Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 28 από 28

Θέμα: Αναβάθμιση mosfet σε ράδιο, είναι εφικτό;

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    735

    Προεπιλογή

    Για να εχουμε καλο ηχο στο αυτοκινητο υπαρχουν δυο βασικα προβληματα, το ενα ειναι το ιδιο το αυτοκινητο αν ''βοηθαει'' με τις θεσεις και τις διαστασεις των ηχειων οπως και με την ηχομονωση που εχει, το αλλο ειναι οτι τα καλα ηχεια πηγες και ενισχυτες κοστιζουν ειδηκα αν θελουμε οσο το δυνατο ποιοτηκο ηχο(για τα δεδομενα ενος αυτοκινητου παντα).Ενα βασικο που κοιταζουμε οταν αγοραζουμε ηχεια εκτος απο τις διαστασεις ειναι η ευαισθησια που εχουν, γιατι αν ειναι π.χ. 89db δεν προκειται να παιξουν.Πολλες εταιρειες φθηνες τα στοιχεια που γραφουν στην πραγματικοτητα δεν ισχυουν.
    https://www.google.com/search?q=infi...h=625&biw=1366
    Αυτα για να παιξουν θελουν και ενισχυτη
    https://www.google.com/search?q=infi...ECAEQAw&biw=13
    Αν δεν θελουμε ενισχυτη..https://www.amazon.in/Infinity-Refer.../dp/B07B8TXHRL

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george Mp : 26-05-21 στις 23:39

  2. #22
    Μέλος
    Όνομα
    σπιρος
    Εγγραφή
    Mar 2020
    Περιοχή
    κερκυρα
    Μηνύματα
    160

    Προεπιλογή

    εγω παντως αλαξα στο σχεδον 20ετιας hi end kenwood ραδιοσιντι μου ολους τους πυκνωτες με καλης ποιοτητας nippon και panasonic καλες σειρες και μεγαλο χρονο ζωης για να αντεχουν στο περιβαλον του αυτοκινητου και το αποτελεσμα ηταν θεαματικο.τωρα για αλαγη chip ενισχυτη βασικα δεν υπαρχει κερδος οπως ειπαν και παραπανω τα μελη.op amp οκ κατι θα παρεις το θεμα ειναι ποιος θα το κανει και ποιος ξερει τι κανει..παιζει ρολο και το κοστος του μηχανηματος αν ειναι ακριβο οκ συμφερει να το φτιαξει καλυτερο καποιος που ξερει και να πληρωθει αναλογως.αν ειναι πιο χαμηλης κατηγοριας συμφερει να παρεις καινουργιο με σουπερ ηχο και ευκολιες και χαμηλη τιμη...παντως οπως σου ειπαν πιο πανω μια αλαγη πυκνωτων (γιατι βλεπω πολλους μεσα) θα αξιζε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη voxeja
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Παιδιά, καταρχάς ευχαριστώ για ακόμα μια φορά για τον χρόνο που έχετε αφιερώσει!

    Αυτό που με ενδιαφέρει να αναβαθμίσω κυρίως είναι αυτό εδώ που, το οποίο κατάφερα και το έβγαλα σήμερα από το αυτοκίνητο και φαίνεται αρκετά πιο απλό σαν κατασκευή σε σχέση με το άλλο.



    Πάντως η όλη ιδέα δεν ήρθε από το μυαλό μου. Επειδή είδα ότι τα αλλάζουν αρκετά άτομα σε κινέζικες πηγές με καλύτερα, θεώρησα πως κάποιο λόγο θα έχουν και γι αυτό είπα να ψαχτώ.
    Αν του αλλάξω πυκνωτές θα κερδίσω κάτι ή δεν αξίζει; Όπως προείπα το πιο εύκολο να ήταν να αλλάξω πηγή αλλά δεν θέλω για πολλούς και διάφορους λόγους, πέρα του ότι θα χαθούν και λειτουργείες του αυτοκινήτου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voxeja Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως προείπα το πιο εύκολο να ήταν να αλλάξω πηγή αλλά δεν θέλω για πολλούς και διάφορους λόγους, πέρα του ότι θα χαθούν και λειτουργείες του αυτοκινήτου.
    Αυτό ακούγεται πολύ παράξενο, τι λειτουργίες;

    Και πόσο τέλος πάντων κοστίζει αυτό το ράδιο-cd σου;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  5. #25
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη voxeja
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    May 2021
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    10

    Προεπιλογή

    Σε όλα τα πιο καινούργια αυτοκίνητα συμβαίνει αυτό και είναι ένας από τους λόγους που πολλά άτομα δε θέλουν να αλλάξουν την εργοστασιακή πηγή, είτε γιατί θα χάσουν τον υπολογιστή ταξιδιού, είτε κάποιες ρυθμίσεις για το αυτοκίνητο κλπ.

    Επίσης δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει το κόστος του. Δε νομίζω ότι έχει σχέση με την αρχική μου ερώτηση. Για να μην θέλω να αλλάξω πηγή θα έχω τους λόγους μου. Προφανώς και γνωρίζω ότι μπορώ να βάλω μια aftermarket που θα είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με την OEM. Ξαναλέω για πολλοστή φορά όμως ότι δεν ψάχνω κάτι τέτοιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    4.868

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voxeja Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης δε μπορώ να καταλάβω τι σχέση έχει το κόστος του.
    Γιατί αν για κάτι που κάνει 50 ευρώ, δώσεις 500 για να το αναβαθμίσεις και πάρεις το αποτέλεσμα ενός καινούριου των 60 ευρώ, δεν έχει νόημα η αναβάθμιση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panoss : 27-05-21 στις 14:41
    Διάλογος EL σε chat:
    - Μελενέ διονυση οιμε ελεφθεροσ εχής αγωρη εε
    - imina mi lene maria kia psixno agggoriii kalooo
    - Ελει νικα γράψαι ανκληκα δεν ξαιρο

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη dant3
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    552

    Προεπιλογή

    Σε αρκετα αυτοκινητα μπορει να εχεις θεμα με τα χειριστηρια στο τιμονι και διαφορα τετοια συστηματα που πλεον συνδεονται με τη πηγη.
    Και για να παρεις ενα συμβατο που θα εχει ολες αυτες τις λειτουργιες ,συνηθως παλι θα το χρυσοπληρωσεις.

    2 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από voxeja Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,
    Το ράδιο του αυτοκίνητου μου φοράει ένα TDA7561 mosfet απ' όσο έξω ψάξει. Θα ήθελα να ρωτήσω αν είναι εφικτό να αναβαθμιστεί με κάποιο αντίστοιχο καλύτερης ποιότητας (για παράδειγμα το STPA003OD-4WX) και αν έχετε κάποια πρόταση εφόσον είναι εφικτό κάτι τέτοιο.
    Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
    - Ναι, όλα είναι εφικτά αλλά .... από τους κατάλληλους ανθρώπους. Στην προκειμένη περίπτωση θεωρείς ότι δύνασαι να το υλοποιήσεις, έστω με τηλεβοήθεια;
    - Στο παράδειγμα που αναφέρεις, πέρα από την ισχύ, και με δεδομένο ότι και τα δυο είναι από τον ίδιο κατασκευαστή οπότε και ανάλογης τεχνολογίας, σε ότι αφορά την "ποιότητα" σε τί υστερεί το πρώτο από το δεύτερο που θα άξιζε να το αλλάξεις;
    - Το ότι το ένα έχει I2C, ενώ το άλλο δεν έχει γνωρίζεις τι σημαίνει, και ποια είναι η πιθανή του χρήση του στο αυτοκίνητο;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Συγκόληση μεταξύ pcb. Είναι εφικτό;
    By billys7 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-21, 07:31
  2. Κατασκευή 5000W Inverter καθαρού ημιτόνου. Είναι εφικτό?
    By PCMan in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-13, 14:20
  3. Είναι καμμένο το Mosfet μου?
    By robotakias in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-12, 17:19
  4. Σύνδεση πηνίων σε σειρά. Είναι εφικτό;;;
    By timekeeper in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-11, 17:59
  5. PC κου κάνει καφέ - Ναι είναι εφικτό!
    By orgixmh in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-09, 00:51

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας