Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Επιλογή κατάλληλου ρελέ.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή Επιλογή κατάλληλου ρελέ.

    Είχα αγοράσει ενα ρελέ απο κίνα ly2n-j, για κινέζικο μια χαρά έκανε την δουλεία του.
    Τώρα θέλω να αγοράσω άλλα δύο και βρήκα τα finder, μπορείτε να μου πείτε ποια βάση και ποιο ρελέ να πάρω ώστε να είναι το ίδιο με το κινέζικο?

    Με το κινέζικο ρελέ έχω κάνει το εξής.

    Το καταγραφικό που έχω στο κατάστημα έχει εξόδους με ρελέ 12v 1A.

    Έχω περάσει μέσα από το ρελέ του καταγραφικού ένα τροφοδοτικό 12v και το έχω συνδέσει στις επαφές του ρελέ (κινέζικο) ώστε μέσα απο το πρόγραμμα του καταγραφικού να παίζω με το ρεύμα των 2 ρελέ (καταγραφικού και κινέζικου)

    Στο com και nc του κινέζικου έχει συνδέσει ένα άλλο τροφοδοτικό 12v που δίνει ρεύμα σε 3 σειρήνες 12βολτες.

    Έτσι όπως το έχω κάνει μόλις ανοίγω το ρελέ του καταγραφικού ανοίγει και το κινέζικο ρελέ και έτσι ενεργοποιούνται οι σειρήνες.

    Βάζω και ενα πρόχειρο σχέδιο για να καταλάβετε τι έχω κάνει.
    Λογικά θα είναι αυτά ?
    https://www.findernet.com/en/greece/...searchTerm=95/

    https://www.findernet.com/en/greece/...s-8-10-12-16a/
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg 1.jpg (50,3 KB, 42 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη paulk : 01-09-21 στις 20:33

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Αυτό είναι το αντίστοιχο του ρελέ του Κινέζικου https://www.kafkas.gr/viomichaniko-y...RoCxU0QAvD_BwE Το Κινέζικο ρελέ που είχες αγοράσει το χρησιμοποιώ συνέχεια σε κατασκευές ισχύος επειδή είναι φτηνό και πιο σουλουπωμένο σε σχέση με το Finder.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι το αντίστοιχο του ρελέ του Κινέζικου https://www.kafkas.gr/viomichaniko-y...RoCxU0QAvD_BwE Το Κινέζικο ρελέ που είχες αγοράσει το χρησιμοποιώ συνέχεια σε κατασκευές ισχύος επειδή είναι φτηνό και πιο σουλουπωμένο σε σχέση με το Finder.
    Το κινέζικο μια χαρά είναι αλλά έλεγα να πάω σε κάτι καλύτερο, εντάξει για πολύ απλή χρήση το θέλω αλλά να έχω στο μυαλό μου κάτι καλύτερο.
    Σε finder πιο είναι το αντίστοιχο? Αυτά που έβαλα στα λινκ είναι ή μπα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κινέζικο μια χαρά είναι αλλά έλεγα να πάω σε κάτι καλύτερο, εντάξει για πολύ απλή χρήση το θέλω αλλά να έχω στο μυαλό μου κάτι καλύτερο.
    Σε finder πιο είναι το αντίστοιχο? Αυτά που έβαλα στα λινκ είναι ή μπα?
    Δες το Link που σου έδωσα https://www.kafkas.gr/viomichaniko-y...RoCxU0QAvD_BwE Με αυτό αντικαθιστάς το Κινέζικο. Τα Link που έχεις δώσει εσύ είναι σειρές για ρελέ πλακέτας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το Link που σου έδωσα https://www.kafkas.gr/viomichaniko-y...RoCxU0QAvD_BwE Με αυτό αντικαθιστάς το Κινέζικο. Τα Link που έχεις δώσει εσύ είναι σειρές για ρελέ πλακέτας.
    Το είδα το λινκ και ευχαριστώ.. Οπότε Καλύτερα να παρώ αυτό στο λινκ ή να ξανά πάρω κινέζικο?
    Είπες οτι τα finder που έχω βάλει είναι ρελέ πλακέτας.
    Στο δεύτερο λινκ έχω βάλει τις βάσεις για αυτά τα ρελέ, δεν κάνουν για την δουλειά που τα θέλω? Απο περιέργεια ρωτάω για να ξέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Ολων των ειδών τα ρελέ μπορούν να χρησιμοποιηθούν αρκεί οι επαφές τους να αντέχουν το ρεύμα που θα περάσει από μέσα τους.Πόσο ρεύμα τραβάνε οι 3 σειρήνες οι 12βολτες που θα χρησιμοποιήσεις??

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ολων των ειδών τα ρελέ μπορούν να χρησιμοποιηθούν αρκεί οι επαφές τους να αντέχουν το ρεύμα που θα περάσει από μέσα τους.Πόσο ρεύμα τραβάνε οι 3 σειρήνες οι 12βολτες που θα χρησιμοποιήσεις??
    Η μεγάλη σειρήνα τραβάει περίπου 3-4A και οι δυο πιο μικρές μαζί γύρο στα 2-2,5A. Οπότε από ρεύμα είμαι εντάξει με το ρελέ των 10Α. Απλά εγώ κόλλησα σε αυτό που είπες ότι τα ρελέ που βρήκα είναι πλακέτας. Γι'αυτό σε ρώτησα αν κάνουν για την χρήση που τα θέλω φυσικά μαζί με την βάση τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paulk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μεγάλη σειρήνα τραβάει περίπου 3-4A και οι δυο πιο μικρές μαζί γύρο στα 2-2,5A. Οπότε από ρεύμα είμαι εντάξει με το ρελέ των 10Α. Απλά εγώ κόλλησα σε αυτό που είπες ότι τα ρελέ που βρήκα είναι πλακέτας. Γι'αυτό σε ρώτησα αν κάνουν για την χρήση που τα θέλω φυσικά μαζί με την βάση τους.
    Κάνουν μια χαρά και τα ρελέ που έχεις υποδείξει αλλά να δουλέψεις τα ρελέ με περιθώριο ανοχής. Μην υπολογίσεις ένα ρελέ δηλαδή μία επαφή για όλες τις σειρήνες. Ποτέ δεν λειτουργούμε κάτι στα όριά του.Βέβαια παίζει ρόλο και για πόσο χρόνο θα λειτουργούν όλες μαζί οι σειρήνες.Αν είναι περιστασιακά για μερικά δευτερόλεπτα δεν υπάρχει πρόβλημα, αν λειτουργούν συνέχεια καλό είναι να μοιράσεις τα φορτία σε 2 ξεχωριστές επαφές .

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Παύλος Κ.
    Εγγραφή
    Oct 2014
    Περιοχή
    Βέροια
    Μηνύματα
    1.532

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chipakos-original Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνουν μια χαρά και τα ρελέ που έχεις υποδείξει αλλά να δουλέψεις τα ρελέ με περιθώριο ανοχής. Μην υπολογίσεις ένα ρελέ δηλαδή μία επαφή για όλες τις σειρήνες. Ποτέ δεν λειτουργούμε κάτι στα όριά του.Βέβαια παίζει ρόλο και για πόσο χρόνο θα λειτουργούν όλες μαζί οι σειρήνες.Αν είναι περιστασιακά για μερικά δευτερόλεπτα δεν υπάρχει πρόβλημα, αν λειτουργούν συνέχεια καλό είναι να μοιράσεις τα φορτία σε 2 ξεχωριστές επαφές .
    Τι σειρήνες θα τις ενεργοποιώ το πολύ για 1-2 λεπτά. Οπότε καλύτερα θα τα χωρίζω στις δύο ξεχωριστές επαφές του ρελέ.
    Να πάρω των 10Α ή να πάω σε μεγαλύτερο?

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Επιλογή Ηλεκτρολογικού Ρελέ
    By tgi in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-20, 20:43
  2. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-16, 18:30
  3. Αναζήτηση κατάλληλου εξαρτήματος
    By alfadex in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-14, 00:30
  4. Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-13, 21:14
  5. Εύρεση κατάλληλου μC
    By eebabs2000 in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-10, 22:41

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας