Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 27 από 27

Θέμα: 100w LED + Solar Panel 30w

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Aνδρέας
    Εγγραφή
    Jan 2010
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    833

    Προεπιλογή

    δεν ξέρω για τον συγκεκριμένο προβολέα led,αλλά ξέρω για τις λάμπα led 220V ΑC E27 που έχω στο δωμάτιο μου.Φωτίζει μια χαρά όλο το δωμάτιο(καλύτερα και από λάμπα των 100W!!) και καταναλώνει μετρημένα με όργανο περίπου 10 με 11 W.Μέσα η λάμπα έχει ένα μικρό κύκλωμα με ανόρθωση, πυκνωτή(transformerless power supply) και βγάζει περίπου 60V.Συνδέει τα led σε σειρά μέχρι περίπου να φτάσει η τάση τα 60 βολτ και μετά συνδέει συστοιχίες παράλληλα.Οπότε τα led φωτίζουν και έχουν δύναμη για 100 W αλλά καταναλώνουν μόνο 10-11W.

    Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει και με τον παραπάνω προβολέα, αν φωτίζει για 100W και διαρκεί 3 ημέρες.Μπορεί τα led να ναι σε σειρά και να καταναλώνουν κλάσμα ισχύος σε σχέση με τις κοινές λάμπες.Ο μόνος τρόπος είναι να ανοίξετε έναν προβολέα και να δείτε τις εσωτερικές συνδέσεις του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα led φωτίζουν και έχουν δύναμη για 100 W αλλά καταναλώνουν μόνο 10-11W.

    Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει και με τον παραπάνω προβολέα, αν φωτίζει για 100W
    Έγινε αυτή η πρόταση στο post7


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από css03038 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν πήρα ένα των 100w από κάποιον γνωστό
    Ε δείξε και σε μας!! Μάρκα τύπο φώτο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Όνομα
    Αναστάσης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έγινε αυτή η πρόταση στο post7



    Ε δείξε και σε μας!! Μάρκα τύπο φώτο
    Έχεις δίκιο.
    Θα προσπαθήσω να ανεβάσω το βράδυ για να έχω φωτογραφίες και κατά την λειτουργία του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον css03038 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (25-05-21)

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Αναστάσης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα.
    Επιτέλους μπόρεσα να βγάλω κάποιες φωτογραφίες και να ανεβάσω.
    Να τονίσω ότι το φως που βγάζει ο προβολέας την νύχτα είναι απλά εντυπωσιακό.
    IMG_2237.jpg
    IMG_2240.jpg
    IMG_2243.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    το πανελ που εχει, ειναι 0.2 m2 . αν φτανουν στην γη 1000w/m2 τοτε το πανελ φωτιζεται απο 200w. με συντελεστη αποδοσης στο 15%, μας κανει 30watt ηλεκτρικης ενεργειας. καλα τα λεει λοιπον στο κουτι.αν η μπαταρια ειναι αδεια θελει αρκετες ωρες ισω και 1 μερα για να την φορτισει.. ποσες ωρες κραταει αναμενος την νυχτα ο προβολεας?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Αναστάσης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μηνύματα
    30

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    το πανελ που εχει, ειναι 0.2 m2 . αν φτανουν στην γη 1000w/m2 τοτε το πανελ φωτιζεται απο 200w. με συντελεστη αποδοσης στο 15%, μας κανει 30watt ηλεκτρικης ενεργειας. καλα τα λεει λοιπον στο κουτι.αν η μπαταρια ειναι αδεια θελει αρκετες ωρες ισω και 1 μερα για να την φορτισει.. ποσες ωρες κραταει αναμενος την νυχτα ο προβολεας?
    Το πάνελ καλά τα λέει.
    Ο προβολέας δεν μας τα λέει καλά.
    Το αρχικό θέμα ήταν πως δεν μπορεί ο προβολέας να είναι 100W.
    Γιατί αν ήταν 100W στα 3.2V που είναι η μπαταρία θα απαιτούσε κάπου στα 30A.
    Ο συγκεκριμένος προβολέας κρατάει λέει 10 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας.
    Το πιο πιθανό είναι να είναι ο προβολέας στα 15W περίπου και οπότε να απαιτεί για 10 ώρες συνεχόμενης λειτουργίας κάπου στα 150W τα οποία το πάνελ τα δίνει στην μπαταρία σε περίπου 5 -6 ώρες που είναι και ο μέσος χρόνος ηλιοφάνειας κατά τους χειμερινούς μήνες υποθέτω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από andreasmon Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ξέρω για τον συγκεκριμένο προβολέα led,αλλά ξέρω για τις λάμπα led 220V ΑC E27 που έχω στο δωμάτιο μου.Φωτίζει μια χαρά όλο το δωμάτιο(καλύτερα και από λάμπα των 100W!!) και καταναλώνει μετρημένα με όργανο περίπου 10 με 11 W.Μέσα η λάμπα έχει ένα μικρό κύκλωμα με ανόρθωση, πυκνωτή(transformerless power supply) και βγάζει περίπου 60V.Συνδέει τα led σε σειρά μέχρι περίπου να φτάσει η τάση τα 60 βολτ και μετά συνδέει συστοιχίες παράλληλα.Οπότε τα led φωτίζουν και έχουν δύναμη για 100 W αλλά καταναλώνουν μόνο 10-11W.

    Μάλλον κάτι τέτοιο συμβαίνει και με τον παραπάνω προβολέα, αν φωτίζει για 100W και διαρκεί 3 ημέρες.Μπορεί τα led να ναι σε σειρά και να καταναλώνουν κλάσμα ισχύος σε σχέση με τις κοινές λάμπες.Ο μόνος τρόπος είναι να ανοίξετε έναν προβολέα και να δείτε τις εσωτερικές συνδέσεις του.
    Χμ, έτσι όπως ερμηνεύεται τείνει προς το αεικίνητο. Υπάρχουν αρκετά παραπλήσια θέματα!

    Ερωτήματα προς διερεύνηση:
    - Άραγε γιατί ο Μανωλιός βάζει την σκούφια του αλλιώς;
    - Αν η σκούφια μπει αλλιώς υποδεκαπλασιάζεται η κατανάλωση η δεκαπλασιάζεται η απόδοση και γιατί;
    - Τι σημαίνουν στην πράξη 8000 lm κατευθυντική δέσμη 120° σε ένα δωμάτιο;
    - Ποια η κοινή-συνηθισμένη απόδοση σε lm/W στις λάμπες πυράκτωσης και led.
    - Ποια η συνολική πρακτική % απόδοση μετατροπής του panel, και κατόπιν της διαδικασίας φόρτισης;
    - Ποια η πρακτική απόδοση της μπαταρίας κατά την φάση της εκφόρτισης σε σχέση με την ονομαστική και κατ' επέκταση της παρεχόμενης απο το πάνελ;

    Όλα αυτά συν η προσεκτική ανάγνωση του manual θα δώσουν την απάντηση στο αρχικό ερώτημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Απορια για καλωδιο solar panel
    By Songoku in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-10-16, 14:41
  2. solar panel και μετρηση ενέργειας
    By rch in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-12, 23:28
  3. solar panel charger-controller
    By lucas123 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-09-10, 09:51
  4. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-08-10, 02:47

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας