Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο , σχετικά με το ρελέ που έδειξες πριν , θεωρώ οτι αν δεν είναι φιλικό στο μπλοκάρισμα ξεμπλοκάρισμα είναι μαλλον δυσχρηστο και στο τέλος δεν θα το χρησιμοποιείς .
Φιλος μου με κινέζικο τρακερ ( κλώνο του κινέζικου best seller tk103 ) έπρεπε να στέλνει καθε φορά sms με εντολή μπλόκαρε -ξεμπλόκαρε για την αντλία βενζίνης , πράγμα που θεωρώ δύσχρηστο .
Το συγκεκριμένο τρακερ είχε κατανάλωση σχεδόν 100 mA ( απαράδεκτο ) και υπήρχε ο σοβαρός κίνδυνος να αφήσεις το αυτοκίνητο κάπου για 2 βδομάδες και μετά να μην παίρνει μπρός !

Ο συγκεκριμένος είχε βάλει ακόμα και δεύτερο τρακερ με ληγμένη σιμ μέσα σε στερεοφωνικό ... με την ελπίδα να το ενεργοποιήσει μετά από πιθανή κλοπή και να πάρει τις συντεταγμένες , πράγμα παρακινδυνευμένο γιατί αν το πάνε σε κανένα υπόγειο δεν θα πιάνει τίποτα το τρακερ , εκτός οτι μπορεί να το βρούνε την ώρα που το κλέβουν .


Για μένα , αν φοβάται κανείς τόσο πολύ για κλοπή , πρέπει να κάνει ασφάλεια κλοπής . Ολα τα άλλα είναι ημίμετρα . Οι κλέφτες έχουν φτάσει στο σημείο να τα τσουλάνε και μετά να τα φορτώνουν σε σιδερένια φορτηγά
και μετά άντε να είσαι τυχερός και να λειτουργεί το gprs.
Απο οτι εχω καταλαβει ,με αυτο που εβαλα δε χρειαζεται να κανεις αυτο που περιγραφεις,καθως κοβεις την αντλια αφου στο εχουν παρει.
Για ποιο λογο να τη κοβεις συνεχεια,με το που κλειδωνεις το αυτοκινητο?Για να μη μπορουν να στο παρουν εξαρχης?Αυτο ειναι ταλαιπωρια.Καλυτερα να βαλεις δηλαδη ενα διακοπτακι κρυμμενο.

Προφανως το gps tracker δεν ειναι πανακεια,για αυτο και προσωπικα πιστευω οτι δεν αξιζει να δωσεις 5 κατοσταρικα για συναγερμο που να εχει.Βαζεις ενα τετοιο φθηνο ισα ισα να βλεπεις που βρισκεται αν γινει το κακο.

Συμφωνω με την ασφαλεια κλοπης αλλα δεν ειναι παντα πρακτικη.Στο αυτοκινητο μου πχ βγαινει σχετικα φθηνα και την εκανα.250Ε το χρονο,ενω χωρις ,θα πηγαινε κανα 150αρι.
Στη μηχανη ομως παει πανακριβα.Μου ζητουσαν 450 κατοσταρικα και με απαλλαγη 25%.
Γιατι να μη παρεις τα λεφτα σου πισω?Αν κανεις ασφαλεια χωρις απαλλαγη και το εχεις ασφαλισει για τη σωστη αξια,μια χαρα τα παιρνεις ολα.
Φιλου του κλεψανε το αυτοκινητο και θα αποζημιωθει ακριβως με το ποσο που εκανε το αυτοκινητο.