Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 63

Θέμα: Για οποιον ψαχνει φθηνο πολυμετρο αξιοπιστο και TRUE RMS!

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή Για οποιον ψαχνει φθηνο πολυμετρο αξιοπιστο και TRUE RMS!

    Επειδη πολλοι νεοι και ερασιτεχνες εχω δει κατα καιρους να ψαχνουν φθηνα οργανα, προκειμενου να βοηθηθουν στις επιλογες τους (γιατι κακα τα ψεματα οταν μιλαμε για πολυμετρα και πλησιαζουμε επικινδυνα τιμες 100 ευρω και κατω συνηθως μιλαμε για οργανα για το αναθεμα, η στην καλυτερη περιπτωση σε γνωστες vfm εταιριες οπως πχ η mastech που οκ... στεκεται, οργανα που ναι μεν λειτουργουν σωστα αλλα υστερουν σε διαφορα και κυριως που δεν ειναι true rms) θα προτεινω με τη σειρα μου ενα οργανακι που το ειδα να λειτουργει, το τσεκαρα σε μετρηση διπλα στο δικο μου sanwa (ανω των 600 ευρω), καθως και σε ενα fluke της σειρας V...κατι ...ισως 87V που ειναι το συνηθεστερο αλλα δε θυμαμαι) και οχι απλως ειναι true rms αλλα καταφερε μετρηση που χωρις παλμογραφο ειναι πραγματικα πολυ δυσκολη -τα κλασσικα πολυμετρακια πιστευω απλα μπλοκαρουν και δε μετρανε τιποτα... μη ρωτησει τωρα καποιος τι πως και γιατι, για αλλο πραγμα ειχα παει και αλλα πραγματα βρεθηκα να φτιαχνω- και ολα αυτα με καπου 30 ευρω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!! (θαυμαστικα απο δω ως τα γραφεια της fluke! )
    Το συγκεκριμενο οργανακι δεν ειναι δικο μου, δε το δουλεψα καιρο -ουσιαστικα το ειχα στα χερια μου 3-4 ωρες- δε γνμωριζω την αντοχη του στο χρονο (αν και μ αυτη την τιμη παιρνεις 10 και παλι κερδισμενος εισαι) και φυσικα δε γνωριζω αντοχες σε υγρασια, κακες συνθηκες κτλ, αλλα υποθετω δεν εχει θεμα αφου το ειχαν καποιοι ψυκτικοι οι οποιοι απ οτι ειπαν το χουν κανα εξαμηνο (αν ζει σε χερια βαπορισιων/βιομηχανικων ψυκτικων 6 μηνες τοτε στα εργαστηρια ενος ερασιτεχνη η χομπυστα η εστω και νεου επαγγελματια ηλεκτρονικου θα ζησει χρονια )
    Το οργανακι πραγματικα με εντυπωσιασε και γι αυτο το εψαξα λιγο αν υπαρχει στο aliexpress και ειναι αυτο:

    https://www.aliexpress.com/item/3302...archweb201603_

    Η ακριβεια του στη "δυσκολη" μετρηση που λεγαμε ηταν μεσα στα αποδεκτα ορια (ειναι οι μετρησεις που αν εχεις 10 οργανα θα παρεις 10 διαφορετικα αποτελεσματα, αλλα η διαφορα μεταξυ καλων οργανων ειναι παρα πολυ μικρη, και το συγκεκριμενο κινεζακι σε 441V συμφωνα με το ενσωματωμενο οργανο ενος inverter, 441.6 συμφωνα με το sanwa, 440.8 συμφωνα με ενα fluke σχετικα φθηνης σειρας, εγραψε 440.2 ...οποιος καταλαβαινει τι μορφη ειχε αυτο το πραμα που μετρησα καταλαβαινει γιατι κανω τοσο ντορο για ενα κινεζακι του 30ευρου). Για την ιστορια, τσεκαρα αντιστασεις 1Ω 10Ω 100Ω 1ΚΩ 10Κ 100Κ 1ΜΩ και η μετρησεις του ηταν ΑΡΙΣΤΕΣ. Δε το δοκιμασα σε συνεχες, και μετρηση συχνοτητας αλλα εχοντας δει μετρηση περιεργης κυμματομορφης θα επεφτα απ τα συννεφα αν εκει ειχε θεμα (και ενταξει, οι ανθρωποι που το χρησιμοποιουν δεν ειναι ηλιθιοι, και εχουν κι αυτοι μετρησεις ακριβειας 0-10V και 4-20mA οποτε )
    Φυσικα αν καποιος θελει να προβει σε αγορα ας δει και reviews γιατι δεν αποκλειεται σε τετοιες no name εταιριες να μην υπαρχει σταθερη ποιοτητα (αν και πλαον εχουν στρωσει σε αυτο) και φυσικα πριν το εμπιστευτει απολυτα για μετρησεις που εχουν κρισιμοτητα ακριβειας ας το τσεκαρει διπλα σε ενα σωστο γνωστο οργανο, ομως ΑΝ αυτο που θα αγορασει καποιος ειναι ιδιο με αυτο που εποιασα στα χερια μου, προσωπικα οχι απλως το προτεινω, αλλα ανετα χωρις ενδιασμους το τοποθετω στην κορυφη της κατηγοριας οργανων κατω των 100 ευρω.
    Ακομα και το case του σε τετοια τιμη θα περιμενε κανεις να ειναι καμια πλαστικουρα οπως κατι tele του πεταματου που ειχαν καποιοι παλιοι ηλεκτρολογοι αυτοκινητων στα ealy 90s, αλλα καμια σχεση... ΔΕΝ ειναι βεβαια τα πιστοποιημενα λαστιχα των ακριβων οργανων που θα τα πεταξεις απο 5 μετρα και δε θα παθουν τιποτα, αλλα σιγουρα παραπεμπουν σε πολυ υψηλοτερη κατηγορια τιμης.

    Οποιος ενδιαφερεται και ψαχνει για οικονομικο οργανακι πιστευω αξιζει να το δει σοβαρα

    9 Not allowed! Not allowed!

  2. 5 μέλη ευχαρίστησαν τον nick1974 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    elektronio (13-05-21), mikemtb (12-05-21), nestoras (12-05-21), Panoss (12-05-21), TSAKALI (25-05-21)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Γιά πες κάτι ακόμα Νίκο που πάντα ξέρεις, ποιό ειναι προτιμότερο ;;; Το manual ή το Auto ;;;; Εγώ νομίζω το manual ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιά πες κάτι ακόμα Νίκο που πάντα ξέρεις, ποιό ειναι προτιμότερο ;;; Το manual ή το Auto ;;;; Εγώ νομίζω το manual ....
    Για το auto μιλαω φυσικα, manual δεν υπαρχει λογος να υπαρχει εν ετη 2021... (οι σοβαρες μαρκες νομιζω δε βγαζουν καν τετοια πια εδω και χρονια).

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Έχω την εντύπωση ότι τα auto έχουν μια καθυστέρηση στη μέτρηση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Στην διερεύνηση, η ταχύτητα ειδικά στην ωμομέτρηση ενδιαφέρει περισσότερο παρά η τρομερή ακρίβεια στο 3ο 4ο ψηφίο.
    Αν το σκέφτεται για να απαντήσει είναι αχρείαστα και τα counts και η μεγάλη ακρίβεια.
    Ένα UNI-T 139 που έχω το φιλοσοφεί πολύ για να αποφασίσει.
    Ένα ταπεινό Mastech MY-68 μετρούσε ακαριαία. Πολύ τιμιότερο και αποδοτικότερο στο πεδίο της μάχης.

    2 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (12-05-21)

  8. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spirakos
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    2.285

    Προεπιλογή

    Τρεξαν ολοι να το αντιγραψουν
    https://www.banggood.com/HT830l-HT11...=CN&ID=6284703

    1 Not allowed! Not allowed!
    Την αμφισβήτηση τη δεχόμαστε σαν προσβολή στην ανθρωπιά μας

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    3.951

    Προεπιλογή

    Εμενα με εχει βολεψει ενα aneng SZ18 φτηνο και μετρα σωστα

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spirakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τρεξαν ολοι να το αντιγραψουν
    https://www.banggood.com/HT830l-HT11...=CN&ID=6284703
    Τελικά τι θα γίνει από που θα πάρουμε ;;; Ο Νίκος τουλάχιστον λέει το δοκίμασε, είναι και λεπτομερής ως τύπος .....

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΜαστροΤζεπέτο Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά τι θα γίνει από που θα πάρουμε ;;; Ο Νίκος τουλάχιστον λέει το δοκίμασε, είναι και λεπτομερής ως τύπος .....
    AN ειναι το ιδιο γιατι να μη το παρεις φθηνοτερο? Ειναι ομως το ιδιο?


    btw οσον αφορα αυτα περι auto/manual κτλ γενικα η ταχυτητα εχει να κανει ΚΑΙ -και πολυ περισσοτερο απ οτιδηποτε αλλο- με την ποιοτητα. Πιστευεις πως αν παρεις ενα fluke, η ενα keysight, η ενα sanwa (τ αγαπημενο μου ) η το αλλο το Γαλλικο πως το λενε, κτλ κτλ κτλ που δεν εχουν σκαλες εδω και πανω απο 20 χρονια θα δεις καθυστερησεις?


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MacGyver Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην διερεύνηση, η ταχύτητα ειδικά στην ωμομέτρηση ενδιαφέρει περισσότερο παρά η τρομερή ακρίβεια στο 3ο 4ο ψηφίο.
    Αν το σκέφτεται για να απαντήσει είναι αχρείαστα και τα counts και η μεγάλη ακρίβεια.
    Ένα UNI-T 139 που έχω το φιλοσοφεί πολύ για να αποφασίσει.
    Ένα ταπεινό Mastech MY-68 μετρούσε ακαριαία. Πολύ τιμιότερο και αποδοτικότερο στο πεδίο της μάχης.
    αλλο mastech κι αλλο uni-t.
    Η πρωτη βγαζει δικα της σχεδια ενω η δευτερη αντιγραφει καποια πετυχημενα. Το uni-t 81 ειναι ξεδιαντοπη αντιγραφη απο voltcraft (ειχα το original και εχω δει μεσα το uni-t και υποθετω πως ειτε το αντιγραψαν 1 προς 1 clone ειτε το παρηγαγαν στα εργοστασια τους για τη voltcraft και βγαλαν και δικα τους με αλλο χρωμμα). Εχουν και μια αντιγραφη απο fluke (δε θυμαμαι ποιο ειναι, ενα που εχει και low Z ) αλλα το κακο ειναι πως αντιγραφουν παλιοτερα μοντελα που ετσι κι αλλιως δεν ηταν και υπερταχυτατα, τουλαχιστο οχι αν δε γυριζες σε κλιμακες...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nick1974 : 12-05-21 στις 21:20

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Στάσου για να γίνω κατανοητός, στα auto τους επιλέγεις εσύ AC ή DC ή μόνα τους επιλέγουν τι βλέπουν ;;; Γιατί εγώ πάνω στην DC τάση επιλέγω AC και μετράω το Ripple .... ή απλά την κλίμακα μέτρησης απο έως κλπ, τι ακριβώς λέμε ;;; Πάντως κάποια καθυστερούν τραγικά που λέει κι ο McGyver !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 7 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορία για μέτρηση True RMS
    By konpan in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-21, 21:11
  2. πολυμετρο true rms
    By steliosAa in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-15, 07:49
  3. True Rms AD637
    By apogonos in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-14, 15:19
  4. τι ειναι τα True RMS
    By MadAss in forum Ερωτήσεις Θεωρίας
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-14, 16:43
  5. Βολτόμετρο true rms
    By takis_kor in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-13, 14:14

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας