστο, αν σε βοηθάει στους υπολογισμούς σου, να σου πώ τι έχω δεί από σύστημα 5KWp με SMA on-grid inverter που έχει εδώ και αρκετά χρόνια ο πεθερός μου. Η τοποθεσία είναι ηλιόλουστη, στον Κορινθιακό κόλπο, με άριστο ορίζοντα προς νότο, από ανατολή έως και δύση.
    Στις καλύτερες μέρες του καλοκαιριού, αποδίδει το πολύ 31KWh. Το χειμώνα αρκετά χαμηλότερα, δεν θυμάμαι πόσο.
    Η ζέστη σαφώς και μειώνει την απόδοση.
    Με τα χρόνια, είναι μικρή αλλά διακριτή η πτώση της αποδοτικότητας των κυψελών.
    Και κάτι τελευταίο, από τον εγκαταστάτη της SMA με τον οποίο είχα μιλήσει για την περίπτωση να έβαζα κι εγώ ένα μικρότερο σύστημα, το πολύ έως 2KWp λόγω έλλειψης χώρου. Μου είπε οτι τα 5KWp είναι το ελάχιστο για να έχει οικονομικά νόημα η επένδυση, σε σχέση με το κόστος των inverter κλπ. Πιό μικρό δεν βγάζει τα λεφτά του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  9. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ναι , το χ6 ( max ) που λές ειναι για ενα βελτιστοποιημενο συστημα με MPPT ινβερτερ , και θα εβγαζε 600 Wh ανα καλή μέρα τον Ιουλιο στον Γιώργο , εφόσον δεν είχε PWM charger ... αλλά ενα καλό MPPT,
    και εφόσον δεν είχε απώλειες φόρτισης ... και εφόσον ειχε σωστή κλιση , προσανατολισμο κλπ κλπ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 19-08-16 στις 11:46

  10. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Pstrato , διαφωνείς με τα νουμερα της τηλεμετριας απο το sunny portal ;

    Είπαμε , τα 100 Wattp αν ήταν σε MPPT ινβερτερ θα διναν 135 Kwh τον χρόνο
    επειδη ειναι σε PWM (απόδοση απο 60 ως 80 % ) σου βαζω ενα 70 % και πολυ γενναιόδωρα , και δεν λαμβανω υπόψιν τις απώλειες φόρτισης
    ( σε μια μπαταρία NiCd , ΝιΗ κλπ το 40/140 γίνεται θερμότητα , στις gel δεν ξερω ποσο ειναι αλλα δεν νομιζω να εχουν μεγαλη διαφορα )

    Αρα το σύστημα του Γιώργου δεν βγάζει παραπάνω απο 0,7 χ 135 = 94,5 KWh ετησίως ( ελπίζω να συμφωνουμε όλοι μεχρι εδω ... )

    το πως κατανέμεται αυτη η ενεργεια στους μηνες το λέει και αυτο το sunny portal ....

    κατι τέτοιο γίνεται καθε μέρα το καλοκαίρι , πάτα στις καμπύλες για ζοομ
    https://www.sunnyportal.com/Template...b5fffe&splang=

    και κατι τέτοιο όλο το χρόνο
    https://www.sunnyportal.com/Template...3bfd1c&splang=

    ο Ιουλιος που είναι ο καλύτερος μήνας εχει year portion 12% και ο Ιανουαριος 5% ,
    δηλ για τον Γιώργο 0,12 χ 94,5 Kwh / "30" μέρες = 0,378 Kwh / μερα του Ιουλίου, ( 378 Wh αντι για 600 που "πιστεύεις" , αμα κάνω κατι λάθος ευχαρίστως να μου το υποδείξεις )

    δυστυχώς , άλλη γλώσσα μιλάνε οι πωλητές που παραμυθιάσαν το Γιώργο και άλλη οι μηχανικοι , εγω ειμαι απο τους δευτερους
    δεν κανω υποθέσεις , μιλάω με νουμερα ...



    Έχεις δίκιο, χτες υπέθεσα λάθος τις 6 "ισοδύναμες" ώρες επηρεασμένος από κάτι πίνακες ηλιοθερμίας. 6 * 365 =2200 Kwh/kw !!! (ούτε στη Σαχαρα να ήμασταν!) Άρα όπως σωστά υπέδειξες μια συνολική απολαβή των ~300 Wh είναι σαφώς πιο ρεαλιστική (χονδρικά με 1100 Kwh/kw ). Τότε το σύστημα οριακά /δεν/ φθάνει για το laptop. Θά πρέπει να βάλει ένα ακόμα πανελ ώστε να το δουλέψει καθημερινά

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον pstratos για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (19-08-16), Songoku (19-08-16)

  12. #28
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι , το χ6 ( max ) που λές ειναι για ενα βελτιστοποιημενο συστημα με MPPT ινβερτερ , και θα εβγαζε 600 Wh ανα καλή μέρα τον Ιουλιο στον Γιώργο , εφόσον δεν είχε PWM charger ... αλλά ενα καλό MPPT,
    και εφόσον δεν είχε απώλειες φόρτισης ... και εφόσον ειχε σωστή κλιση , προσανατολισμο κλπ κλπ

    Σε ευχαριστώ, δεν δε πρόλαβα, όπως ανέφερα οι 6 ώρες είναι
    μονο για καλοκαιρι, και στη Σαχάρα!! Αν ήταν μέση απόδοση τότε θα βγάζαμε πάνω απο 2000kwh ανα εγκατεστημένο Kw! ή όπως ανέφερε άλλο μέλος ίσως να τα δούμε στιγμιαία τον Ιούλιο. Όπως και να έχει ας κρατήσουμε τον μέσο όρο των 3000wh / kw /day για μια τυπική εγκατάσταση.

    Εαν δε βάλουμε τυχών σκιάσεις, συνεφιές κλπ τότε και τα 300wh για τον Γιωργο φαντάζουν υπερ-αισιοδοξα. Αλλά αν θυμάμαι καλά κάπου ανέφερε οτι τον ενδιαφέρει μονο η περιστασιακή χρήση Ιούλιο Αυγουστο

    0 Not allowed! Not allowed!

  13. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.452

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rama Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρήστο, αν σε βοηθάει στους υπολογισμούς σου, να σου πώ τι έχω δεί από σύστημα 5KWp με SMA on-grid inverter που έχει εδώ και αρκετά χρόνια ο πεθερός μου. Η τοποθεσία είναι ηλιόλουστη, στον Κορινθιακό κόλπο, με άριστο ορίζοντα προς νότο, από ανατολή έως και δύση.
    Στις καλύτερες μέρες του καλοκαιριού, αποδίδει το πολύ 31KWh. Το χειμώνα αρκετά χαμηλότερα, δεν θυμάμαι πόσο.
    Η ζέστη σαφώς και μειώνει την απόδοση.
    Με τα χρόνια, είναι μικρή αλλά διακριτή η πτώση της αποδοτικότητας των κυψελών.
    Και κάτι τελευταίο, από τον εγκαταστάτη της SMA με τον οποίο είχα μιλήσει για την περίπτωση να έβαζα κι εγώ ένα μικρότερο σύστημα, το πολύ έως 2KWp λόγω έλλειψης χώρου. Μου είπε οτι τα 5KWp είναι το ελάχιστο για να έχει οικονομικά νόημα η επένδυση, σε σχέση με το κόστος των inverter κλπ. Πιό μικρό δεν βγάζει τα λεφτά του.



    Στο οικονομικό μέρος δεν τίθεται καν θέμα συζήτησης. Φυσικά η μικροπαραγωγή μας δεν μπορεί να ανταγωνιστεί ουτε να αποσβέσει την ΔΕΗ (0.20c/kwh). Ούτε με γεννήτρια μην το προσπαθήσει κανείς (κάποιος ήθελε να βάλει μια γεννήτρια σε ενα inverter και να σπρώξει προς την ΔΕΗ όταν του κλέψαν βολταικά! ). Σε γενήτρια υπολογίστε περίπου 1-2 Euro/kwh! (δεν κοστίζουν μονο καύσιμα, αλλά και λιπαντικά, φίλτρα, service)

    To θέμα ξεκίνησε με δεδομένο οτι κάπου ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΗ πχ λόγω αυθαιρέτου/ αγροικίας / σκάφος και θέλουμε να τροφοδοτήσουμε δυο/τρία "μπλιμπλικια"

    Για μικρά βολταικά είχα μείνει οτι για κάτω από 10KWp μόνο χόμπι να περνάς την ώρα και να χαζεύεις μετρήσεις είναι

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Songoku
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2013
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    213

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ που το ψάχνεται τόσο το θέμα μου.
    Λοιπόν για να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα και να μην αιωρούνται καταστάσεις.
    Το ρεύμα το έκοψαν λόγο χρεών.
    Στη παρούσα φάση οικογενειακός έχουμε χαμηλά εισοδήματα.
    Επίσης υπάρχει ασυνεννοησία τόσο πρός τά χρεη στη δεη όσο και προς την καναλωση.
    Είμαι κάτοικος αττικής και πιο συγκεκριμένα νέα φιλαδελφεια.
    Ρεύμα στα διπλανά σπίτια υπάρχει αλλά δεν θέλω να υποχρεωθω σε κανέναν.

    Το σύστημα το θέλω για όλο το χρόνο και οπωσδήποτε να μπορώ να φορτιζω ένα ταμπλετ το κινητό μου τις μπαταρίες 18650 x2 συνήθως ανά ημέρα και ένα λάπτοπ μία πλήρη φόρτιση ανά εβδομάδα και μία λάμπα αν χρειαστεί να αναψω το βράδυ για μία - δύο ώρες..
    Ψυγείο κλπ θα το δω αργότερα τι θα κάνω.Πλυντηριο δεν εβαζα ούτε όταν είχα ρεύμα μιας και ήταν χαλασμένο και μπορώ να ζήσω δίχως φούρνο

    Το φωτοβολταϊκό σύστημα το φτιάχνω μόνος μου διαβάζοντας στο ιντερνέτ και φυσικά με την βοήθεια σας πάνω απ όλα μιας και σήμερα και στο παρελθόν ότι χρειαστηκα εσείς είσασταν δίπλα μου και σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας.

    Εδώ και δύο εβδομάδες έχω μείνει δίχως ρεύμα και επειδή μεγαλύτερη ανάγκη είναι να γεμίζει η κοιλιά σωστά και μετά όλες οι άλλες ανάγκες αλλά και ότι ο λογαριασμός είναι σημαντικά φουσκωμένος σε συνδιασμό με τα ελάχιστα έσοδα που και αυτά δεν είναι στάνταρ κάνουν το κομμάτι τις δεη και του ρεύματος πολυτέλεια..
    Για την ιστορία αν κάνω σήμερα διακανονισμό εκτός ότι υπάρχουν θέματα με την αλλαγή του ονόματος κλπ το ποσό αυτό ανέρχεται στα 160€ το μήνα δίχως την καναλωση τέλη κλπ.

    Οπότε και εγώ για να μη χάθω στο απόλυτο σκοτάδι θέλω αυτά τα 2-3 βασικά πράγματα για αρχή.Παντα μου άρεσε να είμαι αυτόνομος.Λατρευω το Venus project και ας φαντάζει ουτοπία.. Ίσως η αρχή να είναι δύσκολη είμαι όμως πεπεισμένος πως είναι η μόνη λύση και η σωστή ακόμα και να ήμουν πλούσιος θα κοιτουσα να έχω πράσινη ενέργεια (αν μπορώ να το αποκαλεσω έτσι) και σίγουρα την αυτονομία μου.
    Δεν έχω σκοπό να πετάξω χιλιάρικα αφού ούτε υπάρχουν αυτά τα χρήματα αλλά και να υπήρχαν θα κοιτουσα να την κάνω από αυτή τη χώρα.

    Στο θέμα μας μιας και και ξεφυγα off topic
    Το σύστημα αυτό είναι κατάλληλο για αυτά που θέλω ή να φτιαξω άλλο ένα ίδιο για το χειμώνα;
    Με την μπαταρία πόσα c είναι; Στο μανουαλ λέει κάτι στο discharge αλλα αναφέρει κάθε cell..
    Το καλοκαίρι ας πούμε χρειάζεται λιγότερο φόρτιση αυτό με τα -4mv?
    Θέλω να ξέρω τι κάνω γιαυτό ρωταω και γίνομαι κουραστικός....
    Τα c στις μπαταρίες των ηλεκτρονικών τσιγάρων ξέρω ότι πχ αν είναι C1 δίνει τα αμπέρ της όσα είναι τα mAh της όχι παραπάνω αν είναι c2 μπορεί να δώσει τα mAh της σε αμπέρ x2 λογικά στιγμιαία και όσο το c αυξάνεται τόσο ανεβαίνουν και τα αμπέρ που μπορεί να δώσει μία 18650.. νομίζω τώρα υπάρχουν μπαταρίες 18650 που μπορούν να δώσουν μέχρι 40A δίχως να εκραγούν αλλά στιγμιαία..
    Δεν ξέρω θέλω να λυθούν αυτές οι απορίες μου γιατί άνετα αν κάνω κανένα λάθος μπορεί να κάνει κανένα μπουμ και να ψάχνω νέα οικία όχι απλά ρεύμα...
    Το βλέπω και σαν χόμπι βέβαια αλλά είμαι έτσι σαν χαρακτήρας τελειομανής...
    Συγνώμη αν κουρασα και ξανά ευχαριστώ σε όλους για την βοήθεια.Ειναι ανεκτίμητη η αξία των μελών αυτού του φορουμ και η βοήθεια σας αφιλοκερδώς δείχνει οτι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι ανάμεσα μας.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 17 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-20, 04:11
  2. Μπαταρία.
    By gregpro in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-14, 14:28
  3. 9v μπαταρία
    By triton21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-11, 13:51
  4. Μπαταρία βαθιάς εκφόρτισης vs απλή μπαταρία
    By JimKarvo in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-05-10, 20:58
  5. Μπαταρία μολύβδου (sealed lead acid) απορίες
    By mits in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 10:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας