Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Κατασκευη ενισχυτη Ρ3Α ESP by Sakis

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Ειπα αυτη την φορα να μην ανεβασω απο τον παλμογραφο και να κανω μια πιο προσεκτικη δουλεια με το σπεκτρουμ ( την ειχα κανει ξανα το 2010 αλλα πριν ποσταρω ο δισκος του pc μου εγακτελειψε μετα απο μολις 25,000 ωρες λειτουργιας )

    Μαλιστα μεσα στηνεπομενη εβδομαδα θα προσπαθησω να ανεβασω 2 σετ μετρησεων προσπαθωντας μεσα απο αυτα να εξηγησω γιατι τα 1302-3281 παιζουν καλυτερα ( στα δικα μου αυτια ) απο τα 1943 5200

    Θελω να κανω πολυ προσκετικη δουλεια οποτε θελω λιγο χρονο Κωστα ...

    Οταν ειμαι ετοιμος θα τα ανεβασω εδω

    Φιλικα
    Σακης

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον sakis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    MHTSOS (31-07-15)

  3. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη ultra
    Όνομα
    κωστας
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    975

    Προεπιλογή

    Μια και χρησιμοποιεις linear τροφοδοτικο δεν νομιζω οτι θα βρεθεις προ εκπληξεως.
    Δυστυχως δεν το γνωριζω το σχεδιο αλλα θα ειχε ενδιαφερον η παραμορφωση στους 20ΚHz σε σχεση με την πολωση,
    οπως επισης και ο παραλληλισμος πυκνωτη στο φορτιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ultra Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια και χρησιμοποιεις linear τροφοδοτικο δεν νομιζω οτι θα βρεθεις προ εκπληξεως.
    Δυστυχως δεν το γνωριζω το σχεδιο αλλα θα ειχε ενδιαφερον η παραμορφωση στους 20ΚHz σε σχεση με την πολωση,
    οπως επισης και ο παραλληλισμος πυκνωτη στο φορτιο
    .
    τι εννοείς εδώ Κωστή;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Οι παρατηρησεις ειναι απολυτα σωστες υπαρχει θεμα εκει το οποιο δεν εχω διερευνησει ενω εχω φιαξει τον ενισχυτη αυτο αρκετες φορες και μετρησα σχεδον 40ΚΗΖ τετραγωνο, ελαχιστο και φυσιολογικο ringing σε μετρησεις με πυκνωτη συμμετρικο κλιπαρισμα και καμμια ταλαντωση σε ολο το ευρος των μετρησεων δεν εδωσα βαση παραπερα.

    Σωστα και τα δυο θεματα αυτα σε αυτο το υψος και με αυτες τις εναλλακτικες που περιγραφεις πρεπει να κοιταχτουν .

    Προθεση ειναι επισης να εισαγω στην ολη φαση μια εως τρεις εναλλακτικες η και παραπανω ωστε να εχω καλυτερο αποτελεσμα στο mixmatching των υλικων ...Αγαπαω driver με ft 250mhz αλλα παρολα αυτα θα εξετασω και συνολικα τις εναλλακτικες και με αλλες φιαξεις τυπου 100 mhz αλλα σαφως αλλου κατασκευαστη (αφορα το παντρεμα μεταξυ εξοδου και οδηγων και σαφως την επιλογη του vas) .


    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Μια ....Φυσικη Ιστορια

    Πελατης μας ο οποιος εχει αφησει χοντρα λεφτα στο μαγαζι σε δεκαδες μηχανηματων επενδυει χρηματα σε κατι που εγω θα ελεγα σαραβαλα της Pioneer ηλικιας απο 1962 εως 1970 σχεδιασεις Quasi μονης τροφοδοσιας , με πυκνωτη στην εξοδο , συνηθως σε ταξη Β ενω συχνα σε ταξη ΑΒ αλλα με αστεια πολωση , με τονους αναδρασης και δεκαδες παιδικες ασθενειες που υπηρχαν εκεινη την εποχη Τελικη ισχυς απο 10 εως 20 w το παρα πολυ .

    Ειναι προφανες οτι ειναι πολυ ευκολο να δαπανησεις και 100 και 150 ευρω σε υλικα επανω του μπορεις να ριξεις οσο overdesign θελεις και μετα απο αυτο να μπορεσεις να κανεις σαφεις βελτιωσεις και ακομα να ριξεις την παραμορφωση ενα δυο κλικ κατω . Φυσικα το ενα δυο κλικ κατω απεχει χιλιομετρα απο το πιο απλο συχρονο μηχανημα που εχει φροντισμενα ολα αυτα προβληματα μαζι με ευρος ταχυτητα κλπ.

    Ρωταω λοιπον τον πελατη μου ( αφου πρωτα με εχει πληρωσει ) : βρε Γιαννη τι ακους απο αυτα τα σαραβαλα τα οποια ειναι τιγκα στην παραμορφωση εχουν μειωμενο ευρος και δεκαδες περιεργες αρμονικες ????

    Η απαντηση ειναι :

    Αυτες οι αρμονικες ειναι που κανουν την διαφορα , το γρεζι που προσθετει η παραμορφωση δινει τονο και χαρακτηρα σε συγκεκριμενες ηχογραφησεις ...

    Παραμενει ενα γεγονος οτι ολοι αυτοι οι ενισχυτες παραγωγης κατασκευασμενοι και σχεδιασμενοι απο υπολογιστικα συστηματα τεραστιας υπολογιστικης ισχυος που συνηθως ειναι και στην κουρσα του συναγωνισμου της παραμορφωσης υποσχομενοι δεκαδες μηδενικα πριν το THD τελικα Δεν εχουν χαρακτηρα τονο και αποψη ....

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Dbnn
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Mar 2013
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.570

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι παρατηρησεις ειναι απολυτα σωστες υπαρχει θεμα εκει το οποιο δεν εχω διερευνησει ενω εχω φιαξει τον ενισχυτη αυτο αρκετες φορες και μετρησα σχεδον 40ΚΗΖ τετραγωνο, ελαχιστο και φυσιολογικο ringing σε μετρησεις με πυκνωτη συμμετρικο κλιπαρισμα και καμμια ταλαντωση σε ολο το ευρος των μετρησεων δεν εδωσα βαση παραπερα.

    Σωστα και τα δυο θεματα αυτα σε αυτο το υψος και με αυτες τις εναλλακτικες που περιγραφεις πρεπει να κοιταχτουν .

    Προθεση ειναι επισης να εισαγω στην ολη φαση μια εως τρεις εναλλακτικες η και παραπανω ωστε να εχω καλυτερο αποτελεσμα στο mixmatching των υλικων ...Αγαπαω driver με ft 250mhz αλλα παρολα αυτα θα εξετασω και συνολικα τις εναλλακτικες και με αλλες φιαξεις τυπου 100 mhz αλλα σαφως αλλου κατασκευαστη (αφορα το παντρεμα μεταξυ εξοδου και οδηγων και σαφως την επιλογη του vas) .


    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Μια ....Φυσικη Ιστορια

    Πελατης μας ο οποιος εχει αφησει χοντρα λεφτα στο μαγαζι σε δεκαδες μηχανηματων επενδυει χρηματα σε κατι που εγω θα ελεγα σαραβαλα της Pioneer ηλικιας απο 1962 εως 1970 σχεδιασεις Quasi μονης τροφοδοσιας , με πυκνωτη στην εξοδο , συνηθως σε ταξη Β ενω συχνα σε ταξη ΑΒ αλλα με αστεια πολωση , με τονους αναδρασης και δεκαδες παιδικες ασθενειες που υπηρχαν εκεινη την εποχη Τελικη ισχυς απο 10 εως 20 w το παρα πολυ .

    Ειναι προφανες οτι ειναι πολυ ευκολο να δαπανησεις και 100 και 150 ευρω σε υλικα επανω του μπορεις να ριξεις οσο overdesign θελεις και μετα απο αυτο να μπορεσεις να κανεις σαφεις βελτιωσεις και ακομα να ριξεις την παραμορφωση ενα δυο κλικ κατω . Φυσικα το ενα δυο κλικ κατω απεχει χιλιομετρα απο το πιο απλο συχρονο μηχανημα που εχει φροντισμενα ολα αυτα προβληματα μαζι με ευρος ταχυτητα κλπ.

    Ρωταω λοιπον τον πελατη μου ( αφου πρωτα με εχει πληρωσει ) : βρε Γιαννη τι ακους απο αυτα τα σαραβαλα τα οποια ειναι τιγκα στην παραμορφωση εχουν μειωμενο ευρος και δεκαδες περιεργες αρμονικες ????

    Η απαντηση ειναι :

    Αυτες οι αρμονικες ειναι που κανουν την διαφορα , το γρεζι που προσθετει η παραμορφωση δινει τονο και χαρακτηρα σε συγκεκριμενες ηχογραφησεις ...

    Παραμενει ενα γεγονος οτι ολοι αυτοι οι ενισχυτες παραγωγης κατασκευασμενοι και σχεδιασμενοι απο υπολογιστικα συστηματα τεραστιας υπολογιστικης ισχυος που συνηθως ειναι και στην κουρσα του συναγωνισμου της παραμορφωσης υποσχομενοι δεκαδες μηδενικα πριν το THD τελικα Δεν εχουν χαρακτηρα τονο και αποψη ....

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος


    Και δεν έχει άδικο.
    Άν αυτός έχει σπίτι του 45άρια δισκάκια ή είναι μαντρόσκυλο στα ακουσματά του και ξυπνάει/κοιμάται με Κώστα Μοναχό δεν τον αδικώ.
    Όσο για το θέμα τελικών τρανζίστορ, δεν υπάρχουν γνήσια 5200 - 1943 πλέον. Υπάρχουν απομιμήσεις που πωλούνται για γνήσια. Για αυτό αυτά που έχεις επιλέξει παίζουν καλύτερα, επειδή τα πήρες απο συγκεκριμένο μέρος που τα είχαν για συγκεκριμένα πράγματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    Το να βρεις 1943 και 5200 αυθεντικά είναι ιδιαίτερα εύκολο πχ αγοράζωντας από Mouser είναι 99% σίγουρο οτι θα είναι αυθεντικά και ο Φανός μάλλον από εκεί θα τα έχει πάρει... Επίσης αν θέλεις να πάρεις αρκετά τεμάχια (μάλλον από 100+ μπορείς να αγοράσεις από franchised distributor της toshiba που θα είναι επίσης 100% αυθεντικά γιατί αν πάρει είδηση η Toshiba οτι αγοράζει εξαρτήματα από τρίτους έχει χάσει απ ευθείας το συμβόλαιο!)

    από εκεί και πέρα πιστεύω οτι θα ήταν ενδιαφέρον αν δοκίμαζε ο Σάκης τα 1943/5200 από ebay αμφίβολης προέλευσης ή 1302/3281 καρά-μαϊμού.... βέβαια δεν ξέρω αν μία τέτοια κίνηση θα μπορούσε να βάλει σε κίνδυνο τα υποθέτω ακριβά ηχεία που θα χρησιμοποιεί....

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    Βασικα μαιμουδες εχω δοκιμασει διαφορες αλλα φυσικα σε πραγματα πολυ ελαφρυτερα απο ενισχυτες κυριως σε εφαρμογες τροφοδοσιας για να δω πολυ απλα να τραβανε τα αμπερ που λενε ....Αποτυχαν ολες και σκαγαν τα τρανσιστορ ποσο μαλλον με επαγωγικα φορτια και γραμμικες εφαρμογες ...

    Πλεον δεν το ρισκαρω ακριβα τρανζιστορ και εχεις το κεφαλακι σου ησυχο

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη betacord85
    Όνομα
    μπαμπης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    2.057

    Προεπιλογή

    για να μην το ποσταρω στα αγγλικα αφου ειναι απο ξενο φορουμ σας παραθετω το λινκ...ατελειωτα ποστ του σακη σε αυτο το ξενο φορουμ οπως και σε αλλα...θαυμαζω τον τροπο γραφης του αλλα και τα καυστικα ειρωνικα σχολια του...διαβαστε το ποστ 6 http://www.diyaudio.com/forums/solid...k-std-sap.html

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευη ενισχυτη DIY by Sakis .....
    By sakis in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-15, 19:18
  2. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-12, 19:41
  3. κατασκευη ενισχυτη
    By kpetros in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-12, 18:21
  4. Κατασκευη ενισχυτη
    By george_007 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-12-08, 12:57

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας