Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Άδειες Ηλεκτρολόγων σε kWatt

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilllis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόφοιτοι αυτών των σχολών ειναι τεχνίτες,όπου εργάζονται πάντα υπό την επίβλεψη κάποιου.Με δυο χρόνια προυπηρεσία γίνονται αρχιτεχνίτες όπου μπορούν να εργάζονται σε ένα έργο μόνοι τους,χωρίς την παρουσία μηχανικού.Μετά από έναν χρόνο και εξετάσεις γίνονταί ηλεκτρολόγοι όπου υπογράφουν και μόνοι τους μέχρι κάποια ισχύ.

    Εναρξη κάνεις σαν ηλεκτρολογικές εργασίες.
    Αυτό το bold μου το έχουν πει αρκετοί και από συλλόγους ακόμη. Κανείς δεν μου έχει πει το λέει ο νόμος και πόση ισχύ. Μερικοί λένε 15 kW άλλοι 25 kW, άλλοι 35 kW, άλλοι λένε την "μικρή άδεια" δεν έχει βρει ξεκάθαρη απάντηση.

    Την πιο ξεκάθαρη απάντηση την είχα από έναν σύλλογο που μου είπε «Η πρώτη βαθμίδα που μπορεί να υπογράψει κάτι μέχρι 130 kW είναι Εγκαταστάτης Ηλεκτρολόγος Α ειδικότητας. Κανείς άλλος πιο κάτω». Για να είμαι ειλικρινής έτσι ερμηνεύω και εγώ το ΠΔ 108/2013. Αρκετοί όμως επιμένουν πως υπάρχουν μικρότερες ισχύος άδειες. Μήπως υπάρχουν σε παλιά ΠΔ;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Γιατι δεν διαβάζεις το ΦΕΚ που εχουν ανεβασει σε 5 λινκ εδω μέσα?(αστο και εγώ μπερδευτηκα)
    Δυστυχως η αντιγραφη τα καταστρεφει.
    Ηλεκτρολογοι Α ειδικότητας:
    1. Φωτοβολταικά
    2.Εγκαταστάσεις Α ομάδας (εως 1000v,φωτισμό 0-130kw,κινηση 0-150kw,παραγωγή 0-150kw)

    2.2 Εγκαταστάσεις B ομάδας (εως 1000v,φωτισμό 0-130kw,κινηση 0-150kw,παραγωγή 0-150kw) και άνω των 1000v παρόμοια ισχύ

    2.3 Εγκαταστάσεις Γ ομάδας (εως 1000v,φωτισμό 130-200kw,κινηση 150-200kw,παραγωγή 250-600kw) και άνω των 1000v παρόμοια ισχύ

    2.4 Εγκαταστάσεις Δ ομάδας (εως 1000v,φωτισμό >200kw,κινηση >200kw,παραγωγή(μόνο επίβλεψη) 250-600kw) και άνω των 1000v παρόμοια ισχύ, παραγωγή(μόνο επίβλεψη)


    Υπάρχουν επίσης ειδικότητες για εγκατάσταση: Φωτοβόλοι σωλήνες, Ανελκυστήρες,Ανυψωτικά

    (4.1) Α΄Ειδικότητα4.1.1)
    1η Βαθμίδα: Τεχνίτης ηλεκτρολόγος.(4.1.2)
    2η Βαθμίδα: Αρχιτεχνίτης ηλεκτρολόγος.(4.1.3)
    3η Βαθμίδα: Εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 1ηςΟμάδας.(4.1.4)
    4η Βαθμίδα: Εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 2ηςΟμάδας.(4.1.5)
    5η Βαθμίδα: Εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 3ηςΟμάδας.(4.1.6)
    6η Βαθμίδα : Εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 4ηςΟμάδας

    Ποια από όλα αναφέρεσαι?

    *Σιγουρα έχω κάνει κάποια λάθη..

    1. Ο τεχνίτης ηλεκτρολόγος είναι το φυσικό πρόσωπο,το οποίο υπό τις οδηγίες και τη συνεχή καθοδήγησηαρχιτεχνίτη ηλεκτρολόγου, εγκαταστάτη ηλεκτρολόγουή του έχοντος το προς τούτο δικαίωμα, υλοποιεί τη μελέτη της ηλεκτρικής εγκατάστασης, όπου αυτή απαιτείται.

    2. Ο αρχιτεχνίτης ηλεκτρολόγος Α΄ Ειδικότητας είναι το φυσικό πρόσωπο, το οποίο υπό την εποπτεία εγκαταστάβˆ’ τη ηλεκτρολόγου Α΄ Ειδικότητας ή του έχοντος το προς τούτο δικαίωμα, υλοποιεί τη μελέτη της ηλεκτρικής εγκατάστασης, όπου αυτή απαιτείται.

    4. Ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 1ης Ομάδας Α΄ Ειδικοτητας είναι το φυσικό πρόσωπο, το οποίο, εντός των ορίβˆ’ων της 1ης Ομάδας, υλοποιεί την μελέτη της ηλεκτρικήςεγκατάστασης, όπου αυτή απαιτείται, κατασκευάζει, επισκευάζει, ελέγχει και συντηρεί την ηλεκτρολογική εγκατάσταση.

    5. Ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 2ης Ομάδας Α΄ Ειδικότητας είναι το φυσικό πρόσωπο, το οποίο εντός τωνορίων της 1ης και 2ης Ομάδας, υλοποιεί τη μελέτη τηςηλεκτρικής εγκατάστασης, όπου αυτή απαιτείται.

    6. Ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 3ης Ομάδας Α΄ Ειδικότητας είναι το φυσικό πρόσωπο, το οποίο εντός τωνορίων της 1ης, 2ης και 3ης Ομάδας, υλοποιεί τη μελέτητης ηλεκτρικής εγκατάστασης, όπου αυτή απαιτείται.

    7. Ο εγκαταστάτης ηλεκτρολόγος 4ης Ομάδας Α΄ Ειδικότητας είναι το φυσικό πρόσωπο, το οποίο εντός της1ης, 2ης, 3ης και 4ης Ομάδας χωρίς κανένα περιορισμό,όσον αφορά όρια τάσεως ή ισχύος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vasilllis : 21-08-21 στις 14:30
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Με ενδιαφέρει κυρίως να βρω τι σημαίνουν οι τίτλοι από άποψη επαγγελματικών δικαιωμάτων και αν τελικά έχουν διακαιώματα υπογραφής. Σύμφωνα με το ΠΔ108/2013, όπως το καταλαβαίνω εγώ, μόνο όποιος φτιάσει σε Εκγαταστάτης μπορεί. Με μπερδεύουν όλα αυτά που ακούω για μικρές άδειες μέχρι τόσα kwatt κτλ.

    Κάτι ξεκάθαρο. Π.χ.

    Απόφοιτος ΕΠΑΛ (Ηλεκτρολογία) -> Μαθητεία (6 μήνες) -> ΕΟΠΠΕΠ -> Τεχνίτης Ηλεκτρολόγος Α' Ειδικότητας.

    Μπορεί να εργαστεί σαν ελεύθερος επαγγελματίας για ηλεκτρολογικές εργασίες, ή σαν υπάλληλος σε εγκαταστάσεις πάντα υπό επίβλεψη. Δεν υπογράφει τίποτε.

    Τεχνίτης Ηλεκτρολόγος Α' Ειδικότητας -> 1 χρόνος ένσημα υπό επίβλεψη -> Αρχιτεχνίτης Ηλεκτρολόγος Α' Ειδικότητας

    Μπορεί να εργαστεί σαν υπάλληλος σε εγκαταστάσεις χωρίς την συνεχή επίβλεψη. Δεν υπογράφει τίποτε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Αφου τα γράφω Αλέξανδρε.
    Ο τεχνίτης ειναι το 1.Απαιτείται η παρουσία Ηλεκτρολόγου. σελιδα 4 μερος 2.
    αρχιτεχνίτης το 2.
    Δεν υπογράφουν πουθενά και οι δυο.Μόνο ηλεκτρολόγος

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    442

    Προεπιλογή

    Εμφανίστηκαν μετά την απάντηση μου. Το μήνυμα σου σταματούσε στο "Ποια από όλα αναφέρεσαι?". Ευχαριστώ!

    1 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον firewalker για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    vasilllis (25-11-21)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 124
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-20, 13:42
  2. Άδειες χρήσης νερού
    By Sted in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-15, 13:40
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-14, 15:16
  4. Περί Ηλεκτρολόγων Μηχανικών..
    By Kostakiss in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-10-13, 15:54
  5. Ύλη εξετάσεων ηλεκτρολόγων.
    By antxor in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-11, 15:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας