Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: ΣΥΝΔΕΣΗ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΪΚΟΥ

  1. #11
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Δεν έχουν μεγάλη διαφορά, συνδεσετα, δεν θα πάθουν κάτι. Αρκεί να έχουν ενσωματωμενες διοδους για την πιθανοτητα μερικής σκίασης

    Κλασσικά: Tapatalk

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να σε πάρω στον λαιμό μου , αλλά όσα σου ανέφερα πριν είναι πρακτικά δοκιμασμένα για πολύ καιρό , βέβαια όσα ανέφερα δεν έχουν διαφορές σημαντικές στα πάνελ (εκτός του ακραίου κατά εμέ στα 2 τελευταία πάνελ που είναι συνδεδεμένα πρώτα παράλληλα και όλο το "παράλληλο " των 2 πάνελ τα σύνδεσα και αυτά στην σειρά .)
    Αλλά για περιπτώσεις με τυχόν μεγάλες διαφορές (π.χ. πάνελ 50W με 100W σε σειρά ή 50W με 300 W ) δεν είμαι σίγουρος και αυτό όσο αφορά στα αμπέρ του ισχυρότερου πάνελ που μπορεί να βλάψει το χαμηλότερο πάνελ , αν υπάρχουν κι άλλες απόψεις ας προστεθούν .

    Είχα διαβάσει ότι σε ένα πάνελ περιέχει 36 κυψέλες (72 κυψέλες ανάλογα ) , η κάθε κυψέλη αποδίδει 0,5V 36 δια 2 = 18V το πάνελ .
    Αν καταστραφεί η μία κυψέλη από τις 36 (π.χ. δεν βγάζει πλέον 0,5V αλλά λιγότερο συμπεριλαμβανομένου και τα μιλιαμπέρ της κάθε κυψέλης , τότε και οι υπόλοιπες 35 κυψέλες θα υποβιβαστούν στην απόδοση στις μίας της κατεστραμμένης. Πιστεύω ισχύουν τα ίδια στα κομπλέ πάνελ, δεν νομίζω όμως αυτό να σημαίνει ότι θα καταστραφούν οι 35 κυψέλες .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 30-10-21 στις 16:03

  3. #13
    Μέλος
    Όνομα
    μιχαλης
    Εγγραφή
    Aug 2007
    Περιοχή
    γλυφαδα
    Μηνύματα
    3.335

    Προεπιλογή

    Όταν έχει αρκετά διαφορετικά πανελ σε σειρά, πιστεύω η τάση θα προστεθεί, αλλά το ρεύμα θα είναι αυτό του μικρότερου πανελ.

    Κλασσικά: Tapatalk

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.446

    Προεπιλογή

    Μπορεί το ρεύμα να είναι η μέση τιμή των 2 πάνελ , αλλά προσπαθώντας να περάσει το ρεύμα του μεγάλου πάνελ από το μικρό που θεωρητικά "δεν το δέχεται" , πιθανόν να ζεσταθεί περισσότερο το μικρό πάνελ συνοδευόμενο με θερμικές απώλειες (αυτά σε μεγάλες διαφορές πάνελ) , έχω πάνελ 10-50&80w θα κάνω ένα "πετροζωγραφικό" πείραμα να δούμε αν ισχύει.

    Ε και άμα καεί το 10W πάνελ ας είναι, τα θεωρώ αποσβεσμένα ήδη αναλώσιμα. Το θέμα είναι για να κάνεις τέτοιο ακριβές τεστ με τις θερμοκρασίες του κάθε πάνελ δεν είναι τόσο εύκολο.
    Πρέπει να βρεθεί πρώτα η φυσική τους θερμοκρασία ανάλογα στην κάθε ηλιοφάνεια , και μετά να συγκριθούν οι θερμοκρασίες στην σοδομική κατάσταση με διαφορετικά πάνελ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. απορίες για συνδεση φωτοβολταϊκου συστήματος
    By Μιχάληςrc in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-11-16, 19:52
  2. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-10-15, 13:53
  3. Σύνδεση μπαταρίας φωτοβολταϊκου
    By vacout in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 12:11
  4. συνδεση μ/τ
    By Panοs in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-14, 13:49
  5. συνδεση pc σε tv
    By ice25 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-07, 23:27

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας