Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 56

Θέμα: Γκαραζοπορτα

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή Γκαραζοπορτα

    Καποιο αξιοπιστο κυκλωμα για γκαραζοπορτα στο εμποριο ;

    Μονο πλακετα και Remote control.

    (Προτιμω στα 12V αλλα και στα 220 να ειναι, ενταξει, θα αλλαξω παροχη ρευματος εισοδου σε ρελαι και πλακετα)

    Ευχαριστω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Prithan
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    273

    Προεπιλογή

    Για έτοιμο προιόν ψάχνεις σωστά?

    Μπορείς να απευθυνθείς στην autotech.

    https://www.autotech.gr/

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη gep58
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.316


    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Θέλω να αναφέρω πως σαν κάτοχος ενός controller της autotech, καθόλου δεν τον συστήνω. Τελείως αναίσθητος ο δέκτης RF, αν και του έχω προσθέσει εξωτερική κεραία, πρέπει κάθε φορά να πατάω την εντολή, 2 με 3 φορές και με διάρκεια περίπου ενός δευτερολέπτου για να την αντιληφθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Μπορείς να στείλεις φωτό από το πλακετάκι του δέκτη και την κεραία του? Οι δέκτες έχουν ευαισθησία κάτω από -100dbm και δεν δικαιολογείται αυτό που αναφέρεις.

    Πέρα από την εξαρχής ελαττωματική πλακέτα, οι λόγοι χαμηλής ευαισθησίας είναι οι εξής:

    1. Λάθος εγκατάσταση
    2. Βλαβη της εισόδου RF από Ηλεκτρικό πεδίο (π.χ. κεραυνός που έπεσε κοντά)
    3. Παρεμβολή από άλλη πηγή (θέλει διερεύνηση με όργανα ή έστω με το LED του δέκτη αν δείχνει δραστηριότητα)
    4. Αν δεν μιλάμε για 433,92MHz τότε πιθανόν να είνα και ασυντόνιστος ο δέκτης (π.χ. 306 ή 272 συστήματα έχουν trimmer και στον δέκτη και στον πομπό)

    Όλα τα προβλήματα λύνονται αν υπάρχει καλή διάθεση.

    1 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Άνω Αχαρναί
    Μηνύματα
    717

    Προεπιλογή

    Πολύ κοντά στον controller της συρόμενης πόρτας είναι ο controller του ρολού στο γκαράζ και αυτός δουλεύει άψογα. Οπότε δεν τίθεται θέμα παρεμβολής στους 433MHz. Τώρα αν είναι ασυντόνιστος ο δέκτης δεν το γνωρίζω. Από την αρχή είχε το πρόβλημα αυτό και για αυτό του έβαλα και την κεραία της εταιρείας του, η οποία έχει coaxial καλώδιο αλλά στην πλακέτα δεν έχουν κάν υπολογίσει την γείωσή της οπότε έπρεπε να κάνω πατέντα για να συνδέσω το μπλεντάζ.

    Και το ποιο ουσιώδες... Υποτίθεται πως ο κωδικός rf που δέχεται είναι rolling code. Παρόλα αυτά μια χαρά τον έχω αντιγράψει σε 4-5 άλλα χειριστήρια που μου ήρθαν από Κίνα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κοντά στον controller της συρόμενης πόρτας είναι ο controller του ρολού στο γκαράζ και αυτός δουλεύει άψογα. Οπότε δεν τίθεται θέμα παρεμβολής στους 433MHz. Τώρα αν είναι ασυντόνιστος ο δέκτης δεν το γνωρίζω. Από την αρχή είχε το πρόβλημα αυτό και για αυτό του έβαλα και την κεραία της εταιρείας του, η οποία έχει coaxial καλώδιο αλλά στην πλακέτα δεν έχουν κάν υπολογίσει την γείωσή της οπότε έπρεπε να κάνω πατέντα για να συνδέσω το μπλεντάζ.

    Και το ποιο ουσιώδες... Υποτίθεται πως ο κωδικός rf που δέχεται είναι rolling code. Παρόλα αυτά μια χαρά τον έχω αντιγράψει σε 4-5 άλλα χειριστήρια που μου ήρθαν από Κίνα.
    Πλέον αντιγράφονται και τα Rolling Code. Απλά το δεύτερο χειριστήριο δηλαδή το αντιγραμένο δεν είναι πλέον rolling code, αλλά στέλνει συνέχεια μόνο ένα κωδικό αυτόν που αντέγραψε κατά τη διαδικασία.
    Οσο για το θέμα σου να ξέρεις ότι πολλοί τηλεχειρισμοί για γκαραζόπορτα (όχι όλοι) όταν κάνουν οποιαδήποτε κίνηση και σταματήσουν ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΕΠΑΝΩ Η ΚΑΤΩ για το επόμενο 1 λεπτό αν πατήσεις χειριστήριο για να δώσεις επόμενη εντολή δεν την δέχονται στο πρώτο πάτημα αλλά χρειάζονται και δεύτερο πάτημα για να εκτελέσουν κίνηση.Δεν ξέρω αν εννοείς κάτι τέτοιο ή κάτι διαφορετικό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chipakos-original : 05-06-21 στις 08:13

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Σας Ευχαριστω πολυ για απαντησεις σας. Θα τσεκαρω και θα επιλεξω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Να πω κι εγώ από την πλευρά μου σαν χρήστης autotech ότι δεν έχω θέμα εδώ και αρκετά χρόνια. Η αρχική πλακέτα βέβαια που είχε τοποθετηθεί το 2007 αντικαταστάθηκε από εμένα, λόγω δικών μου "πειραμάτων" αλλά έκτοτε δεν είχαμε ιδιαίτερο θέμα.
    Το μοναδικό που παρουσίασε είναι με τα "ματάκια" του τα οποία κάποια στιγμή δεν επέτρεπαν το κλείσιμο της πόρτας και τα οποία αποσύνδεσα (δεν είχα χρόνο εκείνη τη στιγμή να διερευνήσω το θέμα και μετά απλά το...ξέχασα).
    Δεν ξέρω αν είναι θέμα απλά...καθαριότητας, πρόβλημα στο led ή ότι άλλο αλλά σίγουρα πρέπει να το ξαναδώ (τώρα που το θυμήθηκα ) αφού είναι πολύ καλό για την ασφαλή λειτουργία του συστήματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alefgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ κοντά στον controller της συρόμενης πόρτας είναι ο controller του ρολού στο γκαράζ και αυτός δουλεύει άψογα. Οπότε δεν τίθεται θέμα παρεμβολής στους 433MHz. Τώρα αν είναι ασυντόνιστος ο δέκτης δεν το γνωρίζω. Από την αρχή είχε το πρόβλημα αυτό και για αυτό του έβαλα και την κεραία της εταιρείας του, η οποία έχει coaxial καλώδιο αλλά στην πλακέτα δεν έχουν κάν υπολογίσει την γείωσή της οπότε έπρεπε να κάνω πατέντα για να συνδέσω το μπλεντάζ.

    Και το ποιο ουσιώδες... Υποτίθεται πως ο κωδικός rf που δέχεται είναι rolling code. Παρόλα αυτά μια χαρά τον έχω αντιγράψει σε 4-5 άλλα χειριστήρια που μου ήρθαν από Κίνα.
    Όπως λες λοιπόν, ο ένας δέκτης λειτουργεί καλά, άρα το module στο συρόμενο φαίνεται να έχει θέμα και είναι απλό να λυθεί. Στείλε μου ένα PM και θα το φροντίσω. Καλό είναι να δω με φωτό όμως και την εγκατάστασή σου, καλωδιώσεις κλπ.

    Για τον κυλιόμενο που αναφέρεις, αυτό όπως το περιγράφεις δεν μπορεί να ισχύει. Αν το αρχικό χειριστήριο ήταν πράγματι κυλιόμενο (θα βοηθούσε να έστελνες φωτό από την πλακέτα του) τότε δεν υπάρχει περίπτωση να αντιγραφεί σε άλλο χειριστήριο όπως λέει και ο Δημήτρης.

    Ωστόσο, αυτό που θα μπορούσε να γίνει είναι:

    α. να αντιγράψεις μεν σε άλλο χειριστήριο το μανίσιο αλλά μόνο το σταθερό μέρος του κωδικού.
    β. στη συνέχεια να διαγράψεις από τη μνήμη του πίνακα συρόμενου κάθε χειριστήριο
    γ. τέλος να περάσεις από τα νέα χειριστήρια, που έχουν το σταθερό μέρος του παλιού κυλιόμενου, την πληροφορία σταθερού κωδικού στη μνήμη του συρόμενου.

    Αυτό όμως καθιστά τα παλιά χειριστήρια άχρηστα αφού στο εξής ο πίνακας σου θα λειτουργεί ως σταθερού κωδικού.

    Δημήτρη, για να μην είμαι απόλυτος για την αντιγραφή κυλιόμενων, πράγματι υπάρχουν κινέζικα που όπως λένε "αντιγράφουν" τα κυλιόμενα από ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ όμως μάρκες όπως NICE, Somfy, Hormann, BFT κλπ. Αυτό συμβαίνει γιατί τα κλειδιά κρυπτογράφησης έχουν διαρρεύσει από τον φίλο κινέζο που τα παράγει και έτσι μπορούν να τα περάσουν σε νέα χειριστήρια. Στη συνέχεια το νέο χειριστήριο (ΔΕΝ είναι αντίγραφο του παλιού, νέο είναι) το καταχωρείς στον πίνακά σου σαν να είναι της μαμάς εταιρίας.

    Τα δικά μας όμως χειριστήρια που τα προγραμματίζουμε εδώ, εμείς οι ίδιοι, και όχι στην Κίνα, δεν μπορούν να "αντιγραφούν" αφού είναι πολύ δύσκολο να σπάσει ο αλγόριθμος και να βρεθούν 8 αριθμοί που παίρνουν τιμές από 0 ως 255.

    Γαι αυτό το λόγο λοιπόν, τα χειριστήρια που "αντιγράφουν" κυλιόμενα ΔΕΝ μπορούν να αντιγράψουν τα δικά μας.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη 744 : 05-06-21 στις 11:42

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον 744 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (05-06-21)

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑ
    By chris_drak in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-16, 16:26
  2. γκαραζοπορτα
    By personaldrummer in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-13, 18:00
  3. ΠΛΑΚΕΤΑ ΓΚΑΡΑΖΟΠΟΡΤΑ ΟΝ-OFF
    By takhs764 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-08-12, 22:58
  4. Γκαραζοπορτα
    By Samios60 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-04-12, 18:15
  5. γκαραζοπορτα
    By jakektm in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-11, 21:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας