Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 30

Θέμα: Πλυντήρια ρούχων

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prithan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ίσως παρερμηνεύτηκε η άποψη του steve, προφανώς ήθελε να τονίσει το γεγονός ότι σε φόρουμ με ηλεκτρονικά (κατασκευές/επισκευές) είναι περισσότερο θεμιτό να ασχολούμαστε με τον τρόπο επισκευής μίας συσκευής
    Μια χαρά τα είπε για εμένα πάντως. Οταν είσαι τεχνικός πρέπει να καταλαβαίνεις πολύ περισσότερα από αυτά που καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος και να κάνεις επίσης πολύ περισσότερα από αυτά που κάνει ο μέσος άνθρωπος.Από κει και πέρα όσο μπορεί ο κάθε ένας μιας και υπάρχουν πολλών κατηγοριών τεχνικοί, με διαφορετικές εμπειρίες ο κάθε ένας.Εγώ στο φούρνο υγραερίου του σπιτιού μου 12ετίας π.χ χρειάστηκε να κάνω ηλεκτροκόλληση τους μεντεσέδες της πόρτας μιας και δεν υπάρχουν πλέον ως ανταλλακτικό προς αντικατάσταση.Αν ήθελα να πετάξω 1200 ευρώ θα αγόραζα καινούριο φούρνο....κ.ο.κ

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Prithan
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    273

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά τα είπε για εμένα πάντως. Οταν είσαι τεχνικός πρέπει να καταλαβαίνεις πολύ περισσότερα από αυτά που καταλαβαίνει ο μέσος άνθρωπος και να κάνεις επίσης πολύ περισσότερα από αυτά που κάνει ο μέσος άνθρωπος.Από κει και πέρα όσο μπορεί ο κάθε ένας μιας και υπάρχουν πολλών κατηγοριών τεχνικοί, με διαφορετικές εμπειρίες ο κάθε ένας.Εγώ στο φούρνο υγραερίου του σπιτιού μου 12ετίας π.χ χρειάστηκε να κάνω ηλεκτροκόλληση τους μεντεσέδες της πόρτας μιας και δεν υπάρχουν πλέον ως ανταλλακτικό προς αντικατάσταση.Αν ήθελα να πετάξω 1200 ευρώ θα αγόραζα καινούριο φούρνο....κ.ο.κ
    Δημήτρη, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Prithan για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (09-05-21)

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη xrist sakis
    Εγγραφή
    Mar 2005
    Περιοχή
    θεσ/νικη
    Μηνύματα
    140

    Προεπιλογή

    Την παροιμία "πολυτεχνίτης και ερημοσπίτης " την ξέρουμε; Αν περάσει η συσκευή μια κρίσιμη ηλικία και αρχίζει και παρουσιάζει βλάβες, δώστην δρόμο... Ξόδεψε την ενέργειά σου και τον χρόνο σου σε αυτό που ξέρεις να κάνεις καλά (αν ξέρεις) και αγόρασε μιά καινούργια. Οι τιμές πλέον είναι εξευτελιστικές και η αντικατάστασή τους ειναι πιό εύκολη...
    Χρόνια πολλά
    Σάκης

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή



    Το ποιο γρήγορο πιστόλι. Άνθρωπος με παθητική - τουριστική συμμέτοχή 10 ερωτήσεων στο forum, μέσα σε ένα λεπτό ανάγνωσε, κατανόησε και αφόρισε κείμενο 52 γραμμών.

    -1 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (10-05-21)

  7. #25
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    ΞŒΞ»Ξ΅Ο‚ ΞΏΞΉ μάρκΡς πλυντηρίων Ξ*χουν ΞΌΞ*ση διάρκΡια ΞΆΟ‰Ξ�Ο‚ ως την Ο€ΟΟŽΟ„Ξ· βλάβη τα 6 Ρως 10 Ξ*τη ΞΌΞ΅ ΟƒΟ‡Ξ΅Ξ΄ΟŒΞ½ καθημΡρινΞ� χρΞ�ση. Ξ‘Ο€ΟŒ ΡκΡί ΞΊΞ±ΞΉ Ο€Ξ*ρα κρίνΡι ΞΏ ΞΊΞ±ΞΈΞ*Ξ½Ξ±Ο‚ Ξ±Ξ½ ΞΈΞ± το φτιάξΡι ΞΊΞ±ΞΉ τι συμφΞ*ρΡι. Ξ*ΡλάτΡς ΞΌΞ΅ ακριβά ΞΌΞΏΞ½Ο„Ξ*λα προτιμούν τις ΡπισκΡυΞ*Ο‚ Ρως Ξ½Ξ± καταστΡί ΞΌΞ΅ συμφΞ*ρουσα Ξ· ΡπισκΡυΞ�, άλλοι ΞΌΞ΅ φθηνά ΞΌΞΏΞ½Ο„Ξ*λα το σκΞ*φτονται Ο€Ξ΅ΟΞΉΟƒΟƒΟŒΟ„Ξ΅ΟΞΏ ΞΊΞ±ΞΉ προτιμούν Ξ½Ξ± στΡίλουν το πλυντΞ�ριο Ξ³ΞΉΞ± ανακύκλωση ΞΊΞ±ΞΉ Ξ½Ξ± πάρουν άλλο Ο†ΞΈΞ·Ξ½ΟŒ.

    Για ΟŒΟ€ΞΏΞΉΞΏΞ½ Ρίναι τΡχνικος, Ρίναι ΞΈΞ*ΞΌΞ± Ξ·ΞΈΞΉΞΊΞ�Ο‚ Ξ½Ξ± προσπαθΞ�σΡι Ξ½Ξ± ΡπισκΡυάσΡι την συσκΡυΞ� του ΞΊΞ±ΞΉ Ξ½Ξ± ΞΌΞ·Ξ½ κοιτάΡι Ξ½Ξ± την ξΡφορτωθΡί άμΡσα χωρίς δΡύτΡρη σκΞ*ψη. Για ΟŒΟ€ΞΏΞΉΞΏΞ½ Ρίναι Ξ±Ο€Ξ»ΟŒΟ‚ ΞΌΞ*σος πολίτης, Ξ³ΞΉΞ± ΡμΞ*Ξ½Ξ± Ξ±Ξ½ υπάρξΡι Ξ*στω κάποιος που ΞΈΞ± ΡπιχΡιρΞ�σΡι Ξ½Ξ± ψάξΡι Ξ½Ξ± βρΡι τι φταίΡι, Ξ½Ξ± ρωτΞ�σΡι Ξ*στω κάποιον, Ργώ πάλι καλά Ξ»Ξ*Ο‰ ακόμα ΞΊΞ±ΞΉ Ξ½Ξ± ΞΌΞ·Ξ½ μπΡι στον ΞΊΟŒΟ€ΞΏ Ξ½Ξ± πιάσΡι κατσαβίδι ΞΊΞ±ΞΉ Ξ½Ξ± κάνΡι κάτι, το τι πΡλάτΡς ΞΌΞΏΟ… Ξ*χουν τύχΡι ΞΌΞ΅ το ΡπίπΡδο της άγνοιας που Ξ*χουν ΞΊΞ±ΞΉ το τι Ξ*χω συναντΞ�σΡι δΡν πΡριγράφΡται.

    Ξ‘Ο€ΟŒ μάρκΡς, Ξ*χω Ξ½Ξ± σου προτΡίνω 4 κατηγορίΡς, στην Ο€ΟΟŽΟ„Ξ· κατηγορία βά΢ω τις Miele Siemens ΞΊΞ±ΞΉ Bosch, Ρίναι Ξ±Ο…Ο„Ξ*Ο‚ που θΡωρω καλύτΡρΡς, μΡτά πάμΡ σΡ LG, Samsung, μΡτά Ξ*χουμΡ AEG, Pitsos, Whirlpool ΞΊΞ±ΞΉ Ο„Ξ*λος Ξ*χουμΡ Electrolux, Hoover. Απο ΡκΡί ΞΊΞ±ΞΉ κάτω το χάος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neck0r Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όλες οι μάρκες πλυντηρίων έχουν μέση διάρκεια ζωής ως την πρώτη βλάβη τα 6 εως 10 έτη με σχεδόν καθημερινή χρήση. Από εκεί και πέρα κρίνει ο καθένας αν θα το φτιάξει και τι συμφέρει. Πελάτες με ακριβά μοντέλα προτιμούν τις επισκευές εως να καταστεί μη συμφέρουσα η επισκευή, άλλοι με φθηνά μοντέλα το σκέφτονται περισσότερο και προτιμούν να στείλουν το πλυντήριο για ανακύκλωση και να πάρουν άλλο φθηνό.

    Για όποιον είναι τεχνικος, είναι θέμα ηθικής να προσπαθήσει να επισκευάσει την συσκευή του και να μην κοιτάει να την ξεφορτωθεί άμεσα χωρίς δεύτερη σκέψη. Για όποιον είναι απλός μέσος πολίτης, για εμένα αν υπάρξει έστω κάποιος που θα επιχειρήσει να ψάξει να βρει τι φταίει, να ρωτήσει έστω κάποιον, εγώ πάλι καλά λέω ακόμα και να μην μπει στον κόπο να πιάσει κατσαβίδι και να κάνει κάτι, το τι πελάτες μου έχουν τύχει με το επίπεδο της άγνοιας που έχουν και το τι έχω συναντήσει δεν περιγράφεται.

    Από μάρκες, έχω να σου προτείνω 4 κατηγορίες, στην πρώτη κατηγορία βάζω τις Miele Siemens και Bosch, είναι αυτές που θεωρω καλύτερες, μετά πάμε σε LG, Samsung, μετά έχουμε AEG, Pitsos, Whirlpool και τέλος έχουμε Electrolux, Hoover. Απο εκεί και κάτω το χάος.
    ...............

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  9. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Εάν κάποιος ήθελε να ασχοληθεί με universal main board πχ
    http://www.chatchaielec.com/shop/lan...niversal-.html
    Είναι συμβατά με πολλές διαφορετικές μάρκες . Το θέμα είναι να γνωρίζει μέχρι ποιου σημείου σηκώνει μετατροπές (Universal ) για κάθε μοντέλο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Ειναι φοβερό τι μπορεί να πάθεις αν δεν υπάρχει τοπική υποστήριξη ( service ) με ανταλλακτικά !
    (γι αυτό καλύτερα να έχεις κατι κοινό παρά καλύτερο ... αλλά να μην έχεις ανταλλακτικά )

    Θυμάμαι οταν ήμουν φοιτητής , ένας Άγγλος είχε έρθει διακοπές στην Εύβοια με ενα σπάνιο αυτοκίνητο
    και του χάλασε το κιβώτιο ταχυτήτων ( πιθανόν και αυτόματο ) .
    Εμαθα οτι η ασφαλιστικη του ( κάλυψη ταξιδιού ) , του πλήρωσε τελικά ταξιδι πήγαινε έλα στην Αγγλία , για να φερει πίσω το ανταλλακτικό και να
    μπορέσει να επιστρέψει με το αυτοκίνητο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #29
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panoss Εμφάνιση μηνυμάτων
    ...............
    Ευχαριστώ που έγραψες το μήνυμα με τον σωστο τρόπο γιατί ετοιμαζόμουν να το ξαναγράψω πάλι. Δεν ξέρω γιατί εμφανίστηκε σαν κινέζικα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #30
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Τι έχουμε εδώ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιπαρασιτικός Πυκνωτής Πλυντηρίου ρούχων
    By dancaer69 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-21, 00:10
  2. Απορία για πλυντήριο ρούχων.
    By gianpirg30 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-19, 22:29
  3. Πλακέτα πλυντηρίου ρούχων
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-18, 01:50
  4. Μεταχειρισμένο Στεγνωτήριο Ρούχων
    By lamnian in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-15, 22:59
  5. Μοτέρ από πλυντήριο ρούχων
    By babisbabou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 21:46

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας