Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Κατασκευή μικρού ενισχυτή 2Χ12watt για pc

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή Κατασκευή μικρού ενισχυτή 2Χ12watt για pc

    Η κατασκευή που παρουσιάζω είναι ένας πολύ απλός ενισχυτής 2Χ12 watt για τον σταθερό μου υπολογιστή που έχω υλοποιήσει εδώ και καιρό. Οπωσδήποτε δεν είναι κάτι το σπουδαίο, αλλά σκεπτόμουν ότι μπορεί και κάτι πολύ απλό και ασήμαντο που μπορεί να είναι για τους περισσότερους, να χρησιμέψει σε κάποιους άλλους δίνοντας τους κάποια ιδέα για να πραγματοποιήσουν την δικιά τους κατασκευή. Εξάλλου και εγώ έχω πάρει πολλές φορές ιδέες από άλλα, κυρίως απλά κυκλώματα, και τα ενσωμάτωσα σε δικές μου κατασκευές. Έτσι με αυτό το κριτήριο παρουσιάζω έναν ενισχυτή με το TDA1515 το οποίο χρησιμοποίησα ως στερεοφωνική διάταξη και επομένως έχω στην έξοδο 2Χ12watt. Στην είσοδο του έχω προσθέσει ένα επίσης απλό κύκλωμα bass-treble καθώς και ένα κύκλωμα vu meter με το γνωστό LM3914. Όλα τα ανωτέρω τροφοδοτούνται από έναν σταθεροποιητή LM338 και από ένα 7812 για τις ανάγκες του vu meter. Το Τ3 δίνει μια μικρή χρονική καθυστέρηση στην ακίδα 11 (stand by) του ολοκληρωμένου για να αποφευκτή το πλόπ στα ηχεία. Σε αυτό το σημείο θα έλεγα ότι αυτό δεν πετυχαίνεται απόλυτα, και θα συνιστούσα τον κλασικό τρόπο με το rele πριν τα ηχεία. Το όλο αποτέλεσμα πάντως είναι πολύ ικανοποιητικό παρά την μικρή του ισχύ. Η απαίτηση βέβαια της συγκεκριμένης εφαρμογής είναι τέτοια που δεν χρειάζεται κάτι καλύτερο. Από οικονομικής πλευράς τα περισσότερα εξαρτήματα τα είχα στο εργαστήριο μου (μετασχηματιστής, κουτί, ψήκτρες, κλπ) επομένως τα έξοδα ήταν μηδαμινά. Είχα και ένα ζευγάρι παροπλισμένα καλά ηχεία στο πατάρι που πήραν πάλι ζωή. Είχα και όρεξη για δημιουργία, και το αποτέλεσμα το παραθέτω παρακάτω με μερικές φωτογραφίες μαζί με το σχηματικό του, καθώς και ένα μικρό βιντεάκι : https://www.youtube.com/watch?v=ihRbnQ2ncVs








    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSCN1168.jpg Εμφανίσεις:  389 Μέγεθος:  140,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSCN1124.jpg Εμφανίσεις:  358 Μέγεθος:  140,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC01564.jpg Εμφανίσεις:  365 Μέγεθος:  134,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC01551.jpg Εμφανίσεις:  350 Μέγεθος:  145,1 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  DSC01557.jpg Εμφανίσεις:  344 Μέγεθος:  140,4 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  2Χ12watt.GIF Εμφανίσεις:  393 Μέγεθος:  131,2 KB

    30 Not allowed! Not allowed!

  2. 14 μέλη ευχαρίστησαν τον ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    αλπινιστης (20-09-21), airgeorge (15-09-21), AKHS (19-09-21), aktis (15-09-21), elektronio (16-09-21), finos (16-09-21), Hulk (16-09-21), kostas69 (15-09-21), michalism (23-09-21), mikemtb (15-09-21), NIKOSRADIO (26-09-22), Τρελός Επιστήμονας (15-09-21), SeAfasia (19-09-21), selectronic (19-09-21)

  3. #2
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    μπραβο που αξιοποιησες πολλα υπαρχοντα υλικα!!
    μια ερωτηση, το 338 δεν θα ζεσταινεται? δεν βλεπω αν το εβαλες σε ψυκτρα...
    επισεις λιγο προσοχη στον C10 να ειναι κλασης Χ2 , και μια ασφαλεια στο πρωτευον, και εισαι αρχηγος

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Συγχαρητήρια για την υπομονή σου να κάνεις δικά σου pcb! Με τους κινέζους και τις χαμηλές τιμές (π.χ. jlcpcb) μου φαίνεται βουνό να κάνω ταρζανιές με χημικά πλέον.

    Ίσως χρειαζόταν ένα buffer μετά το κύκλωμα bass-treble αφού έχεις φορτίο 15K και μάλλον χαλάει την συμπεριφορά του κυκλώματος.

    Και η ψύκτρα έχει φτερά οριζόντια αντί της φυσικής ροής αέρα κάθετα. Αν δεν θέλεις γκάζια, μάλλον ΟΚ θα είναι.

    Μπράβο για την ωραία συνολικά κατασκευή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    169

    Προεπιλογή

    μπράβο και από μένα, για την υπομονή και το μεράκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Μπράβο για την κατασκευή! Μια παρατήρηση: ο πυκνωτής που συνδέει την έξοδο ρου ενισχυτή με το μεγάφωνο είναι 47μF ή μήπως πρόκειται για τυπογραφικό λάθος; Χρειάζεται πολύ μεγαλύτερος (1000-4700μF) , διαφορετικά θα υπάρχει μεγάλη απώλεια στα μπάσα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.561

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνησω για τον πυκνωτη εξοδου. Ο ενισχυτης ειναι 2χ7watt στα 4ωμ απο οσο θυμαμαι το τσιπακι αυτο και θα ηθελε 1000μf στην εξοδο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Καλή η παρατήρηση. Από τις φωτό φαίνεται ότι τέτοιον έχει στην έξοδο, άρα μάλλον μπάσα δεν πρόκειται να ακούσει ποτέ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mikemtb Εμφάνιση μηνυμάτων
    μπραβο που αξιοποιησες πολλα υπαρχοντα υλικα!!
    μια ερωτηση, το 338 δεν θα ζεσταινεται? δεν βλεπω αν το εβαλες σε ψυκτρα...
    επισεις λιγο προσοχη στον C10 να ειναι κλασης Χ2 , και μια ασφαλεια στο πρωτευον, και εισαι αρχηγος
    Ευχαριστώ Μιχάλη για τις υποδείξεις σου είναι πολύ χρήσιμες θα τις έχω υπ όψιν μου. Το LM338 μάλλον δεν το πρόσεξες καλά η δεν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες είναι πάντως πάνω σε ψήκτρα.





    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγχαρητήρια για την υπομονή σου να κάνεις δικά σου pcb! Με τους κινέζους και τις χαμηλές τιμές (π.χ. jlcpcb) μου φαίνεται βουνό να κάνω ταρζανιές με χημικά πλέον.

    Ίσως χρειαζόταν ένα buffer μετά το κύκλωμα bass-treble αφού έχεις φορτίο 15K και μάλλον χαλάει την συμπεριφορά του κυκλώματος.

    Και η ψύκτρα έχει φτερά οριζόντια αντί της φυσικής ροής αέρα κάθετα. Αν δεν θέλεις γκάζια, μάλλον ΟΚ θα είναι.

    Μπράβο για την ωραία συνολικά κατασκευή.

    Ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση σου. Είναι ενδιαφέρον αυτή η βαθμίδα buffer που λες, θα μπορούσες να μας δώσεις κάτι πιο συγκεκριμένο εάν μπορείς. Για το θέμα των pcb που αναφέρεις έχω αντίθετη λογική αν και σε κάποια στιγμή το σκέφτηκα όπως και εσύ, δηλαδή να τις δίνω αλλού για να μου τις κάνουν. Προτιμώ να τις κάνω μόνος μου και για να βελτιώσω τον τρόπο που γίνονται και για να μην ξεχάσω την διαδικασία. Όπως και να είναι όταν κάτι το αφήνεις σε αφήνει και αυτό. Έχει κόπο το θέμα αλλά χωρίς κόπο δεν γίνεται τίποτα.







    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Τρελός Επιστήμονας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπράβο για την κατασκευή! Μια παρατήρηση: ο πυκνωτής που συνδέει την έξοδο ρου ενισχυτή με το μεγάφωνο είναι 47μF ή μήπως πρόκειται για τυπογραφικό λάθος; Χρειάζεται πολύ μεγαλύτερος (1000-4700μF) , διαφορετικά θα υπάρχει μεγάλη απώλεια στα μπάσα.
    Είναι πολύ εύστοχη η παρατήρηση σου Δημήτρη. Πράγματι οι πυκνωτές σε αυτό το σημείο πρέπει να έχουν την τιμή που αναφέρεις. Έχει μερικά χρόνια που υλοποίησα την κατασκευή και δεν θυμάμαι καθόλου τι πρόβλημα παρουσιάστηκε και αναγκάστηκα να παίξω με τους πυκνωτές εξόδου και κατέληξα σε αυτούς που έχω στο σχηματικό. Δεν είναι τυπογραφικό λάθος αλλά καλό θα είναι όποιος θελήσει να ασχοληθεί να ξεκινήσει πρώτα με αυτούς που αναφέρεις (1000-4700μf). Πάντως δεν υπάρχει απώλεια μπάσων, έξαλλου από ότι ανέφερα και πιο πάνω τον ενισχυτή τον χρησιμοποιώ εδώ και δυο με τρία χρόνια. Η αλήθεια είναι ότι και εμένα μου φάνηκε περίεργο που ξέφυγα πολύ από την τιμή του πρωτότυπου σχεδίου αλλά μάλλον κάποιο λάθος θα έγινε που δεν μπόρεσα να το βρω και διορθώθηκε με αυτόν τον τρόπο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    mikemtb (16-09-21)

  11. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.034

    Προεπιλογή

    Για το buffer μπορείς να βάλεις ένα τελεστικό με το - συνδεμένο στην έξοδο και το + ως είσοδο. Δεν έχει και πολλά δηλαδή, εκτός από την πόλωση στο Vcc/2 αν δεν έχεις συμμετρική τροφοδοσία.

    Περισσότερα για τα buffer με τελεστικούς ή τρανζίστορ, δες εδώ: http://www.muzique.com/lab/buffers.htm

    Για τον πυκνωτή εξόδου, πολύ χονδρικά η απόκριση δίνεται από f=1/(2πRC) οπότε βλέπεις όσο μικραίνει το C τόσο η f πάει ψηλότερα. Άρα δεν μπορεί να έχεις μπάσο. Εκτός και αν δεν ενδιαφέρεσαι για χαμηλές συχνότητες. Ίσως δηλαδή τα μεγάφωνά σου να είναι ευρείας μεσαίας και ούτως ή άλλως δεν παράγουν χαμηλές. Ή μπορεί τα μεγάφωνά σου να είναι μεγαλύτερης αντίστασης από 8ωμ αφού στον τύπο αυτό κατεβάζει την f.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος
    Όνομα
    ΝΙΚΟΛΑΟΣ
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    118

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 744 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το buffer μπορείς να βάλεις ένα τελεστικό με το - συνδεμένο στην έξοδο και το + ως είσοδο. Δεν έχει και πολλά δηλαδή, εκτός από την πόλωση στο Vcc/2 αν δεν έχεις συμμετρική τροφοδοσία.

    Περισσότερα για τα buffer με τελεστικούς ή τρανζίστορ, δες εδώ: http://www.muzique.com/lab/buffers.htm

    Για τον πυκνωτή εξόδου, πολύ χονδρικά η απόκριση δίνεται από f=1/(2πRC) οπότε βλέπεις όσο μικραίνει το C τόσο η f πάει ψηλότερα. Άρα δεν μπορεί να έχεις μπάσο. Εκτός και αν δεν ενδιαφέρεσαι για χαμηλές συχνότητες. Ίσως δηλαδή τα μεγάφωνά σου να είναι ευρείας μεσαίας και ούτως ή άλλως δεν παράγουν χαμηλές. Ή μπορεί τα μεγάφωνά σου να είναι μεγαλύτερης αντίστασης από 8ωμ αφού στον τύπο αυτό κατεβάζει την f.
    Ευχαριστώ Γιάννη για την απάντηση σου ήταν κατατοπιστική όσον αφορά την βαθμίδα buffer. Τώρα για τους πυκνωτές εξόδου οπωσδήποτε ισχύει η εξίσωση που αναφέρεις αλλά υπάρχουν και άλλοι παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν ένα αποτέλεσμα π.χ. ένα ελαττωματικό στοιχείο η κάποιο λάθος στο τυπωμένο έτσι ώστε να δημιουργούνται χωρητικότητες η και εγώ δεν ξέρω τι άλλο. Σε αυτήν την περίπτωση αναγκάζεσαι να επέμβεις στο κύκλωμα προσπαθώντας να το κάνεις να δουλέψει. Καμιά φορά αυτό το παθαίνεις και σε πολύ απλά κυκλώματα. Στις κατασκευές που φτιάχνω αντιγράφοντας κάποιο σχέδιο πολλές φορές αναγκάζομαι να αλλάζω τις τιμές των εξαρτημάτων από αυτές του πρωτότυπου σχεδίου έτσι ώστε να έχω το αποτέλεσμα που πρέπει. Επομένως σχεδόν πάντα χρειάζεται πειραματισμός. Συγκεκριμένα αυτόν τον ενισχυτή τον έχω κατασκευάσει και άλλες φορές με τους πυκνωτές εξόδου που ανέφερε ο Δημήτρης παραπάνω. Γι αυτό και εγώ συνιστώ και πάλι όποιος θελήσει να κατασκευάσει τον συγκεκριμένο ενισχυτή να χρησιμοποιήσει αυτούς που αναφέρει ο Δημήτρης. Τώρα θυμήθηκα ότι ο ενισχυτής έπαιζε πολύ μπουκωμένα με τους πυκνωτές του πρωτότυπου σχεδίου και όσο κατέβαζα την τιμή τους ο ήχος καθάριζε μέχρι που έφτασα σε αυτούς που έχω εγώ στο σχηματικό μου χωρίς να χάσω τις χαμηλές συχνότητες. Εξάλλου μια προσεκτική ακρόαση στο βιντεάκι προς το τέλος που παίζει ο ενισχυτής μπορεί να διαπιστωθεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή μικρού φορητού στερεο ενισχυτή με bluetooth
    By Alxnks in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-06-16, 14:55
  2. Βοήθεια για κατασκευή ενισχυτή
    By kobi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 121
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-12, 09:15
  3. κατασκευή ενισχυτή για φωτορυθμικό
    By kobi in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-01-11, 16:26
  4. Σχέδιο για κατασκευή ενισχυτή???
    By suicida in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 58
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-10, 23:26
  5. Κατασκευή τροφοδοτικού για ενισχυτή ήχου.
    By grg_e46 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-10, 14:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας