Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 37

Θέμα: Ρύθμιση στροφών μονοφασικού κινητήρα

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Το κατώτερο όριο στροφών είναι που προβληματίζει αφού μπορεί να υπερθερμάνει τον κινητήρα αν κανείς χρησιμοποιεί dimmer (που φτιάχτηκαν για λάμπες πυράκτωσης).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (14-05-21)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δοκιμάσει ποτέ αυτό που ανέβασα στο λινκ?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όχι, ποτέ.
    Εσύ το έχεις δοκιμάσει το "100-2500VA ωμικό φορτίο" σε 2.2KW μοτέρ?
    Έχεις καμία φωτογραφία από το εσωτερικό του?
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonisfa Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο είχα δοκιμάσει τον παρακάτω σε μοτεράκι μέχρι 1,5 ΗΡ
    https://www.inoxtherm.gr/%CF%81%CF%8...nRhZ3MiOiIifV0
    Αφορούσε εξαεριστήρα επαγγ.κουζίνας.
    Ερώτηση έκανα, μπορεί η συσκευή να λέει "2.2KW max" αλλά εσύ να τα έχεις βάλει σε 5KW μοτέρ και να μην έχει καεί κανένα, ποτέ, όλα είναι πιθανά...

    Και τα δύο που δείχνεις μοιάζουν Ελληνικής κατασκευής, θα ήθελα να μην έχουν μέσα μόνο ένα TRIAC και άντε κανένα 555 αλλά κάτι ποιο σύγχρονο με MOSFETs, αλλά όταν μιλάμε για συσκευή προς πώληση και όχι DIY κατασκευή, καταλαβαίνω ότι δεν γίνεται να έχεις ανταγωνιστική τιμή με αυτά που παράγονται σε χιλιάδες αν δεν είναι όσο πιο φτηνό γίνεται το κύκλωμα...

    Πχ κάτι σαν το παρακάτω αλλά σε σωστή, "industrial" ας πούμε εκδοχή, με προστασίες, snubbers/MOVs/κτλ όπου χρειάζεται, και βέβαια με μεγαλύτερα MOSFET για μερικά KW (ωμικό?) φορτίο, θα ήταν 10 φορές καλύτερο από ένα απλό κύκλωμα leading-edge phase angle dimmer με TRIAC, σαν κύκλωμα δεν είναι και τόσο τρομερό (ειδικά αν υπάρχουν έτοιμα IC για αυτή τη δουλειά όπως το FL5150). Αν το κάνεις και με μΕ, μπορείς να έχεις χίλιες μία λειτουργίες όπως soft-start κτλ.
    https://www.instructables.com/DIY-Trailing-Edge-Dimmer/
    Spoiler: 


    Τώρα για το αν κάνουν τα κλασσικά dimmers για μοτέρ, δεν είμαι σίγουρος, ξέρω ότι πουλάνε τέτοια έτοιμα για σούβλες και ανεμιστήρες κτλ αλλά θυμάμαι ότι είχα διαβάσει ότι δεν είναι σωστό και υπάρχουν θέματα αν δουλεύεις έτσι το μοτέρ (ανεβάζει θερμοκρασίες σε χαμηλές στροφές?), δεν είμαι σίγουρος και περιμένω να απαντήσει κανένας που ξέρει...

    Πάντως για απλά ένα soft-start (και τίποτα άλλο) θα μπορούσες να βάλεις ένα φτηνό ECO-PAC TRIAC και να κάνεις την δουλειά σου εύκολα, με ένα πλακετάκι 5x5cm.

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Όπως τα λες είναι Γιάννη. Απλά dimmer για ωμικά φορτία είναι όλα αυτά με Triac. Συμπτωματικά βρέθηκε ότι ελέγχουν και τις στροφές ενός κινητήρα αλλά με θέματα όπως πολύ χαμηλή ροπή, θέρμανση του κινητήρα γιατί μπορεί να στολάρει και να μην ψύχεται όταν καταναλώνει αρκετό ρεύμα, να μην ξεκινά λόγω χαμηλής ροπής και υψηλού φορτίου κλπ.

    Σωστότερο θα ήταν να γίνει με trailing edge που είναι και το λογικότερο για επαγωγικά φορτία αφού υπάρχει η διαφορά φάσης στο ρεύμα σε σχέση με την τάση. Πλην του ότι ξεκινά η παροχή από σχεδόν το μηδέν και δεν έχεις κρουστικά φαινόμενα.

    Για ένα κομμάτι όμως δεν νομίζω να μπω στη διαδικασία να φτιάξω κάτι για τρίτον. Αν ήταν παραγωγής ήταν αλλιώς. Για το λόγο αυτό ψάχνω έτοιμη λύση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (14-05-21)

  6. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    6 kw λεει αυτο https://www.cncrouter.gr/3d-printers...r-speed/?sl=el
    https://www.mikra.gr/product.php?products_id=40921

    και τα δυο προτεινουν να χρησιμοποιηθει στην μιση ισχυ..

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (14-05-21)

  8. #25
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    6 kw λεει αυτο https://www.cncrouter.gr/3d-printers...r-speed/?sl=el
    https://www.mikra.gr/product.php?products_id=40921

    και τα δυο προτεινουν να χρησιμοποιηθει στην μιση ισχυ..
    Κλασσική περίπτωση "τι μου λες για 200ευρώ μόνο για το μηχάνημα, άλλος συνάδελφός σου το κάνει με 100€ σύνολο, μαζί με εργασία!"...

    Δεν το λέω ότι κακώς το προτείνεις Βασίλη, απλά κατά την ταπεινή μου άποψη και ως ερασιτέχνης άσχετος με το θέμα, αν είναι να προτείνεις κάτι τέτοιο στον πελάτη θα πρέπει να είναι με τον όρο "αυτό είναι φτηνό, αλλά όσο παίξει".
    Δηλαδή να πεις στον πελάτη ότι "η σωστή λύση είναι inverter, είναι "ακριβό", καταλαβαίνω ότι δεν θες να δώσεις τόσα λεφτά αλλά αυτή είναι η σωστή λύση για αυτό που θες να κάνεις και εγώ αυτό προτείνω, αν τώρα θες να σου βάλω μια κινεζιά για να κάνεις την δουλειά σου, ΟΚ, αλλά "για όσο αντέξει", εγώ δεν δίνω εγγύηση για τέτοιο μαραφέτι"...
    Όμορφα και 'ξηγημένα, μην σε πάρει τηλέφωνο ο πελάτης μετά και σου λέει "τι μαλακία μου έβαλες, ούτε μήνα δεν κράτησε"!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (15-05-21)

  10. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Όλα αυτά τονίζουν πρώτα το ωμικό φορτίο (αφού για αυτό σχεδιάστηκαν) και μετά πετάν και το επαγωγικό (μισή ισχύ) για να μην ξεφτιλιστούμε κιόλας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ετοιμη λυση ειναι το inverter μην κοιτας αυτα τα dimmer δεν κανουνε για μοτερια.

    1 Not allowed! Not allowed!

  12. #28
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κλασσική περίπτωση "τι μου λες για 200ευρώ μόνο για το μηχάνημα, άλλος συνάδελφός σου το κάνει με 100€ σύνολο, μαζί με εργασία!"...

    Δεν το λέω ότι κακώς το προτείνεις Βασίλη, απλά κατά την ταπεινή μου άποψη και ως ερασιτέχνης άσχετος με το θέμα, αν είναι να προτείνεις κάτι τέτοιο στον πελάτη θα πρέπει να είναι με τον όρο "αυτό είναι φτηνό, αλλά όσο παίξει".
    Δηλαδή να πεις στον πελάτη ότι "η σωστή λύση είναι inverter, είναι "ακριβό", καταλαβαίνω ότι δεν θες να δώσεις τόσα λεφτά αλλά αυτή είναι η σωστή λύση για αυτό που θες να κάνεις και εγώ αυτό προτείνω, αν τώρα θες να σου βάλω μια κινεζιά για να κάνεις την δουλειά σου, ΟΚ, αλλά "για όσο αντέξει", εγώ δεν δίνω εγγύηση για τέτοιο μαραφέτι"...
    Όμορφα και 'ξηγημένα, μην σε πάρει τηλέφωνο ο πελάτης μετά και σου λέει "τι μαλακία μου έβαλες, ούτε μήνα δεν κράτησε"!
    Ειμαι 99,9% σιγουρος οτι με 30€ δουλεια δεν θα κανει.
    Τον βλεπω ομως διστακτικο να προτείνει ,αντικατασταση 1ph κινητηρα με 3pf και τοποθετηση inverter.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  13. #29
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Καθόλου. Το πρώτο που είπα ήταν ακριβώς αυτό, αλλά μάλλον μηχανικά θέματα δεν επιτρέπουν τον πελάτη να το κάνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  14. #30
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Ενας συγγενης μου ειχε ενα αντλιακι 1kw και καηκε το μοτερ.
    στα σκουπιδια βρηκα πεταμενο ενα τριφασικο 1.5kw απο χαλασμενο αντλιακι αλλα δεν ταιριαζε η βαση και ο αξονας.
    Πηρα λοιπον ενα γωνιακο τροχο με την mini κολληση βιδωσα 2 παξιμαδια στον αξονα και προσαρμοσα το παλιο coupler
    με ενα σφηνοδιαδρομο που εκανα με ενα γαζι κολληση και με ενα βρωμοσιδερο προσαρμοσα λιγο τη βαση και μπηκε.
    Ουτε τορνο χρησιμοποησα ουτε καποιο εξωτικο εργαλειο ουτε 1 ωρα δουλεια... και το αλλο μοτερ δεν ταιριαζε καθολου...
    Το εβαλα μπρος και επαιζε τζαμι ουτε χορευε ουτε φασαρια εκανε..
    Δεν ειναι τραγικο η αλλαγη μοτερ και τριφασικα τετοια βρισκεις στα σκουπιδια μπολικα πες σε ενα υδραυλικο να σου χαρισει ενα χαλασμενο αντλιακι
    στα σκουπιδια τα πετανε...

    1 Not allowed! Not allowed!

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mtzag για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aktis (16-05-21)

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρύθμιση στροφών κινητήρα
    By george33 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 11:18
  2. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα DC
    By αντονιο in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-19, 20:51
  3. Ρύθμιση στροφών κινητήρα συνεχούς ρεύματος
    By tigiakou in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-16, 18:58
  4. Ρύθμιση στροφών σε κινητήρα πλυντηρίου - Συνδεσμολογία
    By Στέλιος Χριστοδούλου in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-15, 13:24
  5. Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-10-07, 10:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας