Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 19

Θέμα: MPX5010DP για water level έλεγχο ή κάποια άλλη λύση;

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή MPX5010DP για water level έλεγχο ή κάποια άλλη λύση;

    Θέλω να μετρήσω το δοχείο μιας καφετιέρας σε μέγεθος νερού να με ενημερώνει για το πότε θα θέλει αναπλήρωση νερού κτλπ.

    Δεν μου αρέσει η λύση του HC-SR04 Ultrasonic Sensor και ούτε κάποια λύση που να βυθίζεται κάτι μέσα στο δοχείο νερού...

    Με MPX5010DP θα μπορώ να ξέρω άνα πάσα στιγμή το level του νερού;

    Αλλη λύση που είδα είναι με :

    Non-Contact Liquid Water Level Sensor Induction Detector Switch XKC-Y25-V/Y25PNP

    Τι προτείνεται αλάνια?? Το δοχείο είναι διαφανες πλαστικό

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Χολαργός
    Μηνύματα
    1.907

    Προεπιλογή

    Αυτο που λές δεν είναι για πίεση ; Που θα το βάλεις ;

    Εγώ είχα πάρει ένα κινεζικό τέτοιο VL6180X Time of Flight Distance Ranging Sensor

    https://www.adafruit.com/product/3316

    για να έχω feedback από λειτουργία αντλίας σε φρεάτιο ακαθάρτων αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα .
    Οι υπέρηχοι έχουν ανακλάσεις που προκαλούν σφαλματάκια ενώ αυτό είναι με φως , σαφώς καλύτερο . Έχει δυο μοντέλα , για μικρές και μεγαλύτερες αποστάσεις .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από aktis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο που λές δεν είναι για πίεση ; Που θα το βάλεις ;

    Εγώ είχα πάρει ένα κινεζικό τέτοιο VL6180X Time of Flight Distance Ranging Sensor

    https://www.adafruit.com/product/3316

    για να έχω feedback από λειτουργία αντλίας σε φρεάτιο ακαθάρτων αλλά δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα .
    Οι υπέρηχοι έχουν ανακλάσεις που προκαλούν σφαλματάκια ενώ αυτό είναι με φως , σαφώς καλύτερο . Έχει δυο μοντέλα , για μικρές και μεγαλύτερες αποστάσεις .
    Θέλω να κάνω αυτό στην φωτογραφία, και βάση τον πιέσεων που θα επιστρέφει από το δοχείο θα γνωρίζω και το ανάλογο ποσοστό νερού που βρίσκεται το δοχείο....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Αυτό θα παιξει μόνο με το σωληνακι σε τρυπα στον πατω. Πρέπει να μπορεί να μετρήσει mBar. Δεν είδα αν το συγκεκριμένο mxp που διάλεξε ς είναι το κατάλληλο, θα το δω όμως.

    Τις προαλλες έπεσε στα χέρια μου ένα φωτο ηλεκτρικό αισθητήριο στάθμης. Απαιτεί τρυπα στο δοχείο στο υψος που θες να παραμενει η στάθμη. Ίσως να σε βόλευε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    Την λυση με αγωγιμα ηλεκτρόδια γιατί την απορρίπτουμε?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Το δοχείο νερού είναι ανοικτό ή κλειστό με πίεση;
    πως θα μετρήσεις στάθμη μετρώντας πίεση;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Εάν αυτό που σκέφτεσαι είναι για την Gaggia classic μετά λύπης σου λέω ότι θα ήταν καλλίτερα να μην ασχοληθείς καθόλου δεν αξίζει τον κόπο να ξοδέψεις χρήματα άσκοπα , θα είναι καλύτερα να αγοράσεις μια καφέ μηχανή έτοιμη που να έχει όλα αυτά που θέλεις , μια καινούργια Ransilio silva για παράδειγμα , μια καφέ μηχανή των 300 ευρώ ότι και να της βάλεις για έξτρα θα λειτουργεί ξανά σαν μηχανή των 300 ευρώ ( εννοώ στην ποιότητα του καφέ και του ατμού )

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον alpha uk για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (11-08-21)

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δοχείο νερού είναι ανοικτό ή κλειστό με πίεση;
    πως θα μετρήσεις στάθμη μετρώντας πίεση;
    Είναι ανοιχτό, οπως είπε και ο φίλος παραπάνω θα περάσει ενα σολινακι κάτω στο δοχείο, ευελπιστώ βάζοντας ως παράμετρο το ύψος του δοχείου να επιστρέφει διαφορετικές τιμές mV ο σενσορας ανάλογα το ύψος του νερού και έτσι θα ξέρω πόσο νερό έχει το δοχείο π.χ. :


    Αν είναι λάθος το σκεπτικό μου να μου το πείτε για αυτό άνοιξα το θέμα μην κάνω καμιά χαζομάρα και πάρω τζάμπα τον σεσνορα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Θωμάς
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alpha uk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν αυτό που σκέφτεσαι είναι για την Gaggia classic μετά λύπης σου λέω ότι θα ήταν καλλίτερα να μην ασχοληθείς καθόλου δεν αξίζει τον κόπο να ξοδέψεις χρήματα άσκοπα , θα είναι καλύτερα να αγοράσεις μια καφέ μηχανή έτοιμη που να έχει όλα αυτά που θέλεις , μια καινούργια Ransilio silva για παράδειγμα , μια καφέ μηχανή των 300 ευρώ ότι και να της βάλεις για έξτρα θα λειτουργεί ξανά σαν μηχανή των 300 ευρώ ( εννοώ στην ποιότητα του καφέ και του ατμού )
    Για αυτήν είναι φίλε, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ απλά για την γνώση! Την έχω 10 χρόνια με ενα pid XMT7100 και κάνει μια χαρά καφεδάρες αν ξερεις τι κανεις και τι θες! Δεν έχω δοκιμάσει καφέδες βέβαια από μηχανές πανω από 1000άρικο να δω διαφορές αλλά στις γεύσεις μου είναι υπέρ ευχαριστημένος

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη alpha uk
    Όνομα
    yiannis
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    nottingham
    Μηνύματα
    1.013

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hackertom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αυτήν είναι φίλε, ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ απλά για την γνώση! Την έχω 10 χρόνια με ενα pid XMT7100 και κάνει μια χαρά καφεδάρες αν ξερεις τι κανεις και τι θες! Δεν έχω δοκιμάσει καφέδες βέβαια από μηχανές πανω από 1000άρικο να δω διαφορές αλλά στις γεύσεις μου είναι υπέρ ευχαριστημένος
    Σε κάποιο ξένο φόρουμ υπάρχουν όλα αυτά αναλυτικά δυστυχώς είμαι στην Ελλάδα και δεν μπορώ αυτή την στιγμή να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες ( όλη η περιουσια μου στην Εύβοια έγινε στάχτη και τρέχω να δω τι μπορώ να κάνω )

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Line Level Input/Phono level input
    By mormoks in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-01-15, 12:36
  2. -Κάποια κοινότητα (forum) για υδραυλικά - θέρμανση
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-11-14, 17:47
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-08-12, 09:24
  4. Service manual για neonode n2 level IV και Sony ericsson W800 level IV
    By katsigiannis in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-10, 01:21
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-06-09, 22:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας