Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: Ακρόαση σταθμών αστυνομίας

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή Ακρόαση σταθμών αστυνομίας

    Γεια σας , δεν είμαι ραδιοερασιτέχνης αλλά υπάρχει ένα πρόβλημα , μια μέρα πιάσαν ένα παιδί με κλειστό ασύρματο σε σταθμούς της αστυνομίας , το παιδί είναι εθελοντής διασώστης και τις προηγούμενες μέρα υπήρχε αγνοούμενος , έχει άδεια αλλά παρόλαυτα τον πιάσαν και σε τρία χρόνια έχει δικαστήριο , υπάρχει κάποια νομοθεσία που να τον καλύπτει ως διασώστη; Παρακαλώ αν ξέρετε κάτι περί την νομοθεσία που ισχύει αναφέρετε το.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ashari : 12-09-21 στις 10:50

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη rama
    Όνομα
    Αγγελος
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.070

    Προεπιλογή

    Τι εννοείς "κλειστό ασύρματο"?
    Κάτι μου λέει, οτι ήταν κλεμμένος από αστυνομία. Οπότε δεν τον σώζει κανένας ... διασώστης ή άδεια.
    Αυτό που αγνοούν σχεδόν όλοι, είναι οτι οι συγκεκριμένες συσκευές δίνουν και το στίγμα του σημείου εκπομπής. Αν εξέπεμψε, τον βρήκαν πανεύκολα.
    Αλλά ας μην προτρέχω, πες μας τι έγινε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    The Ramans do everything in threes...
    Arthur C. Clarke

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ο ασύρματος ήταν κλειστός , ο αστυνομικός τον άνοιξε , ο ασύρματος επίσης ήταν δικός του όχι κλεμμένος , απλώς ήταν άτυχος και ο αστυνομικός είδε την κεραία να προεξέχει από την τσάντα .Ήταν τυχαίος έλεγχος το παιδί δεν είχε μιλήσει στο κανάλι είχε κάνει μόνο ακρόαση

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Μηνύματα
    1.459

    Προεπιλογή

    αν ειχε στην μνημη τις συχνοτητες δυσκολα τα πραματα.
    Αν απλα ο ασυρματος ηταν ξεκλειδωτος και ο αστυνομος εβαλε αυτος την συχνοτητα τους, τοτε πιο απλα τα πραματα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Δεν γνωρίζω θα μάθω περισσότερα και θα σας πω , από ότι ξέρω το παιδί τώρα με την καραντίνα ήταν έξω με έναν φίλο του , τους κάνανε έλεγχο ,είχε στην τσάντα του τον ασύρματο ο αστυνομικός είδε την κεραία ζήτησε άδεια και μετά πήρε και άνοιξε τον ασύρματο ο οποίος όταν ανοίχτηκε ήταν σε αστυνομική συχνότητα την οποία όμως χρησιμοποιούσε για να είναι ενήμερος όταν έψαχναν τον αγνοούμενο , η διασωστική ομάδα που είναι μπορεί να κάνει ακρόαση αλλά δεν μπορεί να παρέμβει στο κανάλι τουλάχιστον αυτό κάνουν όταν ψάχνουν κάποιον δεν ξέρω νομικά αν όντως τους καλύπτει κάτι

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη chipakos-original
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    Γαλατσι
    Μηνύματα
    1.754

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ashari Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γνωρίζω θα μάθω περισσότερα και θα σας πω , από ότι ξέρω το παιδί τώρα με την καραντίνα ήταν έξω με έναν φίλο του , τους κάνανε έλεγχο ,είχε στην τσάντα του τον ασύρματο ο αστυνομικός είδε την κεραία ζήτησε άδεια και μετά πήρε και άνοιξε τον ασύρματο ο οποίος όταν ανοίχτηκε ήταν σε αστυνομική συχνότητα την οποία όμως χρησιμοποιούσε για να είναι ενήμερος όταν έψαχναν τον αγνοούμενο , η διασωστική ομάδα που είναι μπορεί να κάνει ακρόαση αλλά δεν μπορεί να παρέμβει στο κανάλι τουλάχιστον αυτό κάνουν όταν ψάχνουν κάποιον δεν ξέρω νομικά αν όντως τους καλύπτει κάτι
    Η λογική της αστυνομίας όμως είναι διαφορετική. Μπορεί κάποιος να κάνει έγκλημα και να παρακολουθεί τις συχνότητες της αστυνομίας για να δει αν τον ψάχνουν, και σε ποιό στάδιο βρίσκεται ο έλεγχος. Οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτό θεωρείτε παράνομο.Αν καταφέρει να πείσει τις δικαστικές αρχές αυτό είναι άλλο θέμα.Εγώ όταν ήμουν φαντάρος, ήμουν πυρασφάλεια, και είχα έναν δέκτη με πολλές μπάντες και ακούγαμε τα αεροπλάνα που θα κάνουν ρίψη νερού για την κατάσβεση πυρκαγιάς. Ηταν ένας απλός δέκτης με πολλές δυνατότητες λήψης σήματος.Αν όμως σήμερα με έβρισκαν με ένα VHF-UHF δεν θα με άφηναν έτσι.......

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Εντάξει ευχαριστώ , από ότι κατάλαβα είναι δύσκολη κατάσταση θα δείξει το δικαστήριο τι γίνει, ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ashari : 12-09-21 στις 12:13

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    119

    Προεπιλογή

    Καλημέρα,

    Όταν λές ''είχε άδεια'' τί εννοείς; Είναι αδειούχος ραδιοερασιτέχνης ή επειδή συμμετέχει σε εθελοντική ομάδα διάσωσης εξασφάλισε άδεια κατοχής ασυρμάτου; Πριν μερικά χρόνια στο Ham Fest της Βέροιας συνάντησα κάποιους που δεν ήταν αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες και διεπίστωσα ότι κατάφεραν και ''βάφτισαν το κρέας ψάρι'', και με μιά άδεια που εκδίδονταν από την Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας κατείχαν ''νόμιμα'' ασύρματο μόνο και μόνο επειδή ήταν μέλη σε εθελοντική ομάδα διάσωσης. Ουσιαστικά παρακάμφθηκε η νομοθεσία και οι κανονισμοί του Υπουργείου Συγκοινωνιών με μιά απόφαση της Περιφέρειας. Ακόμα και έτσι οι ασύρματοι που χρησιμοποιούν για την εθελοντική δραστηριότητα θα πρέπει να είναι κλειδωμένοι σε συχνότητες εκχωρημένες για αυτή τη δραστηριότητα και μόνο και όχι να ''αλωνίζουν'' πάνω κάτω στις συχνότητες. Ακόμα και οι αδειούχοι ραδιοερασιτέχνες πρέπει να κάνουν λήψη και εκπομπή στις εκχωρημένες ζώνες συχνοτήτων για χρήση από την Υπηρεσία Ραδιοερασιτέχνου, αλλά ο ραδιοερασιτεχνισμός και η ραδιοακρόαση είναι συγκοινωνούντα δοχεία και τα σύγχρονα μηχανήματα διαφημίζονται και με την ικανότητα λήψης εκπομπής σε μεγάλο εύρος συχνοτήτων.

    Το θέμα λήψης και ακρόασης σταθμών Δημοσίων Υπηρεσιών με πομποδέκτες που είναι ''ξεκλείδωτοι'' και ακούν σε μεγάλο εύρος και η ακρόαση με δέκτες ευρείας μπάντας (σκάννερ) απασχολεί πολλές χώρες και την Ελλάδα. Δεν ξέρω ποιό είναι αυτή τη στιγμή το νομικό καθεστώς εδώ, νομίζω ότι πριν μερικά χρόνια στο περιοδικό ''Ραδιοτηλεπικοινωνίες'' είχε γραφεί ότι επιτρέπεται η κατοχή δέκτη σκάννερ, αλλά προφανώς η ακρόαση θα πρέπει να γίνεται ιδιωτικά και να μην κοινοποιείται το περιεχόμενο των ακροάσεων. Το θέμα παραμένει ρευστό.

    Το θέμα θα λήξει όταν κάποτε η χώρα μας, όπως συμβαίνει ήδη σε πολλές Ευρωπαϊκές χώρες, περάσει σε συστήματα τηλεπικοινωνιών Trunking και Tetra, σαν αυτά που εγκατέστησαν για την Ολυμπιάδα του 2004 και μετά τα παράτησαν γιατί δεν είχαν χρήματα για τη συντήρησή τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    χριστος
    Εγγραφή
    Jun 2016
    Περιοχή
    κερατσινι
    Μηνύματα
    323

    Προεπιλογή

    καλημερα, το καταλληλο φορουμ για να σου λυσει ολες σου τις αποριες ειναι το κατωθι
    https://athens.indymedia.org/
    απο οτι εχω καταλαβει οι τυποι εχουν συχνα μπλεξιματα με τον νομο αλλα παντα την σκαπουλαρουν αρα κατι περισσοτερο ξερουν

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Το παιδί έχει άδεια και είναι εγγεγραμμένος στην πολιτική προστασία.Ο ασύρματος ήταν κλειστός και ο αστυνομικός τον άνοιξε
    Εχει κανονική άδεια κατοχής ασύρματου αλλά δεν ξέρω αν είναι victor η sy

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ashari : 12-09-21 στις 12:13

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ακρόαση ραδιοερασιτεχνών!
    By dimi124 in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-15, 10:57
  2. Ανοιχτή ακρόαση (car kit)
    By GeorgeH in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-11, 09:39
  3. Σειρήνα αστυνομίας κ.α
    By Γεώργιος in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-01-10, 14:56
  4. Dream για ακρόαση DRM
    By Giannis511 in forum Λογισμικά Σχεδίασης
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-06, 12:44
  5. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 14:26

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας