Υπάρχει μια συσκευή στην οποία λειτουργεί ένας ανεμιστήρας (40Χ40Χ10mm) για ψύξη ρυθμιζόμενος με PWM τάσης 24VDC
Θέλω να αντικαταστήσω τον ανεμιστήρα αυτόν και να βάλω έναν 80Χ80Χ25mm για λιγότερο θόρυβο, υπάρχει η υποδομή για να τοποθετηθεί. Επειδή οι ανεμιστήρες των 24VDC είναι λιγάκι δυσεύρετοι και αρκετά ακριβότεροι από αντίστοιχους των 12VDC (που έχω πολλούς τέτοιους, ποιοτικούς και αθόρυβους), υπάρχει διαθέσιμη τάση 12VDC στην ίδια συσκευή (μπορεί να χρησιμοποιηθεί φυσικά και ένας stepdown controller, πχ LM2596 που και αυτός υπάρχει διαθέσιμος), φυσικά και για την ικανοποίηση της τροποποίησης αυτής θέλω να χρησιμοποιήσω την τάση των διαθέσιμων 12VDC για την λειτουργία του 12βολτου ανεμιστήρα αλλά και την ρύθμιση στροφών από την ίδια πηγή PWM.Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω την τάση PWM με διαιρέτη τάσης και με αυτήν να οδηγήσω ένα MOSFET το οποίο θα οδηγεί τον ανεμιστήρα με την τάση των 12VDC. Στην εξομοίωση λειτουργεί σωστά, στην πράξη όμως; Θα ήθελα τις απόψεις επάνω σ αυτό, ή ακόμα και κάποια άλλη λύση.
Εντάξει, το καλύτερο και απλούστερο θα ήταν η τοποθέτηση νέου ανεμιστήρα 24VDC αλλά υπάρχει και το θέμα ότι αυτοί οι ανεμιστήρες είναι μεγαλύτερης ισχύος, χρειάζονται περισσότερα mA για την λειτουργία τους, δεν γνωρίζω αν μπορεί να τον οδηγήσει με ασφάλεια το κύκλωμα PWM που υπάρχει ήδη στην συσκευή. Εξάλλου είπαμε, είναι και η ικανοποίηση της τροποποίησης...

Παραθέτω το κύκλωμα εξομοίωσης στον proteus...

pwm.JPG