Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Αγορά εξαρτημάτων.

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή Αγορά εξαρτημάτων.

    Καλησπέρα σας.
    Ήθελα να κάνω μια ερώτηση, σχετικά με αγορές εξαρτημάτων απο 3-4 εταιρίες που με ενδιαφέρουν.
    Αρχικά οι εταιρίες που με ενδιαφέρουν και δεν έχω αγοράσει ποτέ είναι η arrow, utsource, farnell.
    Έχει κάποιος εμπειρία(μεταφορικά, τελωνεία, κλπ) με τις συγκεκριμένες;
    Απο αυτές με ενδιαφέρει πάρα πολύ η Utsource, λόγω δυσεύρετων ανταλλακτικών, αλλά τα κόβω για fake.
    Τέλος θα ήθελα να ενημερωθώ, αν κάποιος κάνει συχνή χρήση της mouser.Τελευταία φορά παράγγειλα πριν ένα χρόνο και δεν είχα κανενα θεμα με τελωνεία, αλλά γενικά παίρνω σπάνια. Υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή έχει αλλάξει κάτι;
    Ευχαριστώ πολύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη johnnyb
    Όνομα
    johnny
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Καγιενοχωρι
    Μηνύματα
    470

    Προεπιλογή

    Η Utsource δε στέλνει πλέον με Hong Kong post Ελλάδα , έχουν υπερδιπλάσιαστει τα μεταφορικά της. Στα δυσεύρετα υλικά έχω παραλάβει και εγώ fake transistors απο αυτή. Με τις εισαγωγές τελωνεία έχουν αλλάξει πολλά μπορείς να ενημερωθείς εδώ:
    https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=71386

    1 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Η arrow εχει τελωνειο ,farnell δεν εχει επιλεγεις eu export μεταφορικα αν θυμαμαι καλα γυρω στα 9 ευρω οπως και ο tme που δεν εχει τελωνειο
    Mouser επίσης δεν εχει τελωνειο με επιλογη dpd

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Άρα κρατάω τη Mouser και τη farnell.Τώρα για δυσεύρετα(γνήσια ανταλλακτικά) όποιος ξέρει κάποια αξιόπιστη εταιρία ας τη γράψει(αν και δύσκολο νομίζω). Με την ΤΜΕ εχω τσακωθεί πρόσφατα και τη θεωρώ απαράδεκτη εταιρία και όχι μόνο εγώ αλλά πολλά άτομα ανα τον κόσμο, ύστερα απο έρευνα. Έτσι τους ξέκοψα, δεν αγοράζω απο εκεί ακόμα και να καίγομαι, αν και ήταν ο βασικός μου προμηθευτής.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    καλλιθεα
    Μηνύματα
    1.017

    Προεπιλογή

    Tme εχει αρκετα στραβά ,την χρησιμοποιούμε στην δουλεια αλλα ειναι ολιγον οτι νανε

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    για να σου πουν εταιρειες που να αγοράσεις ανταλλακτικά πρέπει πρώτα να πεις τι ειδους και κωδικούς θέλεις.

    1 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    για να σου πουν εταιρειες που να αγοράσεις ανταλλακτικά πρέπει πρώτα να πεις τι ειδους και κωδικούς θέλεις.
    Ε αυτό κάνει ο Μπακής.Του λες τι θες και ψάχνει είτε στη Utsource είτε σε κάποια άλλη.Εγώ θέλω να κάνω ο ίδιος την αναζήτηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.946

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pliktras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Άρα κρατάω τη Mouser και τη farnell.Τώρα για δυσεύρετα(γνήσια ανταλλακτικά) όποιος ξέρει κάποια αξιόπιστη εταιρία ας τη γράψει(αν και δύσκολο νομίζω). Με την ΤΜΕ εχω τσακωθεί πρόσφατα και τη θεωρώ απαράδεκτη εταιρία και όχι μόνο εγώ αλλά πολλά άτομα ανα τον κόσμο, ύστερα απο έρευνα. Έτσι τους ξέκοψα, δεν αγοράζω απο εκεί ακόμα και να καίγομαι, αν και ήταν ο βασικός μου προμηθευτής.
    Αν μπορείς πες τι είδους προβλήματα είχες, γιατί σκόπευα να κάνω παραγγελία εκεί και με προβλημάτισες.
    και μια εκτίμηση πόσες στις 10 φορές είχες πρόβλημα μιας και όπως λες ήταν ο βασικός σου προμηθευτής.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Sep 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    111

    Προεπιλογή

    Καλημέρα Μάρκο.Έκανα πολλές παραγγελίες τουλάχιστον για 5 χρόνια και οι περισσότερες πάνω απο 100 ευρώ κάθε φορά, το σύνολο εως τώρα χιλιάδες ευρώ. Μέσα σε αυτά τα χρόνια έλαβα ακόμα και ανταλλακτικά κατεστραμμένα(για την ακρίβεια κάποιους κονέκτορες) και πολλές φορές ή λάμβανα λάθος υλικά ή ξέχναγαν κάποια. Αυτό που με εξόργισε τελευταία ήταν μια παραγγελία που έκανα και έχω γράψει σε αυτό το θέμα την εμπειρία μου ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ ΑΠΟ ΤΜΕ

    Τελικά στην περίπτωση αυτή, ενώ τους είχα πει ότι είναι άχρηστα τα υλικά πλέον, αφού δε μπορείτε να το ξαναστείλετε το πακέτο, ας πάμε σε refund.Μου λένε, εντάξει μόλις λάβουμε το λάθος πακέτο.Στέλνω και το λάθος πακέτο και μετά μου στέλνουν την παραγγελία(η οποία ήταν άχρηστη, αφού ο πελάτης δε θα περίμενε τόσο καιρό, βιαζόταν).Τους έστειλα mail και τους είπα οτι συμφωνήσαμε για το refund με τον υπάλληλό σας και δεν απάντησαν σε κανένα mail.Με εξόργισαν πάρα πολύ και δεν υπάρχει περίπτωση να ξανα αγοράσω, γιατί η πολιτική τους είναι για μπακάλικο και όχι για σοβαρή εταιρία.

    Στις 10 παραγγελίες 1-2 φορές θα είχα σίγουρα κάποιο θέμα.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pliktras : 20-09-21 στις 11:43

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον pliktras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    elektronio (20-09-21)

  11. #10
    Μέλος
    Όνομα
    thanashs
    Εγγραφή
    Jun 2017
    Περιοχή
    SERRES
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Φίλε δεν καταλαβαίνω γιατί είχες τέτοια προβλήματα. Για μένα τα τελευταία τρία χρόνια είναι ένας εξαιρετικός προμηθευτής- χωρίς προβλήματα. Συνήθως κάνω περίπου 3 έως 4 μεγάλες παραγγελίες κάθε χρόνο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά ηλεκτρωνικών εξαρτημάτων On line
    By Νίκος15 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-12, 17:13
  2. Αγορά ηλεκτρονικών εξαρτημάτων ONLINE
    By saslanis in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-10-10, 12:53
  3. Αγορά Ηλεκτρονικών Εξαρτημάτων
    By spyart in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-12-09, 19:07
  4. Μείζων θέμα. Αγορά εξαρτημάτων.
    By pet in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-11-08, 19:53
  5. ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?? (για αγορά εξαρτημάτων)
    By pk239 in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-12-06, 23:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας