Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 34

Θέμα: Κύκλωμα φλας με ρυθμιζόμενο χρονο

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitris_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πρώτη φορά και ολες οι επόμενες θα ειναι ιδιες. Δηλαδή παίρνει τάση 12v και για 3 sec περιπου αναβοσβήνει ένα led και με την λήξη του χρόνου αυτού σταματάει (χωρείς να κοπεί η τάση).Αν υποθέσουμε οτι μετά απο μια ώρα η τάση διακοπή και επανέρθει ξανά είτε σε ελάχιστα sec είτε σε 30 λεπτά, θα γινει ακριβως το ιδιο πραγμα, δηλαδή αναβοσβήνει το led ανάλογα τον χρονο και τέλος του χρόνου σταματά. Είναι ένας συνδυασμός χρονικού και flash.Το πόσο γρήγορα θα αναβοσβήνει δεν με απασχολεί και τόσο. Εδώ να πω οτι το κύκλωμα αυτό το είχα κάνει παλιά με ένα 555 και δούλευε κανονικα. Ομως εχω χάσει το συγκεκριμένο σχηματικό και δεν μπορώ να το βρω.

    Φιλε συνονόματε Δημήτρη, αυτό το κύκλωμα που έβαλες βλέπω οτι ενεργοποιείτε μέσω μπουτόν, αρα δεν μου κάνει.
    Αφού είπε ο άνθρωπος ότι δεν τον ενδιαφέρει να ρυθμίσει το φλασάρισμα οπότε με ένα LED Flaser που αναβοσβήνει από μόνο του έχει καθαρίσει. Απλά δεν ασχολήθηκα καθόλου με αυτό το θέμα όσον αφορά το κύκλωμα.Προφανώς ο άνθρωπος θέλει να ελέγχει κάποια τάση σε περίπτωση διακοπής γι αυτό είπε ότι δεν τον νοιάζει πόσο γρήγορα θα αναβοσβήνει η ένδειξη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Το είπα γιατί στο αρχικό μήνυμα μίλησε για LED ή ρελέ. Οπότε με το ένα 555 μόνο το αναλάμπον LED, ρελέ όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το είπα γιατί στο αρχικό μήνυμα μίλησε για LED ή ρελέ. Οπότε με το ένα 555 μόνο το αναλάμπον LED, ρελέ όχι.
    Ναι η αλήθεια είναι ότι το αρχικό μήνυμα είχε πολλά ερωτηματικά.Μάλιστα εγώ σε σειρά με Flash LED βάζω και ένα Buzzer χαμηλής κατανάλωσης και έτσι έχω οπτική και ακουστική ένδειξη χωρίς επιπλέον υλικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται ένα 555 να λειτουργήσει ταυτόχρονα και σαν flasher και σαν χρονικό delay off. Επομένως ο αρχικός στόχος το κύκλωμα να φλασάρει για 5 δευτερόλεπτα δεν μπορεί να γίνει με ένα 555. Ο μόνος τρόπος είναι να φλασάρει LED το οποίο φλασάρει από μόνο του και το 555 να κρατάει τα δευτερόλεπτα που θα συμβαίνει αυτό.
    Eπιτρεψέ μου να διαφωνήσω και να σου πω οτι, οπως έγραψα και σε προηγούμενο μηνυμά μου, το εχω κάνει παλιά με ένα 555 flash + timer και δούλευε κανονικα. Και με ενα μικρό τρανζίστορ στην έξοδο του οδηγούσα ρελε. Αλλά πάνε χρονια και δεν εχω το σχηματικό.

    Η κατασκευή αυτή θέλω να μπει σε ένα αυτοκίνητο. Υπάρχει ενας συναγερμός meta system του 2006 νομιζω αγορασμένος, ολα καλά κανένα πρόβλημα δουλεύει μια χαρά αλλα εχει ένα μειονέκτημα. Δεν υποστηρίζει ούτε οπτική ούτε ηχητική ένδειξη σε όπλιση και αφόπλιση. Μόνο με το led το οποίο και δεν βολεύει γιατί πρέπει να πηγαίνει το μάτι πάντα εκεί. Υπάρχει λοιπών μια έξοδο aux που σε ενεργοποιηση του συναγερμού βγαζει σταθερά 12v και σε απενε/ση πάει ξανά 0. Θελω λοιπών βάζοντας αυτό το κύκλωμα και συνδεοντάς το στα αλαρμ, να εχω τουλάχιστον μια οπτική ένδειξη.

    Εκτός φυσικά αν εχετε να προτείνετε καποιο άλλο κύκλωμα που να μου κάνει?

    Με προγραμματισμούς όχι δεν εχω ασχοληθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Και γιατι δεν βαζεις ενα delay off να σου αναβει 10 δευτ.την ενδειξη και να σβηνει;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Με να νέα δεδομένα που τέθηκαν υπόψη της παρέας, θα συμφωνήσω με τον Σάββα ότι η καλύτερη λύση είναι με μικροελεγκτή.
    Με Μ/Ε μπορείς να αναγνωρίσεις πότε οπλίζει και πότε αφοπλίζει και να δώσεις διαφορετικές οπτικές και ηχητικές ενδείξεις ανάλογα.

    Επιπλέον νομίζω ότι τα δεδομένα έχουν αλλάξει ως προς τα αρχικά. Όλα τα κυκλώματα με τα χρονικά θα δώσουν ένδειξη μόλις εμφανιστεί τάση στο AUX, αλλά όταν χαθεί τα χρονικά απλά δεν θα κάνουν τίποτε (ενώ θα έπρεπε να υπάρχει ένδειξη απενεργοποίησης)

    Η πι απλή περίπτωση ένδειξης είναι να συνδέσεις στο ΑUX ένα flasher LED που για όσο θα αναβοσβήνει ο συναγερμός είναι ενεργοποιημένος και όταν σβήνει θα είναι απενεργοποιημένος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #17
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατι δεν βαζεις ενα delay off να σου αναβει 10 δευτ.την ενδειξη και να σβηνει;
    Δηλαδή? τι ακριβώς θες να πεις αν μπορείς πες μου αναλυτικά την σκέψη σου.

    Led του συναγερμού υπάρχει αυτή την στιγμή με ενδείξεις αλλά δεν με βολεύει αυτός ο τρόπος. Με 2 ιδια κυκλώματα με το 555 μπορώ να εχω και της 2 ενδείξεις, ενερ/ση και απεν/ση. Θα κοιτάξω στα αρχεία μου μηπως βρώ το σχεδιάγραμμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Βαζεις συναγερμό αναβουν τα φωτα/φλας για 5 δευτ.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  9. #19
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    321

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βαζεις συναγερμό αναβουν τα φωτα/φλας για 5 δευτ.
    Και πως ακριβώς θα γινει αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Χρησιμοποιείς κανέναν PIC μικροκοντρόλερ?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύγχρονο τριφασικό μοτέρ
    By mtzag in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-19, 00:45
  2. led δυχρομο συνδεση
    By fm344 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-01-17, 10:42
  3. Πλακέτα χρονοχρέωσης
    By pamillon in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-14, 10:34
  4. Χρονοχρεωση για PLAYSTASION
    By mariosm in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-10, 00:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας