Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Προτάσεις - συμβουλές για εργασία σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis.serres
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή Προτάσεις - συμβουλές για εργασία σε ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων

    Χαιρετώ την παρέα
    Από όσο γνωρίζεται μερικοί μένω στην Γερμανία αλλά σε λίγο καιρό θα φύγω μόνιμα στην Ελλάδα.
    Εδώ και περίπου 2 χρόνια με έλεγε ένας φίλος μου να κατέβω να δουλέψω μαζί του στο μαγαζί.
    Έχει κιόλας 2 άτομα που κάνουν την "βρώμικη" δουλειά (μίζες,δυναμό,κλπ)
    Αλλά θέλει έναν που να μπορεί να πιάσει στα χέρια του ένα κολητηρι να μπορεί να κάνει τέτοιου είδους δουλειες.
    Λοιπόν το θέμα μου είναι ότι είχαμε στην Σέρρες ένα μαγαζί που ειχε όλα αυτά τα είδη για ηλεκτρονικά αλλά βγήκαν στην σύνταξη και έκλεισε.
    Έχετε κάποια πρόταση που μπορώ να βρίσκω διάφορα πράγματα για επισκευές και να τα στέλνει κιόλας.
    Παράδειγμα όσο ήμουν εκεί ήθελε ένας να κάνει έναν ψευτοσυναγερμο με διακόπτη υδράργυρου αλλά δεν υπάρχει εύκολα προσβάσιμος αυτος ο διακόπτης τώρα.
    (Μπορεί να το λέω λάθος διακόπτης υδράργυρου)
    Ότι αλλη πρόταση-συμβουλη έχετε γράψτε ελεύθερα.
    Για να μην γίνει καμία παρεξήγηση δεν είμαι κανένας ηλεκτρονικός-ηλεκτρολογος απλά πιάνουν τα χέρια μου σε τέτοια πράγματα.


    Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SProg
    Όνομα
    Σάββας
    Εγγραφή
    Mar 2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.612

    Προεπιλογή

    Φίλε Γιάννη, αρχικά θα πας να δουλέψεις σαν ανειδίκευτος που πιάνουν τα χέρια του. Η χαρά των αφεντικών.

    Τέλος πάντων, εγώ κάποτε ζητούσα υλικά από Θεσσαλονίκη (γνωστό μαγαζί επί Σαλαμίνος) και μου τα έστελναν. Το θέμα είναι κατά πόσο σε συμφέρει.

    2 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Prithan
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    273

    Προεπιλογή

    "αρχικά θα πας να δουλέψεις σαν ανειδίκευτος που πιάνουν τα χέρια του. Η χαρά των αφεντικών"

    Πολύ σωστό!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη giannis.serres
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Σερρες
    Μηνύματα
    190

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SProg Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Γιάννη, αρχικά θα πας να δουλέψεις σαν ανειδίκευτος που πιάνουν τα χέρια του. Η χαρά των αφεντικών.

    Τέλος πάντων, εγώ κάποτε ζητούσα υλικά από Θεσσαλονίκη (γνωστό μαγαζί επί Σαλαμίνος) και μου τα έστελναν. Το θέμα είναι κατά πόσο σε συμφέρει.
    Καλημέρα
    Ανειδίκευτος εννοείς για τα λεφτά ότι θα είναι λίγα ή για τα ένσημα ότι θα είναι τα πιο απλά?
    Δεν ξέρω πως πάει με τα ένσημα αν έχουν άλλη αξία ανάλογα πως είσαι δηλωμένος.
    Για τα λεφτά είναι πολύ καλά λεφτά
    Δευτέρα μέχρι Παρασκευή είναι η δουλειά.
    Μετά αυτός δουλεύει Σάββατο μόνος του με κλειστό μαγαζί κάνει πιο "περίεργες" δουλειές που θέλει ησυχία όχι Έλα λίγο να δεις και λοιπά.
    Εγώ τον είπα ότι αν θέλει να έρχομαι Σάββατο όταν θα δουλεύει και αυτός για εχτρα λεφτά και είπε μέσα.
    Πιστεύω να ισχύει όλα όσα λέει
    Ξέρω για τους άλλους τους πληρώνει κανονικά με τα ένσημα τους όλα κομπλέ.
    Ξέρω επίσης ότι αν τύχει να κάτσουν παραπάνω τους πληρώνει εχτρα λεφτά ότι έχουν συμφωνήσει δηλ.
    Για τα ένσημα θα δούμε αν υπάρχει κάποιο πρόγραμμα μέσω ΟΑΕΔ αλλιώς θα με ξεκινήσει από την αρχή μόνος του.
    Μπορείς να με γράψεις το μαγαζί από την Θεσσαλονίκη ?
    Αν δεν γίνεται εδώ στείλτο σε προσωπικό μύνημα.
    Τώρα δεν ξέρω πως λειτουργούν οι παραγγελίες σε μαγαζί αν πρέπει να παίρνεις ποσότητες κλπ
    Δεν έχω δουλέψει σε τέτοια μαγαζιά.
    Απλά να το έχω στα υπόψιν μου.

    Στάλθηκε από το RMX3081 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη SRF
    Όνομα
    Γεώργιος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑΙ
    Μηνύματα
    3.561

    Προεπιλογή

    Λυπάμαι που στο λέω... αλλά είσαι Γερμανία και δουλεύεις εκεί... (πιστευω) και θα έρθεις Ελλάδα να πιάσεις δουλειά σε κάτι που δεν είναι καν τομέα σου - γνώση σου (είδα για τα υδραργυρου... που έχουν απαγορευτει εδώ και έτη)?
    Θα... πεινάσεις!!!

    Κράτα ανοικτές τις πορτες στην Γερμανία γιατι σε βλέπω επιστροφή εκεί σύντομα!

    5 Not allowed! Not allowed!
    2010 Τα πάντα εν σοφία ποιήσαντες! "...μείνετε στα ηλεκτρονικά σας και όλα καλά! Ο κόσμος κυλάει καλύτερα χωρίς τις υπόλοιπες συζητήσεις" - 2016 Η ΕΛΛΑΣ ΕΑΛΩ
    "Το Λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν" Τάδε έφη εις "Β'Λάκων φιλόσοφος"
    IEEE member since 1988 -ΕΙΜΑΙ ΤΡΟΜΕΡΑ ΑΠΑΣΧΟΛΗΜΕΝΟΣ

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    εγώ λεω να κάτσεις εκεί που κάθεσε.
    Άλλο τι σου λεει και άλλο τι θα γίνει.

    αυτοί που έχει ήδη τόσο ζωα είναι που δεν εχουν μαθει τη δουλεια τόσο καιρό? και έχει τόση δουλειά που θέλει και τριτο άτομο?
    Μήπως θα σου δίνει δουλειά όταν και αμα δεν μπορεί αυτός? Δηλαδη μια στις τόσες?
    Θα σε προσλάβει με αόριστου και γιατι θέση? Υπάλληλος γραφείου?
    Το παραδάκι πόσο θα είναι? 910€ ή 1100€ που σημαινει 700,22 ή 748 αν θυμαμαι καλά.

    Παρε αδεια και ρεπό για κανενα μηνα
    ελα να δεις τη γλυκα και μετά ξαναγυρίζεις πίσω.

    για υλικά οτι βρίσκεις στο διαδύκτιο τα στέλνουν οπουδήποτε Ευρω μονο να κρατείς.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη info@kalarakis.com : 30-08-21 στις 13:34

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    στα αυτοκίνητα υπάρχουν επισκευές που αφήνουν μεροκάματο , πχ καρβουνάκια και σταθεροποιητής σε ανακατασκευή δυναμό.
    Επισκευή σε κάποιο ρελέ του βεντιλατερ, ηλεκτρικά τιμόνια , πχ να αλλάξεις τον αισθητήρα θέσης σε fiat που ειναι ακομα ποντεσιόμετρα και χαλάνε.
    Η εχει τύχει να επισκευάσω ηλεκτρική τρομπα υδραυλικού, μια επισκευή που χρεώνεται 150 και 200ε

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη asterixx25
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    235

    Προεπιλογή

    Παρε αδεια και ρεπό για κανενα μηνα
    ελα να δεις τη γλυκα και μετά ξαναγυρίζεις πίσω.
    Συμφωνώ και επαυξάνω! Παρε μια μικρή άδεια, 1-2 μήνες να δεις πως θα πάει το πράγμα και αν δεν σου βγει έχει έτοιμο το εισιτήριο!
    Σκεψου το πολύ καλά πριν αφήσεις την Γερμανία να επιστρέψεις πίσω!
    Δυστυχώς η χώρα βαδίζει κατά διαόλου και πάνε οι καλές, παλιές εποχές που περίσσευε κάτι στην άκρη.
    Μεροδουλι-μεροφαι είναι η κατάσταση αν είσαι τυχερός, και μόνο αν πιάσεις το τζόκερ μπορεί να αφήσεις κάτι για τα γεράματα.

    Εδώ πολλοί κοιτάνε πως θα φύγουν έξω για να σταθούν κάπως στα πόδια τους και εσυ σκέφτεσαι να επιστρέψεις? Είναι μεγάλο το ρίσκο!
    Ξερω ότι και στο εξωτερικό δεν είναι ρόδινα τα πράγματα, αλλά εκεί ανταμοιβεσε για τους κόπους σου στις πολλές των περιπτώσεων.

    Ξανασκεψου το καλά!!!

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη MacGyver
    Όνομα
    Steve
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    SKG
    Μηνύματα
    2.215

    Προεπιλογή

    Δεν θα θα αναφερθώ όπως οι υπόλοιποι στο αν η Ελλάδα είναι επαγγελματικά υποδεέστερη της Γερμανίας η όχι, αλλά μόνο σε αυτό:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis.serres Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εδώ και περίπου 2 χρόνια με έλεγε ένας φίλος μου να κατέβω να δουλέψω μαζί του στο μαγαζί.
    Αυτές οι φιλίες, οι συνεταιρισμοί και οι πολλά υποσχόμενες συμβουλές είναι πολύ κοντά κοντά στην παρεξήγηση! Τόσο κοντά που την θεωρώ σίγουρη!
    Δεν ξέρω τι έχεις να χάσεις εκεί, αλλά μπορεί να βρεθείς πολύ εύκολα κρεμασμένος.
    Γενικά έχω διαφορετικό και ποιο συντηρητικό σκεπτικό από το μέσο όρο, και βλέπω τα πράγματα συνήθως με άλλη γωνία, όμως η πείρα μου λέει: κράτα μικρό καλάθι!

    - Η μάνα μου λέει: μην βγεις από τον δρόμο σου, όμως άκου και τις γνώμες των άλλων.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον MacGyver για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    @962fm@ (30-08-21)

  11. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis.serres Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα

    Μετά αυτός δουλεύει Σάββατο μόνος του με κλειστό μαγαζί κάνει πιο "περίεργες" δουλειές που θέλει ησυχία όχι Έλα λίγο να δεις και λοιπά.


    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-18, 11:39
  2. Απαντήσεις: 110
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-15, 20:25
  3. Ψάχνω ηλεκτρολόγο για αυτοματισμό merten
    By kikosn in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-15, 23:26
  4. Πολύμετρο για ηλεκτρολόγο, βαρέας μεταχείρισης
    By Googlis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-13, 18:31
  5. Κατασκευή ενισχυτή & ηχείων - συμβουλές και προτάσεις
    By gnt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-11, 00:56

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας