Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 25

Θέμα: Αυτοματισμός Ηλιακού....

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Νομίζω ότι αξίζει μία μεγάλη επένδυση με ηλιακούς και δοχεία που αποθηκεύουν μεγάλες ποσότητες νερού,
    δοχείο αδράνειας νομίζω λέγεται ? Ενας ηλιακός τι να σου κάνει αλλά είναι κρίμα με τόση ηλιοφάνεια να καίς πετρέλαιο

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    Γιατί εάν έχεις συνέχεια ηλεκτρική τροφοδοσία στον θερμοσίφωνα, δεν θα έχεις το ζητούμενο αποτέλεσμα ?

    Όταν το νερό είναι ζεστό από τον ηλιακό ο θερμοστάτης θα είναι ανοικτός και δεν θα καταναλώνει ρεύμα.
    Το βράδυ αναγκάστηκα θα δουλεύει με ρεύμα.

    Μια παρέμβαση που θα μπορούσες να κάνεις είναι να παρεμβάλεις ένα Φώτο-κύτταρο
    Για να αποκλείσεις την κατανάλωση ρεύματος την ημέρα, και να ζεσταίνει μόνο από το ηλιακό πάνελ, ενώ το βράδυ θα επιτρέπει την ηλεκτρική λειτουργία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.989

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gsouf Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πόσα on-off λες να του βγάλει ενα τυπικό ρελέ 5,5KW και στην τιμή θα είναι τα ίδια !
    Πρώτα θα αλλάξει 2 - 3 ηλιακούς και μετά το ρελέ. Άλλωστε το φορτίο είναι ωμικό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη gsouf
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Α.Πατησια
    Μηνύματα
    487

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρώτα θα αλλάξει 2 - 3 ηλιακούς και μετά το ρελέ. Άλλωστε το φορτίο είναι ωμικό.
    Εξαρτάται προφανώς απο πόσα άνοιξε κλείσε οπότε το αν θα αλλάξει 2-3 ηλιακούς η δυο τρία ρελέ θα εξαρτηθεί απο την ρύθμιση του οργάνου προφανώς!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη hitech444
    Όνομα
    Γιάννης K.
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Wow, τρελλαθηκα απο τις απαντήσεις...
    Εχω 8 κτιριάκια με ηλιακο + συλλεκτη το καθένα για 3 δωμάτια. Εχω 1 κτιριο με 12 δωμάτια με καυστήρα και boiler και τέλος 1 κτιριο με 14 δωμάτια με 4 ηλιακά + συλλέκτη και καυστήρα.
    Με εξαιρεση το 12αρι ολα τα υπολοιπα έχουν ηλ. αντιστάσεις στα boiler που όταν δεν υπάρχει ζεστό νερό ανοίγω χειροκίνητα την αντίσταση. Στο 12αρι ανοιγω τον καυστήρα.
    Μου ζήτησαν €300+ για αυτοματισμό επιτήρησης της θερμοκρασίας. Να ανάβει την αντίσταση αυτόματα δηλαδή όταν πέσει η θερμοκρασία. Με εξαίρεση το 12αρι και το 14αρι το κοβω λιγο αλμυρό για τα υπόλοιπα και λεω να το παλεψω μόνος μου μιάς και τα πράγματα είναι πιο απλά εδω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    ένα μέλος είχα βάλει μια κατασκευή και παρακολουθούσε τη θερμοκρασία μέσω ιντερνετ, με έτοιμη πλακέτα,
    το website έφτιαξε

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη hitech444
    Όνομα
    Γιάννης K.
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    Αν θέλετε τιμές ο απλος επιτηρητης θερμοκρασίας της charmeg MP-TR είναι στα €95.00 μαζι με τα αισθητηρια. Επισης εχουν και κυάθιο και άλλα ωραία παρελκόμενα... Δεν ειναι απαγορευτική η τιμή σε καμμιά περίπτωση
    Βασικά αυτο που θελω είναι να βάλω κατι και να το ξεχασω. Μην αρχίζω να βλέπω τι θερμοκρασίες πιάνει το κάθε boiler...

    Αν θέλει ο πατριώτης μου ο Kyros να μου πει πως μπορω να παρακολουθω με ενα led επαγωγικά όταν ανάβει η αντίσταση. Νομίζω ότι το είδα σε κάποιο thread του πριν αρχίσω να φτιάχω τίποτα ακόμα γιατί πολυ πιθανόν να έχει δίκιο λέγοντας να αφήσω την αντίσταση αναμμένη συνέχεια....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hitech444 : 07-07-15 στις 18:22

  8. #18
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    είναι στα €95.00
    αρα τιμες για ξενοδοχειο ( οποιου τυπου και να ειναι ) ειναι μια χαρα .... , γνωμη μου να ερθει ενας συναδελφος να στα κανει με ενα 400-σαρι με τα υλικα ( και αναλογα πως θα κρινει ).... και να ξεμπερδεψεις ....
    αυτο που θελω είναι να βάλω κατι και να το ξεχασω
    διαφορετικα ξεκιναμε πατεντες που θα σου βγουν πολλα παραπανω σε βαθος χρονου ..... απ του χρονου ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.462

    Προεπιλογή

    http://www.amazon.com/NK-Technologie.../dp/B005S7126G
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.779

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hitech444 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλετε τιμές ο απλος επιτηρητης θερμοκρασίας της charmeg MP-TR είναι στα €95.00 μαζι με τα αισθητηρια. Επισης εχουν και κυάθιο και άλλα ωραία παρελκόμενα... Δεν ειναι απαγορευτική η τιμή σε καμμιά περίπτωση
    Βασικά αυτο που θελω είναι να βάλω κατι και να το ξεχασω. Μην αρχίζω να βλέπω τι θερμοκρασίες πιάνει το κάθε boiler...

    Αν θέλει ο πατριώτης μου ο Kyros να μου πει πως μπορω να παρακολουθω με ενα led επαγωγικά όταν ανάβει η αντίσταση. Νομίζω ότι το είδα σε κάποιο thread του πριν αρχίσω να φτιάχω τίποτα ακόμα γιατί πολυ πιθανόν να έχει δίκιο λέγοντας να αφήσω την αντίσταση αναμμένη συνέχεια....
    kατι τετοιο θες http://www.marex.gr/UserFiles/indust...eter%20200.jpg
    Προυποθεση να εχει αισθητηριο pt1000.Με ενα κυαθιακι και καθαρισες.Βλεπεις και την θερμοκρασια.Εχασα λιγο(γιατι βιαζομαι) τι θες να βλεπεις την αντισταση ποτε αναβει,εννοεις ποτε θα δινεις εντολη ? ή ποτε θα επιτρεπει ο θερμοστατης της αντιστασης?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Χρονοδιακόπτες Ηλιακού
    By ghk84 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-17, 21:50
  2. Σύστημα Επιτήρησης Ηλιακού
    By Lazaros1971 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-15, 20:32
  3. Θερμοστάτης ηλιακού
    By fortisimo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 59
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-14, 15:18
  4. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-14, 10:42
  5. Σύνδεση ηλιακού θερμοσίφωνα
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-12-12, 18:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας