Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 30

Θέμα: Πλυντήρια ρούχων

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή Πλυντήρια ρούχων

    Αναμένεται να αγοράσω νέο πλυντήριο ρούχων καθώς το παλαιό παρουσίασε πρόβλημα που διορθώθηκε πριν 5 μήνες και λόγω παλαιότητας δεν έχει νόημα να πληρώνω πάλι επισκέψεις τεχνικών για εξεύρεση λύσης/επισκευής.

    Το πλυντήριο ήτανε Siemens, είχαμε 3 τέτοια πλυντήρια στο παρελθόν, όλα αλλάχτηκαν σε 15 έτη περίπου αφού προηγουμένως είχαν έρθει τεχνικοί από 2 ως 4 φορές για επισκευή σε διάφορα θέματα.

    Κοιτάω μάρκες πλυντηρίων και θα ήθελα να ακούσω μια γνώμη από κάποιον που γνωρίζει γενικά ποιες μάρκες έχουν την υψηλότερη αξιοπιστία όσον αφορά τα ηλεκτρονικά τους όσο και την διάρκεια ζωής γενικότερα, αν και εμπειρικά πλέον ξέρω πως τα πρώτα 7 έτη είναι απροβλημάτιστα, μετά αρχίζουν τα προβλήματα μέχρι να είναι ασύμφορο να το επισκευάζεις.

    Από μάρκες είμαι ανάμεσα σε Siemens, LG και Whirlpool, σκέφτομαι να πάρω ένα Whirlpool, διάβασα κριτικές για ορισμένα μοντέλα σε ξένες αλλά και σε ελληνικές ιστοσελίδες πως δεν είναι αποτελεσματικά στο πλύσιμο των ρούχων. Το βασικό που θέλω είναι το πλυντήριο να έχει χωρητικότητα 8 ή 9 κιλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Εννοείς ξαναχάλασε ... ή το αλλάζεις προληπτικά ; Δεν μας λες και τι βλαβη είχε και πόσο στοίχισε ;
    Μαλάκωμα στα αμορισερ ;
    Αντίσταση θέρμανσης νερού ;
    Αισθητήρας σταθμης νερού ;
    Αντλία εξαγωγής νερού ;
    Ηλεκτροβαλβίδα εισαγωγής νερού ;
    Τρύπημα κάδου ;
    Ρουλεμαν κάδου ;
    Πλακέτα λογικής (εγκέφαλος ) ;
    Δεν είναι όλες οι βλάβες το ίδιο !

    Σε βλέπω πολύ επιχειρηματικά σκεπτόμενο ! Εδω ο άλλος είχε επαγγελματικό πλυντηριο και περίμενε να χαλάσει και
    μετα ανακάλυψε οτι η πλακέτα με τη λογική είχε 1000 ευρώ και θα έκανε ενα μηνα να έρθει !

    Ο τιτλος πάντως έπρεπε να ηταν προτάσεις για πλυντήρια ρούχων 9kg , να βοηθάμε και άλλους στο μέλλον ...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aktis : 07-05-21 στις 09:53

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Ο μέσος χρόνος ζωής 15 χρόνια για μια συσκευή περίπου 400 ευρώ νομίζω είναι καλά, άρα κατά την άποψη μου επιλέγεις ξανά την μάρκα που ξέρεις.

    Εγώ σε οποιαδήποτε οικιακή συσκευή ξεπεράσει τα 10 χρόνια και χαλάσει πάω κατευθείαν σε αντικατάσταση. Η λογική μου είναι ότι αν φωνάξεις τεχνικό (μάστορα) απλά μπλέκεις και μπαίνεις σε έξοδα με αμφίβολο αποτέλεσμα, ταλαιπωρία και όχι σίγουρη λύση. Αν φωνάξεις το service της αντιπροσωπείας θα πληρώσεις ξανά περίπου την μισή αξία της συσκευής με τον φόβο να υποτροπιάσει σύντομα.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη αλπινιστης
    Όνομα
    Αλεξανδρος
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    1.702

    Προεπιλογή

    Δεν θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο με τα λογια του Μαρκου.
    Η αλλη παραμετρος που θα θεσω ειναι εμπειρικη.

    Αγορασαν οι διπλανοι μου πλυντηριο LG.
    Σε 5 χρονια εβγαλε βλαβη ρουλεμαν καδου.
    Τους ζητησαν το 80% του κοστους του πλυντηριου, γιατι το ρουλεμαν ειναι ενσωματομενο στον καδο και αλλαζει σετ με αυτον.

    Παρε πλυντηριο απο γνωστο-κλασικο κατασκευαστη πλυντηριων. Δεν προτεινω συγκεκριμενο (απλα με καποιες διαπλεκομενες ονομασιες μου σηκωνεται η τριχα!!)

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ειναι λαθος λογικη οτι αλλαζεις ολη τη συσκευη αν εχουνε περασει 10 χρονια ανεξαρτητως βλαβης ακομα και κατω απο 100 ευρω να κανει.
    Παντα εξαρτατε απο την περιπτωση δεν ειναι ολα το ιδιο.
    Αυτο βολευει τις εταιριες που πουλανε καινουργια τους γυρολογους που τα μαζευουνε απο τα σκουπιδια και τους σκραπατζηδες που τα παιρνουνε με το κιλο απο τους γυρολογους.
    Δεν ειναι μονο το κοστος ειναι και το θεμα της ανακυκλωσης.

    Παραδειγμα πλυντηριο 25ετιας μιας θειας μου δε δουλευε και η βλαβη ειτανε οχι ειχε πιασει λιγη οξειδωση ο διακοπτης ασφαλειας της μπροστινης πορτας..
    επισκευη 0 ευρω.. τι επρεπε να κανει να το πεταξει στα σκουπιδια και να παρει αλλο γιατι ειτανε παλιο ?

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Μάνο έτσι είχα και εγώ παντρευτεί το φοιτιτικό της γυναικας μου 20+ ετών. Δούλευε, ψιλοπροβληματάκια, κραδασμοί, θόρυβος, πολύ νερό + ρεύμα, αλλά είπαμε δεν πετάμε το παλιό-καλό σκυλί μας!
    Μέχρι που στην επόμενη βλάβη (κόπηκε το σωληνάκι της αποχεύτευσης.... τόσο σοβαρή ήταν) βρήκα την ΑΦΟΡΜΗ να το χαρίσω, για ένα νεώτερο.
    LG direct-drive το τριτο που μπαίνει στην ¨διευρυμένη οικογενεια¨.
    Τι κέρδισα? Ησυχία, προγραμματίζω από κινητό πότε να τελειώσει ώστε να τελειώσει την βολικότερη ώρα για το άπλωμα, τέλεια μυρωδιά με ελάχιστο μαλακτικό , οικονομία νερο -ρεύμα.
    Βέβαια αν κάνουν κιχ τα ηλεκτρονικα, 500€ με την καλημέρα.....
    Κρίνοντας από την πορεία των άλλων 2 πιστέυω πως έχουμε ~10 χρόνια μπροστά μας. 80€ / χρόνο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείς ξαναχάλασε ... ή το αλλάζεις προληπτικά ; Δεν μας λες και τι βλαβη είχε και πόσο στοίχισε ;
    Μαλάκωμα στα αμορισερ ;
    Αντίσταση θέρμανσης νερού ;
    Αισθητήρας σταθμης νερού ;
    Αντλία εξαγωγής νερού ;
    Ηλεκτροβαλβίδα εισαγωγής νερού ;
    Τρύπημα κάδου ;
    Ρουλεμαν κάδου ;
    Πλακέτα λογικής (εγκέφαλος ) ;
    Δεν είναι όλες οι βλάβες το ίδιο !

    Σε βλέπω πολύ επιχειρηματικά σκεπτόμενο ! Εδω ο άλλος είχε επαγγελματικό πλυντηριο και περίμενε να χαλάσει και
    μετα ανακάλυψε οτι η πλακέτα με τη λογική είχε 1000 ευρώ και θα έκανε ενα μηνα να έρθει !

    Ο τιτλος πάντως έπρεπε να ηταν προτάσεις για πλυντήρια ρούχων 9kg , να βοηθάμε και άλλους στο μέλλον ...
    Ναι δεν ανέφερα την βλάβη. Η ιστορία έχει ως εξής.

    Το πλυντήριο παρουσιάζει διαρροή νερού από το λάστιχο του κάδου εκεί που είναι η πόρτα. Το ίδιο πρόβλημα είχαμε μέχρι τον Ιανουάριο οπότε έφερα τότε τεχνικό να μου διαγνώσει από που είναι η διαρροή κι αν συμφέρει, εφόσον είχε τρύπα στον κάδο δεν θα το επισκεύαζα, τελικά μου είπε θέλετε αλλαγή στο λάστιχο της πόρτας και κόστιζε 60 ευρώ, λέω οκ ας προχωρήσουμε στην αντικατάσταση, ο τεχνικός ήρθε την επόμενη να μου βάλει το λάστιχο, όμως διαπίστωσε πως έλλειπε ένα εξάρτημα σαν στεφάνι μέσα το οποίο στήριζε το λάστιχο και με ρώτησε αν έχω κάνει παρεμβάσεις, του απαντώ πως δεν έχουμε κάνει τίποτα παρά μόνο έχει έρθει τεχνικός άλλες τρεις φορές από την ίδια εταιρεία για επισκευή βλαβών.
    Το εξάρτημα αυτό λεγόταν νομιζω ελατηριόριζα ή ελατηριόντιζα όπως μου το είπε και δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο. Μου λέει τελικώς, θα φέρω μια ειδική κόλλα και θα κολλήσουμε το λάστιχο με κόλλα. Έτσι και έγινε, όταν τελείωσε μου λέει κρατήστε την πόρτα κλειστή για 1-2 ημέρες να κολλήσει και μετά μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε. Το πρόβλημα όπως φοβόμουν επανεμφανίστηκε όμως και τελικώς καλύτερα να μην το έφτιαχνα τότε και να έπαιρνα καινούργιο, λογικά το εξάρτημα το σούφρωσε ο τεχνικός που είχε έρθει τις προηγούμενες φορές, το ανέφερα και σε αυτόν γιατί μου λέει αν βρείτε το εξάρτημα πάρτε μας τηλ. να το βάλουμε, αλλά του λέω μάλλον το πήρε κάποιος τεχνικός, αυτός θύμωσε και μου λέει κοίτα δεν ήμουν εδώ να ξέρω πως και τι έγινε με τον τεχνικό αλλά λέω τι βλέπω και εδώ απουσιάζει ένα εξάρτημα που έπρεπε να υπήρχε με βάση το service manual του κατασκευαστή, δεν τον αμφισβήτησα σε αυτό όμως εμείς δεν πειράξαμε κάτι, είχαμε και 1-2 παλιά πλυντήρια Siemens στην αποθήκη 25-30 ετών το ένα για πέταμα το άλλο λειτουργικό μεν αλλά σε αχρηστεία πολλά έτη, το ένα που ήταν για πέταμα ανοίξαμε μήπως υπήρχε παρόμοιο εξάρτημα εκεί αλλά είχε διαφορετικό σύστημα συγκράτησης για το λάστιχο.

    Άλλες βλάβες που έχει υποστεί στο παρελθόν το πλυντήριο, δεν γυρνούσε ο κάδος και έγινε αλλαγή στα καρβουνάκια και σε έναν ιμάντα, είχε διαρροή ο σωλήνας της αποχέτευσης και ο τεχνικός την άλλαξε, ήθελε ξεκούμπωμα από μέσα μέχρι και έξω και γενικά όχι εύκολη δουλειά. Είχε συμβεί και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι. Το πλυντήριο είχε θέμα και με τα αμορτισέρ αλλά δεν κάναμε κάτι καθώς λειτουργούσε ικανοποιητικά. Το πλυντήριο ήταν 17 ετών.

    Αν μπορεί κάποιος moderator ας διορθώσει τον τίτλο σε πρόταση για αγορά νέου πλυντηρίου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη basilhs26 : 07-05-21 στις 20:38

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    βασίλης
    Εγγραφή
    Aug 2014
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μέσος χρόνος ζωής 15 χρόνια για μια συσκευή περίπου 400 ευρώ νομίζω είναι καλά, άρα κατά την άποψη μου επιλέγεις ξανά την μάρκα που ξέρεις.

    Εγώ σε οποιαδήποτε οικιακή συσκευή ξεπεράσει τα 10 χρόνια και χαλάσει πάω κατευθείαν σε αντικατάσταση. Η λογική μου είναι ότι αν φωνάξεις τεχνικό (μάστορα) απλά μπλέκεις και μπαίνεις σε έξοδα με αμφίβολο αποτέλεσμα, ταλαιπωρία και όχι σίγουρη λύση. Αν φωνάξεις το service της αντιπροσωπείας θα πληρώσεις ξανά περίπου την μισή αξία της συσκευής με τον φόβο να υποτροπιάσει σύντομα.
    Ναι η αλήθεια είναι πως η Siemens δεν μας έχει αφήσει με παράπονο σε κάτι όσον αφορά τα πλυντήρια. Τα δύο προηγούμενα που είχαμε ήταν αγορασμένα στα μέσα του 80, το ένα τα έφτυσε το 2004, είχε έρθει τεχνικός πάλι 4-5 φορές γιατί ο πατέρας μου δεν γούσταρε να αγοράζει καινούργια αλλά να επισκευάζει τα παλιά και να τα κρατάει, στο πλυντήριο είχε αλλαχτεί 2 φορές αμορτισέρ διότι το πρώτο που μας έβαλαν ήταν μη συμβατό με το μοντέλο, το δεύτερο ήρθαν από την Siemens και μας έβαλαν original, την τρίτη φορά είχε συμβεί μια βλάβη στον εγκέφαλο, στο τέλος δεν έπαιρνε καν μπροστά το πλυντήριο. Το άλλο πλυντήριο στην αποθήκη λειτουργούσε μέχρι το 2003, είχε υποστεί βλάβη στις βαλβίδες προσαγωγής του νερού και στον θερμοστάτη και επισκευάστηκε, βούλωνε πολύ συχνά η αντλία του και το ανοίγαμε από κάτω για να βγουν τα νερά, μετά μπήκε στην αποθήκη και είναι σε αχρησία.

    Έχω ακούσει πως Siemens, Bosch, Pitsos είναι το ίδιο εργοστάσιο με τα ίδια specs.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Είναι τουλάχιστον ασυμβίβαστο σε ένα τεχνικό φόρουμ όπου οι περισσότεροι (φαντάζομαι) έχουν κάποια βασική επαφή με το κατσαβίδι να συζητάτε για το αν θα πρέπει να πετάμε τις συσκευές η όχι.
    Πέρα από το αν έχουμε τα χρήματα να πάρουμε καινούρια η αν βαρεθήκαμε την παλιά, δεν υπάρχει η βασική τεχνική περιέργεια να βρείτε τι ευθύνεται;
    Είτε η συσκευή είναι 10 είτε 30 χρονών;
    Και δεν εννοώ τα ηλεκτρονικά που χρειάζονται γνώση. Αναφέρομαι στα βασικά ηλεκτρολογικά, μηχανικά, υδραυλικά !
    Φωνάζετε τεχνικό να σας αλλάξει τα αμορτισέρ και τα καρβουνάκια;

    Σε φόρουμ νηπιαγωγών και νοσηλευτών είμαστε που έχει παραπλανητικό όνομα;

    -1 Not allowed! Not allowed!

  10. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    chipakos-original (07-05-21), Prithan (09-05-21)

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Επειδή η καλύτερη ανακύκλωση είναι η επισκευή και η επαναχρησιμοποίηση θεωρώ ότι οι συσκευές πρέπει να επισκευάζονται. Το μόνο κακό είναι ότι όλοι κάνουν προσπάθεια για επισκευή με αποτέλεσμα να υπάρχουν και αποτυχίες και αυτό έχει ως αποτέλεσμα την αντικατάσταση. Προσωπικά με Whirlpool 10κιλο είχα μία βλάβη στο λάστιχο εξαγωγής νερού προς αντλία και αυτό έγινε από ένα μεταλλικό ελατήριο από σουτιέν (μπανέλα) το οποίο αφού έφυγε από το σουτιέν πέρασε στο λάστιχο εξαγωγής και του έκανε μία τρύπα 1 χιλιοστού (διορθώθηκε με ένα μπάλωμα από λάστιχο ποδήλατου) και στην 10ετία αντικατάσταση ρουλεμάν κάδου μαζί με φλάντζα κάδου και λάστιχο πόρτας , τα αγόρασα σετ όλα μαζί 80 ευρώ και τα αντικατέστησα μόνος μου οπότε στα 13 χρόνια έχω πληρώσει μόνο αυτά τα 80 ευρώ. Τα Whirlpool τα θεωρώ καλά πλυντήρια αλλά από μεσαία κλάση και πάνω. Τα πολύ φτηνά δεν παίρνουν πολλές επισκευές.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιπαρασιτικός Πυκνωτής Πλυντηρίου ρούχων
    By dancaer69 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-21, 00:10
  2. Απορία για πλυντήριο ρούχων.
    By gianpirg30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-19, 22:29
  3. Πλακέτα πλυντηρίου ρούχων
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-18, 01:50
  4. Μεταχειρισμένο Στεγνωτήριο Ρούχων
    By lamnian in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-15, 22:59
  5. Μοτέρ από πλυντήριο ρούχων
    By babisbabou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 21:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας