Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Χωρίς Ρελέ Διαφυγής μετά από επίσκεψη ηλεκτρολόγου..

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή Χωρίς Ρελέ Διαφυγής μετά από επίσκεψη ηλεκτρολόγου..

    Καλησπέρα σας παιδιά,

    Είμαι λίγο μπερδεμένος και προβληματισμένος με ένα θέμα που έχω με το ρεύμα στο σπίτι μου. Να σημειώσω εξαρχής πως υπήρξε κεραυνός στην περιοχή μου, που έκαψε λάμπες τις ΔΕΗ στις κολώνες και μετασχηματιστές σε αρκετές γειτονιές τριγύρω μου και στο κάτω σπίτι από το δικό μου (μένω σε διώροφο) έκαψε την τηλεόραση τους. Εγώ είχα έρθει και βρήκα εκείνη την μέρα πεσμένο το Ρελέ διαφυγής, τον σήκωσα και ήταν όλα ΟΚ εκ πρώτης όψεως.
    Το πρόβλημα μάλλον δημιουργήθηκε στην εστία της κουζίνας (AEG αυτόνομη, άνω πάγκου) η οποία άρχισε να βγάζει ERROR 641 όταν ζεσταίνονταν για κάποια λεπτά τα μάτια, τα έκλεινες και μετά από λίγο εμφάνιζε αυτό το error. Στο manual έγγραφε πως "Ο κωδικός αυτός υποδεικνύει ότι η συσκευή είναι συνδεδεμένη μόνο σε μία φάση." Στον πίνακα ήταν αναμμένα και τα 3 φωτάκια των τριών φάσεων (έχω τριφασικό ρεύμα).
    Έτσι και φώναξα ηλεκτρολόγο να έρθει να ελέγξει την κουζίνα. Ήρθε έβγαλε την κουζίνα και τα μάτια και η σύνδεση από πίσω ήταν μια κλέμμα η οποία ήταν σωστά συνδεμένη με την κουζίνα και την εστία. Μετρώντας με τα κατσαβίδια του σωστά τις επαφές, μου είπε οτι μάλλον το θέμα μου ήταν με τις εστίες και να επικοινωνήσω με τον αντιπρόσωπο αν έχει ακόμα εγγύηση να έρθει να την δει (έχω πάρει τηλέφωνο, θα με ειδοποιήσουν γι'αυτό το θέμα).

    Το βασικό μου πρόβλημα και ο λόγος που κάνω το Θέμα είναι πως ο ηλεκτρολόγος όταν ήρθε για να δει τις εστίες άνοιξε και τον πίνακα για να ελέγξει αν όλα είναι ΟΚ και από εκεί. Έσφιξε καλά τις βίδες πάνω στα καλώδια από τις ασφάλειες, έβγαλε να τσεκάρει τις ασφάλειες από τις φάσεις και τις ξαναβίδωσε, μέτρησε εκεί το ρεύμα αν είναι κομπλέ και ήταν όλα ΟΚ. Το βράδυ εγώ άνοιξα τον θερμοσίφωνο και άκουσα από την μια από τις 3 ασφάλειες των φάσεων ένα ηλεκτρικό θόρυβο σαν τζιτζίκι, όταν έκλεινα τον θερμοσίφωνο σταματούσε, αν το είχα ανοιχτό τον θερμοσίφωνα και έπιανα την 3 φάση ήταν ζεστή και αμα την κουνούσα λίγο ο θόρυβος άλλαζε ένταση. Λέω δεν βίδωσε σωστά την μια φάση (?) δεν ξέρω, τον πήρα ξανά τηλέφωνο του το λέω και ήρθε σήμερα το πρωί για να το ξαναδεί. Ξανα ανοίγει τον πίνακα βγάζει όλες τις φάσεις, τις βιδώνει καλά και από εκείνη την στιγμή και μετά άρχισε να μην μένει πάνω το ρελέ διαφυγής, προσπαθούσε επί 1 ώρα να δει τι φταίει, έκλεινε, σήκωνε ασφάλειες ξεβίδωνε- βίδωνε τις φάσεις και έφτασε ο ρελές να πέφτει μόνος του χωρίς καμία απολύτως ασφάλεια σηκωμένη.... και εν τέλη μου τον έβγαλε τελείως και μου λέει πως υπάρχει κάποια διαρροή πιθανόν μέσα στο πίνακα ή σε κάποια γραμμή μέσα απο τα κουτιά σε κάποια σύνδεση ανάμεσα στο ουδέτερο και την γείωση. Επίσης μου είπε πως έχω παλιό μικρό πίνακα με καινούργιες μεγαλύτερες σε μέγεθος ασφάλειες (έχω έναν που λέγεται ΑΤΛΑΣ, αν σας λέει κάτι το όνομα). Ο προηγούμενος πριν 2 χρόνια που μου άλλαξε τις ασφάλειες θα έπρεπε να μου αλλάξει και τον πίνακα μου είπε γιατί εδώ μέσα γίνεται χαμός, όλα ήταν πολύ στρυμωγμένα και πρέπει να ξηλωθούν όλα να σκάψουμε λίγο προς τα πάνω και να μου βάλει λέει καινούργιο πίνακα με άκαμπτα καλώδια κιόλας για να μην λιώνουν.

    Εγώ τώρα δεν ξέρω τι να κάνω... έχω μείνει χωρίς ρελέ ενώ πριν βάλει χέρι στον πίνακα λειτουργούσε κανονικά.. λίγο τον πείραξε και εμφανίστηκε πρόβλημα απευθείας. Και μου λέει και χωρίς Ρελέ δεν έχεις πρόβλημα, υπάρχουν οι ασφάλειες, αλλά ξέρω ότι χρειάζεται οπωσδήποτε να υπάρχει πλέον και ρελέ διαφυγής στα σπίτια... Να πω κανέναν άλλο να έρθει να το δεί μήπως με κάνει δουλειά χωρίς να χρειαστεί να σκάψω τον τοίχο για να μπει μεγαλύτερο κουτί ; Εσείς τι θα κάνατε ;

    Τον είπα αυτόν αν μπορεί να τα ξεβιδώσει όλα και να τα τσεκάρει με τον ίδιο υπάρχων πίνακα μήπως κανα καλώδιο ακούμπαει κάπου και κάνει διαρροή και μου λεει οτι αν αρχίσω να ξεβιδώνω εδώ θα μου μείνουν στα χέρια οι βίδες από το πίνακα από το γύρω γύρω κουβούκλιο που είναι βιδωμένα οι γειώσεις και τα καλώδια και πάλι μπορεί να μην βρούμε την διαρροή.


    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.615

    Προεπιλογή

    Να αλλαξεις ηλεκτρολογο καλύτερα! Και να σου επανασυνδέσουν τον διακόπτη διαφυγης ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

    7 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nestoras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (17-08-21)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    τον πληρωσες το τυπο που ηρθε στα χαλασε ολα και εφυγε?? γιατι στην ουσια δεν εκανε τιποτα... πες μου οτι πηρε και το διαροης μαζι του... χαχα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Sep 2019
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    9

    Προεπιλογή

    Βρήκα άλλον να έρθει αύριο.. αι να δούμε τι θα δούμε και από αυτόν... σε έναν σωστό δεν θα πέσω; Με την γκαντεμιά που με δέρνει παίζει να έχει βγει πρόβλημα σε κάνα μπουατ με τις μλκιες που έκανε ο άλλος και να χρειαστεί να ανοίγει καπάκια σε ούτε 2 χρονών βαμμένο σπίτι...τα οποία ξανανοίχτηκαν γιατί έναν άλλον που είχα πάρει τότε είχε ξεχάσει να συνδέσει την γείωση σε 2 δωμάτια.. ευτυχώς είχα πολύμπριζα ασφαλείας και το κατάλαβα από το λαμπάκι της γείωσης που δεν άναβε, αλλιώς θα το καταλάβαινα όταν γινόμουν εγώ η γείωση.. Από τα γαριδάκια τους ψωνίζω ρε χέστη μου ;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonisc
    Όνομα
    Αντωνης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    αιγιο
    Μηνύματα
    149

    Προεπιλογή

    ρελε διαρροης εκτος Υποψήφιος για αγιο πετρο το ρελε σε προστατευει απο ηλεκτροπληξια η ασφαλεια απο πυρκαγια τωρα αν χάλασε το ρελε η οντως υπαρχει διαρροη αυτο βρισκεται με πιστοποιημενο οργανο μετρωντας τις γραμμες στον πινακα μια μια πρωτα πρωτα να σου μετρηση το ρελε αν ειναι καλο αν πεφτη στον σωστο χρονο και σωστα ma

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον antonisc για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (18-08-21)

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    ,
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DiamondKing Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σας παιδιά,

    ... έφτασε ο ρελές να πέφτει μόνος του χωρίς καμία απολύτως ασφάλεια σηκωμένη.... και εν τέλη μου τον έβγαλε τελείως και μου λέει πως υπάρχει κάποια διαρροή πιθανόν μέσα στο πίνακα ή σε κάποια γραμμή μέσα απο τα κουτιά σε κάποια σύνδεση ανάμεσα στο ουδέτερο και την γείωση ...


    Αν δεν κανώ λάθος το ότι έπεφτε το ρελέ χωρίς καμία ασφάλεια σηκωμένη δείχνει πως το πρόβλημα δεν είναι σε βραχυκύκλωμα μέσα σε μπουατ.

    Επίσης, έχει γίνει αλλάγη του προβληματικού ρελε;

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarabalios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν κανώ λάθος το ότι έπεφτε το ρελέ χωρίς καμία ασφάλεια σηκωμένη δείχνει πως το πρόβλημα δεν είναι σε βραχυκύκλωμα μέσα σε μπουατ.

    Επίσης, έχει γίνει αλλάγη του προβληματικού ρελε;
    δεν ισχυει αυτο που λες.. μπορει να το ριχνει και σε καποια καποιο βραχυκυκλωμα μεταξυ ουδετερου γειωσης...

    1 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Ελέγξτε την κουζίνα πρώτα.
    Ο ηλεκτρολόγος δεν προκάλεσε κάνενα προβλήμα στην εγκατάσταση του,ας μην διαβάζουμε βλακείες.
    Βέβαια δεν είναι και για όσκαρ..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον vasilllis για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    nick1974 (19-08-21)

  12. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Apr 2016
    Περιοχή
    ,
    Μηνύματα
    52

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nemmesis Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν ισχυει αυτο που λες.. μπορει να το ριχνει και σε καποια καποιο βραχυκυκλωμα μεταξυ ουδετερου γειωσης...
    Αν δεν υπάρχει κανένα φορτίο στο κύκλωμα πως πέφτει ένα ρελέ με βραχυκύκλωμα ουδετέρου-γείωσης...;

    1 Not allowed! Not allowed!

  13. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη nick1974
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Aug 2013
    Περιοχή
    Περαμα
    Μηνύματα
    4.288

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xarabalios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν υπάρχει κανένα φορτίο στο κύκλωμα πως πέφτει ένα ρελέ με βραχυκύκλωμα ουδετέρου-γείωσης...;
    Αυτή είναι η δουλειά του... Τι σχέση έχουν τα φορτία?

    Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ρελέ διαφυγής με αυτόματη επαναφορά
    By GKont in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-19, 23:54
  2. Ψηφιακό ρελέ διαφυγής.
    By kostasvou in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 83
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-19, 18:59
  3. -Σύνδεση ρελέ διαφυγής.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-18, 10:11
  4. Χαλασμένος ρελέ διαφυγής ;
    By vlf13 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 15:33
  5. Αντικατάσταση παλιού ρελέ διαφυγής..
    By apavlidis1997 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 16:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας