Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Ερωτηση για οικονομικες μπαταριες Φ/Β

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή Ερωτηση για οικονομικες μπαταριες Φ/Β

    Καλησπέρα , είμαι στην αναζήτηση οικονομικής λύσης μπαταρίας 12V για ένα μικρο φ/β σύστημα (240W πανελς , 12Βολτα )

    Τα φορτία μου σε καθημερινή βάση θα ναι το πολυ 30-35Ah και μια φορα την εβδομαδα 50Αh (Την επομενη θα περιμενω να φορτισει πληρως η μπαταρια λόγω της παραπανω ζητησης).
    Στο συστημα δεν υπαρχει ινβερτερ.
    Ρυθμιστης φόρτισης epsolar 30Α PWM.
    Ο χρόνος αποφόρτισης θα είναι βραδινές ώρες. Υπολογίζω 5 ωρες ελάχιστος χρόνος αποφόρτισης μέχρι 10 το πολυ κθημερινά.

    Έχω αποφασίσει να πάρω μια μπαταρία των 140Αh, κλειστου τυπου με υγρά, η οποια θα είναι σε εωτερικό χώρο.
    Στην αγορά βρίσκω οικονομικές λύσεις (απο 150-170€) και περιπου στην ιδια τιμή από διάφορες "εταιρίες" με περιπου 300-400 κυκλους φορτισης ονομαστικά, σε 50% Dod.
    MITSUBA , BAVARIA , INTACT, WINNER.

    Απο αυτες τις 3 μονο της Intact βρηκα καποιο datasheet στην οποία και κλίνω, που μου φάνηκε βεβαια πολυ καλό για να ναι αληθινό.

    Το ξέρω ότι καλό θα ήταν να επενδύσω σε κάτι καλύτερο , απλά επειδή το όλο εγχείρημα είναι πειραματικό θέλω να κρατήσω το όλο budget χαμηλα.

    Ρωτάω λοιπόν αν έχει κάποιος εμπειρία από αυτές τις μάρκες σε κάποιο σύστημα του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη genesis
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2005
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    1.037

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς (ή ευτυχώς...) όσο πιο καλή είναι μία μπαταρία και όσο μεγαλύτερη αντοχή έχει σε κύκλους, τόσο ακριβότερη είναι.
    Οι μπαταρίες των 300-400 κύκλων @50% DOD είναι κατά κανόνα μπαταρίες που χρησιμοποιούνται σε UPS. Σε τέτοια χρήση θα αντέξουν περίπου 2 χρόνια. Μόνο εσύ ξέρεις αν αυτός ο χρόνος σου αρκεί.

    Μπαταρία κατάλληλη για καθημερινούς κύκλους έστω και στο 20-30% DOD πρέπει να έχει αντοχή της τάξης των 800-1000 κύκλων @50% DOD και άνω, για να αντέξει τουλάχιστον 4 - 5 χρόνια.
    Επέλεξε κάτι που θα έχει συγκεκριμένα τεχνικά χαρακτηριστικά από τον κατασκευαστή του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τύχη είναι το σημείο που η προετοιμασία συναντά την ευκαιρία.

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Το ιδανικο θα ηταν αυτο , το γνωριζω. Αν κρατησει 2 χρονια θα ημουν ευχαριστημενος νομιζω. Ετσι κι αλλιως δεν προκειται να κανω ταρζανιες.

    Γνωριζεις παντως αυτες τις μαρκες και αν ναι , θα προτεινες καμια;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Ντινος
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Αυτη χωρις πλακα χαχα https://www.youtube.com/watch?v=k0e2pMEcPjo
    εαν πας σε μπαταριες τυπου Gel λενε οτι εχουνε διαρκεια περι τα 10 χρονια, γιατι εαν πας μονο για 2 χρονια, τοτε δεν βγαζεις ουτε τα εξοδα https://www.bestprice.gr/cat/5579/en...=μπαταριες+gel και https://www.eshops.gr/αγορα-κοστος/b...photovoltaics/

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dinosl : 14-09-21 στις 16:25

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dinosl Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν πας σε μπαταριες τυπου Gel λενε οτι εχουνε διαρκεια περι τα 10 χρονια, γιατι εαν πας μονο για 2 χρονια, τοτε δεν βγαζεις ουτε τα εξοδα]
    Αντι να "λένε" είναι προτιμότερο να το διαβάζουμε.Έχουμε χαρακτηριστικά από αυτες που προτείνεις;

    1 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Ντινος
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Εγω δεν μπορω να δωσω κατι συγκεκριμενο, απλα εδωσα 2 link και ειπα την αποψη μου, τουλαχιστον τι θα εκανα εγω, εαν θες οπωσδηποτε και κατι https://www.bestprice.gr/item/215639...12v-155ah.html η οποια ειναι gel και αυτη gel https://www.skroutz.gr/s/12823534/Μπ...200ΑΗ-12V.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για τις απαντησεις.
    Η saooer δε μου γεμιζει το ματι. Θυμαμαι κι ενα παλιο ποστ ενος μελους που τον αφησε στους 4 μηνες. Ειχε απαντησει και ο genesis νομιζω.
    Απλα επειδη δε βρισκω κριτικες γενικα , ειπα να ρωτησω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ντινος
    Εγγραφή
    Sep 2021
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    69

    Προεπιλογή

    Πιθανως δεν θα ητανε gel, οι μπαταριες τυπου gel, κρατανε παρα πολλα χρονια, γι'αυτο ειπα απο την αρχη για αυτες τις μπαταριες, οι οποιες ειναι οι καλυτερου τυπου μπαταριες που κυκλοφορουν στην αγορα, αλλα εχουν και καποιες ιδιαιτεροτητες ως αναφορα την φορτιση τους

    Spoiler: 
    Πλεονεκτήματα Gel μπαταριών
    Οι Gel μπαταρίες υπερέχουν σε ρυθμό αυτοεκφόρτισης (εκφορτίζονται ελάχιστα) και αντέχουν περισσότερο σε υψηλότερες θερμοκρασίες περιβάλλοντος. Έχουν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής και τεράστια αντοχή στην διάβρωση των πλακών.
    Που χρειαζετε προσοχη
    Το σοβαρότερο θέμα που πρέπει να δώσετε προσοχή είναι στον τρόπο φόρτισης. Η Gel μπαταρία πρέπει να φορτίζεται σωστά, αλλιώς θα υποστεί πρόωρη βλάβη. Ωφείλετε να χρησιμοποιείτε φορτιστή μπαταρίας που έχει έγκριση για χρήση σε gel μπαταρία. Στο όχημά σας, επιτρέπετε να βάλετε gel μπαταρία ΜΟΝΟ εάν υπάρχει έγκριση από τον κατασκευαστή του οχήματος. Διαφορετικά, σε 6-10 μήνες η μπαταρία θα καταστραφεί. Για να βάλετε gel μπαταρία, σε όχημα που δεν έχει προδιαγραφές για χρήση gel μπαταρίας, θα πρέπει να τροποποιήσετε το σύστημα φόρτισης του οχήματός σας, εγκαθιστώντας ειδικό ρυθμιστή φόρτισης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    Jan 2021
    Περιοχή
    Ρόδος
    Μηνύματα
    8

    Προεπιλογή

    Σιγουρα ειναι καλυτερες , οπως και οι agm.
    Το θεμα ειναι οτι και σε τετοιου τυπου απο μαρκες που εγραψα παραπανω, παλι δεν βρισκεις καποιο datasheet της προκοπης.
    Οποτε παλι θα πρεπει να ρωτα,ω ,μηπως καποιος τις εχεξ χρησιμοποιησει και εχει αποψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Nov 2015
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    54

    Προεπιλογή

    απο εμπειρια θα σου πω δωσε κατι παραπανω και παρε κατι καλο.
    sunlight 200ah gel agm εχει γυρο στα 350 και ρυθμιστη παρε mppt.
    πανελ εχει μεταχειρισμενα με εγγυηση.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-09-20, 23:54
  2. Buffer για pwm και αναλογικό σήμα.
    By ventouza1987 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-05-20, 19:09

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας